گوناگون

لنز وریفوکال چیست ؛ آشنایی با لنز متغیر Varifocal به همراه مزایا و کاربرد

خرید کابل شبکه

هنگام جست و جو برای خرید دوربین مدار بسته به احتمال زیاد با عباراتی مانند لنز ثابت و لنز وریفوکال (Varifocal) مواجه خواهید شد. اما هر کدام از این عبارات به چه معنا هستند؟ کدام یک انتخاب مناسب تری برای ما هستند؟ تفاوت لنز ثابت و لنز وریفوکال چیست؟ این ها سؤالات مهمی هستند که باید قبل از خرید یک دوربین مداربسته خوب مدنظر قرار دهیم.

انواع لنز دوربین مدار بسته

در این مقاله قصد داریم با لنزهای وریفوکال آشنا شویم و برخی تفاوت های آن‌ها با لنزهای ثابت را بررسی کنیم. بنابراین ادامه این مقاله را از دست ندهید.

لنز وریفوکال ، متغیر یا Varifocal :

لنز وریفوکال نوعی لنز دوربین است که قابلیت تغییر فاصله کانونی خود را دارد، به زبان ساده می‌تواند به صورت اپتیکال زوم به داخل یا بیرون زوم کند. می‌توان این لنزها را طوری تنظیم کرد که محدوده وسیع تری را پوشش دهند یا این که یک محدوده کوچک را با جزئیات بیشتر نمایش دهند. این لنزها می‌توانند زاویه دید و مقدار زوم را تغییر دهند.

تغییر فاصله کانونی

لنزهای وریفوکال دارای محدوده فاصله کانونی مختلفی هستند که در دفترچه راهنمای هر دوربین بیان شده است. کوچک ترین محدوده فاصله کانونی دوربین های مداربسته 12- 2.8 میلی متر و بزرگ ترین آن‌ها 100-5  میلی متر است. فاصله کانونی بزرگتر به این معنی است که شما می‌توانید تصاویر را با جزئیات و زوم بالا مشاهده کنید در حالی که مقادیر کوچک تر نشان دهنده زاویه دید گسترده تر و در نتیجه نظارت بر مناطق وسیع تری است.

تغییر فاصله کانونی در برخی از دوربین های مدار بسته به صورت دستی اما در دوربین های حرفه ای تر می‌تواند به صورت اتوماتیک صورت پذیرد. همچنین باید توجه داشت که این لنزها در انواع دوربین مدار بسته دام ، دوربین مدار بسته دام اسپید و بولت به کار گرفته می‌شوند و محدود به نوع خاصی از دوربین نمی شود.

نمای دوربین وری فوکال در دو فاصله کانونی

لنزهای ثابت یا Fixed:

لنزهای ثابت لنزهایی با فاصله کانونی ثابت هستند که قادر به تغییر زاویه دید و مقدار زوم نیستند، بنابراین نمی توانید با استفاده از این لنزها زوم کنید. از دوربین های مدار بسته دارای این نوع لنز برای نظارت بر مکان هایی مشخص و ثابت استفاده می‌شود و بیشتر کاربرد خانگی و اداری دارند.

مزایا و معایب لنز وریفوکال:

لنزهای متغیر مزایای زیادی نسبت به لنزهای ثابت دارند که در این جا به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • انعطاف پذیری در نصب: بر خلاف دوربین های با لنز ثابت، این دوربین ها انعطاف پذیری بیشتری در مکان نصب به ما می‌دهند. دوربین های مدار بسته Outdoor که در محیط بیرونی نصب می‌شوند با استفاده از این لنزها می‌توانند محدوده وسیع تری را پوشش دهند و در صورت نیاز یک مکان خاص را نظارت کنند.
  • کیفیت فیلم برداری و تصویر بهتر: با توجه به قابلیت زوم در این نوع لنزها می‌توان بر سوژه مورد نظر زوم کرد و با توجه به اپتیکال بودن زوم، کیفیت تصویر هیچ گونه افتی نخواهد کرد. شما می‌توانید بر روی سوژه زوم کنید تا کیفیت تصویر قابل قبولی را به دست آورید. همچنین با تغییر فاصله کانونی می‌توانید از یک محدوده فیلم برداری کنید.
  • هزینه نصب و راحتی در نصب: اگر شما بخواهید با دوربین های مدار بسته دارای لنزهای ثابت از یک زاویه دید دیگر فیلم برداری کنید باید مکان نصب آن را تغییر دهید که این کار شامل هزینه های زیادی است. در حالی که در دوربین های وریفوکال تنها کافی است فاصله کانونی را تغییر دهید.

انواع لنز Varifocal:

همان طور که پیشتر گفتیم، فاصله کانونی لنز Varifocal متغیر است و بنابراین می توان زاویه دید و فوکس آن را تغییر داد. بر اساس شیوه تغییر فاصله کانونی این لنزها را می توان به لنزهای دستی و Motorized تقسیم بندی کرد. لنزهای دستی معمولاً دارای دو پیچ هستند که با چرخش آن ها، فوکوس و زاویه دید دوربین تغییر می کند، اما این تغییر در لنزهای Motorized با استفاده از یک موتور و به صورت خودکار انجام می شود. می توان مقدار فاصله کانونی را به وسیله دستگاه NVR یا از طریق مرورگر مشخص کرد تا دوربین به صورت اتوماتیک فاصله کانونی را روی مقدار مشخص شده تنظیم کند. قیمت لنزهای Motorized بیش تر از لنزهای با تنظیم دستی است.

از یک جنبه دیگر نیز می توان لنزهای متغیر را تقسیم بندی کرد. این تقسیم بندی بر اساس نحوه تنظیم نور عبوری از لنز است. به لنزهایی که نور عبوری در آن ها به صورت اتوماتیک تنظیم می شود، Auto Iris، به لنزهایی که نمی توان نور ورودی را تغییر داد Fixed Iris و به لنزهایی با تنظیم دستی نور ورودی Manual Iris می گویند. لنزهای Auto Iris خود به دسته های DC Iris و Video Iris تقسیم می شوند که در اولی نور وردی توسط دوربین و در دومی توسط خود لنز تنظیم می شود.

تفاوت لنز ثابت و متغیر

با وجود مزایای مهمی که به آن اشاره شد، لنزهای VariFocal قیمت بالاتری از لنزهای ثابت دارند. همچنین اندازه آن‌ها از لنزهای ثابت بزرگتر است و بنابراین دوربین های دارای لنز متغیر اندازه بیشتری دارند. قیمت بالا و اندازه بزرگ تر را شاید بتوان تنها معایب لنز وریفوکال برشمرد. بر اساس نظر سنجی ها 88 افراد از این نوع لنز استفاده می کنند که با توجه به مزایای آن چندان هم جای تعجب ندارد.

3.7/5 - (3 امتیاز)
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا