کامپیوتر و لپ تاپ

سیگیت (Seagate) از اولین هارد دیسک 16 ترابایتی رونمایی می کند

خرید کابل شبکه

سیگیت ادعا می کند که اولین هارد دیسک 16 ترابایتی 3.5 اینچی جهان را ساخته است. این حافظه ذخیره سازی انبوه به منظور استفاده در دیتاسنترها (مراکز داده) ساخته شده است و هنوز در مراحل آزمایش قرار دارد. حافظه جدید سیگیت از تکنولوژی اختصاصی این شرکت یعنی HAMR استفاده می کند که اجازه می دهد داده ها با چگالی بالایی روی دیسک ها ذخیره شوند.

 

سیگیت ادعا کرده است که به دستاوردهای مهمی در توسعه تکنولوژی HAMR دست پیدا کرده است و اولین هارد دیسک 16 ترابایتی جهان با استاندارد 3.5 اینچی را با موفقیت آزمایش کرده است. این شرکت پیش بینی کرده است تا سال 2020 از هاردهای 20 ترابایت خود رونمایی کند.

نسخه HAMR از سری هاردهای Exos سیگیت فعلاً بازار شرکت های تجاری را هدف قرار داده است. آزمایش ها نشان داده است که این حافظه می تواند مانند سایر هاردهای مخصوص شرکت های تجاری از تکنولوژی Plug & Play پشتیبانی کند. تکنولوژی Plug & Play به کاربر اجازه می دهد به راحتی و بدون هیچ اقدام اضافه هارد را از دستگاه جدا کند، بدون اینکه مشکلی برای آن ایجاد شود. بنابراین برای استفاده از این هارد دیسک در دیتاسنترها نیازی به تغییر معماری دیتاسنتر نیست.

جیسون فیست مسئول ارشد خط تولید محصولات تجاری شرکت سیگیت گفت:

«سیگیت آزمایش هاردهای Exos با تکنولوژی HAMR را با استفاده از تست های بنچمارک استاندارد شروع کرده است تا هر کدام از هارددیسک های جدید را برای عرضه عمومی بهینه سازی و آماده کند. آزمایش های ما نشان داده است که هاردهای جدید برای استفاده در سیستم های تجاری امروزی سازگار است. برای استفاده از هاردهای HAMR نیازی به انجام تغییرات سیستمی وجود ندارد.»

تکنولوژی HAMR سیگیت از دیود کوچک لیزری در هد استفاده می کند تا به یک نقطه بر روی دیسک گرما دهد. این تکنیک به هد اجازه می دهد که قطب مغناطیسی هر بیت نوشته شده بر روی دیسک را تغییر دهد. سپس این بیت های داده (یا به قول سیگیت دانه یا Grain) می تواند با چگالی بیشتری روی دیسک های مغناطیسی قرار گیرند در حالی که به شدت پایدار و ثابت هستند.

هارد HAMR جدید سیگیت هنوز در مراحل آزمایشی قرار دارد اما به گفته فیست این حافظه در حال گذراندن تست های بنچمارک استاندارد است. این تست ها شامل بازدهی مصرف، SCSI و تست های چند جانبه ای است که تمرکز آن ها بر روی عملکرد خواندن، نوشتن، دسترسی تصادفی، دسترسی ترتیبی و ترکیبی در هارددیسک است.

سیگیت هنوز هیچ قیمت و زمان عرضه ای را برای هارد دیسک 16 ترابایتی خود مشخص نکرده است. اما از آنجا که هاردهای 14 ترابایتی Exos در ماه سپتامبر معرفی شدند و هاردهای 20 ترابایتی در سال 2020 رونمایی خواهند شد، باید انتظار داشته باشیم که این هاد دیسک ها در سال آینده معرفی شوند.

در مورد عرضه این هارد دیسک 16 ترابایتی برای کاربران خانگی نمی توان به طور قطع اظهارنظر کرد اما BS Teh معاون ارشد بخش فروش جهانی و عملیات فروش سیگیت اعلام کرده است که عرضه حافظه HAMR برای بازار کاربران خانگی، بخشی از برنامه های آینده سیگیت است. اظهارات BS Teh را می توانید در ویدیوی زیر مشاهده کنید.

 

منبع: TechSpot

5/5 - (1 امتیاز)
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا