شبکه

همه چیز درباره IP (قسمت سوم): آدرس IP عمومی

خرید کابل شبکه

بهتر است قبل از خواندن این مقاله، سری‌ها قبلی این مقاله را مطالعه کنید!

قسمت‌های قبلی این مقاله را مطالعه کنید!

آدرس IP عمومی (Public IP address) چیست؟

Public IP address از طریق شرکت سرویس دهنده شما تعیین و سپس به مودم و روتر شما فرستاده می‌شود. هر دستگاهی برای برقراری ارتباط با دیگر دستگاه‌ها نیازمد آدرس IP عمومی می‌باشد. حتی سروری که درحال میزبانی از سایتی است نیازمند این آدرس است!

 این آدرس گاهی هم به عنوان Internet IP نام برده می‌شود. هر دستگاه که با اینترنت در ارتباط است بطور انحصاری دارای فقط یک IP  است. ارائه دهنده سرویس اینترنت از این آدرس استفاده می‌کند تا به خانه و یا محل کارتان اینترنت در دسترس قرار دهد. این آدرس درست مثل راهی است که یک پست‌چی برای رساندن بسته شما به خانه شما طی می‌کند. 

به آدرس‌هایی که در اختیارتان هست فکر کنید؛ شما یک آدرس ایمیل و یک آدرس خانه دارید! اینطور نیست؟ این آدرس‌ها کاملا خاص بوده و فقط برای شما هستند. بنابراین هر فرد بخواهد برای شما بسته ای یا نامه ای ارسال کند می‌فهمد که قطعا به شما خواهد رسید نه فرد دیگری!

فرق بین آدرس IP عمومی و خصوصی؟

آدرس IP خصوصی در بسیاری از جاهات بسیار شبیه IP عمومی است. بطور مثال هردو هویت بخش و تک هستند. اما تفاوت IP خصوصی در این است که آدرس IP خصوصی برای ارتباط دستگاه‌های بشت مودم و فقط برای ارتباط با یکدیگر در داخل خانه ساخته شده‌اند و می‌توان شباهت آنان را با آدرس‌های IP خصوصی همسایه همسایه یا هر فرد دیگری در زمین دید.

سخت‌افزارها (کامپیوتر، موبایل و…) طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که با دستگاه‌هایی که بدون آدرس IP عمومی که برای روتر یا مودم ایجاد شده است به صورت دایرکت ارتباط برقرار نکنند. دلیل این اتفاق محدود شدن آدرس‌های IP خصوصی اند زیرا این آدرس‌ها برای ارتباط با دنیا ساخته نشده اند و برای ایجاد ارتباط با دنیا به Public IP Address داریم.

همانطور که در پست قبل به آن اشاره کردیم؛ اگر سایت نت‌ران را در مرورگر خود وارد کنید و Enter را بزنید. درخواستی از سوی کامپیوتر یا هر دستگاهی که در آن وارد کردید به مودم یا روتر شما از طریق آدرس IP خصوصی (Private IP address) ارسال می‌شود از پس از مودم از طریق آدرس IP عمومی (Public IP address) شما با سایت ارتباط برقرار می‌کند و از طریق همین راه شما سایت نت‌ران را مشاهده خواهید کرد.

در چه حدود دامنه‌ای قرار دارد؟

بعضی از آدرس‌های IP پرای ارتباط عمومی استفاده خواهند شد و باقی آن‌ها برای ارتباط خصوصی استفاده می‌شوند و همین دلیلی است که آدرس IP اختصاصی نمی‌تواند با دنیای اینترنت ارتباط برقرار کند و فقط امکان برقراری ارتباط در پشت مودم (داخل فضای خانه بین دستگاهایتان) را دارد. و اینجاست که IP عمومی نقش خود را ایفا می‌سازد. برای برقراری ارتباط شما با دوستانتان هردو آدرس نقش مکمل را دارند. بدون حتی یکی از آن‌ها دیگری امکان برقراری ارتباط با دوستانتان را ندارد.

دامنه‌های آدرس IP عمومی و خصوصی

همانطور که در قسمت قبل گفته شد دامنه‌های آدرس IP خصوصی برقرار زیر است:

  • از 10.0.0.0 تا 10.255.255.255
  • از172.16.0.0 تا 172.31.255.255
  • از 192.168.0.0 تا 192.168.255.255

به غیر از آدرس‌های بالا دامنه آدرس‌های IP عمومی از 1 تا 191 اند. تمام آدرس‌های نوع سوم لیست بالا برای برقراری ارتباط در پشت روتر و مودم استفاده شده‌اند. و می‌توان مودم‌های خود را از طریق این مدل آدرس‌ها تنظیم کرد.

چرا بعضی از آدرسهای IP عمومی تغییر می‌کنند؟

بعضی از آدرس‌های IP عمومی بعد از چند وقت تغییر می‌کنند به این مدل از آدرس‌ها Dynamic کفته می‌شود. زمانی که شما از اینترنت استفاده می‌کنید بعد از گذر زمانی کارتان با اینترنت تمام می‌شود و آن را قطع می‌کنید؛ آدرس  IP  ای که شما از آن استفاده می‌کردید؛ الان خالی شده است و استفاده کننده دیگر می‌تواند از آن استفاده کند. این راه با جود پیشرف در تعداد آدرس IP عمومی از بروز مشکلات عدم وجود IP برای استفاده جلوگیری می‌کند.

با این حال بیشتر سرورهای میزبان از آدرس IP استاتیک (static) استفاده می‌کنند. این مدل آدرس تغییر نخواهد کرد. تغییر آدرس IP باعث حجم مثرف بیشتر خواهد شد. به این صورت که با هربار تغییر آدرس IP داده های شما که برای مودم ارسال شده بود با آدرس دیگر دباره ارسال خواهد شد.

اما تجهیزات شبکه‌ های خانگی از Dynamic IP address استفاده می‌کنند. به این دلیل که زمانی شما از آدرس IP استاتیک استفاده می‌کنید راه را برای هکرها باز میزارید تا به راحت بتوانند اینترنت شما را از دسترستان خارج کنند. دلیل دیگری که آدرس‌های IP عمومی تغییر می‌کنند هزینه و وقت بیشتر برا یاستفاده از IP های استاتیک است.

بطور مثال زمانی که شما از آدرس IP استاتیک استفاده می‌کنید. محل زندگی خود را به چند کیلومتر دورتر انتقال دهید و بخواهید از همان آدرس IP استفاده کنید؛ میبایست آدرس جدیدتان را در سیستم ثبت کنید. اما با داشتن Dynamic IP address به راحتی میتوانید از جای بجای دیگر بروید.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا