فناوری

7 سیستم‌ عامل ناموفق تاریخ

خرید کابل شبکه

آیا از این مسئله مطلع هستین که بدترین و بی‌کیفیت‌ترین سیستم‌عامل‌های تاریخ، چه سیستم‌عامل‌هایی بودن؟ این که صفت سیستم‌ عامل ناموفق به برندی تعلق بگیره، قطعا برای اون شرکت اتفاق خوبی نیست و میتونه تمام بخش‌های مختلف رو تحت تاثیر خودش قرار بده.

ما در این مقاله قصد داریم شما رو با این سیستم‌عامل‌های عجیب و پر سروصدا آشنا کنیم. برخی از سیستم‌عامل‌ها به دلیل کیفیت خودشون به شهرت می‌رسن، برخی هم به دلایل منفی شهرت کسب می‌کنن! البته شهرت دومی قطعا خواسته طراحان و مدیران آن‌ها نیست.

دلایل متفاوتی وجود داره که می‌تونه سیستم‌عاملی رو ناموفق جلوه بده؛ از نارضایتی مردم گرفته تا اشکالات عمده و عجیب.

همراه ما باشین که بیشتر با این موضوع جذاب آشنا بشین.

کدام سیستم‌عامل‌ها، سیستم‌ عامل ناموفق بودند؟

در گذشته همه چیز مثل امروز سر جای خودش نبود! گرچه امروزه هم در برخی مواقع، مشکلات عجیب و باورنکردنی در حوزه تکنولوژی اتفاق میفته، اما با نگاه به گذشته میشه به راحتی فهمید که امروز غرق در امکانات هستیم!

حتی برای شرکت بزرگی مثل مایکروسافت هم شکست‌های بسیاری اتفاق افتاده، اما این شرکت با قدرت به کار خودش ادامه داد و امروز تبدیل به ابرقدرت صنایع مختلف شده.

سیستم‌عامل‌ها، در دنیای حال حاضر ما تبدیل به جزو جدانشدنی زندگی ما شدن. طراحان و سازمان‌ها هر روز در تلاش هستن که نسخه‌ای سریع‌تر و با کیفیت‌تر رو در اختیار کاربران خودشون قرار بدن که امکانات بیشتری رو هم در اختیار اونا می‌ذاره.

به هر حال در ادامه نگاهی به بدترین و ناموفق‌ترین سیستم‌های عامل در طی زمان می‌کنیم. اصلا چرا به سیستم‌عاملی، سیستم‌ عامل ناموفق گفته میشه و سیستم‌ عامل نا موفق چه تاثیری در ادامه روند اون برند داشته، مواردی هست که در بخش زیر، بررسی میشه.

ویندوز 1.01 در سال 1985

باید بی‌پرده بگیم که اولین تلاش مایکروسافت برای تولید و ارائه سیستم‌عامل، در یک کلمه افتضاح بود! میشه گفت تقریبا هیچ‌ چیزی روی این ویندوز کار نمی‌کرد و کاربران مجبور شدن دو سال صبر کنن که نسخه بهتری از اون ارائه بشه!

البته این ویندوز از این نظر که اولین ویندوز ارائه شده هست و پایه و اساس ویندوزهاست، اهمیت بالایی داره؛ اما خب کار با اون به کندترین شکل ممکن انجام میشده و ما حتی تصور چند دقیقه کار با اون رو هم، نخواهیم داشت!

اگه خیلی مشتاق به دیدن عملکرد این سیستم‌عامل اولیه هستین، می‌تونین فیلم‌های اون رو توی اینترنت پیدا کنین و بیشتر متشکر باشین که آن دوران به اتمام رسیده!

ویندوز 1.01 به عنوان سیستم ‌عامل ناموفق

ویندوز ویستا سیستم‌ عامل ناموفق دیگر

اگه سیستمی پر از ایراد رو لازم دارین، ما به شما ویندوز ویستا رو معرفی می‌کنیم! این ویندوز به طور قطع لایق عبارت سیستم‌ عامل ناموفق است.

جالبه بدونین در زمان ارائه این ویندوز، اول اعلام شد که شما به سیستمی قدرتمند‌تر نیاز دارین؛ به خاطر همین خیلی از افراد سیستم خودشون رو ارتقا دادن. بعد با نصب این ویندوز با فجایعی روبرو شدن که فکرش رو هم نمی‌کردن!

خطاها و اشکالات امنیتی، کندی، ناسازگاری نرم‌افزاری و هدر رفتن هزینه‌ها، از مشکلات این سیستم ‌عامل ناموفق بود.

بسیاری از افراد حتی، بعد از مشاهده اشکالات اساسی این سیستم‌عامل، با اینکه هزینه‌های زیادی رو هم صرف ارتقا سیستم خودشون کرده بودن، ترجیح دادن از نسخه‌های قدیمی‌تر استفاده کنن که عذاب کمتری ببینن!

اگه شما هم از استفاده‌کننده‌های این سیستم بودین، حرف ما رو به خوبی درک خواهین کرد.

ویندوز ویستا به انواع سیستم‌ عامل ناموفق

ویندوز 8

اما برسیم به ویندوزی که خیلی از ماها هم، تجربه زجر کشیدن با اون رو داریم! اما چرا این ویندوز به عنوان سیستم‌ عامل ناموفق معرفی میشه؟

مایکروسافت با تغییرات اساسی در پلتفرم و طراحی خودش، سعی کرد کاربران رو تحت‌ تاثیر خودش قرار بده و با ویندوزی جدید اون‌ها رو سوپرایز کنه! اما همه‌ چی اونجوری که باید پیش نرفت.

یکی از عجیب‌ترین کارهای صورت گرفته در این ویندوز، حذف قسمت محبوب استارت در ویندوز بود.

بعد از بسیاری از اعتراضات صورت گرفته توسط کاربران ویندوز، مایکروسافت مجبور شد نسخه اصلاح شده خودش رو خیلی زود ارائه بده که انصافا کمی هم اوضاع رو بهتر کرده بود. اما در کل نمیشه این ویندوز رو در صف محبوب‌ترین و بهترین‌ها قرار بدیم.

معرفی چندین سیستم‌ عامل ناموفق

بادا سیستم‌ عامل ناموفق موبایلی

بادا سیستم‌ عاملی هست که برای گوشی‌های قدیمی شرکت سامسونگ مورد استفاده قرار می‌گرفته. اولین نسخه از آن در سال 2010 میلادی روی گوشی‌های سامسونگ، روانه بازار شد. رشد سریع سیستم‌ عامل‌های اندروید و   ios اجازه خودنمایی به هیچ سیستم‌ عامل موبایلی دیگه‌ای رو نداد! سامسونگ قصد داشت با این سیستم‌ عامل جدید، رقابتی تازه رو در این حوزه آغاز کنه، ولی خب چندان موفق نبود. اما چرا به بادا سیستم‌ عامل ناموفق گفته میشه؟

یکی از ضعف‌های عمده بادا عدم امکان استفاده از چندین برنامه به طور همزمان در نسخه اولیه اون بود. از نظر سرعت و واکنش هم بادا فاصله زیادی با رقبای خودش داشت. به همین دلیل در میانه‌های راه، سامسونگ قید این سیستم عامل رو زد و در واقع خودش رو تسلیم کرد!

سامسونگ شاید به هدف اولیه خودش در موفقیت بادا نرسید، اما در ادامه راه در عرصه گوشی‌های هوشمند بسیار موفق عمل کرد.

رشد سریع سیستم‌ عامل‌های اندروید و ios اجازه خودنمایی به هیچ سیستم‌ عامل موبایلی دیگه‌ای رو نداد!
بادا سیستم‌عامل ناموفق تاریخ

Corel linux

لینوکس چیست؟ سیستم‌ عامل ناموفق دیگری که سعی در پاره‌کردن نوار انحصار مایکروسافت داشت.

این سیستم عامل توسط دبیان طراحی و تولید شد و خیلی‌ها رو منتظر گذاشت که انحصار مایکروسافت رو به پایان برسونه.

اما این اتفاق نیفتاد؛ در حالی که این سیستم عناصر هوشمند خوبی داشت، بیشتر اوقات با مشکل روبرو بود و حتی سیستم عامل پس از مدتی ناپدید هم میشد!

مدیریت فایل ضعیف، زمان بارگذاری بسیار طولانی و مشکلات اتصال به اینترنت، عواملی بود که این سیستم‌عامل رو خیلی زود از نظرها به دور کرد. این سیستم در ادامه کمی پیشرفت داشت، اما دیگه دیر شده بود و زمان از دست رفته بود!

لینوکس سیستم‌ عامل ناموفق

سیستم‌ عامل ناموفق جاوا برای کامپیوتر

در حالی که برای ساخت و طراحی سیستم‌عامل‌ها از زبان برنامه‌نویسیC استفاده میشد، طی حرکتی عجیب این سیستم‌عامل با تغییر روند کلی، به بازار پا گذاشت. اما نتیجه آن طور که باید نبود!

علیرغم تمام حمایت‌های اولیه از این سیستم‌عامل، این نسخه چیزی به جز دردسر و مشکل برای ارائه نداشت!

مثلا سرعت کلی اون به شدت پایین بود و صفحه مدام فریز و متوقف میشد. حتی نمی‌تونستن با این سیستم عامل چندین کار رو به صورت همزمان انجام بدن!

جاوا سیستم ‌عامل ناموفق دیگر!

سیمبین از سیستم‌ عامل‌های ناموفق موبایلی دیگر

اما اگر بخوایم تو حوزه گوشی‌های هوشمند، سیستم‌عاملی ناموفق دیگری رو معرفی کنیم، بدون شک نام سیمبین اولین اسمیه که به ذهن میرسه!

سیمبین در سال 1997 طراحی شد، اما تا سال 2002 تقریبا بدون استفاده بود. نوکیا تلفن همراهی بود که از این سیستم ‌عامل ناموفق، زیاد استفاده می‌کرد. البته بعدها این شرکت هم به ویندوز فون روی آورد.

در نسخه‌های اولیه، مرورگر به شدت مشکل داشت و کند بود. علاوه بر اون نصب خیلی از برنامه‌ها با اخطارهای عدم سازگاری مواجه میشد.

در کل هر کس از این نسخه استفاده می‌کرد، همیشه در حال ایراد گرفتن از اون بود؛ اما گاهی چاره‌ای هم نبود و مردم مجبور به کنار آمدن با این سیستم‌عامل می‌شدن.

به نظر باید از سازندگان سیستم‌عامل‌هایی مثل اندروید تشکر کرد که امکانات بسیاری رو در اختیار کاربران قرار میدن و با درس گرفتن از سیستم‌های ضعیف، هرروز عملکرد بهتری رو ارائه میدن. شما هم اگه در مورد این سیستم عامل کنجکاوید، می‌تونین تاریخچه اندروید رو مطالعه کنین.

سیمبین سیستم ‌عامل ناموفق

اگر بخوایم تو حوزه گوشی‌های هوشمند، سیستم‌عاملی ناموفق رو معرفی کنیم، بدون شک نام سیمبین اولین اسمیه که به ذهن میرسه!

حرف آخر

ما تو این مقاله شما رو با برخی از ضعیف‌ترین سیستم‌عامل‌های تاریخ آشنا کردیم. حالا شما میدونین چرا به سیستمی، سیستم‌ عامل ناموفق گفته میشه.

اما با پیشرفت تکنولوژی دیگه شاهد اتفاقات خیلی عجیبی تو این حوزه نیستیم؛ گرچه ممکنه گاهی اعتراضاتی مثل چیزی که برای ویندوز 8 اتفاق افتاد، رخ بده، اما معمولا زیرساخت‌ها به ثباتی مناسب رسیدن و نیاز کاربر به خوبی شناخته شده.

با مطالعه این مقاله شاید حالا خیلی خوشحال هم باشین که اون دوران عجیب گذشته و قدر امکانات موجود خود رو که شاید کمتر به اون توجه می‌کنین رو بیشتر بدونین.

چه عواملی در ناموفق بودن سیستم عامل ها نقش داشتند؟

به طور کلی عدم رضایت کاربر، ضعف سرعتی و مشکلات امنیتی از مهم‌ترین عوامل ناموفق بودن سیستم‌عامل‌ها هستن.

آیا ویندوز 8 هم جزو سیستم‌عامل‌های ناموفق بود؟

بله، نسخه ابتدایی آن با اعتراض گسترده کاربران خود مواجه شد و مایکروسافت خیلی زود کمی از مشکلات رو برطرف کرد.

آیا موبایل‌ها هم تجربه داشتن سیستم‌ عامل ناموفق رو داشتند؟

بله! سیمبین و حتی جاوا، جزو نخستین و پر ایرادترین سیستم‌عامل‌های موبایلی بودند، اما شاید دست کاربر به اندازه ویندوز‌ها، برای تغییر آن‌ها باز نبود و خیلی از اوقات کاربر مجبور به تحمل بود؛ چون گزینه بهتری هم وجود نداشت!

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا