آموزشموبایل

اصلاحات پرکاربرد در استفاده از حالت دستی دوربین موبایل

استفاده از حالت دستی دوربین موبایل مانند حرفه‌ای‌ها آسان‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. پس از آشنایی با کلمات پرکاردبردی که در زمان استفاده از حالت دستی دوربین موبایل ممکن است با آن‌ها مواجه شوید، می‌توانید عکس‌هایی بگیرید که توانایی رقابت با یک دوربین DSLR رده بالا را هم داشته باشند. ما این اصطلاحات را تا جایی که مربوط به عکاسی با موبایل است مورد بررسی قرار می‌دهیم، اما حتی در دوربین‌های قدرتمندی مانند Canon EOS R نیز کاربرد دارد.

سرعت شاتر

این قابلیت پراستفاده‌ترین قابلیت در زمان استفاده از حالت دستی دوربین موبایل است. سرعت شاتر مدت زمانی است که شاتر دوربین باز است و نور می‌تواند به سنسور برسد. با این وجود، برخلاف دوربین‌های عکاسی، تلفن‌های همراه شاتر فیزیکی ندارند و به جای آن، سنسور برای مدت زمان موردنیاز شما باز خواهد شد.

سرعت شاتر 1/30 ثانیه به این معنی است که صحنه در مدت زمان یک سی‌ام ثانیه ثبت خواهد شد. خیلی از گوشی‌ها به شما این امکان را می‌دهند که سرعت را تا 30 ثانیه هم افزایش دهید و آن را تا 1/3200 ثانیه نیز کاهش دهید.

درک مزایا و معایب هر سرعت شاتر خیلی ساده است. یک شاتر خیلی سریع، به شما این امکان را می‌دهد که از اجسام سریع بدون ایجاد تاری ناشی از حرکت عکاسی کنید. اما در صورتی که نور صحنه کافی نباشد، باید میزان ایزو را افزایش دهید تا نور محدودی که به سنسور می‌رسد را جبران کند. یک سرعت خیلی پائین نیز بدین معنی است که سنسور نور بیشتری را دریافت می‌کند. در صورتی که نور محیطی خیلی زیاد باشد و شما سرعت شاتر را به میزان قابل توجهی کاهش دهید، ممکن است عکس شما خیلی روشن و یا به اصطلاح Overexposed شود. در این شرایط قسمت‌هایی از سنسور نور خیلی زیادی دریافت می‌کنند و باعث می‌شود روی عکس کاملا سفید به نظر برسند.

حالت دستی دوربین موبایل

در صورتی که سه پایه داشته باشید، می‌توانید از سرعت شاتر پائین برای عکاسی با نوردهی طولانی یا Long Exposure هم استفاده کنید. همچنین می‌توانید قسمت‌هایی از عکس را برای گرفتن عکس‌های خلاقانه تار کنید. چند ثانیه نوردهی ماشین‌های یک اتوبان را به رده‌هایی از نور تبدیل می‌کند.

سه پایه ندارید؟ در صورتی که گوشی شما از تکنولوژی تثبیت اپتیکال تصویر (OIS) استفاده کند، باز هم می‌توانید عکس‌های خوبی بگیرید. این تکنولوژی با استفاده از یک موتور کوچک که داخل دوربین قرار می‌گیرد، دوربین را حرکت می‌هد تا لرزش‌های ناشی از حرکت را جبران کند.

در صورتی که دست شما خیلی نلرزد، با استفاده از OIS می‌توانید عکس‌هایی باحداکثر 0.5 ثانیه نوردهی بگیرید.

دیافراگم

دیافراگم دریچه‌ای است که نور از طریق آن وارد لنز و سپس سنسور دوربین می‌شود و یکی از مهم‌ترین تنظیمات نرم‌افزاری در زمان استفاده از یک دوربین DSLR می‌باشد. البته این قابلیت هنوز به صورت کاملا وارد گوشی‌های موبایل نشده است و اکثر گوشی‌های موبایل رده بالا نیز دیافراگم ثابت دارند. Galaxy S9، Galaxy S9 Plus و Galaxy Note 9 نیز فقط امکان انتخاب بین دو دیافراگم f/1.5 و f/2.4 را به شما می‌دهند.

استفاده از حالت دستی دوربین موبایل

ISO

ISO یکی از عجیب‌ترین قابلیت‌های پایه‌ای یک دوربین است. همچنین این قابلیت آخرین چیزی است که هنگام عکاسی با استفاده از حالت دستی دوربین موبایل باید نگران آن باشد. ISO میزان حساسیت سنسور عکاسی به نور را نشان می‌دهد. هرچقدر مقدار ISO بالاتر باشد سنسور به نور کمتری برای گرفتن یک عکس با نوردهی کافی نیاز دارد.

برای اینکه عکس‌های شما کمترین نویز و بیشترین جزئیات را داشته باشند، باید مقدار ISO را روی کمترین مقدار ممکن قرار دهید. هر گوشی موبایل یک ایزو پایه دارد که نشان‌دهنده کمترین میزان حساسیت است و معمولا برابر با 50 یا 100 می‌باشد.

چطور از حالت دستی دوربین موبایل استفاده کنیم

افزایش ISO دوربین به صورت دستی به شما این امکان را می‌دهد که از سرعت شاترهای خیلی سریع‌تری برای گرفتن عکس‌های اکشن ورزشی یا عکاسی در شرایط کم نور استفاده کنید. گوشی‌های موبایل اکثرا به شما این امکان را می‌دهند که ISO را تا 2000 و یا 3200 افزایش دهید. البته توصیه می‌شود ISO را همیشه روی خودکار تنظیم کنید تا کمترین میزان نویز را در تصاویر خودتان مشاهده کنید.

تراز سفیدی (وایت بالانس)

عکاسی ثبت نور است نه تصاویر و تمام نورها نیز یک دمای رنگ دارند که از طیف‌های سرد آبی تا گرم زرد متفاوت است و می‌تواند به عنوان یک رنگ قالب روی تصاویر شما اعمال شود.

هنگامی که شما با حالت خودکار عکاسی می‌کنید، دوربین دمای رنگ را با تغییر وایت بالانس یا تراز سفیدی، دمای رنگ را جبران می‌کند. نحوه کار تراز سفیدی بدین شکل است که اگر تون‌های سفید به درستی ثبت شوند و واقعا سفید باشند، رنگ‌های دیگر نیز درست به نظر می‌رسند.

البته حالت خودکار همیشه این کار را به درستی انجام نمی‌دهد و حالت دستی دوربین موبایل به شما این امکان را می‌دهد که برای برخی شرایط متداول مانند نور روز یا آسمان ابری تنظیمات پیشفرض را اعمال کنید. در برخی گوشی‌ها نیز وایت بالانس با مقیاس کلوین نمایش داده شده است. مقادیری مانند 2700 کلوین گرم‌تر هستند ولی 5000 تا 7000 کلوین سردتر هستند و کمی آبی به نظر می‌رسند. تغییر وایت بالانس و دمای رنگ ممکن است کاراکتر یک عکس را به کلی تغییر دهد اما برخی اوقات با اعمال وایت بالانس اشتباه به نتایج جالب توجهی دست می‌یابید.

جبران نوردهی

حالت دستی موبایل

جبران نوردهی یکی از قابلیت‌های کاربردی است که در حالت خودکار خیلی از گوشی‌ها وجود دارد و با EV که مخفف Exposure Value است نشان داده می‌شود.

تغییر مقدار جبران نوردهی در مواقعی که پیش نمایش تصویر خیلی تیره و یا خیلی روشن به نظر می‌رسد خیلی به شما کمک می‌کند. اندازه‌گیری نوردهی دوربین گوشی اغلب اوقات نمی‌تواند هم قسمت‌های تیره و هم قسمت‌های روشن را محاسبه کند. به همین خاطر اگر دوربین نتواند به خوبی از جبران نوردهی استفاده کند، شما باید خودتان دست بکار شوید.

اگر یک عکس خیلی روشن به نظر برسد شما باید از مقادیر منفی جبران نوردهی استفاده کنید و اگر خیلی تیره به نظر برسد هم باید از مقادیر مثبت این قابلیت استفاده کنید. سپس دوربین بر این اساس دیافراگم و سرعت شاتر را تنظیم می‌کند تا نور بیشتر و کمتری وارد لنز شود.

شما اکنون با متداول‌ترین کلمات مربوط به عکاسی با استفاده از حالت دستی دوربین موبایل آشنا شدید. در صورتی که سوالی در این زمینه دارید، آن را با ما در میان بگذارید. کارشناسان نت ران در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد.

امید اتحادمحکم

کارشناس واحد تولید محتوا و کارشناس ارشد فنی نت‌رانه. دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد برق از دانشگاه گیلانه. پیش از این‌که به خانواده‌ی نت‌ران بپیونده، به‌مدت 4 سال در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی و طراحی مدارهای الکترونیکی فعالیت حرفه‌ای داشته. امید در زمینه‌ی تولید و بازاریابی محتوا تخصص داره.
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا