فناوری

افزایش جرایم سایبری در پیام رسان محبوب ایرانی ها : تلگرام در حال تبدیل شدن به دارک وب جدید

خرید کابل شبکه

تلگرام در حال تبدیل شدن به مکانی امن برای مجرم‌هاست و این یعنی امنیت اکثر کاربرهای این پیام رسان در خطر قرار داره. عواقب تبدیل تلگرام به دارک وب چیه؟

کارشناس‌های امنیت نسبت به تبدیل پیام رسان تلگرام به شبکه‌ای شبیه به دارک وب ابراز نگرانی می‌کنن. پژوهشی که توسط شرکت امنیتی Cybint با همکاری Financial Times انجام شده به افزایش فعالیت‌های مجرمانه‌ی سایبری در کانال های تلگرام چند هزار نفری اشاره داره. مجرم‌های این حوزه از Telegram برای فروش اطلاعات سرقتی و ابزارهای هک استفاده می‌کنن و اطلاعات مربوط به داده‌های اخیرا افشا شده رو که میتونه منجر به حمله های سایبری بعدی بشه، منتشر می‌کنن.

بخش مهمی از محبوبیت Telegram بین مجرم‌های سایبری به مهاجرت عده‌ی زیادی از کاربرهای واتساپ به این پلتفرم در چند ماه گذشته برمی‌گرده. طبق آخرین برآوردها، تعداد کاربرهای تلگرام از 500 میلیون نفر هم عبور کرده و این یعنی هکرها می‌تونن افراد زیادی رو طعمه‌ی اهداف خودشون قرار بدن. دلیل دیگه‌ی جذابیت تلگرام برای مجرم‌های اینترنتی، ساده بودن این پلتفرم هست؛ به‌خصوص وقتی اون رو با انجمن‌های زیرزمینی دارک وب مقایسه کنید که ورود به اون‌ها کار هرکسی نیست و دردسرهای زیادی داره.

تلگرام و دوراهی حفظ حریم خصوصی یا پیشگیری از جرم

امنیت تلگرام

یکی از کارشناس‌های امنیت شرکت ESET نسبت به تبدیل پلتفرم هایی مثل تلگرام به Dark Web هشدار داده و گفته: «به‌خاطر وجود ابزارهای رایگانی که امکان مخفی شدن در سایه‌ها رو فراهم می‌کنن، دارک وب آهسته آهسته به سطح وب مثل رسانه های اجتماعی منتقل شده که ویترین بزرگ‌تری دارن.» او همچنین به حضور میلیونی کاربرها در شبکه های اجتماعی مثل Telegram اشاره و بعضی از اون‌ها رو مشتری‌های بالقوه‌ی هکرها معرفی کرده.

تحقیقات Cyberint از افزایش 100 درصدی جرایم سایبری در تلگرام حکایت داره (البته به بازه‌ی زمانی این پژوهش اشاره‌ای نشده). ضمن اینکه استفاده از عباراتی مثل «email:pass» (که نشون میده اطلاعات دزدیده میشن و برای فروش قرار می‌گیرن) در کانال های تلگرام بیش از 300 درصد افزایش پیدا کرده. علاوه بر دیتاهای مربوط به اکانت ها و شبکه های اجتماعی، اطلاعات شخصی مثل مدارک بانکی، جزئیات کارت های اعتباری و شماره پاسپورت در این پلتفرم رد و بدل میشن.

نویسنده دورکار شوید

نتایج پژوهش‌های اخیر، Telegram رو در موقعیت سختی قرار میده: این شرکت یا باید در قوانین مربوط به حفظ حریم خصوصی که پتانسیل تبدیل کردن این پلتفرم به دارک وب رو داره تجدید نظر کنه یا به هکرها اجازه بده فعالیت‌های مجرمانه‌ی خودشون رو ادامه بدن. به‌طور کلی، تا زمانی که تلگرام برای مقابله به جرایم سایبری تصمیم قاطعی نگیره، امنیت خیلی از کاربرهای این پیام رسان در خطر قرار داره.

سپاس از همراهی شما با نتران.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا