معرفی و بررسی

راهنمای خرید مودم همراه + نکات مهم در خرید مودم جیبی

بهبود کیفیت اینترنت شبکه‌های موبایل و جایگاهی که در چند سال اخیر اینترنت توانسته در زندگی روزمره و فعالیت‌های افراد پیدا کند، باعث شده کم‌کم کاربران از اینترنت ثابت خانگی به سمت اینترنت همراه کوچ کنند. استفاده از اینترنت همراه یا جیبی و اشتراک گذاری آن نیازمند استفاده از مودم است؛ اما یک مودم همراه خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ برای پاسخ به این سؤال نیاز به یک راهنمای خرید مودم همراه دارید؛ تا بدونید به چه مواردی باید توجه کنید.

مودم همراه یا جیبی

مودم‌هایی که با استفاده از کابل شبکه یا به‌صورت وایرلس به اینترنت متصل می‌شوند و بیشترمان هم در منزل از آن‌ها استفاده می‌کنیم، باید مستقیماً به برق وصل شوند تا بتوان از آن استفاده کرد؛ ولی مودم‌های همراه برای اتصال به اینترنت نه نیاز به برق مستقیم دارند و نه کابل.

شاید بشود گفت یکی از بهترین تکنولوژی‌هایی که تا‌به‌حال تولیدشده است، مودم جیبی یا مودم‌های همراه است. این دستگاه‌های کوچک می‌توانند برای دستگاه‌های الکترونیکی اطراف خود مثل موبایل و تبلت، اینترنت فراهم کنند. اندازه آن‌ها معمولاً به‌اندازه کف دست است و با توجه به وزن کمی که دارند، حمل آسانی دارند.

این دستگاه الکترونیکی با پشتیبانی از سیم‌کارت، قابلیت اتصال به گوشی‌های هوشمند، تبلت، دوربین و لپ‌تاپ برای تأمین اینترنت آن‌ها را دارند. اگر نیاز به تهیه مودم‌های ثابت خانگی دارید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا یک راهنمای خرید مودم ADSL را بخوانید تا به کمک آن، بتوانید یک مودم متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

جهت آشنایی با طرز کار مودم جیبی و اینکه چه مواردی بر کیفیت آن تأثیرگذار هستند، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این راهنمای خرید مودم همراه با ما همراه باشید.

مودم همراه چطور کار می‌کند؟

خرید مودم 3g 4g

مودم‌های جیبی بیشتر به درد افرادی می‌خورد که نیاز دارند به‌صورت دائمی به اینترنت دسترسی داشته باشند. یک مودم همراه از طریق یک سیم‌کارت، سیگنال‌های 3G-4G را به سیگنال‌های WiFi تبدیل می‌کند. به‌این‌ترتیب این قابلیت را دارد که مانند مودم و روتر عمل کند و اینترنت لازم را به دستگاه موردنظر شما برساند.

در استفاده از یک مودم جیبی نیازی به اتصال از طریق کابل، آداپتور برق و نصب نرم‌افزار خاصی ندارید. تنها کافی است آن را روشن کنید و از طریق شبکه Wifi گوشی خود به آن متصل شوید. محدوده پوشش دهی این نوع مودم‌ها بین 10 الی 15 متر است و تعداد مشخصی کاربر می‌توانند به‌صورت هم‌زمان به آن متصل شوند.

راهنمای خرید مودم همراه

یک مودم همراه خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ کجاها آنتن می‌دهد؟ چقدر باتری نگه می‌دارد؟ و… همگی از مواردی هستند که در این راهنمای خرید مودم همراه به آن‌ها اشاره‌شده است.

ظرفیت باتری

مودم همراه باتری دار

تقریباً همه مودم‌های همراه یا 3G-4G باتری دارند. ظرفیت باتری مودم‌های پرقدرت بین 2500 میلی‌آمپر الی 3000 میلی‌آمپر است که شارژ دهی بین 9 الی 12 ساعت دارند؛ میزان ظرفیت باتری مودم‌های ضعیف‌تر حدود 1800 میلی‌آمپر است.

باتری‌ها از طریق آداپتور برق شهری شارژ می‌شود و بسته به ظرفیتی که دارند، برای مدت‌زمان مشخصی که معمولاً بین 8 الی 10 ساعت است، شارژ نگه می‌دارند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در زمان خرید مودم باید به آن توجه کنید، زمان شارژ دهی باتری مودم است و اینکه باتری آن به نحوی باشد که برای اتصال نیاز به برق مستقیم نداشته باشد.

بعضی از مودم‌ها مزیت کار کردن بدون باتری هم دارند؛ به این معنی که اگر شارژ باتری آن تمام شود، می‌توانید با وصل کردن مستقیم مودم به برق، از آن استفاده کنید. به افرادی که نیاز دارند دائماً به اینترنت دسترسی داشته باشند، پیشنهاد می‌شود مودمی تهیه کنند که چنین مزیتی را داشته باشد.

شبکه‌های قابل پشتیبانی

یک مودم جیبی به کمک سیگنال‌های سیم‌کارتی که داخل آن وارد می‌کنید و تبدیل آن‌ها به امواج Wifi، می‌تواند چندین کاربر را به‌صورت هم‌زمان به اینترنت وصل کند. اولین موردی که در راهنمای خرید مودم همراه باید به آن توجه کنید، شبکه‌هایی است که آن مودم پشتیبانی می‌کند.

بعضی مودم‌ها تنها از سیم‌کارت یک اپراتور پشتیبانی می‌کنند و بعضی دیگر ممکن است از دو یا چند اپراتور هم پشتیبانی کند؛ این مسئله باعث می‌شود آنتن دهی و پوشش شبکه اینترنتی مودم همراه شما افزایش یابد. پشتیبانی مودم همراه از شبکه‌های 4G، 4.5G و به‌زودی 5G اینترنت مسئله‌ای است که دارای اهمیت بسیار زیادی است؛ چراکه تأثیر مستقیمی بر سرعت دانلودتان خواهد داشت.

سرعت دانلود

سرعت دانلود مودم

حداکثر سرعتی که می‌توانید برای دانلود از طریق مودم همراه خود داشته باشید، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در خرید مودم همراه باید موردتوجه قرار گیرد. در اوایل ورود این نوع مودم‌ها، تنها از شبکه 3G پشتیبانی می‌شد که نهایت سرعت دانلود تا 100 مگابایت می‌رسید.

با پیشرفت شبکه‌های موبایلی و ارائه نسخه‌های نسل 4 و 4.5 سرعت اینترنت دچار تغییری چشمگیر شد؛ سرعت دانلود در مودم‌های 4G به 150مگابایت و در مودم‌های 4.5G سرعت دانلود به 300 مگابایت رسید؛ در برخی نقاط که آنتن دهی خوب باشد، ممکن است این سرعت کمی بالاتر هم برود.

در حال حاضر بهترین آنتن دهی و پوشش شبکه را مودم‌های 4.5G دارند.

تعداد کاربران

فاکتور دیگری که در راهنمای خرید مودم همراه قصد اشاره به آن را داریم، تعداد کاربرانی است که به‌صورت هم‌زمان می‌توانند به مودم جیبی موردنظر متصل شوند. بسته به نوع و مدل مودم این تعداد متفاوت است؛ حداقل تعداد کاربران متصل هم‌زمان در مودم‌ها معمولاً 10 نفر و حداکثر 32 نفر است. اگر تعداد افرادی که می‌خواهند هم‌زمان به مودم‌تان وصل شوند، در زمان خرید به این موردتوجه داشته باشید.

پشتیبانی از آنتن

پشتیبانی مودم همراه از آنتن

در بعضی نقاط ممکن است پوشش دهی اینترنت کم شود یا سرعت پایینی داشته باشد؛ این اتفاق ممکن است علاوه بر مودم‌های ثابت، برای مودم‌های همراه هم بیافتد. نصب آنتن روی مودم می‌تواند با افزایش محدوده پوشش دهی، سرعت ارسال اطلاعات را هم بالا ببرد. معمولاً برای افزایش آنتن دهی مودم‌ها از آنتن کابلی استفاده می‌کنند.

در این راهنمای خرید مودم همراه پیشنهاد می‌کنیم مودمی را انتخاب کنید، که جایی برای اضافه کردن آنتن را داشته باشد. اگرچه مودم همراهی با این ویژگی شاید به‌سختی پیدا شود ولی اگر پیدا کردید، گزینه بسیار مناسبی است.

قابلیت دریافت و ارسال SMS

مودم همراه برای اتصال به اینترنت از سیم‌کارتی که داخل آن قرار داده‌شده و بسته اینترنتی که روی آن فعال کرده‌اید، استفاده می‌کند. بنابراین مودمی بهتر است که امکان دریافت و ارسال پیامک و پشتیبانی از کدهای USSD را داشته باشد تا بتوانید هنگامی‌که به پایان حجم بسته خود نزدیک می‌شوید، از طریق پیامک به شما اطلاع داده شود.

درصورتی‌که مودم جیبی موردنظرتان از این قابلیت پشتیبانی کند، از طریقی پنلی که برای تنظیمات مودم در نظر گرفته‌شده، می‌توانید پیامک‌های خود را مدیریت کنید. به این صورت که اگر پیام جدیدی داشته باشید، بدون اینکه نیاز باشد سیم‌کارت را از مودم خارج کنید، از طریق پنل مربوطه می‌توانید پیامک را بخوانید یا خودتان پیامی ارسال کنید.

نمایشگر

نمایشگر مودم جیبی

اینکه یک مودم همراه نمایشگری داشته باشد که از طریق آن بتوانید میزان شارژ باتری، تعداد کاربران متصل به مودم، حجم اینترنت مصرف‌شده، سرعت انتقال اطلاعات، رمز مودم برای اتصال، وضعیت شبکه را ببینید، تقریباً ضروری است. بیشتر مودم‌هایی که در بازار وجود دارند، چنین قابلیتی دارند.

وزن مودم جیبی

بهتر است مودمی که انتخاب می‌کنید، وزن زادی نداشته باشد تا در حمل آن با خود اذیت نشوید؛ البته تقریباً همه مودم‌های جیبی وزن حدودی بین 100 گرم تا 200 گرم دارند.

فرکانس یا باند مودم

راهنمای خرید مودم همراه و جیبی

مودم‌ها از محدوده فرکانسی خاصی پشتیبانی می‌کنند؛ بعضی‌ها در فرکانس 2.4 گیگابایت و بعضی دیگر در فرکانس 5 گیگابایت کار می‌کنند که هرکدام کارایی‌های خاصی دارند.

مودمی که دارای فرکانس 2.4 گیگابایت است، محدوده بیشتری را پوشش می‌دهند ولی ممکن است به دلیل شلوغ بودن شبکه، در اتصال به اینترنت کمی با اختلال روبرو شوید.

مودم همراه با فرکانس 5 گیگابایت دارای سرعت اینترنت بالاتری است ولی فضای پوشش دهی آن در مقایسه با فرکانس 2.4 گیگابایت کمتر است.

با توجه به اینکه در چه محیطی می‌خواهید از مودم همراه استفاده کنید، برد اینترنت برایتان مهم‌تر است یا سرعت دانلود آن؛ می‌توانید از میان مودم‌هایی که واجد شرایط هستند، بهترین گزینه را برای خرید انتخاب کنید.

پشتیبانی از کارت حافظه

کارت حافظه مودم جیبی

اینکه مودم همراه شما از کارت حافظه MicroSD پشتیبانی کند، یک امتیاز محسوب می‌شود؛ مخصوصاً اگر از آن دسته افرادی باشید که اهل دانلود کردن از اینترنت باشید. با گذاشتن کارت حافظه داخل مودم جیبی می‌توانید با استفاده از مرورگر، فایل‌های موردنظر خود را دانلود یا آپلود کنید.

امکانات جانبی مودم همراه

تا این بخش از راهنمای خرید مودم همراه به تعدادی از فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید یک مودم جیبی اشاره کردیم. بعضی از مودم‌ها با داشتن امکاناتی اضافه، باعث می‌شوند کار کردن با آن‌ها راحت‌تر باشد؛ بهتر است در هنگام خرید مودم نگاهی هم به این امکانات داشته باشید؛ چراکه قطعاً انتخاب را برای شما راحت‌تر می‌کند.

  • داشتن نرم‌افزاری مخصوص برای مودم که بشود آن را روی گوشی نصب کرد، باعث می‌شود به‌راحتی بتوانیم تنظیمات مودم و مصرف حجم اینترنت را کنترل کنیم.
  • داشتن پورت مخصوص USB و پورت LAN
  • امکان تنظیم VPN بر روی مودم یا فعال کردن فایروال روی آن
  • تعریف کردن سطح دسترسی برای کاربران
  • تعریف شبکه مهمان بر روی مودم
  • و…

سخن پایانی

با توجه به اینکه در خریدن یک مودم جیبی فاکتورهای زیادی باید در نظر گرفته شوند، در این راهنمای خرید مودم همراه سعی کردیم به مهم‌ترین مواردی که در کیفیت یک مودم همراه تأثیر دارند، اشاره‌کنیم.

بهتر است قبل از خرید، ابتدا نیازهای خود را مشخص کنید و بر اساس آن‌ها مناسب‌ترین مودم را انتخاب کنید. البته شاید نتوانید مودمی را پیدا کنید که تمام ویژگی‌های ذکرشده را باهم داشته باشد؛ اگر هم چنین مودمی را پیدا کنید شاید قیمت زیادی داشته باشد.

نت ران

این مقاله حاصل تلاش و دانش گروهی از متخصصان نتران شامل نویسنده، کارشناس ارشد فنی، ویراستار، کارشناس سئو و مدیر تولید محتواست. نت ران مانند هر مجموعه‌ی موفق دیگه، کار گروهی و هماندیشی رو سرلوحه‌ی کار خودش قرار داده و منحصرا به ارائه‌ی محتوای درجه یک و رضایت شما عزیزان فکر میکنه.
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا