بررسی تجهیزات شبکه

بررسی مودم دی لینک DSL-2790U

خرید کابل شبکه

با وجود توسعه سرویس های اینترنت موبایل از جمله 4G، اما به دلیل هزینه های بالا و سرویس هایی با حجم داده کم، کاربران بسیاری همچنان اینترنت خانگی ADSL را به سایر روش های ارتباطی ترجیح می دهند. ممکن است بسیاری از کاربران از سال های به نسبت دور یک مودم ADSL در خانه یا محل کار خود موجود داشته باشند، اما برای دستیابی به حداکثر پهنای باند و امکانات امنیتی جدید به طور حتم به یک مودم جدید نیاز دارید. از این رو بسیاری از کاربران به فکر خریداری یک مودم روتر ADSL جدید هستند، به همین دلیل در مجله خبری نت ران، مودم دی لینک DSL-2790U را مورد بررسی قرار داده ایم.

جعبه و بسته بندی

مودم دی لینک 2790U از طراحی مرسوم این کمپانی در سال های اخیر بهره می برد و ترکیب رنگ نیز شامل سه رنگ سفید (پس زمینه اصلی)، مشکی و سبز برای بخش های کناری و پشت جعبه می شود. به این ترتیب با دیدن جعبه محصول از دور نیز می توان پی برد که این مودم ساخت کمپانی دی لینک است.

جعبه و بسته بندی مودم دی لینک DSL-2790U نکته شگفت انگیزی از نظر طراحی و اجزای داخلی ندارد و اطلاعاتی مانند حداکثر سرعت انتقال داده 300 مگابیت بر ثانیه، پورت USB برای اشتراک گزاری مودم 3G و تجهیزات ذخیره سازی، دو آنتن با قدتر 5 دسی بل، نصب و راه اندازی آسان با استفاده از Wizard، پشتیبانی از پروتکل اینترنت نسل ششم IPv6 و محافظت از شبکه در مقابل آسیب پذیری روی بخش جلویی جعبه درج شده است.

پشت جعبه اطلاعاتی در خصوص تمام پورت های مودم روتر دی لینک درج شده و یک جدول نیز برای مقایسه امکانات 2790 و دو مودم دیگر دی لینک شامل DSL-526E و DSL-2730E وجود دارد. خصوصیات اصلی دستگاه نیز به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی درج شده است.

اقلام همراه مودم که درون جعبه قرار دارد شامل موارد زیر می شود:

 • مودم DSL-2790U
 • آداپتور برق با خروجی 12 ولت و 1 آمپر
 • یک عدد کابل تلفن RJ-11
 • یک عدد کابل شبکه RJ-45
 • دفترچه های راهنما و نصب مودم
 • یک عدد اسپلیتر مودم

طراحی ظاهری

طراحی بدنه مودم شباهت های فراوانی با مودم های 2740 و 2750 دی لینک دارد، اما با نگاهی نزدیک تر می توان تفاوت هایی از جمله چراغ نشانگر پورت USB و همچنین پورت USB 3.0 برای اشتراک گزاری مودم 3G را مشاهده کرد. رنگ مشکی براق بدنه به همراه حفره های خطی دراز جلوی دستگاه که برای تهویه هوای داخلی مودم تعبیه شده، سبب شکل گیری ظاهری جذاب شده است.

بررسی مودم 4G LTE دی لینک DWR-953 B3

طول دستگاه 68، عرض آن 51 و ضخامت مودم دی لینک نیز 42 میلی متر است. با توجه به دو عدد پایه مخصوص که زیر بدنه قرار گرفته، امکان نصب دستگاه روی دیوار وجود دارد. دی لینک برای نمایش وضعیت بخش های مختلف از دیود های نوری متعددی با رنگ سبز بهره می برد. دیود های نوری اعلان شامل موارد زیر می شود:

 • Power: روشن بودن مودم (در حال راه اندازی مودم به رنگ قرمز و پس از راه اندازی به رنگ سبز)
 • LAN: وضعیت اتصال کابل شبکه RJ-45 به سه عدد پورت LAN
 • WAN: وضعیت اتصال کابل شبکه RJ-45 به یک عدد پورت WAN (که به عنوان پورت چهارم LAN نیز قابل استفاده است)
 • Wi-Fi: وضعیت فعالیت شبکه بی سیم
 • WPS: وضعیت فعالیت قابلیت WPS
 • USB: اعلان اتصال مودم 3G یا تجهیزات ذخیره سازی با استفاده از پورت USB 3.0
 • DSL: اعلان اتصال مودم به پورت تلفن و دریافت داده از مخابرات
 • Internet: اعلان اتصال مودم به اینترنت از سرویس دهنده

اکنون پس از بررسی امکانات موجود در پنل جلوی مودم روتر به بخش پشتی آن کوچ می کنیم، جایی که محل قرارگیری پورت های متعدد است. پورت ها و کلید های پشت مودم شامل موارد زیر می شود:

 • یک عدد پورت RJ-11 تلفن
 • چهار عدد پورت LAN که یکی از آنها به صورت مشترک به عنوان WAN نیز مورد استفاده قرار می گیرد
 • یک عدد پورت USB 3.0
 • کلید WPS
 • کلید خاموش و روشن کردن شبکه بی سیم
 • کلید خاموش/روشن مودم روتر
 • ورودی منبع تغذیه 12 ولت – 1 آمپر

طراحی ظاهری مودم در نگاه اول بسیار ساده است، اما با کمی دقت می توانید ظرافت هایی در بدنه مشاهده کنید. به عنوان مثال حفره های متعدد در چهار بخش بدنه که به منظور تهویه هوای داخل مودم تعبیه شدند تا از افزایش حرارت بی رویه جلوگیری شود. با توجه به قابلیت USB Sharing در کنار قابلیت دو منظوره مودم و روتر، دی لینک 2790 در صورت استفاده همزمان از این سه ویژگی به خنک سازی برد و پردازنده نیاز دارد. البته با وجود شیار های موجود نیز در استفاده طولانی مدت شاهد داغ شدن سطح بالایی بدنه خواهید بود.

بررسی مودم 4G LTE تی پی لینک M7350 V4

سطح براق بدنه مستعد جذب اثر انگشت است، اما به سادگی می توانید آثار موجود را پاک کنید و به هیچ وجه با شرایطی مشابه با مودم دی لینک 953 مواجه نمی شوید. نکته عجیبی که در خصوص این محصول با آن مواجه شدیم، شل شدن مداوم پایه های نصب دو عدد آنتن 5 دسی بلی بود که در دو جهت چپ و راست و همچنین به درون یا بیرون بدنه به میزان 1 تا 2 میلی متر در حال بازیگوشی هستند!

مشخصات فنی

در ادامه به معرفی برخی از مشخصات فنی مودم روتر D-Link DSL-2790U می پردازیم:

 • مودم روتر وایرلس ADSL تک بانده با سرعت 300 مگابیت بر ثانیه
 • دو آنتن اکسترنال قابل جدا سازی با قدرت 5 دسی بل
 • چهار پورت LAN از نوع 10/100
 • یک پورت USB 3.0
 • یک باند 2.4 گیگاهرتز
 • فناوری SAMBA برای اشتراک گزاری تجهیزات ذخیره سازی
 • پشتیبانی از مودم 3G به عنوان اینترنت جایگزین

مودم دی لینک 2790 به دو آنتن قدرتمند 5 دسی بلی مجهز است تا محدوده وسیع تری را نسبت به سایر مودم های موجود در بازار با پهنای باند 300 مگابیت در ثانیه و دو آنتن تحت پوشش قرار دهد. آنتن های 5 دسی بلی مودم 2790 به سادگی از دستگاه جدا می شوند و به این ترتیب می توانید آنتن های قوی تری را در صورت نیاز نصب کنید. هر چند آنتن های مودم به خوبی می توانند تمام نیاز های کاربران را در منزل و محل کار برطرف سازند.

به دلیل ابعاد دستگاه و تعدد پورت های Wan/LAN و USB 3.0، فاصله بین پورت ها و آنتن های مودم بسیار کم است و در صورتی که از تمامی پورت ها استفاده کنید، دسترسی به کلید های WPS، Wireless On/OFF و پاور بسیار سخت و نفس گیر خواهد بود. اگر ابعاد و پهنای فلش مموری یا مودم 3G شما از ابعاد یک پورت USB بزرگتر باشد (به طور حتم مودم 3G ابعاد بزرگی از نظر طول و ضخامت دارد)، امکان استفاده همزمان از تجهیزات USB و پورت LAN شماره 1 وجود نخواهد داشت.

به نظر می رسد که دی لینک فقط به ارائه امکانات متنوع فکر کرده و بهره مندی همزمان از تمام ویژگی ها به سختی صورت می پذیرد، بنابراین اگر شما یک ادمین شبکه در ادارات کوچک هستید، در خصوص استفاده همزمان از تمامی قابلیت های مودم روتر 2790U دی لینک بیشتر فکر کنید. امکانات و طراحی رابط کاربری D-Link به گونه ایست که کاربران می توانند به سادگی تنظیمات مورد خود را روی دستگاه اعمال کنند و از این نظر با محصولی ایده آل مواجه هستید.

نصب و راه اندازی

آموزش نصب و راه اندازی مودم دی لینک DSL-2790U

خرید تجهیزات پسیو شبکه

امید اتحادمحکم

کارشناس واحد تولید محتوا و کارشناس ارشد فنی نت‌رانه. دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد برق از دانشگاه گیلانه. پیش از این‌که به خانواده‌ی نت‌ران بپیونده، به‌مدت 4 سال در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی و طراحی مدارهای الکترونیکی فعالیت حرفه‌ای داشته. امید در زمینه‌ی تولید و بازاریابی محتوا تخصص داره.
خبرنامه
Notify of
guest
13 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین آرا
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
علی رضا

سلام
این مودم رو من دارم‌میخاستم‌بدونم‌ به این مودم فیبر نوری وصل میشه یا باید یکی دیگ تحیه کنم

سامان وارسته

سلام علیرضای عزیز
خیر بهش نمیخوره

امیر

سلام
من چند ساله از این مودم استفاده میکنم. چند وقت پیش احساس کردم پایه یکی از آنتن ها شل شده دقت کردم دیدم که بله مشکل پیدا کرده. با توجه به اینکه چند سال از زمان خرید میگذره و احتمالا گارانتیش هم تموم شده چطور میشه تعمیر کرد؟
با تشکر

فراز رستمی

سلام امیر
من درباره تعمیر سخت‌افزاری مودم اطلاعاتی ندارم! بذار پرس و جو کنم اگه چیزی فهمیدم حتماً بهت اطلاع میدم.

امیر

ممنون
منتظرم

هادی

سلام آقای رستمی
ببخشید میشه پورت usb رو با کابل دو سر نر به کامپیوتر وصل کرد و از اینترنت استفاده کرد آخه پورت لن مادربردم خرابه می خواستم ببینم اگه میشه دیگه کارت شبکه نگیرم و از پورت usb اسفاده کنم.

فراز رستمی

سلام هادی.
نه اون پورت USB مودم معمولاً برای وصل کردن پرینتر یا فضای ذخیره سازی اشتراکیه. البته تو بعضی از مودم ها میشه از پورت USB هم اینترنت گرفت!! اگه مدل مودمت رو بهم بگی میتونم بیشتر کمکت کنم.

هادی

سلام صبح تون بخیر
مدل مودمم همین مدلیه که بررسی کردید دی لینک ۲۷۹۰u پس باید کارت شبکه اضافه کنم.
ممنون

فراز محمودی

خواهش میکنم هادی جان
آره به کارت شبکه نیاز داری.

سام

سلام
آقا امیر همیشه پایه آنتن این مودم ها که آنتن قابل جدا شدن هستن شل میشن آنتن اون سمتی که شل شده رو در بیای و با دم باریک سفتش کن اینو ببری گارانتی میگن ایراد سخت افزاری رو گارانتی میکنن نه ایراد ظاهری پس خودت دست به کار شو

فراز محمودی

سلام سام عزیز
مرسی بابت اطلاعاتی که در اختیار گذاشتی.

علی

با تشکر از بررسی که انجام دادید. میخواستم بدونم این مودم قابلیت تنظیم V..P..N رو داره یا نه؟

دکمه بازگشت به بالا