کامپیوتر و لپ تاپ

آموزش فرمول نویسی اکسل 2016

خرید کابل شبکه

اکسل از پرکاربرد ترین نرم افزارهایی است که توسط مایکروسافت عرضه شد.این برنامه را برای انجام محاسبات پیچیده و آسان ریاضی و نوشتن انواع فرمول ها به کار می گیرند. از کاربرد های مهم اکسل رسم انواع نمودار به کمک ابزار های گرافیکی است. در این مقاله به آموزش فرمول نویسی اکسل 2016 می پردازیم. پیش از هر اقدامی بهتر است برای شروع فرمول نویسی اجزای آن را بشناسیم. که شامل آدرس سلول ها، مقادیر ثابت، عملگرها، توابع و ساختار توابع می شوند.

مقادیرثابت: همان طور که از عنوان آن پیداست مقادیری هستند که تغییر نمی کنند، هم می تواند شامل اعداد و هم متن باشد. در فرمول نویسی عبارات متنی بین دو ” قرار می گیرند در غیر این صورت در محاسبه به شمار نخواهند آمد.

آدرس سلول ها: در شرایطی از آدرس سلول در فرمول نویسی استفاده می شود که امکان تغییر مقایر سلول در شرایط مختلف وجود دارد و این تغییر ها در نتیجه فرمول موثر است.

عمللگرها: این عنصر در فرمول نویسی خود به 4 دسته تقسیم می شود. این موارد شامل محاسباتی، مقایسه ای، رشته ای و عملگر آدرس می شود.

عملگرهای محاسباتی: عملگرهایی که برای محاسبات از آن ها استفاده می شود. این عملگر ها عبارتند از +، -، ×، / ، % و ^ که به ترتیب از راست به چپ برای عملیات جمع، تفریق، ضرب، تقسیم، درصد و توان به کار می روند.

عملگرهای مقایسه ای: همانطور که از نام آنها پیداست برای مقایسه به کار می روند. عملگرهای مقایسه ای شامل =، >، <، =<، => و <> که به ترتیب از راست به چپ، مساوی کوچکتر، بزرگتر، بزرگتر مساوی، کوچکتر مساوی و نامساوی بودن را بیان می کنند. نتیجه عملیات این عملگرها می تواند درست ( مثبت ) یا نادرست ( منفی ) باشد.

عملگرهای رشته ای: عملگر هایی که برای چسباندن دو رشته به یکدیگر از آن استفاده می شود. عملگر & جهت پیوند دادن داده های متنی در سلول استفاده می شود.

عملگر های آدرس: که جهت مشخص کردن محدوده و یا سلول های مورد بحث از آن ها استفاده می شود. این عملگرها شامل « : » (معرفی محدوده متوالی) و « ; » (معرفی محدوده غیر متوالی) در سلول ها مورد استفاده قرار می گیرد.

توابع: فرمول هایی هستند که به صورت پیش فرض در اکسل وجود دارد. توابع کار فرمول نویسی در اکسل را آسان تر خواهند کرد. این توابع با توجه به کاربردشان گروه بندی شده اند. این گروه بندی ها شامل: توابع مالی، تاریخ و ساعت، ریاضی و مثلثاتی، آماری، جستجو و مرجع، متنی، منطقی، پایگاه داده ،اطلاعاتی و مهندسی است.

ساختار توابع: به طور کلی هر تابع نام و یک یا چند ورودی را شامل می شود که ساختار آن به صورت [(… ,ورودی3 ,ورودی2 ,ورودی1)نام تابع] است.

نکاتی در فرمول نویسی

  1.   فرمول ها در یک سلول نوشته می شوند و هدف آن مشخص کردن محتوای آن سلول است. یعنی فرمول نوشته شده در یک سلول سرنوشت آن سلول را مشخص می کند. در واقع نمی توان در سلولی فرمول نوشته و نتیجه آن در سلول دیگری نمایش داده شود.
  2.   نتیجه فرمول های نوشته شده در سلول های اکسل تنها می تواند یک عدد، متن یا داده باشد. نمی توان فرمولی نوشت که اعداد زوج در بازه 1 تا 10 را نمایش دهد ولی می توان فرمولی نوشت که تعداد سلولهایی که در آنها اعداد زوج 1 تا 10 وجود دارد را نمایش دهد.

فرمول نویسی اکسل

نوشتن فرمول در اکسل روشی ساده دارد و از پیچیدگی بسیار کمی برخوردار است. برای نوشتن فرمول درون اکسل ابتدا علامت « = » را قرار می دهیم این عبارت برای اکسل به این معنا است که این سلول شامل یک فرمول خواهد بود. بعد از آن به طور مثال عملیاتی که می خواهید انجام شود را می نویسید مانند SUM که به مفهموم جمع بستن است و پس از آن سلولهایی که میخواهید مقادیرشان جمع بسته شود را داخل پرانتز با علامت : که برای انتخاب متوالی هست می نویسیم و در انتها کلید اینتر را فشار می دهیم. به خاطر داشته باشید تا پیش از پایان یافتن کد از کلید اینتر استفاده نکنید زیرا اکسل با تصور اینکه فرمول شما به پایان رسیده پیام خطا ی(#name?) را نمایش می دهد. با تغییر مقادیر درون هر سلول در اکسل که شامل کد شما باشد باعث تغییر سلول فرمول نویسی شده شما می شود.

فرمول نویسی اکسل

بطور کلی فرمول نویسی در اکسل در واقع استفاده از کدهای عملیاتی و محاسباتی است که در اکسل وجود دارند. این فرمول ها به شما کمک می کنند که فرآیند های زمان گیر عملیاتی را به جای چندین بار تنها یک بار فرمول نویسی کرده و برای دفعات بعدی با تغییر مقادیر مسیر کوتاه تری را طی کنیم.

5/5 - (1 امتیاز)
خرید تجهیزات پسیو شبکه
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا