تجهیزات شبکه

تفاوت دوربین مدار بسته دام و اسپیددام

خرید کابل شبکه

در مقاله‌های قبل با انواع دوربین مداربسته آشنا شدید. دوربین مداربسته دام و اسپید دام دو مدل از دوربین های مداربسته مهم و کار آمد هستند که باهم بررسی کرده ایم. در این مقاله به تفاوت دوربین مدار بسته دام و اسپیددام می‌پردازیم.

دوربین مدار بسته دام 

دوربین مدار بسته دام

این دوربین شکل گنبدی شکل دارد و روی لنز بعضی از این دوربین ها محفظه شیشه‌ای قرار گرفته است. زاویه فیلمبرداری این دوربین ها بسیار وسیع‌تر از دوربین بولت است و بیشتر برای محیط‌های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دوربین ها در دو نوع تحت شبکه و آنالوگ تولید و روانه بازار می‌شوند. شرکت‌های داهوا و هایک ویژن از مهم ترین و معروف ترین شرکت‌هایی هستند که در زمینه تولید سیستم‌های امنیتی نظارتی فعالیت دارند. سهم بسیاری از بازار جهانی و مخصوصاً ایران را این شرکت‎ها گرفته اند. بدنه بیشتر این دوربین ها از استاندارد IP66 و IP67 برخواردار هستند.

دوربین مدار بسته اسپیددام

دوربین مدار بسته اسپید دام | تفاوت دوربین مدار بسته دام و اسپید دام

دوربین مداربسته اسپیددام نیز گنبدی شکل است. این نوع دوربین های مدار بسته برای محیط های بیرون با وسعت بالا استفاده می‌شوند. دوربین های اسپیددام به سرعت در چرخش و مانور معروف هستند؛ سرعت بالا در حرکت لنز در دو جهت افقی و عمودی دلیل این شهرت است. لنز دوربین اسپیددام 360 درجه افقی و 180 درجه عمودی حرکت می‌کند و بیشتر از نوع varifocal است. وجود این لنز قابلیت زوم اوپتیکال را یه این دوربین‌ها داده است. این قابلیت امکان بزرگنمایی تا چندین برابر را بدون افت کیفیت تصویر مورد نظر به دوربین‌های Dome speed می‌دهد.

تفاوت دوربین مدار بسته دام و اسپیددام 

تفاوت های دوربین مداربسته دام و اسپیددام در محل نصب، نوع سنسور، نوع استفاده، حسگرهای موجود، نوع ولتاژ مصرفی، میدان دید، استانداردها و پروتکل‌های استفاده شده هستند. در این بخش آنان را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

محل نصب اولین تفاوت دوربین مدار بسته دام و اسپیددام

اولین تفاوت دوربین مداربسته Dome با Dome speed در محل نصب آنان است. دوربین Dome بیشتر در گوشه اتاق و یا وسط سقف نصب می‌شود؛ اما دوربین اسپید دام در ارتفاع بلند نصب می‌شود.

نوع استفاده

دوربین دام برای محیط داخلی همانند شرکت و خانه استفاده می‌شوند. اما دوربین اسپیددام در محیط‌های وسیع همانند سر چهارراه ها استفاده می‌شود.

میدان دید

دوربین های مداربسته اسپیددام با زاویه دید 360 درجه افقی و 90 -180 درجه عمودی برای مشاهده مناطق وسیع‌تری طراحی شده اند. دوربین‌های دام زاویه دید ثابت دارند که برای هر کدام از آنها متفاوت و از 70 تا 100 درجه است.

نوع سنسور

تکنولوژی ساخت سنسور دوربین‌های اسپیددام بسیار پیشرفته‌تر از دوربین دام است.

نوع ولتاژ مصرفی

بیشتر دوربین های مداربسته اسپیددام دارای ولتاژ ورودی 24 ولت هستند. و دیگر دوربین‌ها از 12 ولت استفاده می‌کنند.

قیمت

قیمت دوربین دام به نسبت از اسپیددام ارزان‌تر است. اما دوربین اسپیددام با وجود تکنولوژی و کارایی پیشرفته‌تری که دارد؛ دلیل اصلی گران‌ترین دوربین مداربسته خواهد بود.

استاندارد ها و پروتکل ها یکی دیگر از تفاوت های دوربین مدار بسته دام و اسپیددام

آخرین تفاوت بین دوربین مداربسته Dome با Dome speed در پروتکل‌ها و استانداردهای آنان است. دوربین اسپید دام به دلیل تکنولوژی بالاتر در ساخت از استانداردهای قوی‌تری برخوردار است. از نمونه پروتکل‌های استفاده شده در دوربین‌های مدار بسته اسپیددام تحت شبکه  10BASE-T/100BASE-TX Ethernet است که این قابلیت را ایجاد می‌کند تا دوربین اسپیددام از سرعت بالاتری برای انتقال داده به سرور استفاده کند.

در این مقاله به بررسی تفاوت‌های دوربین مدار بسته دام و اسپیددام پرداختیم. به این مورد هم باید توجه کرد که کارایی این دوربین ها با یک دیگر بسیار متفاوت است.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا