شبکه

راهنمای کامل پروتکل SMTP و نحوه عملکرد آن

خرید کابل شبکه

حتما تا به‌حال ایمیلی به دوستتان و یا رئیستان ارسال کرده اید. به نظر شما برای ارسال این ایمیل از چه پروتوکل‌هایی استفاده می‌شود؟ در این مقاله شما را با پروتکل SMTP آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

پروتکل SMTP چیست؟

SMTP یا Simple Mail Transfer Protocol جزء یکی از معروف ترین پروتکل‌ها به شمار می‌آید. این پروتکل، استانداردی برای ارسال ایمیل از فرستنده به گیرنده مورد نظر در سطح اینترنت است. توسعه این پروتوکل در دهه 1980 صورت گرفت. نرم‌افزار ایمیل برای ارسال ایمیل از این پروتکل و برای دریافت ایمیل از POP3 یا the Post Office Protocol 3 و IMAP یا Internet Message Access Protocol استفاده می‌کند. با حساب عمر طولانی این پروتوکل، هیچ جایگزینی برای این پروتوکل در دنیای اینترنت وجود ندارد.

 

SMTP چیست؟

این پروتکل چگونه کار می‌کند؟

همه نرم‌فزارهای ایمیل (شامل ارسال و دریافت ایمیل) از SMTP استفاده می‌کنند. تمام اطلاعات (شامل آدرس‌های IP سرور پروتوکل‌های SMTP برای ارسال ایمیل، IMAP و POP3 برای دریاف ایمیل) در نرم‌افزار مربوطه زخیره می‌شود. مدیران وبسایت‌ها در زمان ثبت اطلاعات سایت خود آدرس سرور Simple Mail Transfer Protocol را وارد می‌کنند. اما افرادی که برای استفاده از این پورتکل از کامپیوتر خود استفاده می‌کنند؛ آدرس سرور را از طریق تنظیمات این SMTP ثبت می‌کنند.

سرورهای فیزیکی Simple Mail Transfer Protocol که برای ترافیک ایمیل بکار می‌روند گاهی اوقات کم‌ترین حالت از POP3 یا پروکسی‌های دیگر استفاده می‌کند.

SMTP با استفاده از TCP/IP و از شماره پورت 25 TCP ارتباط برقرار می‌کنند. برای پیشرفت این پروتکل و جلوگیری از اسپم (هرزنامه) در فضای اینترنت، گروه‌های استانداردسازی پورت 587 TCP را ایجاد کردند. با این حال یکسری از سرورهای ارسال و دریاف ایمیل در سطح اینترنت همانند Gmail از پورت‌های TCP خاصی برای پورتکل SMTP خود استفاده می‌کنند.

 

دستورات SMTP

این پروتکل برای اجرای درست درخواست از دستورات زیر استفاده می‌کند:

  • HELO : آغاز نشست جدید پروتوکل بین استفاده کننده و سرور
  • EHLO : پاسخگویی با هر پسوند SMTP که پشتیبانی می‌شوند
  • MAIL : شروع ارسال ایمیل
  • RCPT: مشخص شدن ایمیل گیرنده
  • DATA: این دستور نشان دهنده شروع ارسال ایمیل است.
  • RSET: پس از اجرای دستور MAIL برای جلوگیری از قطع ارتباط در پایان ارتباط SMTP، ارتباط را دوباره تنظیم می‌کند.
  • QUIT: پایان نشست پروتوکل

گیرنده این دستورات با پیام‌های موفقیت یا شکست پاسخ می‌دهد.

 

مشکلات SMTP

در زمان گذشته کسانی که ایمیل‌های اسپم را ایجاد می‌کردند؛ با تولید و انتقال هزاران ایمیل به سرورهای باز SMTP این پروتوکل ارسال می‌کردند. اما در زمان حاضر امنیت‌های ایجاد شده و با وجود پیشرف در جلوگیری از اسپم، نمی‌تواند جلوی پسیاری از اسپم‌ها را بگیرد. اما امکان خطا برای آنان وجود دارد. از دیگر مشکلات آن می‌توان به ساده بودن، محدودیت در دریافت ایمیل و عدم پشتیبانی برخی از توابع ایمیل اشاره کرد.

به این نوشته امتیاز دهید
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا