کامپیوتر و لپ تاپ

اورکلاک پردازنده اینتل Core i9-9900K روی مادربرد ازراک Z170

خرید کابل شبکه

اینتل در سال های گذشته با توجه به قانون مورفی و برنامه تیک – تاک به صورت زمان بندی شده به معرفی چیپ ست و پردازنده های جدید پرداخت. اما با معرفی پردازنده های جدید و با اعمال محدودیت های از پیش تعیین شده، امکان استفاده از پردازنده های جدید روی مادربرد های قدیمی امکان پذیر نبوده و به این ترتیب افرادی که استفاده از جدیدترین فناوری های اینتل به صورت یک آپدیت را در برنامه خود قرار داده بودند، به ناچار باید برنامه خود را تغییر می دادند.

تغییر برنامه به معنی خریداری پردازنده و مادربرد جدید و البته در برخی موارد حتی خریداری حافظه رم جدید است که با توجه به شرایط فعلی هزینه قابل توجهی را به کاربران تحمیل می کند. اما برای یک اورکلاکر حرفه ای همه چیز متفاوت است و آنها مجبور به رعایت قوانین نیستند. اتفاقی که به تازگی در خصوص پردازنده اینتل Core i9-9900K و مادربرد قدیمی ASRock Z170 OC Formula رخ داد و حتی اورکلاکری به نام Luumi اقدام به اورکلاک پردازنده و ثبت رکورد کرد.

نرم افزار های کاربردی نمایش مشخصات و تست سخت افزار کامپیوتر

اورکلاکر Luumi با استفاده از برنامه ریزی مجدد بایوس و تغییر پارامتر های آن موفق به استفاده از CPU جدید اینتل روی مادربرد قدیمی خود شد و حتی فرکانس 5.5 گیگاهرتز را با فعال بودن تمامی هسته ها به ثبت رساند. نکته عجیب تر اینکه CPU جدید و قدرتمند اینتل روی مادربرد قدیمی ازراک بسیار پایدار عمل کرده و با فرکانس 5.5 گیگاهرتز بنچمارک های Prime95 و CineBench را به راحتی پاس کرده است.

سیاست های خودخواهانه اینتل در سال های اخیر سبب بازخورد های منفی شده و محدودیت های این شرکت در حالی اعمال می شوند که کمپانی رقیب یعنی AMD با استفاده از مادربرد های قدیمی خود سه نسل از پردازنده های این شرکت را پشتیبانی می کنند و حتی طبق اخبار جدید، CPU های جدید ای ام دی از سوکت AM4 تا سال 2020 نیز روی مادربرد های قدیمی قابل استفاده هستند!

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا