کامپیوتر و لپ تاپ

گوگل و مایکروسافت در حال ساخت کروم روی پردازنده های ARM هستند

خرید کابل شبکه

یکی از بزرگترین مشکلات پردازنده های ARM پشتیبانی نرم افزاری اندک از اپلیکیشن های دسکتاپ است. گوگل و مایکروسافت در حال توسعه یک نسخه گوگل کروم مبتنی بر ARM هستند که قابلیت اجرا روی هر تبلت و لپتاپی را داشته باشد.

با این که رقابت شدید بین AMD و اینتل برای ساخت قدرتمندترین پردازنده در جریان است، اما این رقابت تنها در پلتفرم های X86 جریان دارد. معماری پردازنده های ARM در بیشتر موبایل ها استفاده شده است و به شدت مصرف باتری را هنگام استفاده در تبلت و لپ تاپ کاهش می دهد.

در یک همکاری عجیب، گوگل و مایکروسافت با هم بر روی یک نسخه مرورگر گوگل کروم سازگار با معماری ARM کار می کنند. این نسخه گوگل کروم برای دستگاه هایی مناسب است که از پردازنده های با معماری ARM و ویندوز 10 استفاده می کنند.

 

گوگل و مایکروسافت / پردازنده های ARM

 

حدود یک ماه پیش نیز یکی از مدیران ارشد کوالکام اذعان کرد که شخصاً بر روی توسعه نسخه ARM نرم افزار گوگل کروم کار می کرده است. دو نفر از توسعه دهندگان مایروسافت نیز در حال ساخت گوگل کروم ویندوزی بر روی ARM هستند. این همکاری به این دلیل عجیب است که گوگل کروم رقیبب مستقیم مرورگر اج مایکروسافت محسوب می شود. با این که گوگل تمایل دارد که گوگل کروم در دستگاه های ویندوزی بیشتری استفاده شود، مایکروسافت با ترفندهایی سعی دارد که از این اتفاق جلوگیری کند. تبلیغات مایکروسافت در ویندوز 10 و پیشنهادهای گاه و بیگاه به کاربران ویندوز 10 برای استفاده از مرورگر Edge از جمله این ترفندها هستند.

دلیل همکاری مایکروسافت با گوگل در ساخت نسخه ARM گوگل کروم به موتور جاوا اسکریپت کروم باز می گردد. ویژوال استودیوی مایکروسافت ابزاری است که به پایگاه کد کروم (Chrome Code Base) نیاز دارد. اسکایپ، Slack و Node.js نیز به موتور جاوا اسکریپت کروم وابسته هستند.

گوگل و مایکروسافت روابط متعادلی با یکدیگر دارند و در برخی موارد با هم همکاری کرده اند، با این وجود در زمینه سیستم عامل، فضای ذخیره ابری و موتور جستجوگر با هم رقابت دارند. همکاری این دو به سود هر دو طرف است. افزودن قابلیت های ویندوز 10 به پیکسل بوک (Pixelbook) و Pixel Slate از مزایایی است که گوگل در این همکاری به دست می آورد.

 

منبع: TechSpot

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا