فناوری

معرفی مدارک مایکروسافت به همراه نقشه راه دریافت مدارک

خرید کابل شبکه

این روزها تب و تاب دوره های مربوط به حوزه IT بالا گرفته و بسیاری از علاقه مندان در پی شرکت در این دوره های آموزشی و کسب دانش و مدرک هستند . گستردگی این مدارک و مراحل دریافت بعضا پیچیده ی آن ها دلیلی شد برای نگارش سری مقالات معرفی دوره های شبکه که در آن قصد داریم در هر بخش مدارک مربوط به یک کمپانی را معرفی و شرایط آن را در ایران بررسی کنیم .
شرکت مایکروسافت را در ایران همه با سیستم عامل ویندوز و نرم افزار Office می شناسند اما مایکروسافت خدمات گسترده ای از جمله فعالیت های آنلاین ( MSN ، Bing و تبلیغات ) , بازی ( XBOX ) , سخت افزار ( موبایل ، تبلت , نوت بوک ، …) و دیگر خدمات را به مشتریان ارائه می دهد . با توجه به حجم بالای خدمات مایکروسافت ، این شرکت مجموعه ای از گواهی های خود را طراحی و معرفی کرده است که علاقه مندان با گذراندن آن ها می توانند به عنوان فردی که توانایی کار با فناوری های مایکروسافت را دارد خود را معرفی کنند . در آخرین بررسی ای که از کارفرماها در آمریکا صورت گرفت مشخص شد دارا بودن مدارک شبکه شانس استخدام را تا 80 درصد افزایش می دهند .

دسته بندی اصلی مدارک مایکروسافت

در حال حاضر مدارک ارائه شده توسط مایکروسافت به 6 بخش اصلی تقسیم می شود :

 • مدارک CLOUD PLATFORM & INFRASTRUCTURE: این دسته شامل مایکروسافت آژور ( Azure ) ، ویندوز سرور 2016 ، Big Data و Private Cloud می شود که پیاده سازی و اجرای آن ها در زیرساخت های ابری ( کلود ) در این قسمت مورد توجه است .
 • مدارک MOBILITY : این بخش کاربران نهایی و عناوین مربوط به دسکتاپ را شامل می شود مانند ویندوز 10 ، نرم افزارهای تجاری و کار با SCCM ( System Center Configuration Manager ) و Intune .
 • مدارک DATA MANAGEMENT & ANALYTICS : یادگیری ماشین , هوش تجاری ، نرم افزارهای تجاری ، مدیریت و آنالیز دیتا , SQL Server 2016 و دیگر تکنولوژی های پایگاه داده این بخش را تشکیل می دهند .
 • مدارک PRODUCTIVITY : این دسته راه حل های سازمانی مایکروسافت مانند Exchange Server ، SharePoint Server ، Skype for Business و Office 365 را شامل می شود .
 • مدارک APP BUILDER : این بخش مربوط به برنامه نویسان و توسعه دهندگان است که ساخت نرم افزارهای سازگار با مایکروسافت را پوشش می دهد . مباحث این دسته شامل معماری , طراحی , تست و اجرای راه حل های مربوط به آژور , شیرپوینت , ویژوال استودیو و مدیریت کلی توسعه های نرم افزاری است .
 • مدارک Business Applications : این مدرک بر روی پلتفرم Microsoft Dynamics 365 و اجزای آن تمرکز دارد .

 

سطوح مختلف مدارک مایکروسافت

Microsoft Technical Associate ( MTA ) مدرک

MTA ابتدایی ترین مدرک مایکروسافت است که نشان می دهد شما دانش اولیه ی لازم برای کار با سرویس های مایکروسافت را بدست آورده اید . با توجه به وجود دوره ی Network+ که هم سطح با MTA است ، در ایران کمتر کسی سراغ دوره ی MTA می رود و اکثر آموزشگاه ها اقدام به برگزاری Network+ می کنند .

مدرک MTA در شاخه های Mobility, Cloud , Productivity, Data و App Builder ارائه می شود . نکته ی مهم این است که گذراندن این دوره اجباری نیست و پیش نیاز مدارک بالاتر مایکروسافت به حساب نمی آید .

Microsoft Certified Solutions Associate ( MCSA ) مدرک

مدرک MCSA مایکروسافت , مدرک سطح متوسط مایکروسافت محسوب میشود که یک پله بالاتر از مدرک MTA قرار دارد و مشخص می کند که شما توانایی های اصلی را در سطح مناسب فرا گرفته اید . مدرک MCSA مایکروسافت پیش نیاز مدارک MCSE و MCSD مایکروسافت محسوب می شود و برای دریافت آن باید دو آزمون یا بیشتر ( وابسته به نوع مدرک ) را پاس کنید . این آزمون در ایران فقط در شاخه Cloud و Data ارائه می شود .

 Microsoft Certified Solutions Expert ( MCSE ) مدرک

مدرک MCSE مایکروسافت بالاترین مدرک این کمپانی محسوب می شود و نشان دهنده ی توانایی فنی و تسلط بر کار با سرویس های مایکروسافت است . این مدرک از محبوبیت زیادی در حوزه ی IT برخوردار است , در ایران نیز MCSE یکی از مدارک مورد توجه علاقه مندان و معمولا مدرکی است که بعد از دوره Network+ گذرانده می شود .

Microsoft Certified Solutions Developer ( MCSD ) مدرک

مدرک MCSD معادل MCSE محسوب می شود با این تفاوت که تنها برای شاخه ی APP BUILDER در دسترس است و کسانی که این شاخه را ادامه می دهند در نهایت به جای مدرک MCSE ، مدرک MCSD دریافت می کنند .

با توجه به مطالب گفته شده در بالا مشخص شد که شما می تونید با توجه شاخه ی مورد علاقه مثل Cloud یا Mobility اقدام به انتخاب راه کنید و مدارک MCSA و MCSE اون شاخه رو دریافت کنید . اما بخش مهم این قضیه که شاید برای خیلی ها هم سوال ایجاد کنه اینه که به طور مثال برای دریافت مدرک MCSA شاخه Cloud چه مطالبی باید خونده بشه تا بشه تو آزمون شرکت کرد ؟
مایکروسافت و همه ی شرکت هایی که مدرک ارائه میدن یه نقشه ی راه دارن که به طور واضح داخلشون گفته شده که پیش نیازهای هر شاخه و مدرک چی هست که ما به طور مفصل در ادامه توضیح میدیم این قضیه رو اما قبلش باید بدونید دوره های هر شرکت با یه کد مشخص میشه , مثلا برای گرفتن مدرک MCSA Office 365 شما باید دوتا دوره ی 346 و 347 رو یاد بگیرید و آزمون بدید ، البته این دوتا دوره اسم هم دارن اما اسمشون رو در قسمت پایین میاریم که شلوغ نشه .

نقشه راه دوره های مایکروسافت

تصویر بالا نمای کلی از نقشه ی راه مدارک مایکروسافت محسوب میشه . نکات مهم این تصویر رو قبل از اینکه به صورت یک به یک بخش ها را بگیم ، باید توضیح بدیم : دایره های داخل عکس به معنی دوره های اون مدرک هستن و ستاره هم به معنی اتمام و گرفتن مدرکه , خب بزارید با مثال این قسمت رو توضیح بدیم : فرض کنید شما قصد دارید مدرک MCSE Cloud Platform رو دریافت کنید ( قسمت سبز ) , باید چیکار کنید ؟ پیش نیاز همه ی مدارک MCSE , گرفتن مدرک MCSAه ، پس شما باید اول MCSA رو بگیرید , خب برای گرفتن MCSA همون طور که می بینید 4 تا راه دارید , که به ترتیب میشهWindows Server 2012 ، Windows Server 2016 ، Linux On Azure و Cloud Platform ، باید اول از بین این 4 مورد یه شاخه رو انتخاب کنید , ما فرض می کنیم شما ویندوز سرور 2016 رو دوست ندارید !! و میخواید ورژن قدیمی اون یعنی 2012 رو یاد بگیرید ! با توجه به اینکه سه تا دایره قبل از این مدرکه یعنی شما باید برای گرفتنش 3 تا آزمون رو پاس کنید ( جزییات آزمون ها رو در ادامه میگم ) ، بعد از پاس شدن در این 3 آزمون شما مدرک MCSA Window Server 2012 رو اخذ می کنید , خب حالا برای ادامه و گرفتن مدرک MCSE با توجه به دایره ی داخل تصویر باید یک آزمون رو پاس کنید , بر خلاف مدرک MCSA که شما برای انتخاب آزمون و درس ها آزادی عمل نداشتید ، برای مدرک MCSE میتونید یک آزمون رو با توجه به علاقه و اهدافتون انتخاب کنید و بعد از این که آزمونش رو با نمره ای بالاتر از 700 پشت سر گذاشتید موفق به اخذ مدرک MCSE Cloud Platform میشید .
با تمامی این تفاسیر و توضیحات میریم سر وقت توضیح شاخه ها و معرفی کامل کورس های مایکروسافت .

 

نقشه راه دوره Mobility
برای دریافت مدرک MCSA این دوره نیاز دارید تا در دو آزمون زیر شرکت کنید :

70-698: Installing and Configuring Windows 10
70-697: Configuring Windows Devices

در صورت قبولی در هر دو آزمون ، شما موفق به دریافت مدرک MCSA Window 10 می شوید , حالا اگه قصد داشته باشید مدرک MCSE این شاخه را هم بگیرید ، باید از بین 3 آزمون زیر , یکی رو با توجه به علایق و نیازهای بازار کار انتخاب کنید و آزمونش رو پاس کنید :

70-398: Planning for and Managing Devices in the Enterprise
70-695: Deploying Windows Devices and Enterprise Applications
70-696: Administering System Center Configuration Manager and Intune

پس از موفقیت در هر سه آزمون شما موفق به دریافت مدرک MCSE Mobility میشید .

دوره Mobiliy مایکروسافت

 

نقشه راه دوره Cloud Platform and Infrastructure
شاخه ی کلود خودش به 4 بخش تقسیم می شود که Windows Server 2012 با توجه به وجود نسخه ی جدیدتر در آینده ای نه چندان دور حذف میگردد ، به همین دلیل توصیه می شود ورژن جدیدتر این دوره یعنی Windows Server 2016 را انتخاب کنید .

آزمون های لازم برای گرفتن مدرک MCSA Windows Server 2012 :

70-410: Installing and Configuring Windows Server 2012
70-411: Administering Windows Server 2012
70-412: Configuring Advanced Windows Server 2012 Services

آزمون های لازم برای گرفتن مدرک MCSA Windows Server 2016 :

70-740: Installation, Storage, and Compute with Windows Server 2016
70-741: Networking with Windows Server 2016
70-742: Identity with Windows Server 2016

آزمون های لازم برای دریافت مدرک MCSA Linux on Azure :

533: Managing Microsoft Azure Infrastructure Solutions
LFCS: Linux Foundation Certified System Administrator

آزمون های لازم برای دریافت مدرک MCSA Cloud Platform :
برای دریافت مدرک MCSA Cloud Platform شما باید از بین 4 آزمون موجود در قسمت زیر 2 آزمون رو انتخاب کنید و آزمونش رو بدید :

70-532: Developing Microsoft Azure Solutions
70-533: Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions
70-535: Architecting Microsoft Azure Solutions
70-537: Configuring and Operating a Hybrid Cloud with Microsoft Azure Stack

آزمون های لازم برای دریافت مدرک MCSE Cloud Platform and Infrastructure :
بعد از اینکه در یکی از شاخه های Cloud Platform and Infrastructure موفق به دریافت مدرک MCSA شدید , حالا میتونید برای گرفتن مدرک MCSE در یکی از آزمون های زیر شرکت کنید و اگر موفق به قبولی در آزمون شدید میتونید نسبت به دریافت مدرک MCSEخودتون اقدام کنید .

70-532: Developing Microsoft Azure Solutions
70-533: Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions
70-534: Architecting Microsoft Azure Solutions
70-473: Designing and Implementing Cloud Data Platform Solutions
70-475: Designing and Implementing Big Data Analytics Solutions
70-744: Securing Windows Server 2016
70-413: Designing and Implementing a Server Infrastructure
70-414: Implementing an Advanced Server Infrastructure
70-246: Monitoring and Operating a Private Cloud
70-247: Configuring and Deploying a Private Cloud

دوره Cloud Platform and Infrastructure مایکروسافت

 

نقشه راه دوره Productivity
مدرک MCSA این دوره به 3 بخش تقسیم می شود اما همانطور که در نقشه ی مسیر که در پایین قرار داده شده مشاهده می شود ، 2 دوره Windows Server 2012 و Windows Server 2016 بین 2 شاخه ی Productivity و Cloud Platform and Infrastructure کاملا مشترکند , به این معنی که اگر شما مدرک MCSA Windows Server 2016 رو بگیرید , با انتخاب یک آزمون از بین آزمون های انتخابی MCSE دوره Productivity یا Cloud Platform میتونید مدرک MCSE شاخه ی Productivity یا Cloud Platform رو دریافت کنید .
به دلیل توضیح دو دوره ی Windows Server 2012 و Windows Server 2016 در قسمت قبل ، فقط دوره ی آخر رو بررسی می کنیم .

آزمون های لازم برای دریافت مدرک MCSA Office 365 :

70-346: Managing Office 365 Identities and Requirements
70-347: Enabling Office 365 Services

آزمون های لازم برای دریافت مدرک MCSE Productivity :
برای دریافت این مدرک کافیه یکی از آزمون های زیر رو به دلخواه انتخاب و در آزمونش شرکت کنید . در صورت قبولی موفق به کسب مدرکMCSE Productivity میشید .

70-331: Core Solutions of Microsoft SharePoint Server 2013
70-332: Advanced Solutions of Microsoft SharePoint Server 2013
70-333: Deploying Enterprise Voice with Skype for Business 2015
70-334: Core Solutions of Microsoft Skype for Business
70-339: Managing Microsoft SharePoint Server 2016
70-341: Core Solutions of Microsoft Exchange Server 2013
70-342: Advanced Solutions of Microsoft Exchange Server 2013
70-345: Designing and Deploying Microsoft Exchange Server 2016

 

نقشه راه دوره APP Builder
این دوره شامل دو راه برای دریافت مدرک MCSA می شود :
آزمون های لازم برای دریافت مدرک MCSA Web Application :

70-480: Programming in HTML5 with JavaScript and CSS3 یا 70-483: Programming in C#
70-486: Developing ASP.NET MVC Web Applications

آزمون های لازم برای دریافت مدرک MCSA Universal Windows Platform :

70-483: Programming in C#
70-357: Developing Mobile Apps

آزمون های لازم برای دریافت مدرک MCSD APP Builder :
همانطور که گفتیم MCSD معادل مدرک MCSE محسوب می شود . برای دریافت مدرک MCSD App Builder کافیه از بین 4 آزمون زیر یکی رو به دلخواه انتخاب و در آزمونش شرکت کنید .

70-532: Developing Microsoft Azure Solutions
70-535: Architecting Microsoft Azure Solutions
70-538: Implementing Microsoft Azure DevOps Solutions
70-487: Developing Microsoft Azure and Web Services

 

نقشه راه Data Management & Analytics
این دوره با توجه به پوشش سرفصل های گسترده , دارای 7 شاخه مختلف به شرح زیر است :

آزمون های لازم برای دریافت مدرک MCSA SQL Server 2012/2014 :

70-461: Querying Microsoft SQL Server 2012/2014
70-462: Administering Microsoft SQL Server 2012/2014 Databases
70-463: Implementing a Data Warehouse with Microsoft SQL Server 2012/2014

آزمون های لازم برای دریافت مدرک MCSA SQL 2016 Database Dev :

70-761: Querying Data with Transact-SQL
70-762: Developing SQL Databases

آزمون های لازم برای دریافت مدرک MCSA SQL 2016 Database Admin :

70-764: Administering a SQL Database Infrastructure
70-765: Provisioning SQL Databases

آزمون های لازم برای دریافت مدرک MCSA SQL 2016 BI Development :

70-767: Implementing a SQL Data Warehouse
70-768: Developing SQL Data Models

آزمون های لازم برای دریافت مدرک MCSA Machine Learning :

70-773: Analyzing Big Data with Microsoft R
70-774: Perform Cloud Data Science with Azure Machine Learning

آزمون های لازم برای دریافت مدرک MCSA BI Reporting :

70-778: Analyzing and Visualizing Data with Power BI
70-779: Analyzing Data with Excel

آزمون های لازم برای دریافت مدرک MCSA Data Engineering with Azure :

70-775: Perform Data Engineering on Microsoft HD Insight
70-776: Engineering Data with Microsoft Cloud Services

دوره Data Management مایکروسافت

تو این مقاله سعی کردیم تا جای ممکن دوره ها رو بررسی کنیم و توضیح بدیم که روند دریافت مدارک مایکروسافت به چه صورتیه ، یکی از نکاتی که باید یادتون باشه اینه که این دوره ها ممکنه هر سال تغییر کنن که این تغییر میتونه به معنای حذف یا اضافه شدن یک آزمون به دوره ها باشه .

خرید تجهیزات پسیو شبکه

‫۱۲ دیدگاه ها

  1. سلام محمدرضا عزیز ، سال نوتون مبارک !! بنده در این موضوع اطلاعاتی ندارم ولی حتما سعی میکنیم این محتوا رو به روزتر کنیم تا پاسخی باشه برای همه ی سوالات شما عزیزان . ممنون از شما

  1. سلام آقای حمیدی عزیز، متاسفانه این آزمون در ایران برگزار نمیشه و باید در کشورهایی مثل ترکیه یا امارات توی امتحانش شرکت کنید. مکان های رسمی این آزمون ها توی سایت مایکروسافت هست.

   1. سلام قربان
    ببخشید دوره MCITP ماکروسافت تو ایران فقط حضوری داریم؟ بعد این مدرکی که میدن به گفته خودشون یعنی الکی نوشتن ؟ اخه فرمودین ایران …
    مچکرم پیشاپیش از جوابتون

    1. محسن جان تمام این دوره ها در ایران برگزار میشن و آزمون هم گرفته میشه و مدرک هم بهتون داده میشه. اما این مدرک ها صرفا توی ایران کاربرد دارند و مورد قبول مایکروسافت نیستن. یعنی بین المللی نیستن. اگر مدرک بین المللی می خواید توی ایران نمی تونید آزمون بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا