گوناگون

چگونه مدیر شبکه شویم؟

خرید کابل شبکه

در شرکت های بزرگ و کوچک، شبکه های کامپیوتری بخش مهم و حیاتی ای را ایفا می کند. این امر باعث شده که بسیاری از شرکت ها به دنبال مدیر شبکه بگردند تا امور شبکه آنان را نظارت و مدیریت کنند. اما این افرادی که شبکه ها را مدیریت می کنند چه کسانی هستند؟ چه کار هایی را انجام می دهند؟

ما در این مقاله به شما ریز جزئیات مدیر شبکه را خواهیم گفت.

 

مهارت های مدیر شبکه

 

ادمین شبکه کیست و چه کاری می کند؟

به طور کلی می توان به تعریف زیر برای ادمین شبکه مراجعه نمود:

“مدیر شبکه وظیفه طراحی، پیاده سازی، مراقبت و حفظ دسترسی و قابل اطمینان بودن شبکه را بر عهده دارد.”

در واقع کارهایی که یک مدیر شبکه انجام می دهد دارای اهمیت بالایی است زیرا در صورت خرابی شبکه، کل سیستم IT مختل می شود. البته وظایف در هر شرکت ممکن است متفاوت باشد و این موضوع وابسته به بزرگ یا کوچک بودن آن سازمان یا شرکت است. مدیر ها در شرکت های بزرگ یا متوسط وظیفه اجزای اصلی و کلی شبکه را بر عهده دارند. اما در شرکت های کوچک، مدیر ها وظیفه پشتیبانی کاربران و سرورها را به عهده دارند.

 

وظایف مدیر شبکه چیست؟

همانطور که گفته شد مدیر شبکه می بایست کلیه کارهای مرتبط با شبکه را نظارت و مدیریت کند. اما بعضی اوقات نیز می بایست کارهای متنوع دیگری نیز انجام دهند که می توان مثال های زیر را نام برد:

  • نصب نرم افزار و سخت افزار جدید بر روی سیستم
  • رسیدگی به سیستم به منظور بهینه بودن خدمات شبکه برای تمامی کاربران
  • گرفتن بک آپ (Back Up) از داده های شبکه به منظور حفظ اطلاعات در زمان اختلال در شبکه

این 3 مورد نیز در بهبود و حفاظت از شبکه بسیار حائز اهمیت می باشد و مدیر های شبکه می بایست این 3 وظیفه را نیز رعایت کنند.

چگونه مدیر شبکه شویم ؟ دوره های ضروری

 

چه مهارت هایی را باید آموخت؟

برای شروع به کار در زمینه شبکه می بایست مهارت ها و اطلاعات کافی ای کسب نمود تا بتوان در زمینه شبکه مشغول به کار شد. بدین منظور، گواهی نامه هایی برای یادگیری شبکه ایجاد شده تا فراگیران بتوانند با کسب این گواهی نامه ها مشغول به کار شوند. این گواهی ها معمولا توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات شبکه به وجود آمده؛ شرکت هایی مانند سیسکو (Cisco)، جونیپر (Juniper) و … .

برای شروع یادگیری می بایست مدارک زیر را اخد کرد:

+Network

دوره +Network در واقع پایه یادگیری شبکه و پیش نیاز تمام مطالب مرتبط به دوره های سیسکو و مایکروسافت می باشد. فراگیران در این دوره هر چه که به پیکربندی و زیر ساخت های شبکه های بیسیم و با سیم مرتبط می شود را یاد می گیرند.

Cisco CCNA

در صورت تمایل به زمینه شبکه های Cisco شما می بایست دوره Cisco CCNA را طی کنید. در واقع با گذراندن این دوره، شما بر روی شبکه های Cisco تسلط پیدا می کنید. پس اگر هدف شما فقط یادگیری Cisco می باشد این دوره را بگذرانید.

MSCA

دوره شبکه مایکروسافت به نام MSCA که مخفف Microsoft Certified System Administration می باشد. اگر شما مایل به یادگیری و ادامه مسیر خود در حیطه مایکروسافت می باشید باید این دوره را بگذرانید. در این دوره فراگیران بیشتر بر روی محصولات مایکروسافت تمرکز می کند و مطالب مرتبط با شبکه های مایکروسافت آموزش داده می شود. مباحث مربوط به پروتکل های شبکه، سخت افزار شبکه، سرویس ها و Windows Server 2012 نیز آموزش داده می شود.

 

کار در زمینه شبکه

پس از گذراندن دوره های مرتبط با شبکه و یادگیری کامل آن شما می بایست در این زمینه شروع به کار کنید و باید سعی کنید وقفه ای بین کار و دوره ها نندازید. 2 دلیل برای این موضوع وجود دارد:

اول آنکه افراد مهارت های اصلی شبکه را در حین کار یاد می گیرند و در زمان کار، مشکلاتی را می بینند که در دوره های آموزشی وجود نداشته و دوم آنکه کار در زمینه شبکه کاملا شایسته سالاری می باشد و فقط با کسب تجربه شما قادر به گرفتن ارتقا شغلی می باشید و می توانید به یک مدیر شبکه درجه یک تبدیل شوید .

 

به روز بودن

با گسترش و پیشرفت تکنولوژی، عملیات مرتبط با شبکه نیز تغییر می کند و کسانی که در این حوزه کار می کنند نیز می بایست با آخرین تغییرات همسو شوند. یکی از خوبی های به روز بودن در این حوزه این است که شما می توانید در شغل خود ارتقا شغلی دریافت کنید و درآمدتان نیز افزایش یابد.

برای به روز بودن می توان کار های زیر را انجام داد:

  • شرکت در کلاس ها
  • اخذ مدارک جدید
  • ادامه تحصیلات

مدیر شبکه می تواند کاری جذاب و در عین حال طاقت فرسا باشد. اگر به کار در زمینه ادمین شبکه علاقه دارید، حتما موارد گفته شده را رعایت کنید تا بتوانید در این حوزه جز برترین ها بشوید.

5/5 - (1 امتیاز)
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا