تجهیزات شبکه

معرفی انواع کارت سانترال

خرید کابل شبکه

دستگاه تلفن سانترال بخش مهمی از سیستم ارتباطی در ادارات و شرکت‌هاست و میتونه به‌وسیله‌ی کارت های سانترال ارتقا پیدا کنه. دستگاه‌های سانترال به‌طور کلی امکانات اولیه‌ای دارن که با استفاده از کارت سانترال میشه اون‌ها رو بالاتر برد. دستگاه سانترال خریداری‌شده کابینتی خالیه که باید طبق نیاز مشتری با استفاده از کارت سانترال، به قابلیت‌های مختلف مجهز بشه. این دستگاه‌ها فقط منبع تغذیه و برد اصلی داره که هرکدوم کارت‌های مخصوص به خودشون رو دارن. کارت های سانترال برد‌هایی الکترونیکی هستن که می‌تونن روی برد اصلی دستگاه مرکزی سانترال نصب بشن و قابلیت‌های خاصی رو به اون اضافه کنن. در ادامه انواع کارت سانترال رو بررسی می‌کنیم.

انواع کارت سانترال

کارت خطوط شهری

انواع کارت سانترال

سیستم تلفن سانترال برای برقراری ارتباط خارج از محل شرکت یا سازمان باید به سیستم تلفن شهری متصل بشه. برای این کار باید روی دستگاه سانترال ورودی تلفن شهری وجود داشته باشه. در مدل‌های پایه، چند ورودی محدود تلفن شهری وجود داره اما در مدل‌های سانترال پیشرفته‌تر باید برای اتصال به خطوط شهری باید روی دستگاه مرکزی، کارت سانترال خطوط شهری نصب بشه. کارت سانترال خطوط شهری باید بر اساس تعداد ورودی مورد نیاز انتخاب و خریداری بشه. هر کارت سانترال خطوط شهری متناسب با یکی از دستگاه‌ها تولیدشده و فقط در همون دستگاه قابل استفاده است. میشه بر اساس ظرفیت دستگاه و نیاز سازمان، کارت خطوط شهری مناسبی خرید.

کارت خطوط داخلی

انواع کارت سانترال

مهم‌ترین دلیل اجرای سیستم تلفن سانترال در شرکت‌ها و مؤسسات، ارتباط داخلی افراد و کارمندان با همدیگه و اتصال تماس‌های ورودی مجموعه به فرد مورد نظره. در سازمان‌ها و مجموعه‌های کاری هر کارمند باید یک دستگاه تلفن داشته باشه. ارتباط این دستگاه با سیستم سانترال و به‌وسیله‌ی خط داخلی سانترال برقرار میشه. برای استفاده از خطوط داخلی در سیستم تلفن سانترال باید از کارت سانترال خطوط داخلی استفاده کرد. هر دستگاه مرکزی سانترال دارای کارت های سانترال خطوط داخلی مخصوص به خودشه و باید در هنگام خرید به سازگاری کارت خطوط داخلی و دستگاه سانترال مورد نظر توجه کنیم. کارت خطوط داخلی بر اساس تعداد کارمندان و خطوطی که قراره به اون‌ها اختصاص داده بشه، انتخاب میشه. در حال حاضر کارت‌های خطوط داخلی در انواع مختلف خطوط آنالوگ و VoIP یا تحت شبکه برای خرید موجود هستن. در شرکت‌هایی که برای ارتباط بین کارمندان از سیستم شبکه و تلفن VoIP استفاده میشه، باید از کارت سانترال خطوط داخلی با پشتیبانی از خطوط تحت شبکه استفاده بشه. استفاده از سیستم تلفن سانترال تحت شبکه نیازمند استفاده از تلفن‌های تحت شبکه یا VoIP هست.

کارت کالر آیدی

معرفی کارت های سانترال

برای اطلاع از شماره تلفن شخص تماس گیرنده سرویسی به نام کالر آیدی وجود داره. این روزها در تلفن‌های خانگی مجهز به صفحه نمایش عموماً این قابلیت وجود داره. برای اضافه کردن این سرویس به سیستم تلفن سانترال، باید از کارت سانترال کالر آیدی استفاده بشه. این کارت هم باید با توجه به نوع و مدل دستگاه مرکزی سانترال انتخاب و خریداری بشه. برای هر دستگاه سانترال مدل مشخصی از کارت سانترال کالر آیدی تولید میشه. طبیعتاً باید کارت سانترالی انتخاب بشه که با دستگاه سانترال سازگاری داشته باشه.

کارت سانترال PRI 

کارت سانترال

برخی سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ با سطح تجارت و فعالیت بالا از شماره تلفن‌های ویژه‌ای استفاده می‌کنن. این شماره تلفن‌های ویژه توسط شرکت مخابرات و طی قراردادی به این سازمان‌ها واگذار میشه. این شماره‌های ویژه عموماً پنج رقمی هستن. برای اتصال این خط‌های تلفن پنج رقمی به سیستم تلفن سانترال باید از کارت سانترالی موسوم به کارت سانترال PRI استفاده کنیم. وظیفه‌ی این کارت، سازگاری دستگاه سانترال با شماره‌ی پنج رقمیه. برای هر دستگاه سانترال کارت PRI تولید میشه. هنگام خرید کارت سانترال PRI باید به پشتیبانی دستگاه مرکزی سانترال از اون دقت کنیم.

کارت سانترال DISA

کارت سانترال DISA

کارت سانترال DISA در واقع یک منشی تلفنی گویاست که میتونه با استفاده از منوی صوتی از پیش تعریف شده، مشتریان رو به کارمند مورد نظر متصل کنه. این کارت سانترال به مجموعه‌های شلوغ و با تماس‌های تلفنی زیاد کمک زیادی کرده. با استفاده از این کارت میشه صدای ضبط شده‌ی مورد نظر رو ذخیره کرد. همچنین در صورت برقراری تماس ابتدا منشی تلفنی که با نصب کارت سانترال DISA به مجموعه اضافه شده، پاسخگویی رو به عهده بگیره و مشتری رو راهنمایی بکنه. استفاده از این کارت سانترال برای سازمان‌هایی با تعداد تماس تلفنی بسیار بالا توصیه میشه. کارت سانترال DISA متناسب با هر دستگاه سانترالی با فرم و شکل‌های گوناگون تولید میشه. در هنگام خرید باید به سازگاری اون با دستگاه مرکزی سانترال توجه کنیم.

کارت ضبط مکالمات

کارت ضبط مکالمات

در بعضی شرکت‌ها برای سنجش کیفیت پاسخگویی به مشتری، مکالمات تلفنی ضبط میشه. برای اضافه کردن قابلیت ضبط مکالمات به سیستم تلفن سانترال، باید از کارت سانترال ضبط مکالمات استفاده بشه. این کارت‌ها بر اساس پشتیبانی نصب در دستگاه‌های سانترال مختلف و همچنین تعداد خطوط قابل دریافت جهت ضبط مکالمات دسته‌بندی میشن.

کارت درب باز کن

یکی از قابلیت‌هایی که با استفاده از سیستم سانترال در محل کسب‌وکار میشه از اون استفاده کرد، امکان اتصال درب باز کن به دستگاه مرکزی سانتراله. برای بهره بردن از این قابلیت و اتصال درب باز کن به سیستم تلفن سانترال باید از کارت درب باز کن استفاده کرد. با نصب کارت درب باز کن به دستگاه مرکزی سانترال قابلیت باز کردن درب از روی سیستم سانترال به مجموعه اضافه میشه. در کنار اون میشه آیفون درب رو هم به دستگاه سانترال متصل کرد. در این صورت صدای مکالمه‌‌ی آیفون روی بستر سیستم سانترال منتقل میشه.

کارت هایبرید

کارت هایبرید سانترال

برخی کارت های سانترال قابلیت افزودن خط داخلی و خط شهری رو در کنار هم تأمین می‌کنن. این نوع کارت های سانترال بنا به قابلیت ترکیبی‌شون، کارت های هایبرید نامیده میشن. این کارت‌ها در مدل‌های مختلف در سازگاری با دستگاه‌های سانترال متفاوت تولید شده و قابل خریداریه.

کارت آپشن

کارت آپشن

کارت آپشن زمانی کاربرد داره که تعداد اسلات‌های کارت دستگاه سانترال موجود برای سرویس مورد نظر کافی نباشه. در اون زمان از کارت آپشن استفاده میشه که ظرفیت قبول کارت دستگاه سانترال رو افزایش میده. کارت‌هایی که روی کارت آپشن نصب میشن کارکردی مشابه کارت‌هایی دارن که در بالا توضیح داده شد، با این تفاوت که از مدل و فرم خاصی برخوردار هستن.

حرف آخر

در این مقاله انواع کارت سانترال رو توضیح دادیم و بررسی کردیم. از اونجایی که طراحی و اجرای سیستم تلفن سانترال نیازمند دانش و تجربه است، بهترین کار صحبت با مشاوران و متخصصان این زمینه هست. پیشنهاد من به شما تماس با مشاوران ما در این زمینه است تا بدون هیچ مشکلی، سیستمی مناسب برای محل کار خودتون تهیه کنید.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا