شبکه

اینترنت فیبرنوری چیست و چه تفاوتی با سایر انواع اینترنت دارد؟

خرید کابل شبکه

اینترنت فیبر نوری آخرین پیشرفت در انتقال داده‌ها محسوب میشه. خطوط فیبر نوری بسیار سریع‌تر از کابل‌ها هستن. فیبر نوری میتونه حجم زیادی از داده‌ها رو در یک خط انتقال بده، این حجم میتونه چند ترابایت باشه.

برای آشنایی بیشتر با انواع کابل‌ها به مقاله‌ی معرفی انواع کابل شبکه مراجعه کنید.

اینترنت فیبر نوری

تکنولوژی‌های قبل از فیبر نوری: DSL و کابل‌ها

DSL یا Digital Subscriber Line از خطوط تلفن برای انتقال داده‌ها استفاده می‌کنه که معمولاً از مس ساخته شده. اینترنت DSL کند و قدیمیه و در بسیاری از کشورها منسوخ شده. حداکثر سرعت این نوع اینترنت 24 مگابیت بر ثانیه است و میانگین سرعت اون‌ها 2 مگابایت بر ثانیه است.

کابل‌های اینترنتی نیز از مس ساخته شدن و همون کابل‌هایی هستن که در شبکه‌های تلویزیونی استفاده میشن. سرعت متوسط این نوع کابل‌ها متغیره ولی در محدوده‌ی 20 تا 100 مگابیت بر ثانیه است.

اینترنت DSL

انقلاب فیبر نوری:

کابل‌های فیبر نوری از الیاف شیشه‌ای ساخته شدن تا داده‌ها رو با استفاده از پالس‌های نوری ارسال کنن. نور مثل الکتریسیته در این کابل‌ها حرکت می‌کنه، اما مزیت الیاف شیشه‌ای اینه که میتونه چند سیگنال رو به‌صورت هم‌زمان ارسال کنه. این الیاف‌ها به شدت کوچیک هستن، بنابراین به هم متصل میشن و کابل‌های بزرگ‌تری به نام کابل‌های ضخیم فیبر نوری رو تشکیل میدن. کابل‌های فیبر نوری مقادیر عظیمی از داده‌ها رو حمل می‌کنن. میانگین سرعت انتقال در این کابل‌ها حدود یک گیگابایت بر ثانیه است به همین دلیل اینترنت گیگابیتی هم نامیده میشه.

کابل‌های فیبر نوری ستون فقرات اینترنت مدرن هستن. حتی اگر از اون‌ها استفاده نکنید همین الان هم از مزایای اون بهره‌مند شدین. به این دلیل که نقاط تبادل اینترنت یا IXPها از کابل‌های ضخیم فیبر نوری استفاده می‌کنن تا به سایر IXPها متصل‌ بشن.

اما هنگام اتصال خانه‌های یک شهر به IXPها، شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی اینترنت یا ISPها از کابل‌های اینرنت سنتی مانند کابل اترنت استفاده می‌کنن. همین کار دلیل سرعت پایین اینترنت‌های خانگیه. وقتی کسی میگه از اینترنت فیبر نوری استفاده می‌کنه، منظورش اینه که برای اتصال خانه‌ با IXP نیز از فیبر نوری استفاده میشه تا محدودیت کابل‌های مسی برداشته بشه.

اینترنت فیبر نوری

محدودیت‌های اینترنت فیبر نوری:

دلیلی که اینترنت فیبر نوری خیلی استفاده نمیشه هزینه‌ی بالای توسعه‌ی زیرساخت‌های اونه. برای بیشتر افراد سرعت اینترنت 20 تا 100 مگابیت بر ثانیه کافیه و بسیاری از دانلودهای ما به استفاده از حداکثر سرعت خطوط نیازی ندارن.

سرعت اینترنت شما به اندازه‌ی ضعیف‌ترین کابلیه که در مسیر اتصال اینترنت شما وجود داره. به این معنی که حتی اگر IXPها از اینترنت فیبر نوری استفاده کنن و شما از کابل اترنت، سرعت اینترنت شما به اندازه‌ی کابل اترنت هستش.

در حال حاضر اینترنت فیبر نوری حتی در کشورهای پیشرفته به مناطقی خاص محدوده و به صورت فراگیر استفاده نمیشه. در ایران با وجود اینکه در برخی نقاط از کابل‌های فیبر نوری استفاده شده‌ اما اینترنت فیبر نوری در اون مناطق ارائه نمیشه و روند توسعه‌ی زیرساخت‌های فیبرنوری هم به کندی پیش میره.

آیا برای اینترنت فیبر نوری روتر خاصی نیاز است؟

برای سرویس‌های FTTH، شما به یک مودم جدید نیاز دارین. مودم‌های سنتی کابلی و DSL با اینترنت فیبر کار نمی‌کنن. اگر سرویس‌های فیبر شما سریع‌تر از اتصال قدیمی شما هستن، ممکنه لازم باشه یک روتر بی‌سیم جدید تهیه کنین تا با سرعت فیبر نوری شما منطبق باشه.

کابل‌های سنتی و مودم‌های DSL که بسیاری از آمریکایی‌ها در خانه‌های خودشون دارن نمی‌تونن با اینترنت فیبر نوری استفاده بشن. این مودم‌ها نمی‌تونن سیگنال‌های آنالوگ رو به دیجیتال تبدیل کنن، اما می‌تونن سیگنال‌های نوری کابل‌های فیبر نوری رو به سیگنال‌های دیجیتال تبدیل کنن.

FTTH

FTTH مخفف عبارت فیبر به خانه (fiber to the home) است. یعنی سیگنال ارتباطی رو از طریق فیبر نوری از تجهیزات سوئیچ اپراتور به خانه یا محل کار می‌رسونه. FTTH با زیرساخت‌های مسی مانند سیم تلفن یا کابل کواکسیال جایگزین میشه.

مزیتی که FTTH داره اینه که پهنای باند بسیار بالایی رو برای کاربران فراهم می‌کنه. اتصال مستقیم خانه‌ها به کابل فیبر نوری، پیشرفت‌های عظیمی در پهنای باند فراهم می‌کنه که میتونه در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیره. فناوری فیبر نوری فعلی میتونه سرعت انتقال دو طرفه تا 100 مگابیت در ثانیه رو فراهم کنه.

علاوه بر این، در حالی که ارائه‌دهندگان مودم کابل و DSL در تلاشند تا پهنای باند بیشتری رو فراهم کنن، پیشرفت‌های مداوم در تجهیزات فیبر نوری بدون تغییر فیبر دائماً پهنای باند موجود رو افزایش میده.

شبکه‌های FTTH اکنون برای بیش از 5.3 میلیون خانوار در کشورهایی مانند آمریکا در دسترسه. هر روز به مشتریان FTTH اضافه میشه.

سیر تکامل از اینترنت dial-up به DSL رسید. در این سیر تکامل برنامه‌هایی مانند You Tube و Skype رونق گرفتن. FTTH مرحله‌ی جدیدی از این سیر تکامله. این FTTH به سمت پهنای باند متقارن 100 مگابیت بر ثانیه و بیشتر میره.

FTTH در حال حاضر بر نحوه‌ی زندگی، کار و بازی افراد تأثیر میذاره. تصور می‌کنید FTTH شما چه تاثیری بر زندگی داشته باشه؟

در آخر اینکه 

فیبر نوری پیشرفت شگرفی در زمینه‌ی ارتباطات و اینترنته. با فراگیر شدن اینترنت، نیاز به اینترنت سرعت بالا روز به روز بیشتر احساس میشه. فیبرنوری به‌نوعی به این نیاز پاسخ داده.

پیشرفت‌های دیگر در زمینه‌ی ارتباطات، اینترنت 4G و 5G است.

در مقاله‌ی همه چیز در مورد 5G می‌تونید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا