فناوری

مجازی‌سازی – ویژگی‌ها و کاربردها در کسب و کار

خرید کابل شبکه

حتما شما هم مثل اکثر سازمان‌ها با بزرگتر شدن کسب‌و‌کارتون با چالش‌های جدید در زمینه‌ی IT رو به رو شدید. چون امروزه، محیط کسب و کار ما، یک محیط پویاست، باید پیوسته برای تغییر آماده باشیم. کارمندان، مشتریان و شرکای شما هر روز تقاضای خدمات و برنامه‌های کاربردی پیچیده‌تری دارن. همون‌طور که در حال تلاش برای تامین الزامات و تقاضاهای جدید هستید، زیرساخت‌های IT شما رشد می‌کنه و پیچیده‌تر میشه که فشار زیادی به بخش IT شما میاره.

مجازی سازی باعث میشه تا پرفشارترین بخش چالش تکنولوژی مورد هدف قرار بگیره. با مجازی‌سازی می‌تونیم به جای اینکه خودمون زیرساخت ایجاد کنیم، از شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی زیرساخت استفاده کنیم. برای همین، دیگه هزینه‌ای برای زیرساخت‌ها و نگهداری از اونا نمیدیم.

مشکل، در معماری کامپیوترهای X86 امروزی ریشه داره. این کامپیوترها به‌نحوی طراحی شدن که فقط توانایی اجرای یک سیستم عامل و یک نرم‌افزار رو در آن واحد دارن. این یعنی حتی دیتاسنترهای کوچیک هم باید تعداد زیادی سرور راه‌اندازی کنن که هرکدوم توانایی استفاده از تنها 12 درصد ظرفیت رو دارن. این آمار با هر استانداردی ناکارآمده. نرم افزار مجازی سازی این مشکل رو با فعال‌سازی امکان اجرای چندین سیستم‌عامل و برنامه‌ی ‌کاربردی، روی یک سرور فیزیکی یا هاست برطرف می‌کنه.

به زبان ساده، شما با استفاده از مجازی‌سازی و نرم‌افزارهای ماشین مجازی (VM) می‌تونید ویندوز 10، ویندوز 7 و لینوکس رو در کنار هم و روی یه سیستم نصب کنید.

مجازی سازی

مجازی سازی چطور کار می‌کنه؟

در قلب مجازی‌سازی، ماشین مجازی (VM) قرار داره. با استفاده از این نرم‌افزار می‌تونید یک سیستم مجازی روی سیستم خودتون ایجاد کنید. هر ماشین مجازی کاملا جدا و مستقله، چندین ماشین مجازی به‌طور هم‌زمان می‌تونن روی یک کامپیوتر اجرا بشن. یک لایه‌ی نازک از نرم افزار، به نام hypervisor (ابرسرآور) کار جداسازی ماشین مجازی از هاست رو انجام میده و به‌صورت پویا منابع رو محاسبه کرده و به هر ماشین مجازی با توجه به نیازش، منابع خاصی رو اختصاص میده.

به طور مثال مشخص می‌کنه که هر سیستم‌عاملی که نصب شده، چه میزان از رم سیستم رو استفاده کنه.

این معماری، معادله‌ی محاسباتی شما رو مجدد تعریف می‌کنه و خدمات زیر رو ارائه میده:

  • برنامه‌های کاربردی متنوع روی هر سرور؛ از اونجا که هر ماشین مجازی یک ماشین کامل حساب میشه، می‌تونید تعداد زیادی برنامه رو روی اون نصب کنید.
  • به‌کارگیری حداکثری سرور با حداقل تعداد سرور؛ میشه از هر ماشین فیزیکی حداکثر بهره رو برد که این امر شما رو قادر می‌کنه با استقرار سرورهای کمتر در هزینه‌ی کلی صرفه‌جویی کنید. یعنی میشه از هر سرور، با نصب نرم‌افزار مجازی‌سازی به‌عنوان چند ماشین استفاده کرد.
  • تامین سریع‌تر و آسون‌تر منابع و برنامه‌ها؛ ماشین‌های مجازی، فایل برنامه‌ها رو درون خودشون دارن که به‌راحتی با Copy/Paste کردن میشه با اونا کار کرد. این امر ساده، سرعت و انعطاف‌پذیری قابل توجهی برای تیم IT فراهم می‌کنه. حتی میشه ماشین‌های مجازی در حال اجرا رو از یک سرور فیزیکی به سرور دیگه انتقال داد. پروسه‌ای که به live migration معروفه. همچنین می‌تونید برنامه‌های مهم خودتون رو مجازی‌سازی کنید تا کارایی، میزان اطمینان و مقیاس‌پذیری اون‌ها بیشتر بشه و در کنار اون هزینه‌ها رو هم کاهش بدید.

به ارمغان آوردن سود واقعی کسب و کار

چرا تعداد زیادی از سازمان‌ها در حال مجازی سازی هستن؟ یک محیط مجازی‌سازی‌شده، پلتفرمی بسیار هوشمندتر و چالاک‌تر برای کارهای شماست. انتقال به یک زیرساخت مجازی‌سازی‌شده، خیلی سریع برای شما سود ایجاد می‌کنه.

کاهش پیچیدگی

استفاده از زیرساخت مجازی‌سازی‌شده میتونه باعث کاهش پیچیدگی محیط شما بشه. به‌طوری‌که کارها و نگهداری‌ها به سادگی انجام بشه. مجازی‌سازی به شما امکان تغییر از گسستگی مدیریت و اجرا رو میده و اجزای زیرساخت مجزا رو به سمت زیرساخت تلفیقی با توانایی مدیریت کلی‌نگر سوق میده. مجازی‌سازی باعث مدیریت کارآمد IT، ارتقا امنیت و… میشه و به شما اجازه میده روی اولویت‌های کاری تمرکز کنید.

مجازی‌سازی به کاهش پیچیدگی، افزایش امنیت، مدیریت بهتر و ساده‌تر، افزایش سودآوری کمک می‌کنه.

سادگی مدیریت

مجازی سازی به کاهش پیچیدگی‌های مدیریتی کمک می‌کنه.

مدیریت سرورها در محیط فیزیکی، کاری بسیار زمان‌بره. ۹ دپارتمان از هر ۱۰ دپارتمان IT، نیمی از وقت خودش رو صرف وظایف اداری تکراری می‌کنه. این کارها مثل اضافه‌کردن و کم‌کردن تسک‌ها و مدیریت حجم کاری سرورهای جدید، اضافه کردن کارمندان جدید یا توسعه و راه‌اندازی اپلیکیشن‌های جدید هستش.

ابزارهای مدیریت مجازی‌سازی امروزی، شامل قابلیت‌های اتوماسیون هوشمند هستن، این ابزارها نیاز کارمندان بخش IT برای تعمیر و نگهداری روزمره و عیب‌یابی چندین ماشین فیزیکی رو از میون برمی‌داره. در واقع این ابزارها نه تنها یافتن مشکلات IT رو آسون می‌کنه بلکه کمک می‌کنه تا بخش IT فعالانه به پیدا کردن و حل کردن مشکلات بپردازه و زمان از کار افتادگی و خرابی سیستم به حداقل برسه.

بسیاری از شرکت‌هایی که مجازی‌سازی رو اجرا کردن، افزایش بهره‌وری بخش آی تی رو گزارش دادن. این مسئله شامل کاهش 73 درصدی زمان صرف‌شده روی انجام وظایف اجرایی روزانه میشه. به‌علت کمک این کار به ساده شدن و انجام خودکار فرآیندهایی که در گذشته پیچیده بوده یا به‌صورت دستی انجام میشده، مجازی‌سازی خیلی واسه شرکت‌ها سودمنده. مجازی‌سازی تمرکز کارمندان بخش IT شما رو بیشتر به انجام کارهای مهم‌تری معطوف می‌کنه که باعث گسترش کسب و کار میشه. نتیجه‌ی این کار افزایش بهره‌وری، بازگشت سرمایه و تمرکز استراتژیکه. در یک نظرسنجی که اخیرا انجام شده، 66 درصد مدیران بخش IT مجازی‌سازی رو عامل پیشرفت‌های عملیاتی از طریق کارآمدی بیشتر پشتیبانی و مدیریت بهتر دونستن.

امنیت هرچه بیشتر

امنیت در مجازی سازی

با توجه به ماهیت ایزوله‌ بودن سرورهای مجازی، مجازی سازی، امنیت بسیار بالاتری رو برای هاست‌ها و اپلیکیشن‌ها فراهم می‌کنه. در محیط مجازی، امنیت میتونه به‌شکل خدماتی کارآمد و نرم افزار محور باشه. در نتیجه، برای افزایش امنیت، نیازی به ارتقای سخت‌افزاری نیست.

کارمندان بخش IT می‌تونن حجم کار مجازی رو بدون محدودیت‌های امنیتی و نیاز به لوازم تخصصی جابه‌جا کنن و بسنجن. فایروال‌گذاری یکپارچه و خدمات گیت‌وی بهینه، از تمام زوایای شبکه‌ی شما محافظت می‌کنه.

تمام پلتفرم‌های مجازی‌سازی یکسان نیستن. یک پلتفرم مؤثر مانند ®VMware vSphere همراه با ™Operations Management می‌تونه مجازی‌سازی bare-metal رو انجام بده که در اون hypervisor بدون نیاز به سیستم عامل میزبان، مستقیما به سخت‌افزار کامپیوتر وصل میشه.

®VMware vSphere

برای بهینه‌سازی امنیت و توانایی مدیریت راه حل مؤثر اون اینه که bare-metal virtualization رو با قابلیت‌های پیشرفته‌ی دیگه‌ای مثل موارد زیر ترکیب کنیم:

  • Small hypervisor footprint: ساده‌سازی استقرار، تعمیر و نگهداری و اتصالات، کاهش آسیب‌پذیری با ارائه‌ی کمترین حد از سطح قابل‌حمله.
  • سطح مقبولیت نرم افزارها: مانع از نصب نرم افزارهای غیرمجاز میشه.
  • APIهای قدرتمند که نظارت بدون عامل رو فعال می‌کنن و نیاز به نصب برنامه‌ی ثالث رو از بین می‌برن.
  • فایروال‌های هاست: از رابط مدیریت هاست محافظت می‌کنه.
  • ثبت وقایع و حسابرسی ارتقا یافته: تمام فعالیت‌های هاست رو با استفاده از حساب کاربر وارد شده ثبت می‌کنه که پایش و رسیدگی به فعالیت‌های روی هاست رو  آسون می‌کنه.
  • syslog امن: پیغام‌ها رو روی سرور محلی یا خارجی با استفاده از پروتکل‌های SSL و TCP به‌صورت غیر مستقیم ثبت می‌کنه.
  • AD یک‌پارچه: تنظیم هاست پلتفرم برای پیوستن به دامین اکتیو دایرکتوری؛ افرادی که درخواست دسترسی به هاست رو میدن به‌صورت خودکار با centralized user directory تأیید میشه.

مجازی سازی در کجاها کاربرد دارد؟

هزینه‌ی بسیار پایین‌تر

صرفه‌جویی در هزینه‌ها از بهترین نتایج مجازی‌سازیه. این کار میتونه به کسب‌وکارها کمک کنه تا منابع خودشون رو بیشتر صرف فرصت‌های باارزش کنن. سازمان‌ها می‌تونن هزینه‌هاشونو بسیار پایین بیارن و از منابع خودشون با ادغام، افزایش اتوماسیون فرایندهای اجرایی و استفاده‌ی بهینه از سرویس‌های ابری عمومی به بهترین نحو بهره ببرن.

مشتریان ما پی‌بردن که استفاده از سرور و مدیریت اپلیکیشن میتونه زمانی رو که پرسنل صرف مدیریت IT می‌کنن، کاهش بده. وقتی که زمان تعویض سخت افزارهای فیزیکی میرسه، ما مشتریانی رو دیدیم که بازگشت هزینه‌های خود رو با گسترش مجازی سازی تقویت کردن. در واقع بیش از نیمی از کسب‌وکارهایی که محدودیت منابع دارن به مجازی‌سازی سرور به علت مدیریت‌پذیربودن، کم‌هزینه بودن و کارآمدی به چشم اولویت زیرساخت سخت افزاری نگاه می‌کنن.

مجازی سازی همچنین به شرکت‌هایی که محدودیت منابع یا بودجه دارن کمک می‌کنه تا با ترکیب سرورها مخارج سرمایه‌ای رو کم کنن و مخارج عملیاتی رو با به حداقل رسوندن هزینه‌های تعمیر و نگهداری و ملزومات انرژی و سیستم‌های خنک‌کننده کاهش بدن. کسب‌وکارهای کوچیک‌تر با منابع و دارایی‌های کم IT می‌تونن نیازشون به ده‌ها سرور رو رفع کنن.

فعال‌سازی تحویل خدمات IT منعطف و سریع

امروزه شرکت‌ها باید تحت هر شرایطی پاسخگوی مشتریان خودشون باشن. در این فضای رقابتی پیش‌بینی و تغییر همراه با رشد کسب و کار از هر زمان دیگه‌ای مهم‌تر شده. مجازی‌سازی زیرساخت پویایی رو فراهم می‌کنه که کسب و کار رو در جهت پاسخگویی هرچه سریعتر به نیازهای متغیر بازار، تحول و رشد شرایط کار و نیازهای جدید مشتریان کمک می‌کنه.

زمانی که سازمانی شروع به استفاده از محیط مجازی می‌کنه، میتونه از قابلیت‌های پیشرفته‌ی مجازی‌سازی برای پایه‌گذاری زیرساخت IT که پاسخگوی نیاز مشتری و کار هست، استفاده کنه. مجازی‌سازی به شما اطمینان میده که هر چقدر هم به اپلیکیشن‌هاتون درخواست ارسال بشه، همیشه در دسترسه و بهترین عملکرد رو دارن.

مجازی سازی همچنین پایه‌ی نسل بعدی IT هست. شرکت‌هایی که این تکنولوژی رو به‌کار می‌گیرن، می‌تونن امیدوار باشن که در آینده استقرار و مدیریت تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر مثل محاسبه‌ی ابری برای مقادیر سنگین‌تر توی کسب و کار آینده خیلی آسون بشه.

تداوم قابل اعتماد کسب و کار

توی دنیای رقابتی امروز، اینکه کسب و کار شما توی هر زمان فعال باشه، حقیقتا تفاوت میان شکست و پیروزی رو رقم میزنه. کسب و کارهای دارای منابع محدود نمی‌تونن حتی لحظه‌ای کارشون رو به‌علت در دسترس ‌نبودن سیستم یا گم شدن یا دزدیده شدن اطلاعات اصلی تعطیل کنن. در واقع 49 درصد کسب‌وکارهایی که به این مشکل دچار میشن، هیچ‌وقت نمی‌تونن دوباره باز بشن.

بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط VMware تداوم کسب‌وکار، سوق دادن شرکت‌ها به سمت مجازی سازی محیط IT هستش. پس از مجازی سازی، 66 درصد شرکت‌کنندگان گزارش دادن که تداوم کسب و کارشون به دلیل دسترسی مداوم، کاهش زمان تعطیلی و به دلایل دیگه افزایش پیدا کرده.

مجازی سازی فضایی همیشه در دسترسه و اطمینان میده که اپلیکیشن‌های شما همیشه در دسترس هستن. اگر یکی از سرورها یا آنتی ویروس‌ها از کار بیفته چی میشه؟ ماشین‌های مجازی به‌صورت خودکار، بدون هیچ وقفه‌ای و بدون از بین رفتن اطلاعات روی ماشین دیگه‌ای ری‌استارت میشن.

همچنین کاهش زمان‌های خرابی و افزایش امنیت مجازی و مقابله با بلایای مختلف رو فراهم می‌کنه تا در صورت رخداد وقایع غیر مترقبه‌ای مثل سیل، آتش‌سوزی و دیگر بلایا آمادگی لازم رو داشته باشید. در محیط مجازی کل سیستم شامل سیستم عامل، اپلیکیشن‌ها و دیتا در فایل‌های VM (ماشین مجازی) قرار می‌گیرن. با جای‌گذاری این فایل‌ها در failover site کل سیستم در یک مرحله و خیلی سریع ریکاوری میشه. در مقابل از دست‌دادن 40 ساعت به‌خاطر خرابی یک ریکاوری معمولی کمتر از یک ساعت وقت می‌گیره.

شکوفا شدن پتانسیل مجازی سازی

واضحه که مجازی سازی راهی متقاعدکننده برای کارآمدتر، سریع‌تر، امن‌تر و قابل اتکاتر کردن کسب‌وکارتون هست. امروزه، سازمان‌ها، مجازی سازی رو برای ادغام اپلیکیشن‌های IT خودشون با آغوش باز پذیرفتن، اما برای موفق عمل کردن در این امر باید در پلتفرمی سرمایه‌گذاری کنید که مجموعه‌ای غنی از ویژگی‌های کلیدی رو ساپورت می‌کنه.

پشتیبانی از برنامه‌های کاربردی مهم کسب و کار

برنامه‌های کاربردی مهم کسب‌وکار مثل خون در بدن هر کسب‌وکاری هستن. راه‌حلی کاربردی، کسب‌‎وکارها رو توانمند می‌کنه تا این برنامه‌های کاربردی مهم رو در پیشرفته‌ترین پلتفرم مجازی سازی پیاده کنن. در گذشته، کسب‌وکارها برای مجازی سازی این برنامه‌ها به‌خاطر توهم و ترس از وجود ریسک در زمینه‌هایی مانند کارایی و امنیت، بسیار تعلل کردن، حتی بسیاری نیز صرفا از تغییر می‌ترسیدن. در نتیجه، این برنامه‌ها برای اطمینان از در دسترس بودن و ارائه‌ی خدمات متکی به راه‌حل‌های فیزیکی قدیمی همچنان دوام آوردن که باعث پیچیدگی بسیار و هزینه‌های بالا شد. پلتفرم درست باعث کارایی بالای اپلیکیشن و دسترسی مداوم همراه با سادگی و هزینه‌ی‌ پایین و آرامش خاطر میشه. این پلتفرم روی معماری یک هایپروایزر مورد اعتماد و امن و قابل اتکا برای کارایی و دسترسی حداکثری سواره.

مدیریت ظرفیت

بسیاری از سازمان‌ها از ظرفیت زیرساخت خود اطلاعی ندارن یا ممکنه از راه‌حل‌های محدود خونگی برای مدیریت ظرفیت فضای مجازی خودشون استفاده کنن. این کار باعث استفاده‌ی ناکارآمد از منابع سخت افزاری و وقت مسؤل IT میشه و با رشد محیط IT مشکل ظرفیت، بزرگ‌تر میشه.

راه‌حل مناسب به سازمان‌ها امکان بهره‌گیری از هوش عملیات پیچیده، برای بهینه‌سازی ظرفیت زیرساخت‌هاشون رو میده که میتونه بیشترین امکان بازگشت سرمایه رو از سرمایه‌گذاری در سخت افزار به‌دست بیاره.

نظارت بر عملکرد

بسیاری از مواقع IT، ابزار لازم برای جمع آوری و آنالیز اطلاعات، سرعت لازم برای اقدام فعالانه در جهت کاهش زمان خرابی در زیرساخت رو نداره. ابزارهای نظارتی قدیمی IT بر اساس معیارهای low-level و آستانه‌ی استاتیکه. این امر منجر به عدم درک علت ریشه‌ای، طوفان‌های هشدار و مقادیر مثبت کاذب میشه.

با پلتفرم مناسب و اعمال تجزیه‌وتحلیل پیشگویانه که منجر به اقدام فعال میشه، سازمان‌ها می‌تونن کارایی زیرساخت‌های مجازی رو افزایش بدن و از قطعی جلوگیری کنن. این امر سازمان‌ها رو قادر می‌کنه تا شناسایی و اصلاحات فعالی از مشکلات در حال ظهور برای افزایش کارایی و ظرفیت داشته ‌باشن. این‌طوری می‌تونین قبل از اینکه مشکلات ظاهر بشن و به عملیات کلیدی کسب و کار ضربه‌ای وارد کنن، جلوشون رو بگیرید.

بسترهای نرم افزاری مناسب ساخته‌شده برای نیازهای امروز

vSphere همراه با Operations Management بستر قدرتمندیه که سازمان‌ها رو در رویارویی با این چالش‌ها توانمند کرده و جایگاهی رو برای سود بیشتر حاصل از گسترش کسب‌وکار به ارمغان آورده. این برنامه مورد اعتمادترین بستر مجازی سازی رو با بهبود نظارت بر عملکرد در عملیات حساس و مدیریت ظرفیت به شما میده. این راه‌حل برای همه‌ی کسب‌وکارها طراحی شده تا اپلیکیشن‌هاشون رو در بالاترین سطح خدمات اجرا کنن و صرفه‌جویی سخت‌افزاری رو از طریق بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت و ادغام قسمت‌ها به بالاترین سطح برسونه.

با vSphere با Operations Management بخش IT دید کاملی به محیط مجازی پیدا خواهد کرد و از طریق یک کنسول واحد مشکلات رو فعالانه پیدا و اصلاح می‌کنه.

حرف آخر

مجازی‌سازی برای تمام کسب‌وکارهایی که دنبال افزایش چالاکی و آسونی عملیات IT، تداوم کسب‌وکار و کاهش ریسک هستن، انتخاب خیلی مناسبیه. بر اساس نظرسنجی اخیر، 92 درصد مدیران IT در صدد افزایش سطح مجازی‌سازی هستن. این شرکت‌کنندگان همچنین مجازی‌سازی رو از بین 14 ایده‌ی ممکن برای سرمایه‌گذاری در سال 2012 و بعد از اون، در جایگاه اول جا دادند.

حرکت رو به جلو با مجازی‌سازی، آسون‌تر از اونیه که حتی فکرش رو بکنید. با همکاری یک تامین‌کننده‌ی مناسب که راه‌حل جامعی رو با غنای قابلیت‌ها ارائه کنه، می‌تونید یک زیرساخت مجازی قوی و منعطف بسازید.

دانلود فایل PDF این مقاله:

دانلود PDF مقاله

سوالات متداول

مجازی‌سازی چیه؟

مجازی سازی باعث میشه تا پرفشارترین بخش چالش تکنولوژی مورد هدف قرار بگیره. یعنی گسترش زیرساختی که همه‌ی بخش‌های IT رو با مشکل مواجه کرده و باعث شده این بخش‌ها 70 درصد بودجه‌ی خودشون رو صرف تعمیر و نگهداری کنن که این امر باعث تضعیف منابع برای نوآوری در کسب‌وکار میشه.

مجازی سازی کاربرد خونگی داره؟

بله، شما می‌تونید با استفاده از نرم‌افزار VMware Workstation روی سیستم‌عامل‌تون بخشی از مجازی‌سازی رو پیاده کنید.

نرم‌افزارهای مجازی‌سازی برای کاربران خونگی کدوم‌اند؟

VMware Workstation Hyper-V Virtual PC

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا