شبکه

نحوه مراقبت از شبکه بی سیم در برابر هک و حفظ امنیت شبکه بی سیم

خرید کابل شبکه

همه ما می‌خواهیم از امنیت شبکه بی سیم خود را در برابر نفوذ افراد دیگر حفظ کنیم. زیرا برای راه اندازی این شبکه هزینه‌ای می‌کنیم و نمی‌خواهیم افراد ناشناس به آن دسترسی پیدا کرده و از حجم اینترنت آن استفاده کنند.

متاسفانه هنگامی که شما مودم یا روتر بی سیم خود را فعال می‌کنید، سیگنال آن به خارج از خانه شما رفته و افرادی که رمز عبور دستگاه شما را داشته باشند، به سادگی می‌توانند از حجم اینترنت شما بهره گیرند. اگر شما از شبکه مخفی برخوردار نباشید، استفاده از حجم اینترنت شما توسط همسایگان و غیره ممکن می‌شود. افرادی که ناشناس هستند و به صورت مخفیانه از شبکه اینترنت شما استفاده می‌کنید، اغلب باید در نزدیکی شما زندگی کنند، زیرا در فاصله دورتر این افراد قادر به دسترسی شبکه شما نیستند. گاهی آنها با کمک برنامه‌هایی می‌توانند رمز شبکه شما را هک کرده و به سادگی اینترنت شما را به کار گیرند.

 

 

بنابراین نفوذ به شبکه اینترنت توسط هماسایگان شما غیرممکن نیست و شما باید روش‌هایی برای حفاظت از شبکه خود داشته باشید. در غیر این صورت هزینه‌های اضافی را پرداخت می‌کنید و راهی جز این نخواهید داشت. بسیاری از شبکه‌ها رمزنگاری می‌شوند اما اغلب این گونه نیستند و به سادگی با کمک برنامه‌های مرتبط قابل هک هستند. بنابراین چه خوب است اگر روش‌های مقابله با نفوذ هکرها را پیدا کنیم و برای آشنایی بیشتر با این مطلب همراه باشید:

 

روشن گذاشتن سیستم رمزنگاری WPA2 روی روتر

اگر پیشتر این کار را انجام ندادید با مطالعه مقاله “چگونه امنیت وای فای را بالا ببریم؟”  به راحتی این کار را انجام دهید.

شما بایستی سیستم رمزنگاری WPA2 که روی روتر شما تعبیه شده است، را فعال سازید. ممکن است شما رمزگذاری کرده باشید اما از نوع WEP قدیمی بوده باشد که در حال حاضر چندان موثر واقع نمی‌شود. نسخه قدیمی WEP توسط هکرها به سادگی هک می‌شود و بهتر است نسخه جدید آن روی روتر فعال شود تا مانع از نفوذ توسط هکرها شود.

این رمزنگاری بوسیله برنامه‌های هک به راحتی قابل هک هستند. با فعال سازی WPA2 یک رمز قوی را روی شبکه خود قرار دهید تا کاملا از آن محافظت نمایید.

 

 

مخفی کردن شبکه بی سیم با تغییر نام SSID

SSID نام شبکه بی سیم شماست و در ابتدا یک نام پیش فرض دارد که توسط سازنده تنظیم می‌شود. اما شما باید آن را با توجه به نظر خود تنظیم کنید و یک نام موردنظر را به کار گیرید. با تغییر نام SSID موجب خواهید شد تا هکرها و نفوذی‌ها نتوانند به شبکه شما ورود پیدا کرده و آسیبی به آن وارد بیاورند. اگر هکرها این نام را بدانند به سادگی ورود پیدا خواهند کرد اما با تغییر آن این امر برای آنها به شدت دشوار خواهد شد. البته بیشتر هکرها می‌توانند نام پیش فرض شرکت سازنده روتر را هک کنند و در صورت تغییر آنها توانایی هک نام را نخواهند داشت.

سعی کنید هنگام جهت ایجاد SSID، یک مورد تصادفی یا غیرقابل پیش بینی را در نظر گیرید. زیرا استفاده از نامی رایج می‌تواند خطر آسیب پذیری روتر شما توسط هکرها را دوچندان کند و امنیت شبکه بی سیم را کاهش دهد. هر چه نام شما پیچیده و سخت تر باشد، هکرها نمی توانند بر اساس روش حرکت Rainbow Table، به شبکه شما ورود پیدا کنند.

 

قابلیت Allow Admin via Wireless را غیرفعال کنید

سعی کنید جهت احتیاط دربرابر هکرها قابلیت allow admin via wireless را در روتر غیرفعال سازید. این قابلیت دسترسی هکرها را به روتر شما دوچندان می‌سازد اما با غیرفعال سازی آن، این دست از هکرها هیچ گونه دسترسی نخواهند داشت. همچنین با غیرفعال ساختن قابلیت موردبحث، شما تنها می‌توانید از طریق یک کابل به دستگاه‌های دیگر از جمله رایانه شخصی متصل  شوید. در غیر این صورت به شکل بی سیم هیچ قابلیت اتصالی فراهم نخواهد بود زیرا آن را غیرفعال کردید. کابلی هم که به رایانه متصل می‌شود عمدتا از نوع اترنت است. 

در حقیقت شما هنگامی که اقدام به پنهان سازی شبکه می‌کنید، همسایگان شما نمی‌توانند به یوزرتان دسترسی پیدا کرده و آن را دریافت کنند. بنابراین تماشا یک فیلم HD بدون استفاده جاسوسان بدون شک می تواند سریعتر و بهتر باشد. اگر شما نیز از شبکه روتر برخوردار هستید، سعی کنید موارد فوق را انجام دهید.

منبع: LifeWire

خرید تجهیزات پسیو شبکه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا