فناوری

آشنایی با نرم افزار VMware و معرفی دوره های آن

خرید کابل شبکه

 VMware یک شرکت نرم افزاری است که در زمینه مجازی سازی سیستم در سطح دنیا شناخته شده است. نرم افزار Vmware اجازه می دهد تا کاربران، محیط های چند مجازی یا سیستم های کامپیوتری مجازی را بر روی یک رایانه یا سرور تک ایجاد کنند. 

 

vmware

نرم افزار VMware چیست؟ 

اساساً یک رایانه یا سرور می تواند برای میزبانی یا مدیریت بسیاری از سیستم های کامپیوتری مجازی، برخی از اوقات به تعداد بسیار زیاد استفاده شود. نرم افزار VMware اجزای سخت افزاری مانند کارت گرافیک، آداپتور های شبکه و دیسک سخت را مجازی می کند.

در مورد کسب و کارها، این نرم افزار به خصوص برای راه اندازی سیستم های چند سرور بدون نیاز به خرید سخت افزار جداگانه برای هر یک از آنها مفید است و می توانند با استفاده از نرم افزار VMware، سرورهای مجازی را برای صرفه جویی در وقت و پول ایجاد کنند.

امروزه نرم افزار VMware در حال توسعه و فروش بسیاری از نرم افزار های مجازی است که عمدتا به منظور استفاده از کسب و کار است اما کاربران خانگی می توانند از برخی از نرم افزار های خود استفاده کنند.

نرم افزار VMware جدا کردن نرم افزار از سخت افزار های زیرزمینی را فراهم می کند. نرم افزار VMware در استفاده و توسعه از فناوری های مجازی سازی با محاسبات مبتنی بر سرور X86 عمل می کند و نرم افزار های کاربردی را از سخت افزار های زیرین جدا می کند.

راه حل های زیرساخت مجازی سازی آن، شامل مجموعه ای از محصولات طراحی شده برای ارائه یک مرکز داده تعریف شده توسط نرم افزار، بر روی رایانه ها و سرورهای استاندارد صنعتی است و از طیف گسترده ای از سیستم عامل و محیط برنامه ها و هم چنین زیرساخت های شبکه و ذخیره سازی پشتیبانی می کند.

فعالیت های این شرکت در زمینه تولید نرم افزار را میتوان به صورت کلی به 4 قسمت تقسیم کرد:

1) نرم افزار های مجازی دسکتاپ یا کاربرد خانگی

2) نرم افزار های مجازی سرور

3) نرم افزار های مجازی سازی پردازش ابری یا cloud computing

4) نرم افزار های مجازی سازی نرم افزار های کاربردی

تاریخچه VMware: 

نرم افزار VMware را متخصصان فناوری اطلاعات به نام های Diane Greene، Scott Devine، Mendel Rosenblume، Elleng Wng، Edouard Bugnion در سال 1998 تاسیس کردند. این شرکت در شهر پالو آلتو (Palo Alto) در کالیفرنیا فعالیت خود را آغاز کرد. 

این شرکت اولین محصول خود با عنوان VMware workstation را برای کاربرد های خانگی در سال 1999 به بازار عرضه کرد. هم چنین اولین محصول سرور خود با عنوان VMware GSX را برای نصب بر روی سیستم عامل (Hosted) و  VMware ESk را برای نصب مستقیم بر روی سخت افزار روانه بازار کرد. 

این شرکت هم چنین در سال 2012 به عنوان یکی از سریع ترین شرکت های در حال رشد رتبه بندی شد که درآمد آن با 4 میلیارد دلار در مقایسه با سال قبل، 30 درصد افزایش داشته است. 

در سال 2015، Dell اعلام کرد که قصد خرید VMware را دارد و هم اکنون این نرم افزار یکی از زیر مجموعه های Dell می باشد. هر ساله کنفرانس مربوط به نرم افزار VMware در نقاط مختلف دنیا برگزار می شود. برای مثال سیزدهمین کنفرانس جهانی آن در سال 2016 در شهر Las Vegas برگزار شد. 

دوره های نرم افزار VMware:

دوره VMware VCP: 

یکی از نرم افزار های پیشرفته عرضه شده توسط شرکت VMware، نرم افزار VMware VCP می باشد. درواقع میتوان گفت در دوره VCP افراد با یکی از قوی ترین سرویس های مجازی سازی به نام VSphere آشنا می شوند. 

VCP یا مدرک حرفه ای مجازی سازی VMware، دانش و مهارت های لازم برای نصب، اداره و پشتیبانی از محیط های کاری مبتنی بر VSphere را فراهم می سازد و این نرم افزار به افراد امکان نصب سیستم عامل های مختلف را به صورت سرور های مجازی می دهد.

دوره VMware VDI: 

با استفاده از VDI میتوان سیستم عامل ها و نرم افزار های کاربران را بر روی یک بستر مجازی نصب نمود. در این صورت همه ی کاربران برای استفاده از دسکتاپ خودشان به این بستر مجازی متصل می شوند. در دوره VDI افراد با نصب و پیکر بندی نرم افزاری به نام VMware Horizon آشنا می شوند. 

با استفاده از این نرم افزار امکان مدیریت مرکزی کلیه سیستم عامل ها و نرم افزار ها وجود دارد. به همین دلیل این محصول شرکت VMware باعث بالا رفتن امنیت شبکه می شود. 

دوره VMware VCAP:

در این دوره به افراد نصب VMware Vcloude آموزش داده می شود و با استفاده از این نرم افزار، سازمان ها و شرکت های بزرگ می توانند موارد متعددی را پیاده کنند. 

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا