تجهیزات شبکه

تنظیمات شبکه داخلی روی مودم D-Link (دی لینک)

خرید کابل شبکه

تمامی کامپیوتر‌های متصل به مودم می‌توانند از سرویس اینترنت استفاده کنند. اما برای مدیریت این کامپیوتر‌ها در مودم های D-Link تنظیماتی پیش‌بینی شده است. تنظیماتی که شامل مدیریت اتصال کامپیوتر‌ها و آدرس‌های IP اختصاص یافته به آن‌هاست. برای بررسی درست این مطلب ابتدا باید به توضیح پروتکل DHCP بپردازیم. سپس تنظیمات شبکه داخلی روی مودم D-Link را بررسی می‌کنیم.

برای دسترسی آسان به این مقاله می‌توانید اینفوگرافی یا فایل PDF مقاله را از انتهای مقاله دانلود کنید.

DHCP

برای اتصال به شبکه کامپیوتری، هر دستگاه تحت شبکه باید یک آدرس IP داشته باشد. آدرس IP شناسه هر کامپیوتر در شبکه است. این آدرس باعث می‌شود دیگر اجزای شبکه کامپیوتر را شناسایی کرده و بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

تمامی تبادل اطلاعات روی شبکه بر اساس آدرس IP انجام می‌شود. هر دستگاهی که به شبکه متصل می‌شود باید یک IP به آن اختصاص یافته و روی آن تنظیم شود. در شبکه‌های بزرگ و پرکاربر این کار بسیار زمان‌بر و طاقت فرساست؛ اینجا نیاز به وجود سیستمی برای اختصاص اتوماتیک آدرس IP به دستگاه‌های شبکه احساس می‌شود.

ابتدا در سال ۱۹۸۴ پروتکلی تحت عنوان RARP یا Reverse Address Resolution Protocol  معرفی شد. این پروتکل به کامپیوترهای بدون دیسک مثل کانترهای فرودگاه‌ها امکان دریافت آدرس IP می‌داد. اما از آنجایی که این پروتکل در لایه ۲ کار می‌کرد با همه سرور‌ها و سیستم‌ها هم‌خوانی نداشت.

بعد از آن پروتکلی به نام BOOTP یا BOOT Protocol معرفی شد که آن هم اقبال عمومی نداشت. بعد از آن پروتکل DHCP بر پایه BOOTP بنا شد که مشکلات سیستم‌های قبلی را نداشت. DHCP کوتاه شده عبارت Dynamic Host Configuration Protocol می‌باشد. DHCP پروتکلی است که به صورت پویا و خودکار به دستگاه‌های متصل به شبکه آدرس IP اختصاص می‌دهد.

پروتکل DHCP به دو صورت عمل می‌کند.

DHCP SERVER

DHCP SERVER تمامی دستگاه‌هایی که به شبکه متصل می‌شوند و به آن درخواست می‌فرستند را شناسایی کرده و به آن‌ها آدرس IP اختصاص می‌دهد.

DHCP CLIENT

تمامی دستگاه‌هایی که به شبکه کامپیوتری که در آن DHCP SERVER وجود دارد، متصل می‌شوند دارای DHCP CLIENT هستند که باید از DHCP SERVER سرویس بگیرند. 

روش کار به این شکل است، درهنگام اتصال DHCP CLIENT یک پکت DISCOVERY به DHCP SERVER می‌فرستد و سرور پیشنهاد ارائه آدرس IP می‌دهد. اگر DHCP CLIENT درخواست دهد سرور از مجموعه تعریف شده توسط مدیر شبکه، یک آدرس IP به آن اختصاص می‌دهد و تنظیمات آدرس IP روی سرویس گیرنده انجام می‌شود. 

احتمالاً این سوال پیش می‌آید که وقتی دستگاه جدید متصل شده آدرس IP ندارد چگونه با DHCP SERVER ارتباط برقرار می‌کند. در این مراحل معرفی و درخواست سرور و DHCP CLIENT با آدرس فیزیکی MAC Address با هم ارتباط برقرار می‌کنند؛ تا زمانی که آدرس IP دریافت شود. در زمانی که سیستم سرویس گیرنده به هر دلیلی از آدرس IP استفاده نکند DHCP SERVER آدرس از آن می‌گیرد.

مجموعه آدرس IP

مدیر شبکه می‌تواند روی DHCP SERVER یک مجموعه آدرس IP مشخص تنظیم کند تا سرویس گیرنده‌ها همگی از یک مجموعه از پیش تعیین شده و با تعداد مشخصی آدرس IP دریافت کنند.

تنظیمات شبکه داخلی روی مودم D-Link

در مودم D-Link برای شبکه داخلی تنظیمات DHCP در نظر گرفته شده است. برای ورود به این تنظیمات باید ابتدا وارد منوی تنظیمات مودم دی لینک شویم.

ابتدا در نوار آدرس مرورگر آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را وارد می‌کنیم. در مقابل نام کاربری و رمز عبور واژه Admin را وارد می‌کنیم.

آموزش تنظیم شبکه

سپس از تب SETUP گزینه Local Network را انتخاب می‌کنیم.

تنظیمات شبکه داخلی روی مودم D-Link

بخش Router Settings در مودم D-Link

در بخش Router Settings تنظیمات آدرس IP خود مودم روتر انجام می‌شود. در قسمت Router IP Address آدرس IP مورد نظرمان برای مودم را وارد می‌کنیم. باید توجه داشته باشیم که در صورت تغییر این آدرس، بعداً برای ورود به تنظیمات مودم باید از همین آدرس استفاده کنیم.

در مقابل Subnet Mask شناسه Subnet Mask مورد نظر را وارد می‌کنیم.

برای گزینه Domain Name می‌توان یک نام دامنه برای مودم وارد کرد.

اگر گزینه Configure the second IP address and Subnet Mask for LAN را تیک بزنیم می‌توانیم یک آدرس IP و Subnet Mask متناظر با آن را وارد کنیم. با استفاده از این روش می‌توانیم دو شبکه داخلی مجزا با استفاده از یک مودم روتر داشته باشیم.

بخش DHCP SETTINGS در مودم D-Link

در بخش DHCP SETTINGS می‌توان تنظیمات DHCP را انجام داد.

تنظیمات شبکه داخلی روی مودم دی لینک

گزینه Enable DHCP Relay باعث می‌شود نیازی به تنظیم DHCP SERVER دیگری برای Subnet های متفاوت وجود نداشته باشد. در صورت استفاده از DHCP Relay گزینه را تیک زده و آدرس IP دوم مودم را (در صورت استفاده) وارد می‌کنیم. اگر در قسمت قبل Configure the second IP address and Subnet Mask for LAN را تیک نزدید نیازی به استفاده از این آپشن نیست.

با تیک زدن گزینه Enable DHCP Server می‌توان تنظیمات DHCP Server را به صورت دستی تغییر داد.

در مقابل DHCP IP address Range ابتدا و انتهای آدرس‌های IP مورد نظر را وارد می‌کنیم. گزینه DHCP IP Mask به طور خودکار Subnet Mask آدرس وارد شده را محاسبه می‌کند و نیازی به ورود اطلاعات نیست.

DHCP Route IP آدرس IP مودم را به ما نمایش می‌دهد، برای تغییر آن باید از قسمت ROUTER SETTINGS استفاده کنیم. DHCP Lease Time به زمان اشغال آدرس IP توسط هر یک از DHCP Client ها اشاره دارد.

در مودم D-Link به صورت پیش‌فرض مقدار ۴۳۲۰۰ ثانیه معادل ۱۲ ساعت در نظر گرفته شده‌ است که می‌توانیم آن‌ را تغییر دهیم. DHCP Lease Time به این صورت عمل می‌کند که در نصف زمان در نظر گرفته شده یک پیام به مصرف کننده IP ارسال می‌کند.

درصورتیکه پیام پاسخ داده شود زمان DHCP Lease Time صفر شده و از ابتدا محاسبه می‌شود و دوباره در نصف زمان پیام ارسال می‌شود. اگر مصرف کننده آدرس IP پاسخ ندهد، DHCP Server تا پایان زمان از پیش تعیین شده منتظر می‌ماند و در پایان آدرس IP را از آن دستگاه می‌گیرد.

اگر گزینه Enable static DNS را تیک بزنیم می‌توانیم آدرس IP سرور‌های DNS را خودمان تعیین کنیم. برای این منظور می‌توان از DNS Server های رایج مثل ۸.۸.۸.۸ یا ۴.۲.۲.۴ استفاده کرد.

در قسمت بعدی می‌توانیم از بین اینترفیس‌های مودم دی لینک آن‌هایی را که می‌خواهیم این تنظیمات روی آن‌ها اعمال شود انتخاب کنیم.

در انتها گزینه Apply را می‌زنیم تا تنظیمات ذخیره شوند.

بخش DHCP RESERVATION LIST در مودم D-Link

تنظیمات شبکه داخلی روی مودم دی لینک

بخش DHCP RESERVATION LIST به ما اجازه می‌دهد به وسیله DHCP Server یک آدرس IP خاص را به یک کامپیوتر خاص اختصاص دهیم، حتی اگر آن کامپیوتر خاموش باشد آن آدرس به دستگاه دیگری اختصاص پیدا نمی‌کند.

برای انجام این کار روی گزینه Add کلیک می‌کنیم. در قسمتی که باز می‌شود گزینه Enable را کلیک می‌کنیم و در مقابل Computer Name نام کامپیوتر مورد نظر را وارد می‌کنیم. در برابر IP Address آدرس IP که می‌خواهیم به آن کامپیوتر اختصاص پیدا کند را وارد می‌کنیم. در مقابل MAC Address آدرس فیزیکی کامپیوتر مورد نظر را وارد می‌کنیم.

در پایان گزینه Apply را می‌زنیم تا تنظیمات به بخش آدرس IP های رزرو وارد شود.

به این صورت تنظیمات شبکه داخلی روی مودم D-Link شامل تنظیمات آدرس IP مودم، DHCP،DNS و آدرس‌های IP رزرو را بررسی کردیم. این تنظیمات کمک شایانی به مدیریت شبکه داخلی مجموعه‌ها می‌کند و به این صورت بهترین استفاده و بهره را از مودم D-Link خود می‌بریم. انجام تنظیمات صحیح روی مودم باعث می‌شود تجربه بهتری در استفاده از سرویس اینترنت خود داشته باشیم. با مطالب دیگر با ما همراه باشید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اینفوگرافی تنظیمات شبکه داخلی مودم دی لینک:

اینفوگرافی تنظیمات شبکه داخلی مودم دی لینک

سوالات متداول

منظور از تنظیمات شبکه داخلی مودم چیست؟

منظور از این تنظیمات کنترل IPهای اختصاص یافته به هر کامپیوتر متصل به مودم یا به اصطلاح Local Network است.

DHCP چیست؟

برای اتصال به شبکه کامپیوتری، هر دستگاه تحت شبکه باید یک آدرس IP داشته باشد. آدرس IP شناسه هر کامپیوتر در شبکه است. DHCP پروتکلی است که به صورت پویا و خودکار به دستگاه‌های متصل به شبکه آدرس IP اختصاص می‌دهد.

چگونه تنظیمات DHCP و شبکه داخلی را انجام دهیم؟

1- در مرورگر خود آدرس 192.168.1.1 را وارد کنید.
2- نام کاربری و رمز عبور پنل تنظیمات مودم را وارد کنید.
3- سپس از تب SETUP گزینه Local Network را انتخاب می‌کنیم.
4- در بخش Router Settings تنظیمات آدرس IP خود مودم روتر انجام می‌شود. در قسمت Router IP Address آدرس IP مورد نظرمان برای مودم را وارد می‌کنیم.
5- در مقابل Subnet Mask شناسه Subnet Mask مورد نظر را وارد می‌کنیم.
6- در بخش DHCP SETTINGS می‌توان تنظیمات DHCP را انجام داد، برای انجام این کار گزینه Enable DHCP Server را فعال کنید.
7- در مقابل DHCP IP address Range ابتدا و انتهای آدرس‌های IP مورد نظر را وارد می‌کنیم. گزینه DHCP IP Mask به طور خودکار Subnet Mask آدرس وارد شده را محاسبه می‌کند و نیازی به ورود اطلاعات نیست.
8- DHCP Lease Time  به زمان اشغال آدرس IP توسط هر یک از DHCP Client ها اشاره دارد. نیازی به تغییر این قسمت نیست.
9- اگر گزینه Enable static DNS را تیک بزنیم می‌توانیم آدرس IP سرور‌های DNS را خودمان تعیین کنیم. برای این منظور می‌توان از DNS Server های رایج مثل ۸.۸.۸.۸ یا ۴.۲.۲.۴ استفاده کرد.
10- پورت های مودم که می خواهیم این تنظیمات برای آن ها انجام شود را انتخاب می کنیم و بر روی Apply کلیک می کنیم.

چگونه به هر کامپیوتر یک IP خاص بدهیم؟

بخش DHCP RESERVATION LIST به ما اجازه می‌دهد که به وسیله DHCP Server یک آدرس IP خاص را به یک کامپیوتر خاص اختصاص دهیم. برای این کار مراحل زیر را انجام می دهیم:
1- بر روی دکمه Add کلیک کنید.
2- گزینه Enable را فعال کنید.
3- در مقابل Computer Name نام کامپیوتر مورد نظر را وارد کنید.
4- در برابر IP Address آدرس IP که می‌خواهیم به آن کامپیوتر اختصاص پیدا کند را وارد می‌کنیم. در مقابل MAC Address آدرس فیزیکی کامپیوتر مورد نظر را وارد می‌کنیم.
5- بر روی Apply کلیک می کنیم تا تنظیمات ذخیره شوند.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

‫30 دیدگاه ها

 1. سلام یک کمک به بنده می کنید من متاسفانه بعد از تنظیم مودم به من اجازه نمی دهد وارد سایت یا غیره شون پیام می‌دهد اتصال شما خصوصی نیست تقریبا تو تمام درخواست ها این پیام می آید و وارد سایت نمی شود لطفا کمکم کنید من یک adslدارم که تنظیم کردم و به این اشکال خوردم و کلافه ام کرده

 2. سلام من داشتم DHCP CLIENT هامو چک می کردم دیدم به غیر از سیستم خودم یه کاربر دیگه با آدرس مک و اسم عجیبش لیست شده. در صورتی خودم فقط به شبکه وصلم!
  این غیر عادی نیست؟
  مودمم D-link و اسم کاربردوم galaxy tab هستش. خواهش می کنم یکی راهنمایی کنه.

 3. سلام برای ip اختصاصی یجا نوشته ادرس فیزیکی من این ادرس فیزیکی رو از کجای دستگاه باید بگیرم مثلا ماینر باشه دستگاه

  1. سلام
   من متوجه منظورت نمیشم ماینر؟
   آدرس فیزیکی معمولا روی خود دستگاه ها یا روی جعبشون نوشته شده با عنوان MAC Address
   ماینر اگه کارت گرافیک باشه باید آدرس فیزیکی سیستمی که به اون متصله رو در نظر بگیری من اطلاعات کافی راجع به ماینرها ندارم.

 4. با سلام
  من یک مودم d-link 2877al دوبانده خریدم و یه مشکل بزرگی که داره اینه که صفحات وب رو خیلی خیلی دیر باز میکنه (سرویس 16 مگ آسیاتک نامحدود شش ماهه دارم). مودم قبلی که داشتم (مثلا مدل 2740 یا 2730 دی لینک) خیلی خیلی سریع صفحات وب رو باز میکنند. در تنظیمات این دو مودم قدیمی و در قسمت وضعیت (status) روبروی dns server نوشته “اوتوماتیک” اما در این مودم جدید در این قسمت فقط یک آدرس ip نوشته که متعلق به آسیاتک هست.
  من در قسمت local network گزینه enable dns relay رو تیکش رو برداشتم و dns های 1.1.1.1 و 1.0.0.1 رو وارد کردم، که این کار تا چند ساعت مشکل را حل کرد اما اینترنت قطع میشد و مجبور شدم دوباره مودم رو به تنظیمات اولیه برگردونم. در قسمت DDNS ( dns داینامیک) مودم های 2740 و 2730 قبلیم این گزینه ها فعال بودن و dlinkddns بودن ولی این مودم فقط سه تا گزینه برای انتخاب داره که سرور های پولی هستند. به نظر شما چطور باید این مودم رو تنظیم کنم؟ کندی سرعتش واقعا آزار دهنده هست. البته ناگفته نماند که میتونم روی کامپیوتر و موبایل خودم dns بزنم که مشکل حل بشه ولی بقیه که میخوان استفاده بکنن باید چکار کنن. حتی متوجه شدم که دیگه نرم افزار origin رو حتی با تغییر dns (مثل قبلا) دیگه باز نمیشن به خاطر مشکل dns server.
  “دستگاه رو downgrade کردم و مشکل حل نشد و دوباره upgrade کردم”
  با تشکر

  1. سلام وحید
   DNS Server مودم جدیدت باید روی اتوماتیک باشه
   به سیستمت DNS دادی؟ IPv6 رو روی اتوماتیک بزار حتما IPv4 هم روی اتوماتیک باشه بهتره.
   DDNS رو هم از شرکت ADSL که اینترنت ازش میگیری برات فعال کنه. Origin هم که کلا تحریم کرده ایرانو و با DNS سخته بازی کردن باهاش.

  1. میثم جان، ممکنه شما قبلا نام کاربری و کلمه‌ی عبور ورود به پنل تنظیمات مودم رو تغییر داده باشید، اما فراموش کرده باشید. در حال حاضر راهی جز ریست کردن مودم ندارید.

 5. سلام میشه لطف کنید برای فهال کردن vpn روی همین مودم برای دور زدن تحریمهابرای گیمرها هم یک راهنمایی کنید

 6. سلام من مودم دی لینک dwr m960 4g دارم با نت ایرانسل پیام داخل واتساپ میفرستم ارسال میشه اما وقتی میخام داخل اینستاگرام یا آپ یا گوگل جستجو کنم اینترنت کار نمیکنه فقط زمانی که فیل**شک* روشن کنم اینترنت کار میکنه میشه لطفا راهنمایی کنید؟؟

  1. سلام دوستان
   دقیقا بنده هم همین مشکل رو با همین مودم دارم
   لطفا اگه کسی اطلاعاتی داره بکه

 7. سلام وقتی سیم کارت روی مودم میذارم امکانش هست که بتونم شبکه های سیم کارت رو سرچ کنم و تغییر بدم

 8. لطفا جواب بدید
  من مودم D-LINK 2740u خریدم ولی نمیدونم چرا انتن دهیش ضعیفه!!!
  اخه قبلش ی مودم تک انتن gnet داشتم و حالا که میبینم انگار زیاد تفاوتی با هم ندارن و حتی اون مودم قبلی انتن دهیش بهتر بود!!

  1. سلام عارف عزیز، آنتن دهی فقط به تعداد آنتن بستگی نداره بلکه به قدرت آنتن ها (دسی بل) و نوع آنتن هم بستگی داره (directional یا omni-directional). برای اطمینان تنظیمات مودم رو چک کنید، چون تنظیماتی دارن که میشه قدرت آنتن رو کم کرد. به قسمت wireless setup و بعد wireless basics برید و مطمئن شید Radio Power روی 100 درصد هست

   1. خیلی ممنون
    بله چک کردم روی 100درصد بود
    راه دیگه ای نداره که قدرت انتن دهی رو بیشتر کرد؟؟

    1. قدرت آنتن های 2740 پنج دسی بل هست و قدرت خوبی هم محسوب میشه. مودم رو وسط خونه قرار بدید و تا جای ممکن مانعی سر راهش نباشه! اگر برای فاصله بیشتری بخواید جواب بده باید از رنج اکستندر استفاده کنید، اگر مودم قدیمی دارید هم میتونید از اون به عنوان یه اکسس پوینت استفاده کنید. مقاله روش های تقویت سیگنال وای فای رو مطالعه کنید.

 9. من مودم سیمکارتی دی-لینکم رو هر چی رستارت میکنم
  تصادفی بین فقط دو DNSکه آخرشون 33 و 34 هست فقط عوض میشه
  وقتی dns دستی چیز دیگه ای میزنم یا همون 33 رو وارد میکنم
  باز هم اصلا اعمال نمیشه

  1. سلام محمد عزیز ، سال نو مبارک ، لطفا موردی رو که براتون پیش اومده رو واضح تر توضیح بدین یا اسکرین شات بفرستین ، ممنون .

 10. من شنیدم تو مودم 4G تغییر DNS رو باید از توی مودم انجام بدی
  و DNS توی کانکشن کامپیوتر هم ادرس همون گدوای مودم رو باید بدی؟

  1. با سلاممحمد عزیز ! سال نو مبارک ، ساختار فنی تمامی مودم ها از نظر تنظیمات wifi و Lan کاملا مشابه می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا