تجهیزات شبکه

جنس فویل و شیلد بافته شده در کابل شبکه شیلد دار چیست؟

خرید کابل شبکه

جنس فویل و شیلد بافته شده:

همان طور که می دانید نویز می‌تواند روند ارسال داده ها را با مشکل مواجه کند، به طور مثال در ارسال داده های دیجیتال نویز می‌تواند بیت های داده را تغییر دهد یا به اصطلاح خطای بیتی ایجاد کند. یکی از راه هایی که می‌توان تأثیر نویز بر روی کابل شبکه را کاهش داد استفاده از انواع شیلد در ساخت آن است.  دو نوع شیلد یا محافظی که معمولاً در کابل های شبکه زوج تابیده شده یا Twisted Pair استفاده می‌شوند، فویل و شیلد بافته شده یا Braided Screen هستند. در این مقاله قصد داریم جنس فویل و شیلد بافته شده در کابل شبکه را بررسی کنیم.

جنس شیلد بافته شده در کابل شبکه

جنس شیلد بافته شده:

شیلد بافته شده معمولاً از سیم های بسیار نازکی از جنس مس خالص، مس با روکش قلع یا در مواردی مس با روکش نقره ساخته می‌شوند. استفاده از آلومینیوم در شیلد بافته شده نیز به ندرت صورت می پذیرد.

به کار بردن مس خالص در شیلد بافته شده به دلیل خوردگی و پوسیدگی زود هنگام چندان مناسب نیست. به کار بردن نقره نیز چندان به صرفه نیست و تنها در کابل های رده بالا و گران قیمت استفاده می‌شود. بنابراین مناسب ترین گزینه، مس با روکش قلع است و اکثراً شیلدهای بافته شده از همین جنس هستند.

جنس فویل در کابل شبکه

جنس فویل:

فویل ها ورقه های بسیار نازکی از جنس مس یا که یک طرف آن‌ها یک لایه بسیار نازک نارسانا قرار گرفته است. این نارسانا در اکثر موارد از جنس پلی استر میلار (Mylar) ساخته می‌شود. سمت رسانای فویل حتماً باید به سیم زمین موجود در کابل متصل شود تا بتواند نویز را از طریق زمین تخلیه کند.

در ادامه به برخی تفاوت های شیلد بافته شده و فویل خواهیم پرداخت.

تفاوت فویل و شیلد بافته شده:

  • شیلد بافته شده در طیف فرکانسی بیشتری کار می‌کند.
  • فویل حجم کمتری اشغال می‌کند و کابل ها قطر کمتری پیدا می‌کنند.
  • فویل انعطاف پذیری بیشتری از شیلد بافته شده دارد.
  • شیلد بافته شده مقاومت فیزیکی بیشتری نسبت به کابل دارد.
  • فویل 100 درصد سطح کابل را پوشش می‌دهد اما شیلد بافته شده 40 تا 95 درصد را پوشش می‌دهد.
  • قیمت شیلد بافته شده بیشتر است.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا