کامپیوتر و لپ تاپ

دلیل گرانی کارت گرافیک های جدید انویدیا RTX 20 مشخص شد

خرید کابل شبکه

کارت گرافیک های جدید انویدیا از سری RTX 20 همراه با چیپ های حافظه GDDR6 تولید شدند و عملکرد قابل توجهی از خود به نمایش گذاشتند. بر اساس گزارش های منتشر شده، چیپ حافظه GDDR6 در مقایسه با نسل گذشته یعنی GDDR5 از هزینه تولید بالاتری برخوردار است و به این ترتیب فقط کاربرانی که حساب بانکی پرباری دارند، نمونه های مجهز به حافظه GDDR6 را در اولویت قرار دهند.

طبق گزارش 3DCenter.org قیمت یک چیپ گرافیکی GDDR6 با ظرفیت 14 گیگابیت بر ثانیه در مقایسه با حافظه GDDR5 با ظرفیت 8 گیگابیت بر ثانیه به میزان 70 درصد بیشتر است. باید به این نکته اشاره کرد که مقایسه مورد نظر با احتساب یکسان بودن تولید کننده هر دو چیپ حافظه انجام شده است. هزینه تولید حافظه های GDDR6 در حدی بالاست که انویدیا برای تولید کارت گرافیک RTX 2060 گزینه های متعددی را برای نوع حافظه لحاظ کرده و هم اکنون در حال توسعه Memory Chip های قدیمی GDDR5 برای استفاده روی RTX 2060 و ارائه نسخه های مختلف از نظر کارایی، حجم حافظه و قیمت است.

در صورتی که انویدیا یا تولید کنندگان نهایی کارت گرافیک، حافظه های GDDR5 را به جای نسل جدید مورد استفاده قرار دهند، مبلغی در حدود 22 دلار به ازای هر کارت گرافیک سود خواهند کرد یا اینکه این مبلغ را به عنوان تخفیف روی محصولات لحاظ می کنند. در حال حاضر نسخه های ارزان تر GDDR6 در ظرفیت های 13 و 14 گیگابیت بر ثانیه نیز تولید شده اند، اما انویدیا یا تولید کنندگان نهایی از نظر صرفه اقتصادی و به دلیل بالا بودن هزینه تولید تمایلی به آنها نشان ندادند.

 به نظر می رسد که پیشرفت های ناگهانی در حوزه کارت گرافیک، برخی معادلات را بر هم زده و مهم ترین تاثیر به هم ریختگی نظم بازار، افزایش قیمت است. کاربران بسیاری در سراسر جهان نسبت به افزایش قیمت کارت گرافیک های جدید اعتراض کردند، اما همین کاربران نکاتی مانند قیمت بالاتر چیپ های حافظه GDDR6 را محاسبه نمی کنند.

4/5 - (2 امتیاز)
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا