معرفی و بررسی

تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت چیست؟

در این مقاله قصد داریم تفاوت‌های دو دوربین مدار بسته‌ی دام و بولت رو بررسی کنیم. مقایسه‌ی بین دوربین مدار بسته‌ی دام و بولت به انتخاب بهتر اون‌ها برای یک کاربر کمک زیادی بکنه. بنابراین، برای انتخاب یک دوربین مداربسته‌ی مناسب خوندن این مقاله می‌تونه مفید باشه.

کلمه‌ی دوربین مداربسته از واژه‌ی انگلیسی Closed Circuit Television به‌اختصار CCTV گرفته شده. امروزه کاربرد این دوربین‌ها به دلیل پوشش امنیتی مناسبی که دارن بسیار فراگیر شده. از جمله‌ی این اماکن میشه به بانک‌ها، فروشگاه‌ها و… اشاره کرد. دو دوربین دام (Dome) و بولت (Bullet) نیز از اعضای خانواده دوربین‌های مداربسته هستن. این دو دوربین جزو پرکاربردترین دوربین‌های مداربسته‌ای هستن که به‌ویژه در ایران از اون‌ها استفاده میشه. تفاوت دوربین مداربسته‌ی دام و بولت رو از نظر:

 • شکل ظاهری
 • کاربرد
 • مقاومت در برابر آسیب
 • برد دید در شب

میشه بررسی کرد.

ویژگی های دام و بولت

مقایسه دوربین مداربسته دام و بولت از نظر شکل ظاهری

شکل ظاهری دوربین مداربسته بولت

بولت (Bullet) به معنی گلوله یا لوله است. دوربین مدار بسته بولت از لحاظ ظاهری به‌صورت استوانه‌ای و به شکل لوله است. بدنه‌ی این دوربین‌های استوانه‌ای، اغلب از جنس فلزه. دوربین‌های مداربسته‌ی بولت نسبت به دوربین‌های دام (Dome) طراحی زمخت‌تری دارن. به همین دلیل با دکوراسیون داخلی سازگاری چندانی ندارن. در اکثر موارد، اندکی از سیم‌کشی این وسیله از پشت دوربین بیرون میمونه که جلوه‌ی بصری خوشایندی نداره.

 شکل ظاهری دوربین مداربسته دام

دام به معنی گنبده. دوربین‌ مدار بسته دام (Dome) از لحاظ ظاهری به شکل گنبده. بدنه‌ی این دوربین‌های گنبدی‌شکل غالباً پلاستیک و در بعضی موارد از جنس فلزه. دوربین‌های مداربسته‌ی دام با طراحی زیبا و ظریف،نسبت به دوربین‌های بولت سازگاری بیشتری رو با دکوراسیون داخلی دارن. سیم‌کشی دوربین مداربسته‌ی دام به راحتی قابل پنهان کردنه.

موارد فوق تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت رو از نظری ظاهری بیان می‌کنه که فاحش‌ترین نوع تفاوت در اون‌هاست.

مقایسه دوربین های دام و بولت

تفاوت دوربین دام و بولت از نظر کاربرد

کاربرد دوربین مداربسته بولت

 • این دوربین به دلیل ضد آب بودن بدنه (IP66) بیشتر در محیط‌های بیرونی نصب میشه.
 •  با محیط‌های غیرمسقف و شرایط سخت آب‌ و هوایی سازگاره.
 • دوربین‌ بولت (Bullet) قابلیت نصب روی دیوار رو داره و اغلب در اماکن صنعتی، مجتمع‌های مسکونی، پارکینگ‌ها و… نصب میشه.
 • زاویه دید دوربین بولت به‌راحتی توسط افراد، قابل‌تشخیصه. به همین دلیل این دوربین‌ها برای نصب در فضاهای داخلی، مانند فروشگاه‌ها مناسب نیستن.
 • دوربین‌ مدار بسته بولت با اندازه‌ی بزرگ‌تر و مجهز به لنز بزرگ، برای پوشش فواصل دورتر مناسبه.

کاربرد دوربین مدار بسته دام

 • این دوربین‌ برای نصب در فضاهای بیرونی مناسب نیست و اغلب در فضاهای داخلی نصب میشه.
 • بدنه‌ی اون اغلب مقاومت مناسبی در مقابل شرایط بد آب ‌و هوایی نداره.
 • دوربین‌های دام (Dome) قابلیت نصب روی سقف رو دارن. اغلب در فضاهای مسقف به منظور کنترل کارمندان یک اداره، فضاهای عبور و مرور مانند راهروها، فروشگاه‌ها و… نصب میشن.
 • لنز دوربین دام در درون محفظه‌ی شیشه‌ای دام (گنبد) شکل قرار داره و افراد قادر به تشخیص جهت دید دوربین نیستن. به همین علت این دوربین‌ها برای نصب در فضاهای داخلی مناسب‌ترن.
 • دوربین‌های معمولی دام با اندازه‌ی لنز کوچیک برای مشاهده‌ی فواصل نزدیک‌تر مناسب هستن.

تفاوت دوربین مدار بسته‌ی دام و بولت از نظر کاربرد می‌تونه به‌عنوان مهم‌ترین وجه تمایز اون‌ها مطرح بشه.

تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت از نظر مقاومت در برابر آسیب

نمیشه گفت که تفاوت دوربین مدار بسته‌ی دام و بولت از نظر آسیب‌پذیری بسیار زیاده؛ اما این دو دوربین از این نظر نیز دارای تفاوت‌هایی هستند.

دوربین‌های بولت (Bullet) به‌دلیل شکل ظاهری اون‌ها و تشخیص ساده‌ی زاویه‌‌ی دید ممکنه راحت‌تر در معرض اقدامات خرابکارانه قرار بگیرند. به‌طورکلی، این دوربین‌ها نسبت به دوربین‌های دام آسیب پذیرتر هستن. دوربین‌های بولت برای نصب در ارتفاعات کم مناسب نیستند. دوربین‌های دام به دلیل شکل گنبدی و پوشش پلاستیکی، کمتر در برابر ضربه آسیب‌پذیر هستند و برای نصب در ارتفاعات کم مناسبن.

فرق دوربین دام و بولت

مقایسه دوربین دام و بولت از نظر دید در شب

تفاوت دوربین مدار بسته‌ی دام و بولت از نظر دید در شب به قدری نیست که بشه به‌عنوان یک تفاوت مهم، روی اون مانور داد. هردوی این دوربین‌ها دارای دید در شب IR هستند. دوربین‌های بولت (Bullet) معمولاً برد دید در شب بالاتری نسبت به دوربین‌های دام (Dome) دارند. اگر پروژکتور مادون‌قرمز در کنار این دوربین‌ها نصب بشه میشه برد دید در شب اون‌ها رو افزایش داد.

هر کدو.م از دوربین‌های دام و بولت با توجه به نوع نیاز مصرف‌کننده دارای مزایایی هستن. ویژگی هر یک از این دوربین‌ها در کاربرد مخصوص به خودش می‌تونه منحصربه‌فرد باشد. با توجه به تفاوت های دوربین مدار بسته‌ی دام و بولت، قیمت دوربین‌های مدار بسته‌ی دام نسبت به بولت ارزان‌تر هستن.

احسان نعنایی

احسان، مؤسس هلدینگ EMNCO و جوان‌ترین کارآفرین سال 98 و 99، از سن کم در حوزه شبکه مشغول به فعالیته و تونسته به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنه. احسان نعنایی بنیان‌گذار نت‌رانه و اولین عضو، از این خانواده بزرگه...
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا