فناوری

سامیت و سی یرا: حکمرانی آمریکا در مالکیت ابررایانه ها

خرید کابل شبکه

با بهبود عملکرد پردازشی، دو ابررایانه آمریکایی سامیت (Summit) و سی یرا (Sierra) به‌تازگی توانستند جایگاه‌های اول و دوم قدرتمندترین ابررایانه‌ها دنیا را به خود اختصاص دهند و رقبای چینی را پشت سر گذارند.

سامیت ابررایانه متعلق به دپارتمان انرژی آمریکا با ثبت رکوردی تازه فاصله‌ی خود به‌عنوان قدرتمند‌ترین ابررایانه‌ی جهان را با دیگر رقبا افزایش داد. Summit یا OLCF-4 که از لحاظ مصرف انرژی پنجمین ابررایانه‌ی کارآمد دنیا هم محسوب می‌شود (۱۳.۸۸۹ گیگافلاپس به ازای هر وات) با رسیدن به سرعت ۱۴۳.۵ پتافلاپس جایگاه خود را به عنوان سریعترین رایانه جهان مستحکم‌تر کرد.

بر اساس لیست ماه نوامبر Top500ُ، سی یرا (Sierra) خواهر کوچکتر سامیت هم با بهبود عملکرد پردازشی به سرعت ۹۴.۶ پتافلاپس دست یافت و با کنار زدن ابررایانه‌ی چینی Sunway TaihuLight، جایگاه دوم را به خود اختصاص می‌دهد.

سامیت که توسط IBM برای آزمایشگاه ملی اوک ریج (ORNL) ساخته شده است، در تحقیقات هوش مصنوعی، فیزیک انرژی‌بالا، کشف مواد جدید و مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌شود. برای درک قدرت این ابررایانه جالب است بدانید که در برخی از کاربردهای علمی سامیت قادر است در هر ثانیه بیشتر از سه میلیارد-میلیارد محاسبات با دقت مخلوط (Mixed precision calculations) را انجام دهد.

 

ابررایانه سامیت

 

ابررایانه‌ی سی یرا را هم IBM در یک پروژه‌ی مشترک بین سازمان ملی حفاظت هسته‌ای (NNSA) و آزمایشگاه ملی لیورمور لاورنس (LLNL) ساخته است. سی یرا و سامیت در معماری بسیار شبیه به یکدیگر هستند و هر دو از پردازنده‌‌های Power9 شرکت IBM استفاده می‌کنند.

 

ابر رایانه سی یرا / Sierra

 

ابررایانه ساخت چین تا قبل از  آن که سامیت در ماه ژوئن جایگاهش را تصاحب کند، به مدت دو سال در این عرصه حکمرانی می‌کرد. هم‌اکنون TaihuLight با عملکرد ۹۳.۰ پتافلاپس به جایگاه سوم لیست نزول کرده است. به علاوه، جایگاه چهارم هم با Tianhe-2A در اختیار چین است. ابررایانه Piz Daint در شهر لوگان در مرکز CSCS کشور سوئیس هم مکان پنجم لیست را به خود اختصاص می‌دهد. به نظر شما رقابت شدید کشورها برای تصاحب عنوان برترین ابررایانه این لیست را در آینده‌ی نزدیک دستخوش تغییر خواهد کرد؟

 

منبع: زومیت

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا