تجهیزات شبکه

کابل شبکه صنعتی چیست و چه تفاوتی با کابل شبکه معمولی دارد؟

خرید کابل شبکه

امروزه صنعت تولید، نیاز مبرمی به تجهیزات، اتوماسیون و کنترل داده‌ها برای شبکه های صنعتی دارد. وقتی نوبت به ارسال سیگنال‌ها بین دستگاه های مختلف صنعتی می‌رسد، هیچ خطایی نباید صورت بگیرد. ایجاد هرگونه خطایی حتی اگر خیلی کوچک باشد، هزینه و صدمات جبران ناپذیری خواهد داشت. در واقع در مقیاس صنعتی یک شبکه باید 99.99 درصد از اوقات به درستی کار کند. برای رسیدن به این هدف نیاز به تجهیزات و زیرساخت‌های شبکه از جمله سیستم کابل کشی قدرتمند و مقاوم (کابل شبکه صنعتی) است تا در درازمدت عملکرد و اطمینان بالاتری به دست آید. در این مقاله قصد داریم به طور مفصل توضیح دهیم کابل صنعتی چیست و چه تفاوتی با کابل معمولی دارد؟ با ما همراه باشید. 

ویژگی-های-کابل-صنعتی-min

در یک شبکه صنعتی، عملکرد ناقص یا یک خطای جزئی در یک سوئیچ شبکه، کیستون یا یک کابل تنها هزینه تعمیرات و خسارتی که به علت تأخیر به وجود می‌آید، چندین برابر هزینه خود تجهیزات است. به همین دلیل است که اهالی صنعت در کشورهای صنعتی ترجیح می‌دهند گران‌ترین تجهیزات شبکه را خریداری کنند تا از بروز چنین هزینه‌هایی جلوگیری کنند. استفاده از کابل‌های شبکه معمولی (کابل های شبکه تجاری) در مراکز صنعتی و کاربردهای حیاتی، ریسک بسیار بزرگی است.

کابل صنعتی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

اما در جهت راهنمای خرید کابل شبکه لازم است بدانیم که چه نوع کابل‌هایی صنعتی محسوب می‌شوند و از کجا باید آن‌ها را تشخیص داد؟ در این جا برخی از آزمایش‌هایی که یک کابل باید بگذراند تا توسط استانداردهای بین المللی صنعتی شناخته شود را آورده‌ایم:

  • مقاومت در برابر سایش
  • مقاومت در برابر خم شدن زیاد
  • مقاومت در برابر ضربه شدید
  • مقاومت در برابر فشار عمودی زیاد (در این آزمایش و در فشار 400 پوند یک کابل معمولی کاملاً تخت خواهد شد ولی یک کابل صنعتی تا فشار 2250  یا تقریباً 1 تن را تحمل می‌کند)
  • مقاومت در برابر برش
  • مقاومت در برابر دمای بالا (مقاومت کابل های صنعتی در برابر دما، سه برابر کابل های معمولی است)
  • مقاومت در برابر روغن: کابل‌های شبکه صنعتی در روغن 125 درجه می‌توانند بیش از 60 روز بدون تغییر بمانند و دارای استاندارد UL 1277 هستند.
  • مقاومت در برابر تابش فرابنفش (تست ASTM G154): کابل‌ها در این آزمایش باید 30 روز در معرض اشعه فرابنفش قرار گیرند و روکش آن‌ها بدون تغییر باقی بماند.
  • مقاومت در برابر آب: کابل‌های شبکه صنعتی باید بتوانند 6 ماه درون آب قرار گیرند بدون این که اتلاف آن‌ها و خواص الکتریکی آن‌ها تغییر کند.

آزمایش-کابل-صنعتی-min

تفاوت کابل‌های شبکه صنعتی و معمولی

مهم‌ترین تفاوت کابل شبکه تجاری و صنعتی، روکش‌های مقاوم در برابر تغییرات شیمیایی، خوردگی، ساییدگی و نیز شیلدهای بافته شده قوی تر برای مقاومت در برابر کشش و پیچش است.

همچنین پچ کوردهای صنعتی دارای استانداردهای مختلفی مانند IP20 برای محافظت در برابر نفوذ مایعات و IP67 و IP68 برای مقاومت در برابر آب و گرد و غبار هستند. حتما تفاوت کابل شبکه و پچ کورد را می‌دانید. 

تفاوت-کابل-صنعتی-و-معمولی-min

آنچه در تفاوت کابل صنعتی و کابل معمولی گفتیم

پس از خواندن در مورد آزمایش‌های بالا حتماً متوجه شده‌اید که کابل‌های شبکه تجاری و صنعتی تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند و از لحاظ مقاومت، ایمنی و کارایی کابل‌های صنعتی بسیار بهتر از سایر کابل‌های شبکه عمل می‌کنند. تفاوت کابل رشته‌ای و مفتولی را نیز قبلا بررسی کرده و موارد کاربردی هر کدام از انواع کابل‌ها را توضیح دادیم. 

بنابراین با تسلط بر پاسخی که به سوال کابل صنعتی چیست و چه تفاوتی با کابل شبکه دارد، متوجه شدیم که برای رسیدن به اهداف کارایی، کیفیت و قابلیت اعتماد در یک شبکه صنعتی، می‌بایست از یک کابل شبکه Industrial استفاده کرد. از جمله تولیدکنندگان چنین کابل‌هایی می‌توان به شرکت‌های فرانسوی لگراند (Legrand)، نگزنس، اشنایدر (Schneider)، شرکت آمریکایی بلدن (Belden) و شرکت ایتالیایی پریسمان اشاره کرد.

 

سوالات متداول

کاربردهای کابل صنعتی چیست؟

کابل صنعتی اغلب در تاسیسات تولید، کارخانه‌های مواد غذایی و صنایع شیمیایی و غیره کاربرد دارد.

کابل صنعتی و کابل معمولی چه تفاوتی باهم دارند؟

مهم‌ترین تفاوت کابل صنعتی و کابل معمولی، روکش‌های مقاوم‌تر کابل صنعتی در برابر تغییرات شیمیایی، خوردگی، ساییدگی و نیز شیلدهای بافته شده قوی تر برای مقاومت در برابر کشش و پیچش است.

5/5 - (1 امتیاز)
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا