تجهیزات شبکه

تفاوت کابل زوج به هم تابیده شده و کابل فیبر نوری | مزایا و معایب

خرید کابل شبکه

کابل با زوج به هم تابیده (Twisted Pair یا به اختصار TP) و کابل فیبر نوری دو نوع کابل پرکاربرد و مهم در ارتباطات اینترنتی هستند که هر کدام بنا به ویژگی هایشان، کاربردهای خاص خودشان را دارند؛ البته هر دو نوع در بحث ارتباط اینترنتی به یک اندازه کاربرد و اهمیت دارند. در این جا قصد داریم تفاوت زوج به هم تابیده و قیبر نوری را بررسی کنیم.

کابل فیبر نوری

کابل فیبرنوری (Fiber Optic Cable) یکی از انواع کابل های شبکه است که می تواند شامل یک یا چند فیبر نوری برای انتقال دیتا باشد. این نوع کابل، اطلاعات را بصورت پالسی از نور در طول تار هایی از جنس سیلیکا یا پلاستیک با قطر کمتر از موی انسان انتقال می دهد. ظرفیت انتقال کابل فیبر نوری 26000 برابر بیشتر از کابل زوج تابیده شده (Twisted pair) است.

بررسی ساختار کابل فیبر نوری

کابل های فیبر نوری به دو نوع تک حالتی (Single Mode Fiber به اختصار SMF) و چندحالته (MultiMode Fiber به اختصار MMF) تقسیم می شوند. در کابل های تک حالته که معمولا هسته کوچکتری دارند نور تنها اجازه انتشار در یک جهت را دارد، در حالی که در مدل های چندگانه طراحی بگونه ای است که می تواند چند پرتو نور را بصورت همزمان انتقال دهد. از انواع رایج کابل تک حالته OS2 و از انواع کابل چند حالته میتوان OM1، OM2، OM3، OM4 و OM5 را نام برد. فاصله انتقال در حالت تک حالته  چندین کیلومتر و در حالت چند حالته 550 متر با شبکه 10G می باشد.

کابل فیبر نوری به 2 نوع single-mod و multimod تقسیم می‌شوند

کابل زوج های به هم تابیده

این نوع کابل شبکه بیشتر برای ارتباط تلفنی و شبکه های اترنت مدرن بکار می‌رود. در این نوع کابل ها دو هادی به دور هم پیچیده می‌شوند، هر جفت از سیم ها مسیری را برای انتقال اطلاعات تشکیل می دهند که برای جلوگیری از اختلال CrossTalk که توسط جریان های مجاور ایجاد می شوند به هم پیچیده شده اند.

کابل زوج به هم تابیده و ساختار آن

کابل های بهم تابیده به دو نوع unshielded twisted pair (UTP) و shielded twisted pair (STP) تقسیم می‌شوند. در نوع STP تمام جفت سیم ها با یک نوار فلزی یا فویل پوشانده میشوند که بطور معمول مقاومت آن 150 Ω می باشد. کابل های STP معمولا ظرفیت بیشتری در کاهش نویز نسبت به کابل های UTP دارند حتی اگر هر دو در یک شبکه ی 10GBASE-T بکار گرفته شوند.

تفاوت ها و مزایای کابل فیبر نوری و زوج به هم تابیده

در ادامه این دو نوع کابل را از لحاظ سرعت، پهنای باند، فاصله، قیمت، قابلیت نصب و کاربرد بررسی می کنیم:

سرعت، پهنای باند و فاصله

کابل با زوج های به هم تابیده معمولاً برپایه فلز مس با روکش مواد دیگر است که میتواند سیگنال هایی مانند تلوزیون، تلفن و اطلاعات را انتقال دهد. در حالی که کابل های فیبر نوری تمام این سیگنال ها را با پهنای باند بیشتر، سرعت و فرکانس بالاتر انتقال می دهد.

نوع کابل  سرعت پهنای باند فاصله
کابل فیبر نوری 10/100/1000Mbps, 10/40/100/200Gbps بیش از 4700MHz بیش از 80km
کابل با زوج های بهم تابیده بیش از 10Gbps بیش از 1000MHz بیش از 100m

قیمت

در حالت کلی کابل های فیبر نوری به علت ظرفیت و کارایی بیشتر قیمت بیشتری نسبت به کابل هایی با پایه مسی دارند در جدول زیر مقایسه ی دو پچ کورد نسبتاً مشابه با انواع متفاوت را مشاهده می کنید.

نوع کابل توضیحات قیمت
کابل فیبر نوری

پچ کورد فیبر نوری نگزنس LC-FC SM Duplex 10m

300,000 ریال
کابل با زوج های بهم تابیده

پچ کورد نگزنس Cat6 UTP

110,000 ریال

البته علاوه بر هزینه خود کابل فیبر نوری هزینه نصب و راه اندازی استفاده از آن نیز بسیار بالاست زیرا باید تمام قطعاتی که از کابل استفاده می‌کنند نیز سازگار باشند که از قطعات معمولی گرانتر هستند.

نصب

با اینکه کابل های فیبر نوری از انعطاف پذیری و پهنای باند خوبی برخوردار هستند اما به گستردگی کابل هایی با پایه مسی کاربرد ندارند. کابل های فیبر نوری دارای قطر کمتری هستند و نصب و  راه اندازی آنها نیاز به دقت عمل بیشتری دارد، همچنین برای استفاده از این نوع کابل بصورت صحیح باید اجزای دیگر شبکه نیز قابلیت سازگاری با این نوع کابل را داشته باشند.

کاربرد

کابل های فیبر نوری تنها برای فواصل دور مانند شهر ها یا کشور ها مورد استفاده نیستند، بلکه در حومه شهرها برای دسترسی مستقیم مانند FTTH ،FTTP ,FTTB ,FTTC که ارتباطات “last mile” شناخته می‌شوند نیز کاربرد دارند، همچنین در دیتاسنتر هایی که نیاز است حجم زیادی از اطلاعات انتقال یابد نیز کاربرد دارد. در حالی که کابل های زوج به هم تابیده معمولاً برای شبکه های تلفنی، شبکه های دیتا و شیلدینگ کابل مورد استفاده قرار می گیرد.

جمع بندی

با توجه به بررسی های بالا راجع به این دو نوع کابل و شناخت ویژگی هایی مانند برند، بالا بودن سرعت و فرکانس کابل های فیبر نوری، اما انتخاب کابل بستگی با کاربرد، هزینه و همچنین نوع، سرعت و اولویت انتقال اطلاعات شما دارد، بنابرین صرفاً این که کابل فیبر نوری سرعت و کیفیت انتقال اطلاعات بالایی دارد دلیل خوبی برای انتخاب شما نیست و شما با توجه به زمینه کاری خود باید نوع کابل را انتخاب کنید.

می خواهید بیشتر بدانید؟

خرید تجهیزات پسیو شبکه
دکمه بازگشت به بالا