ویندوز

آشنایی با دستورهای عمومی CMD

خرید کابل شبکه

دستورهای عمومی CMD دستورهایی هستند که دسترسی به برخی از تنظیمات ویندوز را راحت تر می سازند.  به کمک این دستورها می توان بدون نیاز به طی کردن مسیر طولانی بین فولدرها و تنظیمات به سرعت موضوع مورد نظر خود را بیابیم. در CMD می توان با اجرای یک دستور ساده به برخی تنظیمات ویندوز دسترسی پیدا کرد و یا اطلاعاتی را به صورت کامل در مورد سیستم به دست آورد.

دستورهای عمومی CMD

Systeminfo

این دستور تمام اطلاعات مربوط به سیستم را به نمایش می گذارد. با اجرای این دستور اطلاعاتی از قبیل پردازش های انجام شده در سیستم، رم، نسخه bios سیستم و … در اختیار شما قرار می گیرد. از دیگر کاربردهای این دستور نمایش اطلاعات مورد نظر شما با ساختار مورد نیاز است، بطور مثال جدولی از اطلاعاتی درخواستی را به شما خواهد داد.

Msinfo32

با اجرای این دستور از سری دستورهای عمومی CMD به اطلاعات سیستم خود دسترسی خواهید داشت. مواردی که به وسیله این دستور به شما نمایش داده می شود در رابطه با سخت افزار ها و نرم افزار هایی است که در سیستم شما وجود دارد. به محض تایپ این دستور و فشردن کلید اینتر وارد صفحه System Information خواهید شد.

Nslookup

دستور Nslookup آدرس IP و آدرس سرور شما را نمایش خواهد داد. به کمک این کد شما می توانید آدرس IP و آدرس سرور وبسایت مورد نظر خود را بدست آورید.

برای شروع دستور Nslookup را در CMD تایپ کنید. این دستور سرور پیش فرض را نمایش خواهد داد.

بعد از آن عبارت set type=mx را تایپ کنید.

در نهایت باید آدرس دامنه مورد نظر را وارد کنید، بطور مثال google.com

Taskmgr

با اجرای این دستور صفحه Task Manager (که نمایش دهنده میزان استفاده نرم افزارها از رم، CPU و … است) نمایش داده خواهد شد.

از دسترسی هایی که در این پنجره به شما داده می شود، بستن نرم افزار های درحالت اجرایی است که پردازنده سیستم شما را درگیر کرده و به شما اجازه نمی دهد از آن استفاده کنید. هرگاه سیستم شما کند شد به کمک این دستور می توان به این صفحه دسترسی پیدا کرد و نرم افزار مورد نظر را بست.

Sysdm.cpl

با اجرای این دستور صفحه System Properties نمایش داده می شود.

Utilman

با اجرای این دستور وارد صفحه Display خواهید شد.

Mstsc

از دیگر دستورهای عمومی CMD که به وسیله آن شما وارد صفحه Remote Desktop Connection خواهید شد. به کمک این دستور می توانید دو سیستم را به کمک اینترنت به یک دیگر متصل کنید و مانند نرم افزارهایی چون Team Viewer و Any Desk دسترسی هایی به شما می دهد.

در نهایت می توان گفت تمام دستورهای cmd معرفی شده مواردی هستند که در استفاده از ویندوز به آن ها نیاز پیدا می کنیم. با استفاده از این دستورها برای رفع برخی از مشکلات ساده، نیازی به مراجعه به متخصصین کامپیوتر نخواهیم داشت.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا