تجهیزات شبکهشبکه

دوربین مدار بسته بیسیم یا Wireless CCTV چیست و چه تفاوتی با دیگر دوربین ها دارد؟

خرید کابل شبکه

از قرن 20ام سیستم‌های نظارتی ابتدا وارد سازمان‌های دولتی و سپس وارد شرکت‌های خصوصی شدند. نمونه این سیستم ها دوربین های مدار بسته هستند. این مدل دوربین ها در ابتدا آنالوگ بودند و کیفیت خوبی را ارائه نمیدادند اما با گذر زمان دوربین های مدار بسته تحت شبکه تولید و روانه بازار شدند. این دوربین ها برای ارسال تصاویر نیاز به کابل دارند و برای فیلمبرداری نیازمند منبع تغذیه برق هستند. پس از گذر چند سال نسل جدیدی از دوربین تولید شد که به دوربین مدار بسته وایرلس یا بیسیم معروف است. شرکت‌هایی همانند داهوا و هایک ویژن از برترین شرکت‌های تولید کننده سیستم های نظارتی در بازارار حهانی هستند. در این مقاله به بررسی دوربین وایرلس می‌پردازیم.

دوربین مدار بسته وایرلس یا بیسیم چیست و چه تفاوتی با دوربین‌های دیگر دارد؟

دوربین های مداربسته بیسیم همان قابلیت دوربین های تحت شبکه و آنالوگ را دارد. با این تفاوت که Wireless CCTV برای انتقال تصاویر و صوت از شبکه وایرلس استفاده و برق مورد نیاز خود را از باتزی تامین می‌کند. در تصویر پایین نمونه‌ای از دوربین مدار بسته بیسیم را مشاهده می‌کنید.

دوربین مدار بسته بیسیم داهوا

این دوربین محصول شرکت داهوا است و برای انتقال داده از وای فای و برای تامین برق مورد نیاز خود از باتری استفاده می‌کند. نکته مهمی که راجع به استفاده از دوربین وایرلس قابل ذکر است؛ این است که بدلیل استفاده این دوربین از باتری باید همیشه گوش به زنگ باشیم و قبل از اتمام باتری، باتری آن را تعویض کنیم. این دوربین ها تفاوت چندانی با دیگر دوربین ها ندارند و فقط در نوع اتصال و  نصب متفاوت اند. مراحل نصب این دوربین ها بسیار ساده است؛ با خواندن دستورالعمل نصب دوربین، کمتر از 1 ساعت تمامی آنان را بدون نیاز به متصدی نصب و فعال خواهید کرد.

نحوه کار دوربین های مدار بسته وایرلس

دوربین های مدار بسته وایرلس که همان بیسیم هستند در زمان نصب به وسیله شبکه وایرلس به DVR و یا حتی کامپیوتر و لپ‌تاب شما وصل خواهند شد. این دوربین ها با استفاده از شبکه وایرلس (Wi-Fi) تصاویر و صوت‌های ضبط شده را ارسال می‌کنند.

مزایای استفاده از دوربین مدار بسته بیسیم 

مزایای استفاده از دوربین مدار بسته بیسیم 

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم دوربین های مدار بسته بیسیم بسیار راحت تر از دیگر دوربین ها نصب می‌شوند. دوربین های آنالوگ و تحت شبکه برای نصب نیاز به استفاده از سیستم برق رسانی محل کار شما و نصب سیستم شبکه هستند. برای نصب دوربین های معمولی نیازمند فرد متخصص به این عمور هستید. کسانی که محل کارشان را هر سال تغییر می‌دهند و جای ثابت ندارند استفاده از دوربین مداربسته وایرلس بسیار بهتر از دوربین های بیسیم است. جابجایی این دوربین بسیار ساده است. با استفاده از دوربین مدار بسته بیسیم به راحتی در هرجای که هستید به وسیله تبلت یا هر دستگاه دیگری به راحتی می‌توانید به شبکه دوربین خود متصل شوید و تصاویر زنده از محل کار خود را داشته باشید.

معایب استفاده از دوربین مدار بسته بیسیم

در کنار مزایای خوبی که این نوع دوربین های وایرلس دارند؛ در زمان استفاده از آنان مشکلاتی هم به وجود می‌آید. این دوربین ها برای ضبط نیازمند اتصال بدون قطع به سیستم اصلی شما هستند. اگر این اتصال قطع شود این دوربین ها قادر به فیلمبرداری نخواهند بود. زمانی که دوربین شما بطور کامل بیسیم است باید هر چند ساعت یکبار باتری آن تعویض گردد؛ این مورد یکی از دیگر مواردی است که استفاده از این نوع دوربین ها را برای ما سخت می‌کند.

مورد دیگری که توجه به آن مهم است محدودیت آنتن دهی این دوربین هاست. دوربین های بیسیم باید به سیستم اصلی نزدیک باشند تا ارتباط آنان قطع نشود. حداکثر فاصله‌ای که این دوربین ها می‌توانند از سیستم اصلی دور شوند 150 متر است که این فاصله نسبتاً کمی به دوربین های آنالوگ و تحت شبکه معمولی است.

میزان آنتن دهی دوربین‌های مدار بسته بیسیم در شرکت‌ها بسیار پایین می‌آید. دلیل این مسئله نوع مصالحی ساختمانی ای است که در زمان ساخت دیوارها استفاده شده است. خبر خوب این است که با استفاده از Access Point مشکل سیگنال و آنتن دهی به راحتی حل خواهد شد.

از مهم ترین معایب استفاده از دوربین های مدار بسته بیسیم امنیت پایین آنان است. این مدل سیستم ها که از وای فای استفاده می‌کنند بسیار راحت در خطر هک قرار می‌گیرند.

در این مقاله به بررسی دوربین مدار بسته بیسیم پرداختیم.

5/5 - (1 امتیاز)
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا