تجهیزات شبکه

دوربین مداربسته : بررسی مشخصات دوربین های مداربسته ( قسمت اول )

خرید کابل شبکه

اگر تا به الان برای محل کار یا منزل خود اقدام به خرید دوربین مداربسته کرده باشید حتما با کاتالوگ عجیب و پر از اطلاعات فنی و نامفهوم دستگاه برخورد کرده اید . با توجه به رشد سریع فناوری و اثرگذاری آن در محصولات شاهد اصطلاحات و موارد نامفهومی در کاتالوگ دوربین های مداربسته هستیم, در این مقاله قصد داریم تا همه ی فناوری های مربوط به دنیای دوربین مداربسته و اصطلاحات تخصصی آن ها را برایتان توضیح دهیم . شما میتوانید دیگر مقالات سری دوربین های مداربسته را در زیر مشاهده کنید :

1- دوربین مداربسته : معرفی و بررسی انواع دوربین مداربسته + ویدیو

2- دوربین مداربسته : بررسی مشخصات دوربین های مداربسته ( قسمت اول )

 

قابلیت Stream دوربین مداربسته و انواع آن :

قبل از اینکه به مفهوم استریم در دوربین مداربسته اشاره کنیم لازم است ابتدا معنی لغوی آن را توضیح دهیم ، Stream در لغت به معنای جریان است و در دنیای IT به مفهوم پخش مستقیم و بدون وقفه استریم گفته می شود .

مفهوم Main Stream و Sub Stream توسط شرکت پیشرو هایک ویژن معرفی شد و توسعه پیدا کرد . این ویژگی در دستگاه های DVR هایک ویژن به منظور ارائه تصویری نرم و بدون تاخیر برای دسترسی های راه دور و ریموت ارائه شد . در حال حاضر این تکنولوژی به طور گسترده در بین تولید کنندگان جهانی از جمله هایک ویژن و داهوا در حال استفاده است .

  • Main Stream : مین استریم یا استریم اصلی دارای رزولیشن بالاتری نسبت به انواع دیگه استریم است و این امکان رو فراهم می کند که بتوانید با حداکثر رزولیشن پشتیبانی شده توسط دوربین مداربسته بر روی شبکه ی داخلی نسبت به مانیتور و ضبط تصاویر بوسیله NVR اقدام کنید .
  • Sub Stream : ساب استریم یا استریم دوم ، ویدیو هایی با رزولوشن استاندارد و پایین را به منظور استفاده در شرایطی که پهنای باند کم است ارائه می کند . این نوع استریم برای شرایطی است که پهنای باند ارتباط ، جوابگوی ارسال بی وقفه تصویر نیست بنابراین به صورت خودکار یکی از رزولوشن های 4CIF ، DCIF ، 2CIF ، CIF و QCIF انتخاب شده تا تصاویر ارسالی به استانداردهای لازم برسد .            برای درک بهتر این قضیه ، تصور کنید که قصد دارید از طریق اینترنت و دستگاه موبایل خود ، محل کارتان را مشاهده کنید ، در این شرایط اگر رزولوشن دوربین ها و کیفیت تصاویر ارسالی بالا باشد نمی توانید تصاویر را به درستی و بدون تاخیر دریافت کنید به همین جهت به صورت خودکار کیفیت تصاویر کاهش پیدا میکند تا تصاویر بدون مشکل و وقفه برایتان ارسال شود .
  • Triple Stream : در تریپل استریم یا استریم سه گانه شما می توانید بر اساس نیاز , پارامترهای مربوط به کدک تصویری ، فریم ریت و بیت ریت تصاویر استریم شده را تغییر دهید . این ویژگی قابلیت شخصی سازی تصاویر را در اختیار کاربران قرار می دهد .

 

قابلیت EIS :

EIS یا لرزش گیر تصویر الکترونیکی ( Electronic Image Stabilization ) کمک می کند تا لرزش در تصاویر ضبط شده به حداقل ممکن برسد .

 

قابلیت HLC  :

قابلیت HLC یا جبران کننده ی نوری ( Highlight Compensation ) ویژگی ای است که باعث میشود تصاویر دریافتی دوربین مداربسته توسط نورهای شدید در صحنه مانند نور چراغ های جلوی خودروها تخریب نشود . یکی از ویژگی هایی که کاربران از دوربین های خود که در پارکینگ ها و ورودی ها نصب کرده اند انتظار دارند این است که بتوانند پلاک خودرو ها را بدون هیچ مشکلی شناسایی کنند ، حال اگر نور چراغ های جلوی خودرویی مستقیم به دوربین بزند به خصوص اگر شب باشد , کیفیت تصاویر کاهش پیدا می کند و پلاک خودرو ناخوانا می شود . در این شرایط است که قابلیت HLC به کمک می آید و با تنظیم نور نقاطی از صفحه که بیش از حد روشن شده اند , به افزایش کیفیت تصویر کمک می کند . تصویر زیر به خوبی کارایی قابلیت HLC را نمایش می دهد .

قابلیت HLC دوربین مداربسته

 

قابلیت BLC :

BLC یا جبران کننده نور پس زمینه ( Backlight Compensation ) قابلیتی است که با توجه به معرفی WDR که نسخه ی پیشرفته و کامل تر BLC محسوب می شود دیگر استفاده ی چندانی ندارد اما لازم است که با نحوه ی کارکرد آن آشنا باشید .

اگر شخصی در مقابل یک پنجره ی پرنور نشسته باشد یا از ورودی , به داخل وارد شود ، در صورتی که قابلیت BLC فعال نباشد ، سوژه ی ما تاریک و فضای پشت سر او روشن می شود . بدیهی است که در این حالت نمی توان چهره ی شخص را شناسایی کرد . وظیفه ی BLC تطبیق نور پیش زمینه و پس زمینه است که باعث می شود سوژه ی اصلی روشن و قابل شناسایی باشد .

قابلیت BLC دوربین مداربسته

قابلیت WDR :

WDR یا Wide Dynamic Range در اساس مشابه فناوری BLC است با این تفاوت که به صورت پیشرفته تری طراحی شده است و کارایی بالاتری را به همراه دارد . این ویژگی سبب می شود تا مناطق روشن و تاریک عکس از نظر نوردهی به توازن برسند . چنین شرایطی رو در مناطقی که دارای نور طبیعی زیادی هستند مانند دفاتر و فروشگاه هایی با پنجره های بزرگ بسیار شاهد هستیم .

دوربین های مداربسته دارای قابلیت WDR از یک حسگر با دو سنسور تصویر تشکیل شده اند . یکی از این دو سنسور به منظور ثبت عکس با سرعت بالا و دیگری به منظور ثبت عکس با سرعت استاندارد طراحی شده اند که در تعامل با یکدیگر می توانند تصویری با نوردهی یکسان و استاندارد تولید کنند . شیوه ی کار این قابلیت به این صورت است که تصویر اول با نور معمولی محیط و تصویر دوم با توسط سنسور سریع گرفته می شود که دارای نور فراوانی جهت روشن کردن پس زمینه ی تصویر است ، سپس این دو تصویر با یکدیگر ترکیب می شوند تا یک تصویر با نورپردازی یک نواخت به دست کاربر برسد . این ویژگی به طور کامل وابسته به کیفیت سنسور اصلی دوربین است بنابراین هنگام خرید لازم است که دوربین مداربسته ای خریداری کنید که کیفیت تصویر بالایی داشته باشد .

 

قابلیت WDR دوربین مداربسته

 

قابلیت Digital Wide Dynamic Range ) DWRD ) :

از قابلیت WDR در دوربین های مداربسته نسبتا گران قیمت استفاده می شود به همین دلیل سازندگان دوربین مداربسته قابلیتی را توسعه دادند که هزینه ی کمتری به نسبت WDR دارد . تفاوت اصلی WDR با DWDR در این است که DWDR بر خلاف WDR که به سنسور تصویر وابستگی دارد , تنها به چیپ DSP تکیه دارد .

DWDR تفاوت های زیادی با WDR ندارد اما همین اندک تفاوت ها ، اختلاف های نسبتا فاحشی را پدیدار کرده است . همانطور که گفته شد WDR از ویژگی اسکن دوگانه بهره می برد که وابستگی به سنسور اصلی دوربین دارد اما DWDR از ویژگی تغییر در پیکسل های تصویر استفاده می کند که سبب می شود هر پیکسل تصویر بررسی شده و نوردهی لازم برای آن محاسبه شود . برای درک این تفاوت می توانیم به تفاوت بین زوم دیجیتال و زوم اپتیکال در عکاسی اشاره کنیم ، با همین مثال می توان دریافت که تصویر اصلاح شده بهتر از تصویری است که بر روی آن ویرایش های نرم افزاری انجام شده است .

به صورت خلاصه DWDR تصویر را بیش از حد دستکاری می کند که باعث می شود کیفیت عکس اصلی کاهش یافته و تصویر نویزدار و پیکسلی شود که این مورد با توجه به برچسب قیمتی دستگاه های DWDR و تفاوت قیمتی آن ها با WDR , قالب چشم پوشی است .

 

قابلیت های True WDR ، Real WDR و Super WDR :

با توجه به تنوع وسیع دوربین های مداربسته لازم است که برخی اصطلاحات که برای ویژگی یکسان WDR به کار می رود آشنا شوید . قابلیت هایی که ذکر شد همگی به قابلیت WDR اشاره دارند و این تغییر اسم ها صرفا به خاطر مباحث بازاریابی و جذب کاربر صورت گرفته است .

در مقاله ی بعد دیگر ویژگی دوربین های مداربسته را بررسی و عملکرد هر کدام را به تفصیل توضیح می دهیم .

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا