تجهیزات شبکه

اسپلیتر مودم چیست و چه کاربردی دارد + نحوه‌ی نصب

خرید کابل شبکه

اسپلیتر یا splitter همون‌طور که از اسمش مشخصه وسیله‌ای جدا کننده هست. حالا این وسیله چی رو از چی جدا می‌کنه؟ در ادامه‌ی مقاله‌ی اسپلیتر چیست، این مسئله رو توضیح میدیم. قصد نداریم خیلی تخصصی در مورد اسپلیتر مودم توضیح بدیم، می‌خواییم کلیتی از این دستگاه رو بهتون بگیم که بدونید کجا و چطور ازش استفاده کنید.

اسپلیتر چیست

اسپیلیتر مودم چه کار می‌کنه؟

دوستان عزیز نت ران! اگر اینترنت Dial-Up رو به‌خاطر داشته باشید، هنگامی که به اینترنت وصل بودیم و تلفن ما زنگ می‌خورد، اتصال اینترنت قطع میشد. از اینجا بود که نیاز پیدا شد تا خط تلفن و اینترنت جدا بشن. به همین دلیل وسیله‌ای به نام اسپلیتر ساخته شد.

اسپلیتر سیگنال تلفن رو به دو بخش تقسیم می‌کنه تا بخش تلفن با بخش اینترنت ADSL در تداخل نباشه.  اگر از اسپلیتر استفاده نکنید ممکنه در زمان صحبت با تلفن، نویزهایی رو بشنوید که آزاردهنده هستن؛ ضمن اینکه در این صورت باید از دو پریز تلفن استفاده کنید.

در هر سرویسی که مستقیم به خط تلفن وصل بشه، شما به یک اسپلیتر نیاز دارید، مثل فکس.
اگر خط تلفن شما از خط ADSL شما جداست، نیازی به اسپلیتر ندارید. اما اگر از یک خط برای هر دو سرویس استفاده می‌کنید، پس برای جدا کردن سیگنال‌ها و کاهش نویز، بهتره از اسپیلیتر استفاده کنید.

چطوری از اسپلیتر استفاده کنیم؟

اسپلیتر سه پورت داره. یک طرف اون مثل تصویر1، یک پورت داره که مختص خط تلفنه. شما باید سیمی رو که از پریز تلفن خارج شده به این پورت وصل کنید.
اسپلیتر مودم: سری که سیم تلفن به اون وصل میشه
تصویر 1- اتصال سیم تلفن به پورت اسپلیتر
 
دقت کنید که سیم‌ها رو به پورت‌های درستی وصل کنید، در صورتی که این مسئله رو رعایت نکنید، ممکنه با مشکلاتی مثل عدم اتصال، یا کندی شدید در ارتباط مواجه بشید.

آیا اسپلیتر باعث کندی سرعت میشه؟

اگر اسپلیتر به درستی نصب بشه نباید در سرعت مودم شما تاثیری داشته باشه، بلکه باید کیفیت اینترنت بالاتری دریافت کنید. برای اطمینان از اینکه اسپلیتر تاثیری روی قدرت سیگنال شما نداشته، قدرت سیگنال رو قبل و بعد نصب اسپلیتر اندازه بگیرید. خیلی کم پیش میاد که نصب اسپیلتر باعث کاهش سرعت اینترنت بشه، اما اگر به هر دلیلی سرعت اینترنت‌تون بعد از نصب اسپلیتر کم شد، بهتره که کلا خط تلفن رو از خط ADSL جدا کنید.

شرکت‌های سازنده‌ی اسپلیتر مودم

تقریباً تمام شرکت‌های تولیدکننده‌ی مودم ADSL، در زمینه‌ی تولید اسپلیترها فعالیت می‌کنن. دی لینک، تی پی لینک، ترندنت از برترین برندها در تولید اسپلیتر هستن و معمولاً همراه با مودم‌های خودشون یک اسپلیتر هم عرضه می‌کنن. نیازی نیست برای اسپلیتر زیاد هزینه کنید چون معمولاً قیمت‌های بالایی هم ندارن.

حرف آخر

اسپلیتر یک قطعه‌ی کاربردی در تجهیزات مودمه، شاید اگه نباشه، اینقدر روی خط تلفن شما نویز باشه که عملا غیرقابل استفاده باشه.

امیدواریم این مقاله براتون مفید باشه و بهتون کمک کنه هم از سرویس ADSL خط‌تون استفاده کنید هم مکالمه‌ای بدون نویز داشته باشید.

 

سوالات متداول

آیا استفاده از اسپلیتر الزامیه؟

خیر، اگر شما دو خط مجزا برای سرویس ADSL و خط تلفن دارید، نیازی نیست.

آیا استفاده از اسپلیتر سرعت رو افزایش میده؟

اگر روی خط شما نویز وجود داشته باشد، ممکنه اسپلیتر روی سرعت اینترنت تأثیر داشته باشه. پس از نصب اسپلیتر، مودم DSL رو تا جایی که ممکنه به اسپلیتر نزدیک کنید تا به سرعت اتصال DSL شما کمک کنه.

آیا اسپلیتر باعث تضعیف سیگنال میشه؟

خیر، قاعدتا نباید این اتفاق بیفته، برای اطمینان قدرت سیگنال رو قبل و بعد از اسپلیتر اندازه بگیرید.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا