تجهیزات شبکه

نگاهی سریع به کابل شبکه Cat5e ،Cat5 و Cat6

خرید کابل شبکه

کابل های شبکه به صورت گسترده ای در شبکه های اینترنت سیمی مورد استفاده قرار می گیرند. عمدتاً کابل شبکه موجب اتصال روتر و سوئیچ های اترنت به سیستم های کامپیوتری و سایر تجهیزات شبکه می شوند. اگر شما می خواهید از میان کابل شبکه Cat5e ،Cat5 و Cat6 یکی را انتخاب کنید، بدون شک انتخاب دشوار خواهد بود، زیرا باید پارامترهای زیادی را در نظر بگیرید.

در این مطلب ما سعی کردیم نگاه سریع و کاملی به سه نوع کابل شبکه Cat5e ،Cat5 و Cat6 داشته باشیم. پس با ما همراه باشید:

کابل شبکه Cat5e ،Cat5 و Cat6 چیست؟

کابل های Category 5 و Category 6 هر دو از مجموعه ای سیم مسی تشکیل شدند که به انتقال سینگال می پردازند. به طور عمده این کابل ها برای شبکه های اترنت توسعه یافته اند و بیشتر در این زمینه کاربرد دارند. Cat5 در مقایسه با Cat5e و Cat6 نوع قدیمی تری محسوب می شود. در حال حاضر جدیدترین دسته در میان آن ها همانطور که از نام آن پیداست Cat6 می باشد. این کابل ها از فرکانس های بیشتری پشتیبانی کرده و انتقال داده سریعتری از خود نشان می دهند.

کابل Cat5 چیست؟

کابل شبکه Cat5 از چهار زوج سیم مسی تابیده شده تشکیل می شود که از طریق سوکت شبکه RJ-45 به انواع دستگاه ها متصل می شوند. پهنای باند فرکانسی این نوع کابل به 100 مگاهرتز می رسد و سقف سرعتی بین 10 تا 100 مگابیت برثانیه دارد. این نوع کابل را می توان برای ATMها، شبکه اترنت 1000Base-T ،100Base-T و 10Base-T  به کار گرفت. کابل های Cat5 از نوع مفتولی یا رشته ای هستند که در این میان مدل های مفتولی از استحکام بالایی برخوردار بوده و جهت انتقال داده در مسافت های طولانی به کار گرفته می شوند. این درحالی است که نوع رشته ای انعطاف پذیر است و می تواند در مکان هایی که کابل شبکه جابجایی زیادی دارد مورد استفاده قرار گیرد. حداکثر طول یک کابل Cat 5 به 100 متر می رسد.

کابل Cat5e چیست؟

کابل شبکه Cat5e یک نسخه پیشرفته تر نسبت به Cat5 محسوب می شود. این کابل در سال 2001 توسط  TIA/EIA توسعه یافت تا انتقال داده برای شبکه های اترنت گیگابیتی بهبود یابد. با کابل Cat5e سرعت انتقال داده می تواند تا 1000 مگابیت برثانیه افزایش یابد که به صورت تئوری سریعتر از Cat5 است. در حال حاضر Cat5e در بسیاری از مناطق (به ویژه در ایران و جهان سوم) به کار گرفته می شود و به نوعی در شبکه های خانگی و اداری کوچک فراگیر است.

کابل Cat6 چیست؟

کابل اترنت Cat6 با سیم هادی 23 AWG ساخته می شود بنابراین قطر بیشتری نسبت به Cat5e با رقم 24 AWG دارد. همچنین به جداکننده ای مجهز است تا مانع از تداخل بین سیم ها شود. کاهش تداخل بین سیم ها، سرعت انتقال داده را افزایش داده و داده ها با کیفیت بالاتری منتقل می شوند. میزان پهنای باند در Cat6 نسبت به Cat5 دو برابر بیشتر است. این کابل برای پشتیبانی از سرعت 10 گیگابیت برثانیه شبکه اترنت گزینه عالی است و پهنای باند 250 مگاهرتزی دارد. البته این سرعت تنها تا فاصله 37 الی 55 متری حفظ می شود.

کابل شبکه Cat5e ،Cat5 و Cat6 - تفاوت ها و مزایا

چه تفاوتی بین کابل شبکه Cat5e ،Cat5 و Cat6 وجود دارد

در حقیقت اکثر کابل های شبکه اترنت ظاهری مشابه دارند. همه آنها را می توان به پورت اترنت متصل کرد زیرا همگی از سوکت RJ-45 پشتیبانی می کنند اما در ساختار داخلی از یکدیگر متفاوت می باشند. 

کابل Cat5 در برابر Cat5e

همانطور که گفته شد، کابل های سه گانه مورد بحث در ظاهر شبیه هم هستند اما در داخل تفاوت دارند. از تفاوت های میان دو کابل Cat5 و Cat5e باید به تمام جنبه های عملکرد آنها اشاره کرد. جنبه ای که شامل پشتیبانی شبکه، انتقال متقابل و پهنای باند می شود. 

کابل اترنت Cat5e دارای سرعت انتقال داده بیشتر است و یک مدل جدیدتر محسوب می شود. این در حالی است که کابل Cat5 سرعت کمتری داشته و به دلیل قدیمی شدن کاربرد آن روز به روز کمتر می شود. Cat5e با مدل های قبلی سازگاری دارد و از تجهیزاتی که با کابل Cat5 سازگار است، پشتیبانی می کند. همچنین پهنای باند فرکانسی Cat5e در مقایسه با Cat5 بیشتر می باشد.

کابل Cat5e در برابر Cat6

از تفاوت های اصلی میان دو کابل Cat6 و Cat5e در عملکرد انتقال داده است. در حالی که Cat5e از سرعت گیگابیتی پشتیبانی می کند، Cat6 قابلیت پشتیبانی از سرعت 10 گیگابیتی یا اترنت 10G را دارد. علاوه بر این مدل Cat6 برای محیط هایی که کابل کشی گسترده ای ندارد، ویژگی های بهتری نسبت به Cat5e دارد. این موارد شامل مناطقی می شود که کابل های برق، تجهیزات، چراغ و … برخوردار هستند. با این حال برای شبکه های خانگی و کوچک Cat5e بسیار مناسب و قابل قبول بوده و نسبت به Cat6 هزینه راه اندازی ارزان تری دارد.

با این حساب اگر به دنبال یک کابل اترنت سریع تر و جدید تر هستید که پوشش گسترده ای از شبکه ها دارد، بدون شک Cat6 همان گزینه مورد نظر شما خواهد بود.

کابل شبکه Cat5e ،Cat5 و Cat6: کدام را باید انتخاب کرد؟

نحوه انتخاب کابل شبکه Cat5e ،Cat5 و Cat6 بسته به وضعیت شما دارد. اگر سرعت شبکه شما مناسب است، نیازی به ارتقا برای رسیدن به کابل Cat5e یا Cat6 ندارید. اما یک نکته قابل توجه این است که کابل  Cat6 سازگاری خوبی با کابل Cat5e دارد و حتی از سرعت 10 گیگابیت برثانیه ای نیز پشتیبانی می کند. همین امر موجب افزایش محبوبیت آن شده و کاربری این کابل را دو چندان کرده است. 

گذشته از آن با ارتقا سریع قطعات و رسیدن به پهنای باند بیشتر، الزام خاصی برای ارتقا شبکه وجود ندارد. انتظار می رود که در آینده کابل های Cat7 و Cat6 گسترش بیشتری یافته و شاهد روی کار آمدن کابل های جدیدتر باشیم.

5/5 - (3 امتیاز)
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا