تجهیزات شبکهشبکه

اینترنت فیبرنوری چیست و چه تفاوتی با سایر انواع اینترنت دارد؟

اینترنت فیبر نوری آخرین پیشرفت در انتقال داده‌ها محسوب می‌شود. خطوط فیبر نوری بسیار سریع‌تر از کابل‌ها هستند. فیبر نوری می‌تواند حجم زیادی از داده‌ها را در یک خط انتقال دهد، این حجم می تواند چند ترابایت باشد.

برای آشنایی بیشتر با انواع کابل‌ها به مقاله معرفی انواع کابل شبکه مراجعه کنید.

اینترنت فیبر نوری

تکنولوژی‌های قبل از فیبر نوری: DSL و کابل‌ها

DSL یا Digital Subscriber Line از خطوط تلفن موجود برای انتقال داده‌ها استفاده می کنند، که معمولاً از مس ساخته شده اند. اینترنت DSL کند و قدیمی است و در بسیاری از کشورها منسوخ شده است. حداکثر سرعت این نوع اینترنت 24 مگابیت بر ثانیه است و میانگین سرعت آن‌ها 2 مگابایت بر ثانیه است.

کابل‌های اینترنتی نیز از مس ساخته شده‌اند و همان کابل‌هایی هستند که در شبکه‌های تلوزیونی استفاده می‌شوند. سرعت متوسط این نوع کابل‌ها متغیر است ولی در محدوده 20 تا 100 مگابیت بر ثانیه می‌باشد.

اینترنت DSL

انقلاب فیبر نوری:

کابل‌های فیبر نوری از الیاف شیشه‌ای ساخته شده‌اند تا داده‌ها را با استفاده از پالس‌های نوری ارسال کنند. نور مانند الکتریسیته در این کابل‌ها حرکت می‌کند، اما مزیت الیاف شیشه‌ای این است که می‌توانند چند سیگنال را به صورت همزمان ارسال کنند. آن‌ها به شدت کوچک هستند، بنابراین به یکدیگر متصل می‌شوند و کابل‌های بزرگتری به نام کابل‌های ضخیم فیبر نوری را تشکیل می‌دهند. کابل‌های فیبر نوری مقادیر عظیمی از داده‌ها را حمل می‌کنند و میانگین سرعت انتقال در این کابل‌ها حدود یک گیگابایت بر ثانیه است به همین دلیل اینترنت گیگابیتی نامیده می‌شود.

کابل‌های فیبر نوری ستون فقرات اینترنت مدرن هستند و حتی اگر از آن‌ها استفاده نکنید همین الان هم از مزایای آن بهره‌مند می شوید. به این دلیل که نقاط تبادل اینترنت یا IXPها از کابل‌های ضخیم فیبر نوری استفاده می‌کنند تا به سایر IXPها متصل‌شوند.

اما هنگام اتصال خانه‌های یک شهر به IXPها، شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت یا ISPها از کابل‌های اینرنت سنتی مانند کابل اترنت استفاده می‌کنند. همین کار دلیل سرعت پایین اینترنت‌های خانگی است. وقتی کسی می‌گوید که از اینترنت فیبر نوری استفاده می کند، منظورش این است که برای اتصال خانه آن‌ها با IXP نیز از فیبر نوری استفاده می‌شود تا محدودیت کابل‌های مسی برداشته شود.

اینترنت فیبر نوری

محدودیت‌های اینترنت فیبر نوری:

دلیلی که اینترنت فیبر نوری خیلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد هزینه بالای توسعه زیرساخت‌های آن است. برای بیشتر افراد سرعت اینترنت 20 تا 100 مگابیت بر ثانیه کافی است و بسیاری از دانلودهای ما نیازی به استفاده از حداکثر سرعت خطوط ندارند.

سرعت اینترنت شما به اندازه ضعیف‌ترین کابلی است که در مسیر اتصال اینترنت شما وجود دارد. به این معنی که حتی اگر IXPها از اینترنت فیبر نوری استفاده کنند و شما از کابل اترنت، سرعت اینترنت شما به اندازه کابل اترنت است (در ایران ISPها سرعت کمتری از حداکثر سرعت قابل استفاده در کابل‌ها ارائه می‌دهند و بنابراین سرعت سرور شرکت ارائه‌دهنده اینترنت نیز تعیین‌کننده است).

در حال حاضر اینترنت فیبر نوری حتی در کشورهای پیشرفته محدود به مناطقی خاص است و به صورت فراگیر استفاده نمی‌شود. در ایران با وجود اینکه در برخی نقاط از کابل‌های فیبر نوری استفاده شده‌است اما اینترنت فیبر نوری در آن مناطق ارائه نمی‌شود و روند توسعه زیرساخت‌های فیبرنوری به کندی پیش می‌رود.

آیا برای اینترنت فیبر نوری روتر خاصی نیاز است؟

برای سرویس‌های FTTH، شما به یک مودم جدید نیاز دارید. مودم‌های سنتی کابلی و DSL با اینترنت فیبر کار نمی‌کنند. اگر سرویس‌های فیبر شما سریعتر از اتصال قدیمی شما هستند، ممکن است لازم باشد یک روتر بی‌سیم جدید تهیه کنید که بتواند با سرعت فیبر نوری شما منطبق باشد.

کابل های سنتی و مودم های DSL که بسیاری از آمریکایی‌ها در خانه‌های خود دارند نمی‌توانند با اینترنت فیبر نوری استفاده شوند. این مودم‌ها قادر به تبدیل سیگنال‌های آنالوگ به دیجیتال هستند، اما قادر به تبدیل سیگنال‌های نوری از کابل‌های فیبر نوری به سیگنال‌های دیجیتال نیستند.

FTTH

FTTH مخفف عبارت فیبر به خانه (fiber to the home) است. سیگنال ارتباطی را از طریق فیبر نوری از تجهیزات سوئیچ اپراتور به خانه یا محل کار می‌رساند. FTTH با زیرساخت‌های مسی مانند سیم تلفن یا کابل کواکسیال جایگزین می‌شود.

مزیتی که FTTH دارد این است که پهنای باند بسیار بالایی را برای کاربران فراهم می‌کند. اتصال مستقیم خانه‌ها به کابل فیبر نوری، پیشرفت‌های عظیمی را در پهنای باند فراهم می‌کند که می‌تواند در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد. فناوری فیبر نوری فعلی می‌تواند سرعت انتقال دو طرفه تا 100 مگابیت در ثانیه را فراهم کند.

علاوه بر این، در حالی که ارائه دهندگان مودم کابل و DSL در تلاشند تا پهنای باند بیشتری را فراهم کنند، پیشرفت‌های مداوم در تجهیزات فیبر نوری بدون تغییر فیبر دائماً پهنای باند موجود را افزایش می‌دهد.

شبکه‌های FTTH اکنون برای بیش از 5.3 میلیون خانوار در کشورهایی مانند آمریکا در دسترس است. هر روز به مشتریان FTTH اضافه می‌شود.

سیر تکامل از اینترنت dial-up به DSL رسید. در این سیر تکامل برنامه‌هایی مانند You Tube و Skype رونق گرفتند. FTTH مرحله جدیدی از این سیر تکامل است. این FTTH به سمت پهنای باند متقارن 100 مگابیت بر ثانیه و بیشتر خواهد رفت.

FTTH در حال حاضر بر نحوه زندگی، کار و بازی افراد تأثیر دارد. تصور می‌کنید FTTH بر زندگی شما چه تاثیری داشته باشد؟

در آخر اینکه 

فیبر نوری پیشرفت شگرفی در زمینه ارتباطات و اینترنت است. با فراگیر شدن اینترنت، نیاز به اینترنت سرعت بالا روز به روز احساس می‌شود. فیبرنوری به نوعی به این نیاز پاسخ داده است.

پیشرفت‌های دیگر در زمینه ارتباطات، اینترنت 4G، 5G است.

در مقاله همه چیز در مورد 5G می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

امید اتحادمحکم

کارشناس واحد تولید محتوا و کارشناس ارشد فنی نت‌رانه. دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد برق از دانشگاه گیلانه. پیش از این‌که به خانواده‌ی نت‌ران بپیونده، به‌مدت 4 سال در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی و طراحی مدارهای الکترونیکی فعالیت حرفه‌ای داشته. امید در زمینه‌ی تولید و بازاریابی محتوا تخصص داره.
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا