شبکه

شایع‌ترین خطاهای اینترنتی و راه‌حل‌هایی برای رفع آن‌ها

خرید کابل شبکه

اگر مدتی از اینترنت استفاده کرده باشید به احتمال زیاد به خطاهای اینترنتی زیادی مواجه شده‌اید. اگر چه از بین بردن این خطاها به طور کامل غیرممکن است اما درک علت آن‌ها و دانستن گام‌های اولیه برای رفع آن‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد.

در این مطلب برخی از شایع‌ترین خطاهای اینترنتی را بررسی خواهیم کرد و گام‌های اولیه برای رفع آن‌ها را مرور خواهیم کرد.

 

خطاهای اینترنتی

خطاهای اینترنتی شایع:

شایع‌ترین خطاهای اینترنتی با یک کد وضعیت HTTP همرا هستند. به طور معمول نام این ارورها(خطاها) عددی سه رقمی است که با 4 یا 5 شروع می‌شوند، که ما آن‌ها را به صورت 4xx و یا 5xx نشان می‌دهیم؛ مانند خطای 404 یا 503. خطاهای 4xx و 5xx هر دو خطاهای اینترنتی هستند اما یک تفاوت اساسی با یکدیگر دارند. 4xx خطاهای سمت کلاینت هستند و 5xx خطاهای سمت سرور هستند. اگر شما با یک خطای 4xx مواجه شوید شانس بیشتری برای رفع آن دارید.

خطاهای 5xx خطاهای سمت سرور هستند. این بدان معنی است که شما نقشی در بروز خطا نداشته اید بلکه مشکل از سمت سرورهای سایتی است که شما قصد متصل شدن به آن را دارید. این خطاها از هر نوعی باشند، شما می‌توانید کارهای ساده ای انجام دهید که ممکن است باعث رفع آن خطا شود. ما در اینجا خطاهای اینترنتی را بررسی کرده‌ایم که بیشتر اتفاق می‌افتند، و برای رفع هر کدام از آن‌ها راه‌حل‌هایی مفیدی را ارائه کرده‌ایم. شما نمی‌توانید تمام خطاهای اینترنتی را رفع کنید، مخصوصاً آن‌هایی را که مربوط به سرور هستند. اما استفاده از این راه‌حل‌ها می‌تواند کارساز باشد.

خطاهای اینترنتی سمت کلاینت:

خطا یا ارور 400: Bad Request Error

هرگاه شما URL سایتی را وارد می‌کنید یا بر روی لینکی کلیک می‌کنید مرورگر شما درخواستی را برای سرور سایت مورد نظر ارسال می‌کند. ارور 400 وقتی رخ می‌دهد که سرور نتواند این درخواست را تشخیص دهد. این خطا می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که درخواست شما در مسیر تغییر یافته باشد یا این‌که می‌تواند دلیل ساده‌ای داشته باشد مثلاً URL وارد شده موجود نباشد.

در اینجا چند راه‌حل آورده شده‌است که ممکن است به شما کمک کند:

صفحه را رفرش کنید: برای رفرش کردن از دکمه F5 استفاده کنید یا در صفحه راست‌کلیک کرده و روی Reload یا Refresh کلیک کنید. اگر درخواست شما تغییر کرده باشد، این کار مشکل را رفع خواهد کرد.

یک بار دیگر URL را بررسی کنید: برخی اوقات اشتباهی تایپی می‌تواند منجر به این ارور شود.

از طریق سایت‌های جستجوگر وارد شوید: ممکن است URL واردشده صحیح نباشد، اما مثلاً با وارد کردن نام یک شرکت در موتورهای جستجوگر بتوانید وارد آن سایت شوید.

کش (cash)ها و کوکی (Cookie)های مرورگر خود را پاک کنید: ممکن است سرور سعی کند که سایت را از طریق کش یا کوکی مرورگر باز کند اما آن‌ها قدیمی شده و یا تغییر یافته باشند.

 

ارور 400/ خطاهای اینترنتی

خطا یا ارور 403: Forbidden

خطای 403 وقتی رخ می‌دهد که شما بخواهید وارد صفحه‌ای شوید که اجازه دسترسی به آن را نداشته باشید. در بیشتر اوقات شما کار زیادی نمی‌توانید برای رفع آن انجام دهید. ممکن است مدیر سایت عامدانه اجازه دسترسی افراد را قطع کرده باشد یا این‌که خطا را شخص دیگری در آن سایت ایجاد کرده باشد. با این وجود می‌توانید راه‌حل‌های زیر را امتحان کنید:

صفحه را رفرش کنید: با استفاده از F5 صفحه را رفرش کنید.

URL واردشده را دوباره بررسی کنید: گاهی اوقات اشتباهی تایپی باعث ایجاد این خطا می‌شود. مطمئن شوید که URL مربوط به وبسایت است نه یک فولدر از سرور زیرا بیشتر وبسایت‌ها دسترسی به این فولدر‌ها را قطع می‌کنند.

دسترسی‌های خود را بررسی کنید: برخی از سایت‌ها دسترسی به مطالب خود را فقط برای اعضا یا افراد دارای سطوح دسترسی خاص مجاز می‌دانند. اگر وارد اکانت خود در سایت نشوید همچنان با این خطا مواجه خواهید شد.

 

ارور 403/ خطاهای اینترنتی

خطا یا ارور 404: Not Found

این خطا از شایع‌ترین خطاهای اینترنتی است و بدان معنی است که سرور نمی‌تواند آدرس موردنظر شما را پیدا کند. در بیشتر اوقات، شما به این دلیل با خطای 404 مواجه می‌شوید که URL که وارد کرده‌اید یا بر روی آن کلیک کرده‌اید، در سرور وجود ندارد.

راه‌حل‌های زیر را امتحان کنید:

صفحه را رفرش کنید: با فشردن دکمه F5 صفحه را رفرش کنید. به احتمال زیاد رفرش کردن به رفع این خطا کمک نمی‌کند اما این کار کمتر از یک ثانیه طول می‌کشد.

URL را دوباره بررسی کنید: اشتباه تایپی (چه شما تایپ کرده باشید و چه لینکی که بر روی آن کلیک می کنید اشتباه باشد) اصلی‌ترین دلیل بروز این خطا است.

از طریق سایت‌های جستجوگر وارد شوید: ممکن است URL موجود باشد ولی شما به شیوه‌ای نامحسوس آن را اشتباه وارد کرده باشید. از موتورهای جستجوگر استفاده کنید تا مطمئن شوید.

 

ارور 404/ خطاهای اینترنتی

خطاهای اینترنتی سمت سرور:

خطا یا ارور 500: Internal Server Error

این خطا به آن معنا است که مشکلی در وبسایت مورد نظر وجود دارد و در کامپیوتر، مرورگر یا اتصال اینترنت شما ایرادی وجود ندارد. برای رفع این خطا گزینه‌های زیادی پیش رو نخواهید داشت. اما انجام کارهای زیر ضرری ندارد:

صفحه را رفرش کنید: در اینجا هم با فشردن دکمه F5 صفحه را رفرش کنید. فشردن یک دکمه ارزش امتحان کردن را دارد.

بعداً برای ورود اقدام کنید: معمولاً مشکلات سرور موقتی است و به زودی حل خواهد شد زیرا سایت نیاز به دیده شدن دارد. چند ساعت بعد برای ورود اقدام کنید.

با وبسایت تماس بگیرید: اگر مشکل ادامه‌دار بود و نیاز دارید حتماً به آن سایت وارد شوید با آنها تماس بگیرید. شاید آن ها ندانند که وبسایتشان با چنین مشکلی مواجه است.

 

ارور 500/ خطاهای اینترنتی

خطا یا ارور 502: Bad Gateway Error

بروز خطای 502 به این معناست که سرور وبسایتی که قصد بازدید از آن را دارید، در حال دریافت اطلاعاتی از سرور دیگری است اما ارتباط آن‌ها دچار مشکل شده‌است. با وجود این‌که این خطا ارتباطی با دستگاه شما ندارد اما می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

صفحه را رفرش کنید: به طور کلی هر موقع خطاهای اینترنتی را تجربه کردید، این کار را انجام دهید.

بررسی کنید که این مشکل برای همه رخ می‌دهد یا فقط برای شما: به سایت‌هایی مانند isitdownrightnow یا downforeveryoneorjustme وارد شوید و ببینید آیا سایرین هم این مشکل را دارند؟

بعداً برای ورود اقدام کنید: معمولاً مشکلات سرورها موقتی است. چند ساعت بعد برای ورود اقدام کنید.

کش‌ها و کوکی‌های مرورگر خود را پاک کنید: برخی اوقات (اگرچه به ندرت)، خطای 502 به این دلیل نمایان می‌شود که داده‌های کش و کوکی مربوط به آن در مرورگر شما از بین رفته و یا تغییر کرده‌اند.

 

ارور 502/ خطاهای اینترنتی

خطا یا ارور 503: Service Unavailable

خطای 503 نشان‌دهنده این است که سرور نمی‌تواند درخواست شما را اجرا کند. این خطا دلایل گوناگونی دارد اما متداول‌ترین دلیل این است که درخواست‌های زیادی برای سرور فرستاده شده‌است و سرور توانایی پاسخگویی به همه آن‌ها را ندارد. راهکارهای زیر ممکن است کارساز باشند:

صفحه را رفرش کنید: بر روی صفحه راست کلیک کنید و Reload یا Refresh را انتخاب کنید.

بررسی کنید که این مشکل برای همه رخ می‌دهد یا فقط برای شما: به سایت‌هایی مانند isitdownrightnow یا downforeveryoneorjustme وارد شوید و ببینید آیا سایرین هم این مشکل را دارند؟

بعداً برای ورود اقدام کنید: معمولاً مشکلات سرورها موقتی است. چند ساعت بعد برای ورود اقدام کنید.

 

ارور 503/ خطاهای اینترنتی

 

خطاهای اینترنتی برای بیشتر کاربران بسیار آزاردهنده هستند اما شاید با انجام چند کار ساده بتوان از دست آن‌ها خلاص شد. در این مطلب راه‌حل‌هایی برای رفع خطاهای اینترنتی پیشنهاد شده است. شاید این راه‌حل‌ها برخی از خطاهای اینترنتی را برطرف نکنند، اما آن‌ها کارهایی ساده هستند که در یک دقیقه قابل انجام هستد و ارزش امتحان کردن را دارند.

 

 

منبع: HowToGeek

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا