شبکه

اترنت 10GBASE-T (اترنت 10 گیگابیتی) چیست و چه اهمیتی دارد؟

خرید کابل شبکه

 10GBASE-T نوعی استاندارد اترنت (Ethernet) است که در کابل های زوج تابیده شده (twisted-pair) سرعت هایی فراتر از 1 گیگابیت در ثانیه (Gbps) را برای مسافت های تا 100 متر فراهم می کند.

این استاندارد IEEE 802.3an می تواند در کابل کشی های Cat6 به 2.5 و 5 Gbps هم برسد. بسته به زیرساخت شبکه ، سیگنال ها پتانسیل رسیدن به سرعت های جدید تا 10 گیگابیت بر ثانیه را نیز دارند. تصویب و استانداردسازی اخیر 10GBASE-T نتیجه تلاش های متمرکز گروه NBASE-T است.

IEEE-802-3an

گروه NBASE-T  شامل چه کسانی است؟

 گروه NBASE متشکل از افرادی خبره از کمپانی هایی حاضر در این صنعت است که هدف خود را تسهیل توسعه و عرضه محصولات اترنت 2.5G و 5GBASE-T قرار داده اند.

این گروه که در سال 2014 بنیان شد، به اجماع و ترویج توسعه استانداردهای جدید کمک می کند. استاندارد اولیه، IEE 802.3bz، سریعتر از هر توافق دیگری در سپتامبر 2016 تصویب شد، و با مشخصات منتشر شده توسط گروه NBASE-T سازگاری دارد.

10GBase-T یا اترنت 10 گیگابیتی یک به روز رسانی و توسعه بیشتر برای افزایش این توانایی هاست.

بطور خلاصه، هدف 10GBase-T این است که برای کمپانی ها، فرصت توسعه و عرضه سریعتر محصولات 2.5G و 5GBASE-T را فراهم کند.

این گروه اکنون بر انتشار بهینه سازی هایی برای این مشخصات تمرکز دارد، که تبادل اطلاعات و آموزش بازار را درباره کاربردهای فراوان این فناوری، تهسیل می کند.

کاربران، به سرعت های بیشتر وایرلس (wireless) و انتقال سریع تر محتوا نیاز دارند. سرعت اینترنت همچنین برای شرکت های تجاری، صنعتی، خانگی و خدماتی، بسیار حائز اهمیت است.

چرا به روزرسانی اترنت 10 گیگابیتی تا این حد مهم است؟

فناوری جدید اترنت 10GBASE-T اینترنت 10 گیگابیتی را روی کامپیوتر های دسکتاپ در آینده ای نه چندان دور محقق می کند. افزایش پهنای باند، مسیر را برای توسعه دهندگان جهت پیشبرد کاربردهای اساسی، هموار می کند.

فشرده سازی فایل، حافظه اضافه و کارت های شبکه در نهایت غیرضروری و بلا استفاده خواهند شد.

چه فناوری هایی از پهنای باند 10GBase-T استفاده خواهند کرد؟

از آنجا که محتوای آنلاین، مؤلفه ای کلیدی در محیط آنلاین است، مصرف پهنای باند را در سیطره دارد و بزرگترین سهم، به ویدیو تعلق دارد.

مردم می خواهند فیلم، ویدوهای آموزشی و مسابقات ورزشی تماشا کنند. آنها می خواهند بازی های کامپیوتری بازی کنند که روز به روز به زندگی شباهت بیشتری پیدا می کنند. گرچه اطلاعات نوشتاری یقیناً جایگاه خود را در اکوسیستم آموزشی حفظ می کند، اما مصرف کنندگان بیشتری برای کسب اطلاع راجع به محصولات و خدمات، به ویدیوها روی می آورند.

برخی از راه های ارائه ویدیو به کاربر:

  1. استریم ویدیوی واقعیت مجازی/ واقعیت افزوده (VR/AR)

احتمال این خیلی بالاست که مقادیر بی سابقه ای داده باید از شبکه عبور کند و در برخی موارد باید بطور محلی ذخیره شود تا تاخیر (latency) پایین آید. تجربه های عمیق با کاربردهای ویدیو 360 درجه نیازمند دیتای فراوانی است. برای این کار شبکه ها نیازمند حافظه بیشتری در دیتا هاب های خود هستند.

 10GBASE-T / اترنت 10 گیگابیتی

[…] اگر خواهان بهترین تجربه ویدیوی 360 درجه ای رتینال (retinal) هستید، به سرعت 600Mbps نیاز دارید.

شبکه های پیشرفته به راه های مدیریت هوشمند ترافیک، الگوریتم های فشرده سازی، سرعت بالا و تاخیر بسیار اندک نیاز دارند تا بتوانند ملزومات محتوای VR را فراهم کنند.

  1. بازی

سرعت های فعلی حدوداً 10Mbps هستند. از آنجا که بازی های کامپیوتری پیوسته به سمت VR/AR در حرکت اند، ملزومات دیتا نیز به احتمال زیاد همراه آن افزایش می یابد.

  1. تله کنفرانس (کنفرانس از راه دور)

سرویس های استریم ویدیو شامل یک بافر ذخیره سازی تقریباً 100 مگابایتی هستند تا به حل مشکلات تاخیر کمک کنند. بسته به تعداد شرکت کنندگان و وضوح تصویر مطلوب، می توانید  0.5 Mbps ورودی و 0.8 Mbps خروجی را برای هر شرکت کننده انتظار داشته باشید.

سایر موارد مصرف سرعت

سابر مصارف دیتا از حافظه ها و پلتفرم های ابری (cloud) ناشی می شود. برای ارائه تمام این خروجی ها به کاربر، شبکه های بزرگتر الزاماً باید به سرعت های 1Gbps تا 2.5 و 5Gbps برسند، به ویژه در سطح تجاری که کاربران زیادی بطور متناوب در حال مصرف دیتا هستند، چیزی که پیش بینی زمان های اوج را دشوار می کند.

برای اثربخش بودن این پیشرفت، انجمن 10GBASE-T تلاش ها را در جهت فرایند مشخصه سازی و توسعه محصول، یکپارچه کرده است. اجماع، چیزی که در سایر زمینه ها مثل زنجیره بلوک (block chain) و پول رمزنگاری شده (cryptocurrency) شاهد آن هستیم، می تواند همکاری و تبادل اطلاعات را در سراسر این صنعت به وجود آورد.

اتخاذ گسترده این راه حل ها در واقع به تمام سرمایه گذاران در صرفه جویی زمان کمک می کند و با ارائه راحتی و سادگی مصرف، به عموم خدمت رسانی می کند.

با اترنت 10GBASE-T، کارت های شبکه قادر به تطبیق خودکار (فناوری auto-negotiate) میان سرعت های مختلف اترنت خواهند بود که یک مزیت فوق العاده است. برخی افراد حتی پیش بینی می کنند عمر کارت های شبکه با استاندارد اترنت 10GBASE-T حتی طولانی تر از عمر فیبر نوری خواهد بود. با این فناوری تغییرات سخت افزاری، هنگام جابه جایی میان سرعت های مختلف، غیرضروری خواهد بود.

استاندارد کابلی ISO برای 10GBASE-T به کابل شبکه Cat7 منتقل شده است. تنها استاندارد کابلی منتشر شده جهت پشتیبانی از 10GBASE-T برای 100 متر کامل، استاندارد ISO برای کتگوری 7 کلاس F است.

حذف تداخل (crosstalk) نیز می تواند سیستم های Cat6A را به یک جایگزین معتبر برای Cat7 تبدیل کند که این راه حل در دست بررسی است.

10GBase-T Ethernet

حرکت به جلو

اترنت 10GBASE-T هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد. سایر پیشرفت ها نیز بی شک، در حال توسعه هستند. اما اگر قوانین مور درست باشند، نرم افزارها تغییرات را رهبری می کنند و توسعه دهندگان سخت افزار به تقلای خود برای خرید تجهیزات شبکه بهتر و پر سرعت تر جهت پشتیبانی از این نرم افزارها ادامه می دهند.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا