شبکه

تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت چیست؟

خرید کابل شبکه

دوربین مداربسته یکی از کارآمدترین تجهیزاتیه که امنیت ساختمون‌ها و محوطه‌های مختلف اعم از تجاری، اداری، مسکونی و صنعتی رو تا حد زیادی بالا میبره. بازار دوربین های CCTV یا مداربسته ( Closed Circuit Televison ) وسیعه و مدل‌ها و شکل‌های متنوعی در اون می‌بینیم ولی دوربین‌های مداربسته به‌طور کلی به دو دسته دام ( Dome ) و بولت ( Bullet ) تقسیم‌بندی میشن. در این مقاله می‌خوایم تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت رو بررسی کنیم که خرید مناسبی داشته باشین. با ما همراه باشین.

بررسی دوربین مداربسته دام و بولت

بررسی تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت

قبل از اینکه بخوایم این دو نوع دوربین رو با هم مقایسه کنیم بهتره که اطلاعات بیشتری راجع بهشون کسب کنیم.

دوربین مداربسته دام ( Dome )

اسم دام از اونجایی میاد که این دوربین ها گنبد شکلن. لنزی که داخل اون به کار رفته به وسیله یک حباب شیشه‌ای یا پلاستیکی به شکل گنبد محافظت میشه. این دوربین ها هم در محیط بسته و هم باز کاربرد دارن و از مقاومت خوبی برخوردارن. جنس بدنه دوربین های Dome میتونه فلزی یا پلاستیکی باشه. این دوربین ها رو می‌تونیم در هتل‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌های بزرگ ببینیم.

دوربین مداربسته بولت ( Bullet )

دوربین های بولت شکل استوانه‌ای دارن و همون‌طور که اسمشون پیداست شبیه یک گلوله یا لوله‌ هستن. این دوربین‌ها برای برد‌های وسیع‌تر و طولانی‌تر کاربرد دارن پس برای استفاده در محیط‌های بسته بهترن. این دسته از دوربین ها هم با روکش فلزی و هم پلاستیک ساخته میشه و اکثرا گواهی IP66 دارن که اون‌ها رو ضد آب و گرد و غبار می‌کنه.

تفاوت دوربین مداربسته بولت و دام

تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت از لحاظ شکل

دوربین های دام و بولت از چند لحاظ نسبت به هم متمایزن و این تفاوت‌ها روی خریدن تاثیر میذاره.

مقایسه شکل ظاهری دوربین های بولت و دام

دوربین های بولت شکل ظاهری خیلی زیبایی ندارن و همون‌طور که می‌بینیم استتار ضعیفی هم دارن یعنی نمی‌تونیم خوب اون‌ها رو با اجزای محیط قایم کنیم بنابراین بیشتر تو دید هستن. حالا این تو دید بودن هم خوبه هم بد، قسمت خوب اون اینه که افراد مختلف اون رو می‌بینن و اگه قصد کار بدی داشته باشن با دیدن دوربین اون کار رو انجام نمیدن. ولی قسمت بد ماجرا اینه که این دوربین راحت‌تر مورد تخریب قرار می‌گیره و افراد خراب‌کار می‌تونن اون رو از کار بندازن.

دوربین بولت و کاربرد آن

دوربین دام در طرف دیگه ظاهر بهتری داره و میتونه با دکوراسیون داخلی خونه یا اداره همساز بشه. این نوع دوربین قدرت استتار خیلی بهتری داره و به راحتی قابل تشخیص نیست. از طرف دیگه این دوربین طوری طراحی شده که نسبت به ضربه و اشیایی که به سمتش پرت میشه مقاومت نشون میده و به راحتی خراب نمیشه.

استتار دوربین مداربسته دام

تفاوت برد و قدرت لنز و وسع دید دوربین دام و بولت

لنز دوربین مداربسته

دوربین های همرده لنزها و قدرت تفکیک یکسانی دارن و قدرت ثبت تصاویرشون تقریبا شبیه به هم هستش. تفاوتی که بین دوربین های Dome و Bullet وجود داره بردشونه، دوربین های بولت به‌طور اختصاصی به برد زیادی که دارن معروفن و می‌تونن فواصل دورتری رو ضبط کنن که یکی از دلیل‌هایی که از این دوربین بیشتر در محیط‌های باز مثل محوطه و حیاط استفاده میشه همین موضوع هستش. مقاله انواع لنز دوربین مدار‌بسته راجع به این موضوع توضیح داده پیشنهاد می‌کنم بخونیدش

وسع دید دوربین مداربسته دام

دوربین های دام اما زاویه دید بیشتری دارن به طوری که لنز اون میتونه داخل حباب بچرخه و همه‌ی زوایای ممکن رو پوشش بده ولی دوربین‌های بولت این خاصیت رو ندارن و فقط می‌تونن تصاویر یک نقطه رو ثبت کنن.

این ویژگی دوربین های دام دزدی و خراب‌کاری رو کاهش میده چون لنز داخل اون دیده نمیشه و این دسته از افراد نمی‌تونن متوجه بشن که دوربین کدوم زاویه رو داره فیلم می‌گیره.

نصب دوربین دام سخت‌تره یا بولت ؟

دوربین دام میتونه از سقف آویزون بشه یا روی دیوار قرار بگیره. البته نصب این نوع دوربین یکم سخته چون باید جای مناسب رو برای اون پیدا کنیم که هم به راحتی دیده نشه و هم بتونه منطقه مورد نظر رو کامل ضبط کنه. یکی دیگه از مشکلات نصب دوربین Dome، سیم کشی‌های اونه که به‌خاطر شکلی که داره سخته، این مشکل باعث میشه که عوض کردن جای اون بعد از اینکه کامل نصبش کردیم مشکل باشه. از خوبی‌های نصب اون میتونیم بگیم سیم‌کشی‌ها خارج از دید هستن.

نصب دوربین دام

نصب و قرارگیری دوربین بولت به خاطر دسته‌ی اتصالی که دارن راحت‌تره و همچنین سریع‌تر میشه اون‌ها رو جابه‌جا کرد.

این نوع دوربین اکثرا روی کناره‌های دیوار نصب میشن و می‌تونیم زاویه دیدشون رو عوض کنیم.

دوربین Bullet بر خلاف دوربین های دام سیم‌کشی‌های مشهودی داره. اگه دنبال یک دوربین بیسیم هستین مقاله دوربین مدار بسته بیسیم رو مطالعه کنین.

نصب دوربین بولت

اگه می‌خواین دوربین مداربسته رو خودتون نصب کنین، مقاله‌های زیر کمکتون می‌کنه:

راهنمای کامل نصب دوربین مدار بسته و تنظیم آن در دو قدم

متعلقات و تجهیزات جانبی دوربین مداربسته

دید در شب

دید در شب دوربین مداربسته دام و بولت

نور از عوامل محیطیه که روی دید دوربین تاثیر میذاره. خبر خوب اینه که هم دوربین های دام و هم بولت LED مادون قرمز دارن که میتونه در شب و نور کم دید خوبی برای دوربین فراهم کنه.

اگه دید در شب براتون مهمه باید لنز و قدرت دوربین رو هم بررسی کنید.
تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت= از لحاظ مادون قرمز

تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت از نظر کاربرد

حالا که این دو دوربین رو مقایسه کردیم بهتره که عملکرد هر دوی اون‌ها رو بررسی کنیم و به یک نتیجه‌گیری برسیم.

بولت

 • این دوربین به دلیل ضد آب بودن بدنه (IP66) بیشتر در محیط‌های بیرونی نصب میشه.
 • با محیط‌های باز و شرایط سخت آب‌ و هوایی سازگاره.
 • دوربین‌ بولت ( Bullet ) قابلیت نصب روی دیوار رو داره و اغلب در اماکن صنعتی، مجتمع‌های مسکونی، پارکینگ‌ها و… نصب میشه.
 • زاویه دید دوربین بولت به‌راحتی توسط افراد، قابل‌تشخیصه. به همین دلیل این دوربین‌ها برای نصب در فضاهای داخلی، مانند فروشگاه‌ها مناسب نیستن.
 • دوربین‌ مدار بسته بولت با اندازه‌ی بزرگ‌تر و مجهز به لنز بزرگ، برای پوشش فواصل دورتر مناسبه.
تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت از لحاظ کاربرد

دام

 • این دوربین‌ برای نصب در فضاهای بیرونی مناسب نیست و اغلب در فضاهای داخلی نصب میشه.
 • بدنه‌ی اون مقاومت خوبی در مقابل شرایط بد آب ‌و هوایی نداره.
 • دوربین های دام (Dome) قابلیت نصب روی سقف رو دارن. اغلب در فضاهای مسقف به منظور کنترل کارمندهای یک اداره و فضاهای عبور و مرور مانند راهروها، فروشگاه‌ها و… نصب میشن.
 • لنز دوربین دام در درون محفظه‌ی شیشه‌ای دام (گنبد) شکل قرار داره و افراد قادر به تشخیص جهت دید دوربین نیستن. به همین علت این دوربین‌ها برای نصب در فضاهای داخلی مناسب‌ترن.
 • دوربین های معمولی دام با اندازه‌ی لنز کوچیک برای مشاهده‌ی فواصل نزدیک‌تر مناسب هستن.
 • دوربین های دام از دوربین های بولت معمولا ارزون‌ترن.
تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت از لحاظ کاربرد

حرف آخر

دوربین های مداربسته برای ایجاد امنیت بیشتر خیلی کاربردی‌ان و شما میتونین با یک هزینه اولیه از هزینه‌های بعدی مثل دزدیده شدن اشیا مهمتون جلوگیری کنین. در این مقاله تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت رو بررسی کردیم که خرید اون برای شما راحت‌تر باشه و بتونین متناسب با نیازتون اقدام به خرید دوربین مداربسته بکنین. مرسی که تا اینجای مقاله همراه ما بودین امیدوارم این مطلب کمکتون کنه. اگه سوالی راجع به دوربین های دام و بولت دارین در قسمت نظرات از ما بپرسین خیلی زود جواب میدیم.

دانلود PDF این مقاله

فایل PDF این مقاله

سوالات متداول

دوربین مداربسته دام بهتره یا بولت؟

به نیاز شما بستگی داره، اگه دوربین برای محوطه باز می‌خواین بولت بهتره و اگه برای محیط بسته به دوربین نیاز دارین نوع دام عملکرد بهتری داره.

کدوم ضد آبه؟ دام یا بولت؟

هر دو نوع دوربین میتونن ضد آب باشن ولی بدنه بولت نسبت تغییرات آب و هوایی مقاومت بیشتری نشون میده.

دید شب دوربین بولت بهتره یا دام؟

از لحاظ دید شب تفاوت زیادی با هم ندارن. ممکنه دوربین بولت برای برد بیشتر در شب، یک LED مخصوص داشته باشه.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا