تجهیزات شبکه

گران ترین کابل های شبکه موجود در بازار ایران

خرید کابل شبکه

کابل های شبکه یکی از اجزای اصلی هر شبکه اترنت است که نقشی اساسی در شبکه ایجاد می کند. کابل های شبکه بر اساس نوع کاربرد، نوع شیلد، کیفیت ساخت و نوع استاندارد خود به انواع مختلفی تقسیم می شوند و قیمت کابل شبکه بر همین اساس تعیین می شود. به طور مثال کابل های شبکه ای که برای شبکه های کوچک خانگی و اداری استفاده می شوند قابلیت های کمتر و در نتیجه قیمت کمتری نسبت به کابل های مورد نیاز در دیتاسنترها خواهند داشت. در این مقاله بر آن هستیم که گران ترین کابل های شبکه رده بالای بازار را به کاربران گرامی معرفی کنیم و ویژگی های هر کدام را بررسی کنیم.

گران ترین کابل های ایران

پارامترهای تأثیر گذار بر قیمت یک کابل شبکه:

  • استاندارد کابل شبکه: منظور از استاندارد کابل شبکه همان دسته یا Category کابل شبکه است که در حال حاضر کابل های شبکه مورد استفاده در شبکه ها از استاندارد Cat5e شروع و به Cat7a ختم می شوند. هر چقدر از کابل های شبکه Cat5e به سمت کابل های Cat7a حرکت کنیم، قیمت کابل شبکه افزایش پیدا می کند. به طور مثال قیمت یک کابل شبکه Cat6 از Cat5e بیشتر است.
  • مقاومت در برابر نویز (نوع شیلد): کابل های شبکه از لحاظ نوع شیلد به دسته های بدون شیلد (UTP) و شیلد دار (FTP یا SFTP) تقسیم می شوند. کابل های شبکه FTP ،UTP و SFTP به ترتیب بیشترین قیمت را دارا هستند.
  • نوع روکش: کابل های شبکه معمولاٌ دارای روکش PVC یا روکش های ضد حریق LSZH هستند. همان طور که احتمالاً حدس زده اید کابل های شبکه LSZH گران تر از نمونه های دارای روکش PVC هستند. برخی کابل های شبکه Outdoor و مناسب استفاده در فضای خارجی هستند، این نوع کابل دارای دو نوع روکش LSZH/PVC و پلی اتیلن (PE) هستند و قیمت بالاتری از کابل های داخلی معمولی دارند.
  • جنس مغزی: مغزی سیم های درون کابل شبکه از نوع تمام مس (CCC) یا آلومینیوم با روکش مس هستند که کابل های شبکه CCC گران تر هستند.
  • کیفیت ساخت

پارامترهای تأثیر گذار بر قیمت کابل شبکه

گران ترین کابل های شبکه در بازار ایران

حال که با پارامترهای تعیین کننده قیمت یک کابل شبکه آشنا شدیم، با هم 8 کابل شبکه گران قیمت موجود در بازار ایران را مرور می کنیم.

1- کابل شبکه اشنایدر اکتاسی Cat7a SFTP:

کمپانی اشنایدر یکی از بازیگران مهم جهان در زمینه تولید تجهیزات الکتریکی و پسیو شبکه است و محصولات آن به کیفیت و نوآوری مشهور هستند. تجهیزات پسیو این شرکت در دو برند اکتاسی و اشنایدر تولید می شوند، محصولات رده بالا و البته گران قیمت اشنایدر با برند اکتاسی و محصولات مناسب رده پایین تر با برند دیجی لینک عرضه می شوند. محصولات اکتاسی بازار شبکه های بزرگ و دیتاسنترها و محصولات دیجی لینک بازار شبکه های کوچک و متوسط را هدف گرفته اند.

معرفی شرکت اشنایدر / Schneider electric

کابل های شبکه اشنایدر اکتاسی جز کابل های بسیار باکیفیت بازار محسوب می شوند که جز محصولات گران بازار نیز هستند. کابل شبکه اکتاسی Cat7a شیلد دار (SFTP) از جمله این محصولات است که مطمئناً ارزش پولی که هزینه می کنید را خواهد داشت. (همانطور که می دانید کابل های Cat7a بالاترین استاندارد موجود در بازار هستند و تا سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه یا بیشتر را پشتیبانی می کنند)

متراژ حلقه: 1000 متر

قیمت: 22.5 میلیون تومان

2- کابل شبکه اشنایدر اکتاسی Cat6a FTP:

دومین کابل در لیست ما نیز از برند فرانسوی اشنایدر است، این کابل شبکه دارای استاندارد Cat6a و از نوع فویل دار است. با توجه به استاندارد Cat6a این کابل می تواند سرعت بیش از 10 گیگابیت بر ثانیه را تا طول 100 متری ارائه کند.

