آموزشنرم افزار

آموزش کامل استفاده از ماشین حساب ویندوز

شاید بتوان گفت یکی از بهترین ابزارهایی که بشر برای حساب و کتاب اختراع کرده، ماشین حساب بوده است که در تمام زمینه‌ها کاربرد دارد. وجود نرم‌افزار ماشین حساب در تمام گوشی‌های همراه و همین‌طور ویندوز کامپیوتر هم دلیل این اهمیت است.

مطمئنا افراد زیادی هستند که از بسیاری کاربردهای این نرم افزار در ویندوز و یا حتی سیستم عامل‌های دیگر اطلاع ندارند؛ از این رو در این قسمت به آموزش کامل استفاده از ماشین حساب ویندوز می‌پردازیم.

آموزش کامل استفاده از ماشین حساب ویندوز

نرم افزار Calculator یا همان ماشین حساب ویندوز انواع مختلفی دارد که استفاده‌های فراوانی می‌توان از آن کرد. به عنوان مثال اگر شما یک برنامه نویس باشید، می‌توانید به‌راحتی محاسبات خود را در مبنای 2 با استفاده از ماشین حساب ویندوز انجام دهید.

همچنین می‌توانید با تغییر نوع آن انواع واحدهای اندازه‌گیری را به نوع دیگر تبدیل کنید، Calculator را به ماشین حساب آماری تبدیل کنید و… با مجله نت ران همراه باشید تا با آموزش کامل استفاده از ماشین حساب ویندوز را گام‌به‌گام بررسی کنیم.

انواع ماشین حساب در ویندوز

آموزش کامل استفاده از ماشین حساب ویندوز

کاربران معمولاً برای انجام محاسبات خود از این ابزار کاربردی استفاده می‌کنند. این ماشین حساب ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاصی دارد که بسیاری از افراد از وجود آن‌ها بی خبرند. برای شروع آموزش کامل استفاده از ماشین حساب ویندوز بعد از وارد شدن به قسمت Start، نام نرم افزار Calculator را جستجو کنید.

با جستجو در قسمت سرچ ویندوز هم می‌توانید این نرم افزار را پیدا کنید. روی ماشین حساب کلیک کرده و آن را باز کنید. از بخش بالای برنامه، روی View کلیک کنید تا بتوانید حالت‌های مختلف ماشین حساب را ببینید.

ماشین حساب استاندارد (Standard)

آموزش کامل استفاده از ماشین حساب ویندوز

ساده‌ترین حالت ماشین حساب ویندوز، حالت استاندارد است که در آن علاوه بر 4 عمل اصلی، امکان جذر گرفتن و تبدیل یک عدد به درصد را هم دارید. از این ماشین حساب بیشتر برای محاسبات ساده و روزمره مانند ضرب دو عدد چهار رقمی در هم استفاده می‌شود.

در حالت پیش فرض ماشین حساب روی حالت استاندارد قرار دارد؛ اما اگر وارد قسمت دیگری از Calculator شده و می‌خواهید به حالت استاندارد وارد شوید، از بخش View روی گزینه Standard کلیک کنید. در تصویر زیر یک ماشین حساب استاندارد را مشاهده می‌کنید.

ماشین حساب علمی یا مهندسی (Scientific)

آموزش کامل استفاده از ماشین حساب ویندوز

ماشین حساب علمی ویندوز علاوه بر انجام عملیات‌هایی که ماشین حساب استاندارد انجام می‌دهد، امکان انجام محاسباتی مثل محاسبات پیچیده توابع مثلثاتی، توان‌، رادیکال با فرجه‌های دلخواه، لوگاریتم، فاکتوریل و … را هم به شما می‌دهد.

برای انجام محاسبات دقیق و علمی از این نوع ماشین حساب استفاده می‌شود. برای دسترسی به آن، بعد از باز کردن نرم افزار Calculator، از بالای صفحه، قسمت View گزینه Scientific را انتخاب کنید تا پنجره‌ای مانند تصویر زیر برای‌تان باز شود.

ماشین حساب برنامه نویسی (Programmer)

آموزش کامل استفاده از ماشین حساب ویندوز

برای استفاده از ماشین حساب برنامه نویسی ویندوز باید از تگ View در بالای صفحه، گزینه Programmer را انتخاب کنید. بعد از باز شدن پنجره جدید، محیط نرم‌افزار به محیطی مانند تصویر بالا تبدیل می‌شود.

این نوع ماشین حساب ماشین، مخصوص برنامه نویسان است؛ در آن می‌توانید اعداد را در مبناهای 2، 8، 10 و 16 به یکدیگر تبدیل کنید، تمامی عملیات‌های محاسباتی را در این مبناها به صورت جداگانه انجام دهید.

برای استفاده از مبنای 2 در این ماشین حساب کافی‌ست از ستون سمت چپ، گزینه Bin را انتخاب کنید. Oct به معنای مبنا 8، Dec به معنای مبنای 10 و Hex به معنای مبنای 16 است.

اگر مبناهای کمتر از 10 را انتخاب کنید، بعضی اعداد کم‌رنگ خواهند شد. مثلا در مبنای 2 تنها امکان استفاده از 0 و 1 را دارید؛ پس به‌جز این دو عدد، مابقی اعداد کم‌رنگ هستند.

ماشین حساب آماری (Statistics)

ماشین حساب آماری ویندوز

ماشین حساب آماری ویندوز همان‌طور که از نامش پیداست، مخصوص انجام محاسبات آماری است. در این ماشین حساب می‌توانید داده‌های خود را وارد کرده و با انتخاب یکی از عملیات‌های موجود، نتیجه دلخواه‌تان را مشاهده کنید. در این ماشین حساب شما می‌توانید مجموع، میانگین، واریانس و … را محاسبه کنید. برای دسترسی به این قسمت از تگ View گزینه Statistics را انتخاب کنید.

سایر قابلیت‌ های ماشین حساب ویندوز

نرم افزار Calculator علاوه بر انجام محاسبات ریاضی قابلیت‌های دیگری هم دارد. این قابلیت‌ها عبارتند از:

تاریخچه (History)

با انتخاب این گزینه از منوی ماشین حساب می‌توانید تاریخچه‌ای از محاسبات انجام شده را ببینید.

Digit Grouping

در حالت پیش‌فرض اگر عددی را در ماشین حساب ویندوز وارد کنید، بدون هیچ جدا کننده‌ای وارد می‌شود. مثلا عدد 247000000! ولی اگر از منوی موجود در بالای ماشین حساب، از بخش View گزینه Digit Grouping را انتخاب کنید و بعد عدد موردنظر خود را وارد کنید، به صورت 247,000,000 نشان داده می‌شود که خواندن آن هم خیلی راحت‌تر است.

Basic

با انتخاب گزینه Basic در لیست قابل انتخاب منوی View، حالت عادی و استاندارد ماشین حساب Calculator را می‌توانید ببینید.

تبدیل واحدها توسط نرم افزار Calculator

تبدیل واحد در ماشین حساب ویندوز

نرم افزار Calculator این قابلیت را دارد که بتوانید واحدهای علمی مختلف را به یکدیگر تبدیل کنید؛ به عنوان مثال می‌توانید ببینید 25 درجه سلسیوس برابر با چند درجه کلوین است.

برای استفاده از این قابلیت، از قسمت View گزینه Unit Conversion را انتخاب کنید. در کنار ماشین حساب  یک ستون جدید ایجاد می‌شود که در آن باید ابتدا آن مقیاس علمی که قصد تبدیل واحد آن را دارید انتخاب نمایید. مثلا اگر قصد تبدیل دمای سلسیوس به کلوین را دارید، باید گزینه Temperature را در قسمت اول انتخاب کنید؛ سپس واحد اندازه‌گیری اولیه را مشخص کنید.

در مثال موردنظر ما، واحد اولیه سلسیوس است. در قسمت سوم هم واحدی را که قصد تبدیل به آن را دارید، انتخاب کنید. اکنون با وارد کردن مقدار دمای سلسیوس مورد نظر، دمای معادل آن در واحد کلوین را می‌توانید ببینید.

محاسبه روز و ساعت (Date Calculation)

date calculator

یکی دیگر از قابلیت‌های جالبی که نرم‌افزار Calculator دارد، توانایی محاسبه روز و ماهی است که بین 2 تاریخ گذشته است. برای دسترسی به این قسمت از بخش View در قسمت بالایی صفحه، گزینه Date Calculation را انتخاب کنید.

در صفحه جدیدی که باز می‌شود، می‌توانید 2 تاریخ متفاوت را وارد کنید. ماشین حساب تعداد روزهای سپری شده، هفته‌ها یا ماه‌های طی شده بین این 2 تاریخ را به شما نشان می‌دهد. همچنین می‌توانید یک تاریخ انتخاب کنید و تعدادی روز یا ماه به آن بدهید و مشخص کنید می‌خواهید جلو بروید با عقب.

ماشین حساب ویندوز بعد از انجام محاسبات، تاریخی که بعد از گذشت زمان موردنظرتان که وارد کرده‌اید،را حساب کرده و نشان می‌دهد. به عنوان مثال امروز 1 دی ماه سال 1399 است؛ می‌خواهید ببینید 10 روز دیگر چه روزی است. این نرم افزار به شما نشان می‌دهد 10 روز دیگر چه تاریخی است و چه روزی از هفته می‌باشد.

در این مطلب با انواع مختلف ماشین حساب ویندوز و کارایی‌های جالب آن آشنا شدیم. برای آموزش نصب ویندوز 10 می‌توانید مطلب آموزش نصب ویندوز ۱۰ به صورت گام به گام را مطالعه کنید. در صورت بروز هر گونه سوال، می‌توانید آن را از بخش نظرات با ما در میان بگذارید؛ در اسرع وقت توسط کارشناسان ما پاسخ داده می‌شود.

نت ران

این مقاله حاصل تلاش و دانش گروهی از متخصصان نتران شامل نویسنده، کارشناس ارشد فنی، ویراستار، کارشناس سئو و مدیر تولید محتواست. نت ران مانند هر مجموعه‌ی موفق دیگه، کار گروهی و هماندیشی رو سرلوحه‌ی کار خودش قرار داده و منحصرا به ارائه‌ی محتوای درجه یک و رضایت شما عزیزان فکر میکنه.
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا