معرفی و بررسی

دوربین مداربسته: معرفی و بررسی انواع دوربین مداربسته

دوربین مداربسته وسیله‌ای است که توسط آن می‌توانید نسبت به ضبط تصاویر در جهت اهداف نظارتی و شخصی اقدام نمایید. تاریخچه استفاده از اولین دوربین مداربسته به سال 1942 باز می‌گردد. اولین بار ارتش آلمان برای نظارت بر روند پرتاب موشک‌های خود از دوربین مداربسته استفاده کرد.

اولین دوربین‌های تجاری با نام Vericon در سال 1949 در آمریکا به بازار عرضه شدند. نکته قابل توجه این عرضه تجاری، عدم نیاز به هر گونه مجوز دولتی برای استفاده از دوربین مداربسته بود.

 

انواع دوربین مداربسته، توضیح به صورت کامل

دوربین‌های مدار بسته نسبت به ویژگی‌ها و کاربردها به دسته‌های گوناگونی تقسیم می‌شوند که در پایین به طور کامل شرح داده می‌شوند.

 

انواع دوربین مداربسته بر اساس تکنولوژی ساخت

دوربین مداربسته آنالوگ معمولی:

این دوربین‌ها، اولین نسل دوربین‌های مداربسته و رایج‌ترین آن‌ها به حساب می‌آیند. از مزیت‌های دوربین‌های آنالوگ می‌توان به قیمت کم، کوچک بودن و نصب آسان اشاره کرد. لذا، این دوربین‌ها یکی از انتخاب‌های کاربران خانگی و حتی کسب و کارهای کوچک به شمار می‌روند.

سیستم دوربین‌های مداربسته آنالوگ از یک یا چندین دوربین آنالوگ، یک دستگاه ضبط تصویر DVR (ضبط دیجیتال تصاویر) و کابل کواکسیال جهت اتصال دوربین‌ها به DVR تشکیل شده است. تصاویر ضبط شده در دوربین مداربسته به صورت آنالوگ به دستگاه DVR ارسال‌ می‌شود.

در دستگاه DVR پس از پردازش، به فرمت دیجیتال تبدیل می‌شود. دوربین‌های آنالوگ حداکثر تا رزولوشن 582*960 قادر به ضبط تصویر هستند. به همین جهت در مقایسه با دیگر دوربین‌های مداربسته از کیفیت پایین‌تری برخوردارند.

سیستم دوربین مداربسته آنالوگ-min

دوربین مداربسته آنالوگ HD

بزرگترین تفاوت این دوربین‌ها، رزولوشن و وضوح بالاتر تصاویر ضبط شده‌است. در این دوربین‌ها به راحتی در تصاویر می‌توانید چهره افراد را تشخیص دهید و حتی از تصاویر به عنوان مدرک جرم نیز استفاده کنید.

دوربین‌های آنالوگ HD به 4 نوع HD-CVI ،AHD ،HD-SDI و HD-TVI تقسیم می‌شوند. همه این دوربین‌ها قابلیت پشتیبانی از تصویربرداری با رزولوشن 1080*1920 را دارند. با توجه به اختلاف قیمت کم و کیفیت بالای دوربین‌های مداربسته آنالوگ HD در مقایسه با دوربین‌های معمولی، این دوربین‌ها گزینه مناسبی برای کاربران خانگی و تجاری به حساب می‌آید.

در تصویر زیر به خوبی می‌توانید تفاوت کیفیت تصویر دوربین‌های آنالوگ معمولی با دوربین‌های آنالوگ HD را تشخیص دهید.

 

تفاوت کیفیت دوربین مداربسته آنالوگ و HD

دوربین مداربسته تحت شبکه

این دوربین‌ها با نام‌های دیگری از جمله دوربین IP یا دوربین اینترنتی نیز شناخته می‌شوند. ساختار سیستمی این دوربین‌ها به گونه‌ای است که شما می‌توانید با تنظیم آدرس IP بر روی آن‌ها، از طریق شبکه یا اینترنت به صورت آنلاین تصاویر ارسال شده از دوربین‌های مداربسته را دریافت و مشاهده نمایید.

در ساختار سیستمی دوربین مداربسته تحت شبکه، تجهیزات بیشتری به نسبت دوربین‌های آنالوگ احتیاج است. برای راه اندازی این دوربین‌ها به یک سوئیچ شبکه نیاز داریم. سوئیچ شبکه مسئول برقراری ارتباط بین دوربین‌ها و سیستم اتصالی است.

با وجود این سوئیچ، می‌توانید به صورت آنلاین و از طریق اینترنت، محل کار و زندگی خود را مشاهده کنید. دیگر تغییر دوربین‌های تحت شبکه، حذف دستگاه DVR و جایگزینی آن با NVR است که نمونه پیشرفته‌تر DVR محسوب می‌شود و امکانات بیشتری با خود به همراه دارد (تفاوت NVR و DVR).

یک دوربین تحت شبکه به طور کلی از لنز، سنسور تصویر، پردازشگر تصویر، چیپ فشرده‌سازی و چیپ شبکه تشکیل شده‌است. زمانی که نور از سنسور عبور می‌کند به سیگنال دیجیتال تبدیل می‌شود. سپس توسط پردازشگر تصویر پردازش می‌شود. بعد از پردازش، دیتا فشرده‌سازی شده و روی شبکه ارسال می‌شود.

 

انواع دوربین مداربسته براساس ظاهر و عملکرد

دوربین مداربسته ثابت (Fixed) و متحرک (PTZ) :

همانطور که از نام دوربین‌های ثابت مشخص است، این دوربین‌ها در نقطه‌ای مشخص قرار گرفته و یک زاویه دید ثابت در اختیار کاربر قرار می‌دهد. دوربین‌های مداربسته ثابت برای نظارت هر روزه بر روی یک مکان ثابت مناسب هستند. اگرچه این دوربین‌ها ثابت هستند اما می‌توان در برخی مدل‌ها (دوربین‌های جعبه ای) برای تعویض لنز اقدام کرد و زاویه پوشش دوربین را تغییر داد.

دوربین مداربسته متحرک یا PTZ دوربین‌هایی هستند که می‌توانید آن‌ها را در محورهای افقی و عمودی به صورت دستی یا اتوماتیک به حرک درآورده یا روی تصویر زوم کنید. این موارد باعث می شود بتوان نظارت بیشتری روی مناطق مورد نظر داشت.

 

دوربین مداربسته ثابت و متحرک

دوربین مداربسته دام (DOME)، اسپید دام (SPEED DOME)، جعبه‌ای (BOX)، بولت (BULLET):

دوربین‌های متحرک و ثابت که در بخش قبل نام بردیم، به 4 صورت دام، اسپید دام، جعبه‌ای و بولت موجود است. مزیت دوربین مداربسته تحت شبکه دام، پوشش گسترده‌تر محیط است؛ درحالی که در دوربین مداربسته باکس شما قادر به پوشش تمام زوایا نیستید.

زاویه دید محدود در دوربین باکس سبب می‌شود از این نقاط کور در جهت اهداف خراب کارانه استفاده شود. برای جبران مشکل زاویه دید دوربین‌های باکس، امکان تعویض لنز و تغییر زاویه دید برای کاربران فراهم شده‌است.

دوربین‌های مداربسته بولت دوربین‌هایی استوانه‌ای هستند که دارای تنوع زیاد و ویژگی‌های گسترده هستند. مزیت این دوربین‌ها در مقایسه با دوربین‌های دام در این است که دوربین بولت از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است و در مناطق مختلفی از جمله روی سقف و دیوار قابل نصب است. 

ذکر این نکته نیز ضروری است که امروزه دوربین‌های تولید شده ترکیبی از موارد مختلف هستند و بهتر از قبل می‌توانند تمامی نیازهای کاربران را پوشش دهند.

آخرین دوربین هم دوربین مداربسته اسپید دام است. همانطور که از نام این دوربین مشخص است این دوربین همان دوربین مداربسته دام است با این تفاوت که قابلیت PTZ یا متحرک بودن را دارا می باشد. دوربین مداربسته اسپیددام با توجه به ویژگی جابجایی در محورهای افقی و عمودی و ترکیب این ویژگی با زاویه عریض دوربین‌های دام، فضای بسیار وسیعی را می‌تواند پوشش دهد.

 

دوربین مداربسته بولت - BOX - تصویر میانی-min

 

دوربین مداربسته دام - اسپیددام - تصویر میانی-min

 

دوربین مداربسته بی سیم (وایرلس) و سیمی:

دوربین مداربسته سیمی برای اتصال به دستگاه نیازمند وجود یک بستر فیزیکی یا همان کابل است که بسته به نوع دوربین می تواند کابل کواکسیال یا کالب شبکه باشد. این نوع دوربین‌ها با توجه به برخورداری از حداکثر پهنای باند و سرعت، ارتباطی با حداکثر پایداری و بدون وقفه ارائه می دهند. دوربین‌های مداربسته سیمی در مقایسه با دوربین‌های بی‌سیم امن‌تر هستند چرا که امکان هک شدن و شنود اطلاعات در میانه راه وجود ندارد.

دوربین مداربسته بی‌سیم می‌تواند بدون وجود کابل و بستر فیزیکی، تصاویر را با استفاده از امواج وایرلس انتقال‌دهد. یکی از بزرگترین مزیت‌های این نوع دوربین، جابجایی آسان آن‌ها است که باعث شده در مقابل دوربین‌های سیمی که برای جابجایی نیاز به تغییراتی در طول کابل دارند، برگ برنده را داشته باشد.

از معایب دوربین‌های بی سیم همانطور که در بالا اشاره شد می‌توان به ناپایداری ارتباط این دوربین‌ها اشاره کرد به طور مثال اگر در میانه راه دیواری بتنی قرار داشته باشد ممکن است اختلالاتی در ارتباط شما بوجود بیاید. مشکل دیگه دوربین‌های مداربسته بی‌سیم برد پایین ارسال اطلاعات این دوربین‌ها در مقایسه با دوربین‌های بی سیم است که می‌توانند مسافت بسیار زیادی را با استفاده از کابل‌های شبکه پوشش دهند.

 

دوربین مداربسته بی‌سیم

دوربین مداربسته دید در شب (IR) و روز: 

دوربین مداربسته روز، دوربین‌هایی هستند که قابلیت دید در شب را ندارند. این دوربین‌ها در تاریکی تصاویر واضحی ارائه‌نمی‌دهند. دلیل ارزانی این دوربین‌ها همین کارایی نداشتن در شب و تاریکی است.

دوربین‌های مداربسته دید در شب یا همان دوربین IR به شما این امکان را می‌دهند تا بتوانید در تاریکی و با کیفیت مطلوب به ضبط تصویر بپردازید. با توجه به ویژگی‌های گسترده و تکنولوژی‌هایی که در این دوربین‌ها در حال استفاده است، هر روزه شاهد افزایش کیفیت تصاویر ضبط شده در محیط های تاریک هستیم. در تصویر زیر نمایی از یه فروشگاه که توسط یک دوربین مداربسته دید در شب ضبط شده است را مشاهده می‌کنید.

 

نمونه تصویر دوربین دید در شب

 

دوربین مدار بسته مادون قرمز (دید در شب)

این دوربین‌ها به نورهای LED مادون قرمز مجهر هستند. وجود مادون قرمز قابلیت دید در محیط‌های بسیار تاریک را فراهم می‌کند. برخی از این دوربین‌ها تا فواصل 250 متری را به راحتی نشان می‌دهند.

 

سخن آخر

تجهیزات دوربین‌های مداربسته در سال‌های گذشته با اهداف نظارتی وارد بازار شدند. این دوربین‌ها بسیاری از مشکلات را برطرف کردند و هزینه‌ها را کاهش دادند.

در این مقاله به انواع دوربین مداربسته پرداختیم. امیدواریم که در انتخاب مناسب‌ترین دوربین متناسب با نیاز خود به شما کمک کرده باشیم.

احسان نعنایی

عضوی کوچک از مجموعه بزرگ نت ران !
خبرنامه
Notify of
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
کانال اموزش اشپزی سامان گلریز

ممنون خیلی عالی بود

دکمه بازگشت به بالا