کابل شبکه اشنایدر اکتاسی Cat7a SFTP

متراژ: 500 متر

قیمت: 8.9 میلیون تومان

3- کابل شبکه اشنایدر اکتاسی Cat6 SFTP:

از این که کابل های اشنایدر اکتاسی را در بالای این لیست می بینید تعجب نکنید. اشنایدر با مهندسی دقیق خود حتی جداکننده زوج های تابیده شده (cross web) را هم بازطراحی کرده است و با کیفیت بالای روکش و رسانای کابل شبکه اتلاف کابل های خود را به حداقل رسانده است. با توجه به کیفیت آن ها حتی با قیمت بالای خود، ارزش خرید بالایی دارند.

کابل شبکه اشنایدر اکتاسی Cat5e FTP

متراژ: 500 متر

قیمت: 8.7 میلیون تومان

4- کابل شبکه اشنایدر دیجی لینک Cat6 SFTP تست فلوک:

کابل های شبکه اشنایدر دیجی لینک شاید از کابل های اکتاسی اشنایدر ارزان تر باشند، اما در مقایسه با سایر برندها ارزان نیستند. کابل شبکه Cat6 اشنایدر دیجی لینک SFTP یکی از این کابل هاست که با ضمانت گذراندن تست فلوک در بازار ایران موجود است.

متراژ: 500 متر

قیمت: 8.7 میلیون تومان

5- کابل شبکه لگراند Cat6a FTP تست فلوک:

شرکت فرانسوی لگراند نیز از شرکت های بزرگ حوزه تجهیزات پسیو شبکه است که بیش از 100 سال از تأسیس آن می گذرد. لگراند یکی از شرکت های نوآور و پیشرو در زمینه کابل کشی ساختار یافته است و تعجبی ندارد که کابل آن هم جز برترین های بازار ایران و جهان است. کابل فوق با توجه سرعت بالای خود (10 گیگابیت بر ثانیه) و شیلد دار بودن از قیمت بالایی نیز برخوردار است. روکش این کابل شبکه لگراند نیز از جنس LSZH است که مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی دارد و هنگام سوختن، دود سمی و شعله زیادی تولید نمی کند.

کابل شبکه لگراند

متراژ: 500 متر

قیمت: 7.05 میلیون تومان

6- کابل شبکه واندرفول Cat6 SFTP:

کمپانی واندرفول (Wonderful Hi-Tech) یک برند شناخته شده نیست اما بهتر است بدانید واندرفول بهترین شرکت تایوانی (یا شاید آسیایی) در تولید کابل های برق و شبکه است. البته در کسب این عنوان، رقبای بزرگی مانند دی لینک (D-Link) را به خصوص در کابل های شبکه پشت سر گذاشته است. کابل شبکه Cat6 واندرفول از نوع شیلد دار (SFTP) است و علاوه بر ارائه سرعت 10 گیگابیت تا فاصله 55 متری، توانایی خوبی در حذف نویز دارد. ضمن این که روکش آن از نوع LSZH است.

شرکت واندرفول

متراژ: 500 متر

قیمت: 7 میلیون تومان

7- کابل شبکه لگراند Cat7 SFTP:

کابل شبکه لگراند Cat7 با استاندارد بالای خود می تواند تا سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه را ارائه دهد و با روکش ضد حریق LSZH خود می تواند با خیال راحت در دیتاسنترها مورد استفاده قرار گیرد. در کابل های شبکه رده بالای موجود در بازار به نظر نگارنده این کابل بالاترین ارزش خرید را دارد.

گران ترین کابل های شبکه / لگراند

متراژ: 500 متر

قیمت: 6.8 میلیون تومان

8- کابل شبکه پندوئیت Cat7 S/FTP تست فلوک:

از دیگر کابل های شبکه دارای استاندارد بالا، کابل Cat7 پندووئیت است. شرکت آمریکایی پندوئیت یکی از بزرگترین شرکت ها در زمینه تجهیزات زیرساختی شبکه است و از همکاران اصلی شرکت های عظیمی چون سیسکو (Cisco) و HPE محسوب می شود. این کابل دارای یک شیلد فلزی به دور مجموع زوج ها و یک فویل بر روی هر زوج است و توانایی گذراندن تست فلوک را دارد.

لوگوی شرکت پندوئیت

متراژ: 500 متر

قیمت: 5.5 میلیون تومان

کابل های گران در دیتاسنتر / گران ترین کابل های شبکه

در این مقاله گران ترین کابل های شبکه بازار را بررسی کردیم. این کابل های شبکه از باکیفیت ترین و پرهزینه ترین کابل های شبکه هستند، اما مطمئن باشید اگر دارای یک شبکه بزرگ تجاری و یا یک دیتاینتر باشید، این کابل ها نیازهای شما را برآورده خواهند کرد. فراموش نکنید که کابل های شبکه را باید بر حسب نیاز خود بخرید، در یک شبکه کوچک اداری شما هیچ نیازی به کابل های شبکه Cat7 یا Cat6a نخواهید داشت، مگر زمانی که بخواهید تا سال ها نیاز به بروزرسانی شبکه خود نداشته باشید. در عوض در شبکه بزرگ و دیتاسنترها خرید یک کابل شبکه رده بالا امری بسیار بسیار ضروری است.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا