تجهیزات شبکه

تعویض آنتن وای فای در مودم، روتر و اکسس پوینت وایرلس

خرید کابل شبکه

بیشتر مودم ها، روترها و اکسس پوینت های شبکه وایرلس دارای آنتن های وای فای هستند که می توانند سیگنال ها را در تمام جهات به طور مساوی منتشر کنند. به این نوع آنتن ها Omnidirectional یا به صورت خلاصه Omni می گویند که نصب و تنظیم روترها را بسیار ساده کرده است. وقتی یک روتر در مرکز خانه قرار گیرد، آنتن Omni سیگنال ها را به تمام گوشه های خانه هدایت می کند.

مودم

افزایش عملکرد مودم و روتر:

برخی اوقات بهتر است که آنتن روترها را با یک آنتن دیگر جایگزین کنیم. سیگنال های یک آنتن Omni نمی توانند فاصله زیادی را پوشش دهند، زیرا قدرت سیگنال دهی آن صرف منتشر کردن امواج در همه جهت ها می شود. این می تواند باعث شود تا نقاط کوری در خانه یا اداره شما به وجود بیاید، جایی که سیگنال ها نمی توانند به آن دسترسی پیدا کنند.

چند راه برای بهبود عملکرد روتر با استفاده از انتن های جدید وجود دارد:

  • جایگزینی آنتن Omni موجود با یک آنتن Omni قوی تر
  • جایگزینی آنتن Omni موجود با یک آنتن Directional (تک جهتی) با توان بالا
  • افزودن یک آنتن Omni (تمام جهتی) یا Directional (تک جهتی) به روتر

جایگزینی آنتن:

وبسایت تولیدکننده مودم (مانند وبسایت دی لینک یا تی پی لینک) خود را چک کنید، ممکن است آنتن های تقویتی مناسب مدل مودم خود را پیدا کنید. حتی اگر شرکت سازنده هیچ آنتن وای فای تقویتی مناسب مودم شما نداشته باشد، آنتن های استانداردی در بازار موجودند که با همه مودم ها و روترها سازگار هستند. قبل از خرید یک آنتن وایرلس تقویتی استاندارد وای فای روتر یا مودم (مانند وایرلس n ،g یا ac) خود را مشخص کنید.

برای تعویض آنتن به هیچ ابزار خاصی نیاز ندارید، تنها کافی است آنتن قدیمی را چرخانده و باز کنید سپس آنتن جدید را نصب کنید. اگر آنتن روتر شما قابل چرخیدن نباشد، ممکن است آنتن روتر شما قابل تعویض نباشد.

آنتن دیرکشنال

افزودن آنتن خارجی:

برخی از تولید کنندگان آنتن های خارجی Omni و Directional را نیز به فروش می رسانند که از آنتن های داخلی بسیار قوی تر هستند. این آنتن ها معمولاً به وسیله یک سیم به جک آنتن خارجی به دستگاه متصل می شوند. یک آنتن Omni قوی تر باعث می شود که سیگنال ها در نقاط دورتر از تجهیزات شبکه هم قابل دسترسی باشند. از آنجایی که اتصال وای فای حساس به فاصله است، یک آنتن قوی تر باعث افزایش سرعت اینترنت هم می شود. قبل از خرید آنتن خارجی مشخصات روتر خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید قابلیت پشتیبانی از این آنتن را دارد.

با استفاده از آنتن های دیرکشنال با توان بالا می توان قدرت سیگنال را در یک جهت خاص افزایش داد. با استفاده از این آنتن ها می توانید جهت سیگنال را کنترل کنید، به طور مثال جهت آن را طوری تنظیم کنید که به سمت یک دستگاه خاص مانند لپ تاپ یا به سمت یک اتاق باشد.

معایب برخورداری از یک سیگنال قوی:

یک انتن وایرلس قوی سیگنالی قدرتمند با برد بیشتر تولید می کند که می تواند باعث ایجاد مشکلات امنیتی در شبکه شود. استفاده از آنتن های Omni قوی موجب می شود که سیگنال های وای فای درفضاهای اطراف خانه یا اداره منتشر شود و خطر هک شدن یا شنود این سیگنال ها را به دنبال خواهد داشت. هر چه برد آنتن بیشتر باشد افراد بیشتری به سیگنال دسترسی خواهند داشت و احتمال هک شدن بیشتر می شود. بنابراین اگر می خواهید آنتن قوی تری نصب کنید، حتماً از امنیت شبکه وایرلس خود مطمئن شوید.

3.3/5 - (3 امتیاز)
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین آرا
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
حسین

با سلام
اگر آنتن خارجی به مودم وصل کنیم در نقاطی که آنتن خوبی نداریم میتوانیم اینترنت با کیفیت تری داشته باشیم ؟ یا آنتن خارجی تنها در بهبود وضعیت وای فای کلاینت ها موثر است؟

صادقی

سلام رروزبخیر ،چطور مطمئن بشیم مودم روتر ما ( مانند DLINK-DSL224 )قابلیت پشتیبانی ازجایگزینی آنتن قویتر یا آنتن خارجی را دارد؟صرف قابل چرخش وبازشدن آنتن کفایت میکند؟؟؟
ممنون

دکمه بازگشت به بالا