شبکه

امنیت شبکه بی‌سیم چگونه تامین می‌شود؟

خرید کابل شبکه

هنگامی که شما در حال استفاده از یک شبکه بی‌سیم هستید، باید تا حد ممکن مراقب امنیت خودتان باشید. در ادامه با نت ران همراه باشید تا بتوانید شبکه‌ بی‌سیم خود را در برابر از نفوذ هکرها تا حدودی امن کنید.

مقدمه‌ای بر امنیت شبکه بی‌سیم

در زمان‌های دور، رایانه یک دستگاه لوکس به شمار می رفت و چیزی تحت عنوان کامپیوتر خانگی معناییی نداشت و فقط افراد خوش شانس و ثروتمند می‌توانستند یک کامپیوتر در خانه داشته باشند. آن زمان شبکه فقط در شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گرفت.

اگر یک یا دو دهه جلو تر برویم می‌بینیم استفاده از کامپیوتر در خانه به یک امر عادی تبدیل شده و هر کس یک رایانه شخصی برای خودش دارد. همچنین فرزندان یک خانواده برای انجام تکالیف خود در خانه و همچنین بازی و سرگرمی به یک کامپیوتر شخصی نیاز دارند. پس از مدتی کاربران خانگی توانستند با اینترنت dial-up به شکه جهانی اینترنت متصل شوند و هرچیزی که دوست داشتند را جستجو کنند، با اینکه سرعت اینترنت در آن زمان پایین بود اما تمامی کاربران می‌توانستند نیاز خود را از طریق اینترنت برطرف کنند.

در حال حاضر اینترنت و استفاده از آن تبدیل به یک فرهنگ شده است. مردم از اینترنت به جای رسانه‌ها ، پیدا کردن اخبار ، متوجه شدن وضعیت آب و هوا ، آشنایی و یادگیری ورزش ، دستورالعمل پخت غذا و … استفاده می‌کنند. امروزه دغدغه‌ مردم بر سر استفاده و ورود کامپیوتر به خانه‌ها نیست بلکه به دنبال سرعت آن هستند و برسر سرعت اینترنت با یکدیگر رقابت می‌کنند.

 مروری بر تاریخچه‌ مودم‌های امروزی

توسعه‌دهندگان نرم افزار و همچنین فروشندگان سخت افزار راهکارهای زیادی پیشنهاد دادند تا بتوان در منزل تمامی دستگاه‌ها را به اینترنت وصل کرد.

اگر بخواهید کامپوترهای خود را به روش سنتی به اینترنت وصل کنید باید از کابل استفاده نمایید. برای این اتصال شما می‌توانید از سیم تلفن، کابل کواکسیال یا کابل Cat5E استفاده کنید. به تازگی سخت‌افزاری معرفی شده که حتی اجازه می دهد کاربران خانگی از طریق سیم کشی برق با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به اینترنت وصل شوند. اما، یکی از ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین راه‌ها، استفاده از شبکه بی‌سیم است.

wireless security

نصب و استفاده از مودم یا اینترنت بی‌سیم چگونه است؟

نصب و تنظیم اینترنت بی‌سیم نسبتا آسان است. سیگنال‌های اینترنت از شرکت ارائه دهنده به دستگاه مودم یا روتر می‌رسند. مودم سیگنال‌ها را دریافت می‌کند. شما دستگاه خود را به صورت بی‌سیم و یا با کابل به مودم وصل می‌کنید، مودم سیگنال‌ها را در دستگاه شما پخش می‌کند و اتصال شما به اینترنت برقرار می‌‌شود.

مشکلات استفاده از مودم یا اینترنت بی‌سیم چیست؟

  • مشکل اصلی این روش آن است که اگر مودم همراه نداشته باشید، اینترنت نیز نخواهید داشت و همچنین اگر مودم همراه تهیه کنید ممکن از در برخی نقاط دچار کندی سرعت و مشکل آنتن دهی داشته باشید.
  • امنیت مودم یا اینترنت بی‌سیم :به دلیل برد بالای آنتن مودم شما می‌توانید حتی در پارکینگ منزل خود به مودمتان متصل شوید و همسایگان شما نیز می‌توانند از اینترنت مودم شما استفاده کنند. بدین ترتیب اگر یک هکر به دنبال اینترنت بدون پسورد و امنیت باشد. حتی از داخل کوچه هم می‌تواند به مودم شما وصل شود.

این بدان معنا نیست که شما نباید از اینترنت بی‌سیم استفاده کنید. شما فقط باید در مورد آن هوشمندانه عمل کنید و برخی اقدامات احتیاطی اولیه را انجام دهید تا افراد کنجکاو و هکرها را برای دسترسی به اینترنت مودم شما با مشکل مواجه شوند. بخش بعدی شامل چند مرحله ساده است که می توانیدبا استفاده از آن امنیت شبکه بی سیم خود را حفظ کنید.

امنیت شبکه

۶ روش برای حفظ امنیت شبکه بی‌سیم یا مودم چیست؟

  • یوزرنیم یا شناسه ورود سیستم را تغییر دهید: تمامی مودم ها با یک شناسه یا یوزرنیم پیش‌فرض به خریداران فروخته می‌شوند. دسترسی به این شناسه به علت تکراری و عامه بودن آن برای نفوذ یک هکر بسیار آسان است. کافیست شما شناسه را تغییر دهید و هر شناسه ای بجز اسم شخصی یا محل زندگی و هرچیزی که به راحتی حدس زده می‌شود انتخاب و تنظیم کنید.
  • سیستم پخش و اعلان Broadcasting خود را غیر فعال کنید: اعلان کردن اینکه شما دارای سیستم وصل به اینترنت هستید و می‌توانید به اینترنت متصل شوید خود باعث جذب هکرها و در معرض هک قرار گرفتن شما می‌شود. شما می‌بایست سیستم اعلان Broadcasting را غیرفعال کنید.
  • محدود کردن ترافیک غیرضروری: بسیاری از روترهای سیمی و بی‌سیم دارای فایروال داخلی هستند. اما در ابتدا تنظیمات حرفه‌ای نشده اند. شما می‌بایست آن‌ها را تنظیم کنید تا فقط به ترافیک یا داده هایی که تاکید کرده اید اجازه‌ی ورود و خروج دهند.
  • برای مودم خود رمز تعیین کنید: در سیستم رمزگذاری دو نوع رمز داریم : WEP و WPA : رمزگذاری WEP متاسفانه دارای مشکلاتی است که باعث نفوذ هکرها به سیستم می‌شود. و هکرها به راحتی می‌توانند پسورد شما را تشخیص دهند. اما رمزگذاری WPA امن‌تر می‌باشد. حتی اگر رمزگذاری شما به صورت WEP می‌باشد شما می‌بایست آن را به  WPA تغییر دهید. ( اکثر رمز مودم‌های قدیمی را می توان به WPA ارتقا داد )
  • رمز عبور پیشفرض Adminstator را تغییر دهید: گذروآژه‌های پیش فرض به راحتی تشخیص داده می‌شوند و به دلیل اینکه تغییر این پسورد آسان نیست. بسیاری از مردم آن را تغییر نمی‌دهند. هکرها به راحتی می‌توانند این رمز را تشخیص و به اینترنت شما نفوذ کنند. توجه داشته باشید که در هنگام تغییر این رمز از پسوردهایی که به راحتی تشخیص داده می‌شوند استفاده نکنید.
  • استفاده از یک فایروال شخصی بر روی سیستم خود: به عنوان آخرین خط دفاع شما باید از یک فایروال بر روی سیستم خود استفاده کنید و همچنین یک آنتی ویروس بر روی کامپیوتر خود نصب داشته باشید. همانطور که نصب نرم افزار آنتی ویروس مهم است، باید آن را به روز نگه دارید. ویروس های جدید روزانه کشف می شوند و فروشندگان این نرم افزار به طور کلی حداقل یک بار در هفته برنامه‌های آنتی ویروس خود را به روزرسانی می‌کنند.

همانطور که دیدید حفظ امنیت شبکه بی‌سیم کار دشواری نیست و با انجام ۶ عمل می‌توانید تا حد زیادی امنیت آن را حفظ کنیم. امیدواریم این مطلب شما را برای حفظ امنیت شبکه بی‌سیم خود راهنمایی کرده باشد.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا