ویندوز

معرفی دستورات CMD سیستم عامل ویندوز (کاربرد برای شبکه)

خرید کابل شبکه

با وجود این که استفاده از دستورات CMD و کاربرد آن به سالها قبل و پیش از طراحی ویندوز 98 و ویندوز XP برمی گردد، اما هنوز هم کاربرد های بسیاری در رفع مشکلات سیستم عامل مایکروسافت دارد. در این متن با 4 دستور کاربردی خط فرمان ویندوز آشنا می شویم.

 ipconfig

این دستور آدرس IP سیستمی که در حال استفاده از آن هستید را نمایش می دهد. این در حالی است که اگر کامیپوتر شما به طور مستقیم به مودم متصل باشد، به جای IP سیستم، آدرس Local مودم را نمایش خواهد داد. دستور ipconfig جزو فرامین مهم CMD است و فرامین ثانویه بسیاری را در بر می گیرد. به طور مثال دستور ipconfig/release و ipconfig/renew سیستم عامل را مجبور به دریافت IP جدید می کند. این دستور در مواردی کاربرد دارد که مشکل اتصال به اینترنت به دلیل تداخل IP وجود دارد. از دیگر دستورات آن می توان به دستور ipconfig/flushdns برای تازه کردن DNS اشاره کرد. این دستورات در هنگام عیب یابی اتصال به اینترنت در سیستم عامل ویندوز کاربرد دارند.

Netstat

با اجرای دستور netstat –an که از دیگر دستورات CMD است، فهرست پورت های فعال روی سیستم همراه با IP متعلق به هر پورت نمایش داده می شود. وضعیت پورت ها شامل Listening ،Established ،Closed می شود و به کمک این دستور می توان وضعیت هر پورت را در هنگام اجرای دستور فهمید. فرمان Netstat به هنگام عیب یابی از دستگاهی که به سیستم شما متصل است و به خوبی عمل نمی کند، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین دستور Netstat در زمانی که به دنبال یک بدافزار روی سیستم عامل خود هستیم، نیز کاربرد دارد.

Ping

اجرای دستور ping با IP یا آدرس یک وب سایت، داده هایی را به نمایش خواهد گذاشت. در اجرای این دستور داده هایی برای آزمایش به آدرس وب سایت ارسال می شود. اگر داده های ارسالی به درستی به آدرس مورد نظر رسیده و بازگشت داده شوند، مشخص می کند که در اتصال شما یا دستگاه متصل به سیستم ایرادی وارد نیست. زمانی که ارسال و دریافت داده ها موفقیت آمیز نیست (Fail) بیانگر آن است که مانعی سر راه ارتباط وجود دارد. در زمان عیب یابی اتصال به اینترنت و شبکه از این دستور استفاده می شود.

 

 

Pathping

این دستور نسخه پیشرفته تر فرمان Ping در مجموعه دستورات CMD است و زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بین سیستم شما و دستگاه، چندین مودم نصب شده است. در صورتی که Pathping را همراه با آدرس IP دستگاه اجرا کنید، اطلاعاتی در خصوص مسیر رفت و آمد داده ها به شما خواهد داد.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا