تجهیزات شبکه

پارامترهای NEXT و FEXT در کابل شبکه به چه معناست؟

خرید کابل شبکه

تداخل در کابل شبکه و پارامترهای NEXT و FEXT :

اگر با کابل های شبکه مسی یا همان زوج تابیده شده آشنایی داشته باشد، احتمالاً در مورد همشنوایی یا همان تداخل نیز چیزهایی شنیده اید. تداخل به سادگی یعنی اثر ناخواسته و منفی یک سیم یا مدار، بر روی سیم یا مداری دیگر. هم شنوایی یا Crosstalk یک مشکل همیشگی در کابل کشی ساختار یافته، سیستم های صوتی، طراحی مدارهای مجتمع و ارتباط وایرلس محسوب می شود.

در کابل کشی ساختار یافته همشنوایی همان تداخل الکترومغناطیسی یا EMI است، تداخلی که یک کابل شبکه بر روی کابل شبکه دیگر، یا یک زوج تابیده شده درون یک کابل شبکه بر روی زوج دیگر ایجاد می کند. سیگنال هایی که از سیم های مجاور عبور می کنند بر روی یکدیگر تداخل ایجاد می کنند و انتقال داده ها را دچار خطا و کندی می کنند. برخی اوقات در تلفن صدای فرد دیگری را می شنویم، این همان تداخل سیم های تلفن مجاور است.

هر کابل شبکه از 4 زوج تابیده شده تشکیل شده است که بر روی یکدیگر تداخل ایجاد می کنند. پارامترهای NEXT و FEXT در کابل شبکه کیفیت کابل را از نظر مقاومت در برابر تداخل و نویز نشان می دهند. در ادامه نگاهی نزدیک تر به پارامترهای NEXT و FEXT خواهیم انداخت تا بتوانیم درک بهتری از کیفیت هر کابل شبکه داشته باشیم.

پارامتر NEXT:

پارامتر NEXT معیاری از توانایی کابل شبکه در حذف تداخل (بر حسب دسی بل dB) است. NEXT مخفف عبارت Near End Crosstalk به معنی تداخل انتهای نزدیک است. با تغییر فرکانس این مقدار نیز تغییر می کند زیرا در فرکانس های بالاتر تداخل بیشتری به وجود می آید. هر چه مقدار NEXT بیشتر باشد تداخل کمتری ایجاد می شود. برای مثال پارامتر NEXT یک کابل شبکه Cat5e در فرکانس 20 مگاهرتز 45.8 دسی بل باشد ولی در فرکانس 100 مگاهرتز 35.3 دسی بل باشد، به این معنی که در فرکانس پایین تر عملکرد بهتری دارد.

این پارامتر به عنوان انتهای نزدیک شناخته می شود زیرا تداخل را در یک انتهای مشابه از کابل شبکه اندازه گیری می کند (منبع سیگنال و محل اندازه گیری تداخل در یک انتها قرار دارند).

پارامتر PSNEXT:

پارامتر PSNEXT یا Power Sum Near End CrossTalk به سادگی مجموع پارامترهای NEXT تمام زوج های مجاور است. در واقع این پارامتر مجموع پارامتر های NEXT سه زوج دیگر را نشان می دهد که بر روی یک زوج را نشان می دهد و بنابراین مجموع تداخل هایی را اندازه گیری می کند که از طرف خود زوج ها بر روی یک زوج وارد می شود. این پارامتر در کابل های شبکه Cat6 به بعد مهم تر است زیرا در این کابل ها از تمام زوج ها برای انتقال و دریافت داده ها استفاده می شود.

پارامتر FEXT:

Far End Crosstalk یا همان پارامتر FEXT نیز مانند پارامتر NEXT است اما همان طور که از نام آن پیداست تداخل را در انتهای مخالف اندازه گیری می کند به این معنی منبع سیگنال و محل اندازه گیری تداخل در دو انتهای مخالف قرار دارند.

تا رسیدن سیگنال به انتهای مخالف اتلافی وجود دارد که پارامتر FEXT را تغییر داده و دقت آن را کاهش می دهد و یک پارمتر دیگر لازم است تا اثر این اتلاف را از بین ببرد، به این پارامتر ELFEXT یا ACRF گفته می شود. بنابراین پارامتر ACRF بیش از پارامتر FEXT کاربرد دارد.

پارامتر PSACRF نیز مانند پارامتر PSNEXT مجموع اثرات سه زوج دیگر را بر روی یک زوج اندازه گیری می کند اما در انتهای مخالف و این پارامتر نیز جز پارامترهای مهم در تعیین ویژگی های یک کابل شبکه است.

اهمیت پارامترهای NEXT و FEXT:

برای انتخاب یک کابل شبکه علاوه بر دسته بندی (Cat6 یا Cat5e)، نوع شیلد (UTP یا SFTP)، نوع مغزی، نوع روکش و … باید به پارمترهای NEXT و FEXT نیز توجه ویژه ای کرد. در واقع همین پارامترها هستند که ارزش و کیفیت واقعی یک کابل شبکه را تعیین می کنند. البته این ها اصطلاحاتی فنی هستند و شاید دانستن آن ها ضروری به نظر نرسد، اما هر چه اطلاعات شما از کابل شبکه بیشتر باشد می توانید انتخاب دقیق تری داشته باشید چرا که کابل شبکه یکی از ضروری ترین اجزای هر نوع شبکه سیمی است.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا