آموزشراهنمای خریدسخت افزار

7 نکته‌ای که باید درمورد کارت های گرافیک آنبرد و اختصاصی بدانید

هنگام انتخاب کارت گرافیک برای کامپیوتر دسکتاپ، شما دو نوع انتخاب در اختیار دارید: کارت گرافیک آنبرد و کارت گرافیک آفبرد. ما در این مقاله به توضیح هر دو نوع کارت گرافیک خواهیم پرداخت و نقاط قوت و معایب هر کدام از این دو کارت را برای شما شرح می‌دهیم. امیدواریم در پایان بتوانید بسته به نیازی که دارید، بهترین کارت گرافیک را انتخاب کنید.

کارت گرافیک آفبرد یا اختصاصی از سخت‌افزار خودش استفاده می‌کند و به عنوان یک انتخاب جدی شناخته می‌شود اما کارت گرافیک آنبرد یا مجتمع از منابع بخش‌های دیگر کامپیوتر استفاده می‌کند و به عنوان یک راه حل ثانویه شناخته می‌شود.

اما این توضیح کافی نیست، هر کدام از این دو کارت گرافیک نقاط ضعف و قوت خودش را دارد و قبل از اینکه تصمیم بگیرد کدام کارت گرافیک برای شما بهتر است، باید از این نقاط ضعف و قوت مطلع باشید.

1- کارت گرافیک آنبرد چیست؟

کارت گرافیک آنبرد روی همان قسمتی از مادربرد قرار می‌گیرد که سی پی یو هم روی آن قرار گرفته است. این نوع کارت گرافیک چندین نقطه قوت دارد. برای مثال می‌توان به اندازه کوچک، مصرف کم انرژی و قیمت پائینی که این نوع کارت گرافیک دارد اشاره کرد.

کارت گرافیک‌های آنبرد شهرت بدی داشتند اما طی سال‌های اخیر این موضوع کاملاً تغییر کرده است.

کارت گرافیک آنبرد

 

امروزه این نوع کارت گرافیک برای محاسبات عمومی کاملا مناسب هستند، می‌توانید بازی‌های معمولی را با کمک آن‌ها اجرا کنید و به مشاهده ویدئوهای 4K بپردازید. اما این نوع کارت گرافیک در بعضی بخش‌ها نیز خیلی ضعیف است. برای مثال اصلاً برای اجرای برنامه‌های گرافیکی مناسب نیستند و بازی‌هایی با گرافیک بالا را هم نمی‌توانند اجرا کنند.

یکی از نکات مهم دیگری که باید به یاد داشته باشید، این است که کارت گرافیک آنبرد از حافظه اصلی سیستم استفاده می‌کند. به همین دلیل است که برخی اوقات با عنوان کارت گرافیک اشتراکی به این نوع گرافیک اشاره می‌شود. اگر رایانه شما 4 گیگابایت رم و 1 گیگابایت کارت گرافیک اشتراکی دارد، شما فقط 3 گیگابایت حافظه برای انجام امور محاسباتی در اختیار خواهید داشت.

اکثر سی پی یوهای امروزی کارت گرافیک آنبرد هم دارند و در کامپیوترهایی که کارت گرافیک اختصاصی هم دارند سیستم عامل اغلب به صورت خودکار و براساس عملکرد و بهره‌وری یکی از این دو کارت را انتخاب می‌کند.

از کارت گرافیک اشتراکی بیشتر در کامپیوترهایی استفاده می‌شود که کوچک نگه داشتن ابعاد در آن‌ها اولویت است. به همین خاطر از این نوع کارت گرافیک بیشتر در لپ تاپ، تبلت و گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود. در برخی کامپیوترهای دسکتاپ ارزان قیمت نیز از این نوع کارت گرافیک استفاده می‌شود.

2- کارت گرافیک اختصاصی چیست؟

 

کارت گرافیک اختصاصی

 

کارت گرافیک اختصاصی یک قطعه سخت افزاری است که مدیریت عملکرد گرافیکی کامپیوتر را برعهده دارد. برخی اوقات از آن‌ها با عناوینی نظیر کارت ویدئو و یا کارت گرافیک مجزا نیز یاد می‌شود.

کارت گرافیک مدل‌های مختلفی دارد اما تمام آن‌ها دارای پردازنده ویدئویی، مقداری رم و یک فن خنک‌کننده هستند.

3- کارت گرافیک اختصاصی یعنی عملکرد گرافیکی بهتر

اغلب کارت گرافیک‌های اختصاصی عملکرد بهتری نسبت به کارت های گرافیک آنبرد دارند. اما این فقط بخشی از داستان است. اینکه کدام کارت گرافیک را انتخاب می‌کنید به اولویت‌های شما بستگی دارد.

جای شک نیست که سخت‌افزار اختصاصی بهتر از سخت‌افزارهای داخلی هستند. اما این برتری چقدر است؟

نسل هشتم پردازنده‌های Core i7 اینتل بهترین عملکرد کارت گرافیک آنبرد را دارند. این پردازنده‌ها از کارت گرافیک AMD Radeon EX Vega M استفاده می‌کنند.

 

بنچمارک گرافیک اختصاصی و آنبرد

 

اطلاعات موجود روی وبسایت ویدئو بنچمارک نشان می‌دهد که عملکرد کارت گرافیک Vega M کاملا شبیه به کارت گرافیک میان رده RX 750 است که قیمتی حدود 200 دلار دارد.

از طرفی دیگر، قدرت کارت گرافیک‌هایی مانند سری Nvidia Titan XP دو برابر کارت گرافیک‌های اشتراکی می‌باشد اما قیمت آن‌ها به بیش از هزار دلار نیز می‌رسد.

4- کارت گرافیک اختصاصی مصرف برق بیشتری دارد

این که کارت‌های گرافیک اختصاصی از فن داخلی استفاده می‌کنند دلیل خاصی دارد: این کارت‌های به شدت داغ می‌شوند. در تست‌ها و تحت فشار شدید، درجه حرارت Titan XP به 85 درجه سانتی‌گراد و یا حتی بیشتر هم می‌رسد. این حرارت به اضافه حرارتی که سی پی یو و دیگر قطعات تولید می‌کنند می‌تواند باعث آسیب رسیدن به کامپیوتر شما شود و به همین خاطر باید مانع داغ شدن تجهیزات خودتان شوید.

در مقابل یک پردازنده Intel Core M با کارت گرافیک آنبرد در زمان بازی کردن فقط چیزی حدود 71 درجه سانتی‌گراد حرارت تولید می‌کند. به همین خاطر هیچ فنی در اینجا استفاده نمی‌شود و انرژی خیلی کمتری هم مصرف خواهد شد.

اما همانطور که دیدیم عملکرد کارت گرافیک آنبرد در مقایسه با یک کارت گرافیک اختصاصی ضعیف‌تر است اما اگر بازی نمی‌کنید و بهره‌وری انرژی برای شما مهم است، به احتمال زیاد بهتر است از این نوع کارت گرافیک استفاده کنید.

5- لپ‌تاپ‌هایی با کارت گرافیک اختصاصی هم وجود دارند

شما می‌توانید لپ‌تاپ‌هایی تهیه کنید که کارت گرافیک اختصاصی دارند اما انتخاب‌های شما محدودتر هستند. این لپ‌تاپ‌ها نیز اکثرا سایز بزرگتری دارند و قیمت آن‌ها نیز بیشتر است.

 

لپ تاپ Acer Swift 7

 

لپ‌تاپ‌هایی مانند DELL XPS 13 و یا Acer Swift 7 که از کارت گرافیک آنبرد استفاده می‌کنند ضخامتی کمتر از 1.27 سانتیمتر دارند. اما ضخامت یکی از مدل‌های مشابه این لپ‌تاپ‌ها با کارت گرافیک اختصاصی به حدودا 1.90 سانتی‌متر نیز می‌رسد.

اکثر لپ‌تاپ‌هایی که کارت گرافیک اختصاصی دارند لپ‌تاپ‌های گیمینگ و یا کامپیوترهای رده بالایی هستند که برای کاربران حرفه‌ای ساخته شده‌اند. همچنین در این گروه لپ‌تاپ‌های 13 اینچ تقریبا نایاب هستند و بیشتر لپ‌تاپ‌های 15 اینچ یا بیشتر فراگیر هستند.

6- کارت گرافیک آنبرد ارزان‌تر است

کامپیوترهایی که از کارت گرافیک آنبرد استفاده می‌کنند، نسبت به کامپیوترهایی که کارت گرافیک اختصاصی دارند ارزان‌تر هستند. البته این بدین معنی نیست که این کامپیوترها انتخاب ارزانی هستند. برای مثال اپل در تمام مدل‌های 15 اینچی مک‌بوک پرو از کارت گرافیک آنبرد استفاده می‌کند ولی این لپ‌تاپ‌ها گران قیمت‌ترین انتخاب در این محدوده هستند.

کامپیوترهای دسکتاپ آی‌مک هم از کارت گرافیک آنبرد استفاده می‌‎کنند اما قیمت آن‌ها نیز بیش از هزار دلار است.

در کامپیوترهای دسکتاپ دیگر تولیدکننده‌ها که شما آزادی بیشتر برای کانفیگ و ارتقا دارید، کارت گرافیک اشتراکی انتخاب ارزان قیمتی است. افزوده یک کارت گرافیک متوسط مانند Radeon RX 580 به سیستم می‌تواند قیمت آن را چند صد دلار افزایش دهد.

اما این بدین معنی نیست که تمام کارت گرافیک‌های اختصاصی گران قیمت هستند. در بازار کارت گرافیک‌های فوق‌العاده‌ای با قیمت منصفانه وجود دارند که عملکرد خیلی خوبی هم دارند.

7- کارت گرافیک اختصاصی برای گیمینگ مناسب‌تر است

آیا اینکه کارت گرافیک اشتراکی قدرت کمتری دارد، بدین معنی است که نمی‌توانید از آن برای گیمینگ استفاده کنید؟ لزوماً خیر.

پروفایل گیمینگ آنلاین استیم هر ماه نتایج یک نظرسنجی را منتشر می‌کند که سخت‌افزار مورد استفاده توسط 125 میلیون مشتری خودش را نشان می‌دهد. در نتایج آگوست 2018 مشخص بود که اغلب کاربران از کارت گرافیک‌های اختصاصی استفاده می‌کرند اما بیش از 10 درصد کاربران نیز از کارت گرافیک‌های آنبرد اینتل استفاده می‌کردند.

 

کارت گرافیک مجتمع

 

اگر شما هم قصد دارید از کارت گرافیک آنبرد برای گیمینگ استفاده کنید، باید چند موضوع را بپذیرید: اول اینکه نمی‌توانید تمام بازی‌ها را اجرا کنید و باید جزئیات بازی‌ها را کاهش دهید. در ضمن بازی‌های 4K نیز جزء محدودیت‌های شما خواهد بود.

8- چه نوع کارت گرافیکی برای من مناسب است؟

مقایسه مستقیم دو کارت گرافیک آنبرد و اختصاصی انتخاب را برای شما آسان‌تر خواهد کرد.

در صورتی که می‌خواهید از کامپیوتر خودتان برای گیمینگ جدی و واقعیت مجازی استفاده کنید بهتر است از یک کارت گرافیک اختصاصی استفاده کنید و حتی بهتر است این کارت گرافیک هسته‌های CUDA هم داشته باشد. همچنین برای استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی حرفه‌ای مانند نرم‌افزارهای انیمیشن، مجموعه CAD و ادیت ویدئو نیز به کارت گرافیک اختصاصی نیاز خواهید داشت. نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ و لایتروم نیز برای کارهایی مانند ویرایش فایل‌های RAW و کارهای 3 بعدی به پشتیبانی یک کارت گرافیک قوی نیاز خواهند داشت.

حتی از کارت گرافیک اختصاصی می‌توانید برای استخراج بیت کوئین و دیگر رمزارزها نیز استفاده کنید.

اما برای مقاصد دیگر کارت گرافیک‌های آنبرد کاملا مناسب هستند. می‌توانید با این نوع کارت بازی‌های معمولی را اجرا کنید و برای اجرای اکثر برنامه‌های ادوب نیز قدرت کافی را دارد. در صورتی هم که یک پردازنده نسبتا قوی داشته باشید، می‌توانید به تماشای ویدئوهای 4k هم بپردازید.

در واقع تا زمانی که نیاز به اجرای برنامه‌های خاصی نداشته باشید، نقاط قوت کارت گرافیک‌های اختصاصی مانند اندازه نهایی دستگاه و عمر باتری بیشتر، می‌تواند مزایای کارت گرافیک اختصاصی را جبران کند.

با استفاده از نکاتی که در این مقاله ذکر شد شما می‌توانید بسته به نیازی که دارید، کارت گرافیک مناسب خودتان را به راحتی انتخاب کنید. به نظر شما بهترین کارت گرافیک موجود در بازار چه نوع کارت گرافیکی است و باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

امید اتحادمحکم

کارشناس واحد تولید محتوا و کارشناس ارشد فنی نت‌رانه. دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد برق از دانشگاه گیلانه. پیش از این‌که به خانواده‌ی نت‌ران بپیونده، به‌مدت 4 سال در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی و طراحی مدارهای الکترونیکی فعالیت حرفه‌ای داشته. امید در زمینه‌ی تولید و بازاریابی محتوا تخصص داره.
خبرنامه
Notify of
guest
139 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
رضا

سلامی دوباره خدمت شما برای لپ تاپم یه مشکل اساسی پیش اومده بردمش ۳ جا نشون دادم نفهمیدن مشکلش چیه مشکل به این.شرح است :
دیروز که روشنش کردم کلا از دنده چپ روشن شد و موقع روشن شدن اذیت کرد بعد من سلامت باطری همون موقع چک کردم ۱۰۰بود
ساعت ۸ ساعت ۱۱ سلامت باطری به ۰ مطلق رسید در حالی که باطری کاملا سالم هست تستش کردم سالم بود باطری لپ تاپ رو با باطری که روشن میکنم مادربرد بوق خرابی کارت گرافیک میزنه در حالی که من کارت گرافیک ندارم 😂 و فن لپ تاپ با سرعت نور میچرخه و دما به ۹۰ میرسه راحت و.صفحه نمایش بالا نمیاد و بعد از ۵ دقیقه خاموش میشه ولی با شارژر مستقیم این مشکل ندارم تست رم انجام دادم سالم بود درایور ها هم بروز بود و سالم
راستی یه چیزی یادم رفت بگم دقیقا همون موقعی که روشن شد یه آپدیت ۱۲مگابایتی دانلود کرد که مال سال ۲۰۱۴ بود !! به نظر شما اگه ارتقا بدم ویندوز۱۰ مشکل حل میشه یا نه ?
آخه هیشکی هم.سر در نمیاره ازش

Faraz Mahmoodi

سلام رضا جان
به نظر میاد trojan باشه و سیستمت یه بد افزار نصب کرده. فکر کنم ویندوزت رو عوض کنی مشکلت حل میشه ولی قبلش درایو ها تو پارتیشن بندی و فرمت کن

مهدی

سلام ببخشید من دو سوال داشتم من میخوام کامپیوتر اسمبل کنم و ماندم که کارت گرافیک gt 1030 2g با پردازنده اینتل i3 9100f باهم ببندم یا AMD رایزن ۳ ۴۳۵۰g رو بدون گرافیک ببندم.

(کدام گرافیک بهتره )

و سوال بعدیم اینه که به پردازنده های گرافیکی باید حافظه رم داد سوالم اینه تا چند گیگ میتوانم به پردازنده رم بدم .
مثلا برای AMD گیگ ۴ رم خوبه یا بیشتر مثلا ۶ گیگ بعد چه تاثیری داره هرچه بیشتره بدیم بهتره.

احسان نعنایی

سلام مهدی عزیز متاسفانه جوابی برای سوال شما ندارم ولی خوشحال میشیم اگه به نتیجه ای رسیدی از همین طریق ما هم در جریان قرار بدی.

مهدی

سلام خسته نباشید ببخشید اگه کارت گرافیک وصل کنم تاثیر برروی دمای سی پی یو هم داره یعنی من الان دارم با انبرد کار میکنم دماش کمی بالا هست وقتی گرافیک بندازم دمای سی پی یو پایین میاد یا اصلا تاثیر نداره

Last edited 16 days پیش by مهدی
احسان نعنایی

سلام مهدی عزیز متاسفانه در این مورد اطلاعاتی ندارم !!

رضا

سلام من از ادمین های اینجا نیستم ولی فکر کنم تاثیر نداشته باشه و حتی دما بیاد تر جون فشار گرافیک مستقیم میوفته روی کارت گرافیک

Faraz Mahmoodi

سلام رضا جان
با وصل کردن کارت گرافیک مجزا دمای CPU میاد پایین چون پردازش گرافیکی از دوش پردازنده اصلی برداشته میشه.

امید

با سلام به ادمین محترم من یه سوال دارم اونم اینه که من یه گرافیک انبورد Hd2500 دارم با یه کارت گرافیک Gt 730 Ddr5 الان ایا این گرافیک انبورد روی قدرت کارت گرافیک تاثیر داره یا خیر؟

فراز رستمی

سلام امید
نه تاثیری نداره، بعد از اینکه کارت گرافیک وصل کنی گرافیک آنبورد غیر فعال میشه.

پارسا

سلام خسته نباشین
میخواستم بدونم cpu ryzen5 3400g با گرافیک انبرد vega11 و ۱۶ گیگ رمadata d80 4133mhz cl19 بهتره ( خود پردازنده از ۳.۸ تا۴.۲ مگاهرتزه فرکانسش و تا ۲۹۶۶ مگاهرتز رم رو ساپورت میکنه ولی میشه از xmpبرای پردازش بالا رمم حساب کرد) که من ۶ گیگ رو به گرافیک پردازنده اختصاص میدم ۱۰ گیگ هم همون رم.
یا cpu i5 10400f با کارت گرافیک gtx 1030 و ۸ گیگ رم adata d80 4133mhz cl19
شایان ذکره که gtx1030 و vega11 تو سایت benchmarks قریب به ۹۵ درصد یکین
ممنون میشم مشورت بدید

احسان نعنایی

سلام پارسا عزیز متاسفانه در این مورد اطلاعاتی ندارم، دوستانی که اطلاعاتی در این زمینه دارن خوشحال میشیم بتونن جواب پارسا رو بدن و اینکه پارسا جان اگه راه حلی برای این موضوع گیر آوردی یا به جواب سوالت رسیدی ممنون میشم ما هم مطلع کنی تا بقیه دوستانی که مشکل شمارو دارن اطلاع پیدا کنن .

Falco

بنچمارکاشونو دیدم vega11 با gtx1030 تقریبا یکیه

Falco

سلام رفقا ،میخواستم بدونم سی پی یو ۳۴۰۰g r5با گرافیک انبرد vega 11 با ۱۶ گیگ رم ای دیتا ۴۱۳۳ مگاهرتز بهتره (۶ گیگ از رمو اختصاص میدم به گرافیک و ۱۰ گیگ هم رم).
یا i5 10400f با یه گرافیک ۱۰۳۰ انویدیا و ۸ گیگ رم ای دیتا ۴۱۳۳مگاهرتز

فراز رستمی

سلام
ببین کارت گرافیک vega 11 بهتر از GT 1030 هست ولی از اون ورم CPU i5 10400f بهتر از ۳۴۰۰G هست، من خودم به شخصه سیستم اولی رو ترجیح میدم ولی بازم بستگی به کاری داره که میخوای با سیستم انجام بدی

ali

سلام ببخشید یه سوال داشتم سیستم من اینه دو تا رم ۲ گیگ یکی ۱۳۳۳ghzو یکی ۱۶۰۰ghz و cpu g1610 2.6 ghz و گرافیک آنبرد intel (R)hd graphics 1.7GB و مادر برد GIGABYTE مدل H61M-S2PV و حافظه HDD 512 GB با این سیستم داخل gta v وقتی تنظیمات بازی رو کمترین حالت ممکن قرار دارد هم داخل شهر لگ شدید دارم ولی در جاهای بیابانی و بیشتر جا ها لگ برطرف میشود و بعضی موقه ها هم در سرعت زیاد ادامه جاده محو میشود به نظر شما مشکل از کجاست کدام یکی از قطعات را باید ارتقا بدم و در بازی pubg mobil با شبیه ساز gameloop که گفته به ۳ گیگ رم نیاز دارد لگ خیلی زیادی دارم با اینکه میتونی تنظیمات گرافیکی رو تا full hd هم بیاری ممنون میشم جواب بدید پیشنهادتون برای ارتقا سیستمم چی هست؟

احسان نعنایی

سلام علی عزیز، اینکه تو جاهایی که بیابانی هست سیستم شما لگ نمیزنه یا درست بازی رو اجرا میکنه دلیلش اینه که پردازش تصویر به حداقل خودش میرسه و مورد بعدی که خدمت شما بگم اینه که مادربرد شما قدیمیه و به نظر من برای بازی ارزش ارتقاء نداره ولی در کل میتونی یه SSD با ظرفیت ۱۲۰ یا ۱۲۸ بگیری و رم هاتو به ۸ گیگ ارتقاء بدی .

رضا

سلام باز یه سوال دیگه دارم شرمنده دمای لپ تاپ من هنگام کار به ۷۶ درجه می رسه حداکثر
مشخصات: I5m560پردازنده
رم ۴گیگ
گرافیک ۲ گیگ انبورد
میخواستم ببینم ممکنه آسیب جدی به سیستم بزنه یا نه از یه جا پرسیدم گفت نه ولی گفتم.از شما بپرسم که مطمئن بشم کار سنگین بازی نیست منظورم یه کاری باهاش میکنم که دقیقا نصف cpu درگیر میشه دقیق ها حالا این دما آسیب میزنه یا نه ?

فراز رستمی

سلام رضا
دمای ۵۰ تا ۹۵ درجه فارنهایت برای سیستم دمای امن به شمار میره و باعث مشکل نمیشه.

رضا

ممنون ولی منظور من ۷۶ درجه سانتی گراد بود اینم اشکال نداره ?!!?

راستش روی لپ تاپ کریپتو تب رو نصب کردم و بیت کوین استخراج میکنم که دما بالا میره

احسان نعنایی

سلام رضا عزیز، فک میکنم داری اشتباه میکنی چون توی اون دما اصلا دست به لب تاپت نمیتونی بزنی و قطعا لب تاپت تا الان باید سوخته باشه، همونطور که فراز بهت گفت دمای معمولی و خوب برای یک سیستم بین ۵۰ تا۹۵ درجه فارنهایت هست که میشه ۱۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد .

رضا

پس یعنی بشدت بهش فشار میومده
با برنامه اسپید فن دما رو چک کردم
ولی حتی زمانی که با لپ تاپ هیچ کاری نمیکنم دما زیر۴۰ نمیاد

نکنه فن اسپید به فارنهایت نشون میده ?
چون واحدی ننوشته داخل برنامه

فراز رستمی

سلام رضا
SpeedFan می‌تونه دما رو به سانتیگراد، فارنهایت و کلوین نشون بده!‌ولی فکر کنم برای تو داره به فارنهایت نشون میده!‌ اگه به درجه سانتیگراد بود، تا الان سیستم ذوب شده بود، دستتم سوخته بود! 😂😉
در کل نگرانش نباش! اگه همونطوری که حدس میزنم دمایی که میگی به فارنهایت باشه هیچ مشکلی برای سیستم پیش نمیاد.

رضا

خیلی ممنون
چون یه لحظه ترسیدم
هارد دیسک دارم دمای اون رو میزنه ۳۵ پس قطعا فارنهایت هست
من فقط به یه خاطر گفتم سانتی گراد هست که پد موس خود لپ تاپ کمی داغ میشه
الان خیالم راحت شد

فراز رستمی

آها! خب پس خداروشکر!! الان تو این وضعیت گرفتن یه سیستم جدید خیلی دردسر داره!!

رضا

یه چیزی بگم خودم ترسیدم الان رفتم از اون موقع که بهم گفتید دیگه دما رو چک نکردم امروز چک کردم دیدم به سانتی گراد هست عکس هم می زارم ببینید تو قسمت های دقیق تر برنامه دما رو زده بود ۱۳۰ فارنهایت آخه دمای لپ تاپ من حتی تو حالت عادی کمتر از۳۰ نمیاد 😓

۲۰۲۱-۰۴-۲۶ ۱۰.۲۹.۲۷.jpg
فراز رستمی

آها!! این که دمای CPU سیستمته!! این زیر ۸۰ – ۹۰ باشه مشکلی نداره بالای این دما خطرناک میشه!

رضا

ممنون یه سوال دیگه هم دارم که اگه تو اون حوزه اطاعات دارید بپرسم در مورد هارد گوشی هست ?

فراز رستمی

آره یه چیزایی می‌دونم! سوالت چیه؟؟

رضا

دنبال خرید گوشی هستم یه گوشی پیدا کردم به اسم HTC u ultra خیلی روی کاغذ خوبه ۶۴ گیگ داخلی ۴ گیگ رم از همه مهم تر اسنپ دراگون۸۲۱
یعنی عالیه قیمتش هم ۳و ۸۰۰ هست از هرکی سوال کردم گفت گوشی خوبیه ولی تو سایت موبایل دات آی آر میگن مشکل هارد داره
نمیدونم چیکار کنم الان
بیشترشون میگن تا ارتقا میدن به اندروید ۸ هارد میسوزه
شما نوع هارد ها رو بلد هستید لطفا کمکم کنید
من خودمم آلان HTC دارم

فراز رستمی

رضا من خیلی گشتم ولی چیزی در مورد مشکل هارد پیدا نکردم! به نظر گوشیه خوبیه!

رضا

ممنون

Faraz Mahmoodi

خواهش میکنم

Ata

سلام به همه، من یه سوالی داشتم یکی از دوستای من یه کارت گرافیک ۴ گیگ داره که آنبورده و در حد اجرای یه بازی خیلی کم مثل Gta sa لگ میزنه سیستم با توجه به اینکه رم ۸ و core i5 نسل ۵ داره خیلی جالبه که این بازی رو لگ میزنه، میخواستم بدونم به چه علت اینجوری میشه سیستمی که اینجوریه، همه کار ها هم انجام داده از نظیر آپدیت کردن کارت گرافیک و تعویص ویندوز و حتی به چندتا نمایندگی هم نشون داده ممنون میشم پاسخ بدین😁

فراز رستمی

سلام عطا
ببین این موضوع میتونه دلایل مختلفی داشته باشه!
هارد یا SSD مشکل داشته باشه.
سیستم خنک کننده PC خوب کار نکنه.
مادر بردت نتونه سخت‌افزارهایی که بهش وصلن رو ساپورت کنه.
یکی از قطعات مثلاْ CPU یا کارت گرافیک مشکل داشته باشه.
و …
حالا قبل از اینکه اینارو چک کنی یه نگاه کن ببین مانیتور رو اشتباهی به کارت گرافیک آنبورد وصل نکردی!!

رضا

سلام خسته نباشید ببخشید سوال زیاد می پرسم
بازی کالاف دیوتی روی گوشی من اجرا میشه یا نه?
ادرنو۵۰۶
Cpu1.8 گیگاهرتز هشت هسته ای
رم :۳ گیگ

و یه سوال دیگه اینکه معیار تعین قدرت پردازنده های موبایل رو شرکت سازنده قرار بدیم یا فرکانس و تعداد هسته ?
ممنون

فراز رستمی

سلام رضا
طبق چیزی که شرکت Activision اعلام کرده شما می‌تونی COD Mobile رو روی هر دستگاهی که حداقل ۲ گیگ رم داشته باشه و اندرویش ۵.۱ و یا بالاتر باشه بازی کنی

رضا

ممنون از پاسخگویی شما لطفا جواب سوال دوم هم بدید اگه زحمتی نیست ممنون

فراز رستمی

رضا جان فکر کنم سوال دومت ارسال نشده! اگه میشه دوباره بفرستش تا در اسرع وقت جوابت رو بدیم

رضا

سوال دومم این بود: برای تعین قدرت پردازنده های موبایل مثلا پردازنده ۸ هسته ای ۲ گیگاهرتز مدیاتک بهتره یا پردازنده ۸ هسته ای ۱.۸ اسنپ دراگون چون بعضی ها میگن مدیاتک رو باید نصف کنی فرکانس ش رو درسته یا نه ?

فراز رستمی

سلام رضا
این که بگیم باید فرکانس و نصف کنی درست نیست ولی معمولاْ‌ تو این جور شرایط اسنپ دارگون عملکردش بهتر از مدیاتکه! اگه مدل پردازنده‌ها رو بهم بگی بهتر میتونم راهنماییت کنم.

رضا

بین اسنپ دراگون ۴۵۰ و مدیا تک هلیو p10

فراز رستمی

CPU اسنپ دراگون ۴۵۰ ۱۲.۵% سریعتره و ۱۴ نانو متر هم کوچکتره ولی GPU clock speed مدیا تک p10 تقریباً ۵۰مگاهرتز بیشتره! به طور کلی Qualcomm Snapdragon 450 گزینه‌ی بهتریه

رضا

خیلی ممنون چون واقعا گیج شده بودم اسنپ دراگون۴۵۰ داخل گوشی دیزایر۱۲ پلاس هست بازم ممنون از راهنمایی

احسان نعنایی

خواهش میکنم رضا جان ، اصالت و هدف اصلی نت ران، خدمت رسانی به همه ی دوستان عزیز فارسی زبانمون توی همه ی دنیاست .

ابوالفضل

سلام
آقای مهندس لبتاب من asus x540-ua. b هست یه سوالی داشتم آیا میشه گرافیک مجتمعش رو با گرافیک اختصاصی عوض کرد؟؟؟؟؟

فراز رستمی

سلام ابوالفضل
نه متاسفانه نمیشه

محمد پارسا

ببخشید مهندس زیاد سوال می پرسم شرمنده بین این دو لپ تاپ کدوم سرتره
Acer v3 571g
i5 3210m
Gt630m
Ram6 ddr3
750hdd 128 ssd
Dell 7370
M56y57
Hd515
Ram8ddr3
256g ssd m2
قیمت مدل دل ۲ ملیون گرون تره به نظرت کدوم بیشتر ارزش داره
اولی ۱۰۵۰۰
دومی ۱۲۵۰۰

محمد پارسا

اولی دست دومه
دومی استوک
بعد عزیز شما گفتی passmark معتبرترینه اختلاف گرافیک هر دو حدود ۷۰ امتیازه یعنی اولی ۵۵۰ دومی فک کنم ۶۲۰

محمد

سلام خسته نباشید
ترکیب کارت گرافیک اختصاصی با سی پی یویی که گرافیک انبورد نداشته باشه از نظر قدرت با سی پی یویی که گرافیک انبورد داره فرق داره داخل بازی؟

امیرحسین

سلام جناب یک سوال داشتم خدمتتون بنظر شما ryzen 3 3400g گرافیک انبوردش برای گیم های مثل اپکس و جی تی ای وی و پابجی مناسبه؟

Alireza

سلام. سیستم من core i3 7100 3.90 داره با کارت گرافیک nvidia 9500 به نظر شما اگر با گرافیک آنبورد بازی کنم بهتر نیست اگه بهتره چجور میتونم این کارو انجام بدم

محمد پارسا

سلام مهندس عزیز می خواستم بدونم به نظر جنابعالی بین این دو لپ تاپ کدومش برای فتوشاپ و کورل و کمی هم گیم بهتره
لپ تاپ ۱
i5 3210m
Nvidia gt 630m 2 g vram
And hd 4000
750hdd+128ssd
Ram 6 ddr3
و اما لپ تاپ ۲
i3 7020u
Uhd graphics 620
1t hdd
Ram 4 ddr4
خیلی ازتون ممنونم 🙏🙏 بخواطر سایت بی نظیرتون آرزوی سلامتی و موفقیت براتون دارم

محمد پارسا

ولی مهندس من توی سایت های بررسی CPU زدم i5 3210m قوی تر از i3 بود
و اما یک سوال دیگه اگر آدم نخواد بازی های سنگین بریزه و در حد فتوشاپ باشه از نظر شما سی پی یو مهم تره یا جی پی یو ؟
بعد uhd620 خیلی بهتره یا فقط کمی؟

هومن

سلام آقا امید خوشتیپ و با شخصیت نمیدونم نظر قبلیم اومد یا نه ولی دوباره مینویستم اگر قبلی رو خوندی اینو بیخیال شو
مشخصات:
سی پی یو i3 2100- 3.1
گرافیک آنبورد intel hd Graphics
رم ۴ گیگ دو کاناله DDR3 باس ۱۳۳۳

انتظارات ما از این سیستم:
۱- کار کردن بدون هنگ کردن با نرم افزار های ادیت فیلم مثل CAMTASIA و امثالهم ، در حالی که همون کامتازیا در حال رندرینگ و ۳۰ تا تب فایرفاکس باز باه تازه دو تا ویدیو دیگه هم با pot player در حال بررسی باشن و پلی شده باشن😓(الان خوبه ولی گاهی یهو کلیک میکنی رو کامتازیا هنگ میکنه)

۲- اولویت دوم بازی GTA V
که حداقل ۴ گیگ رم و گرافیک فک کنم با شیر ۱ گیگ میخواد (بدون لگ)

حالا سوال:
اول اینکه شما توصیه به ارتقای رم به ۸ گیگ دارید
یا خرید کارت گرافیک اختصاصی ؟(اگر مدل کاا گرافیک مقرون به صرفه در این حد بهم معرفی کنی مردونگی رو د حقم تموم کردی😻😅🌹)

سوال دوم و اخر اینکه اگر نظرت رو کارت گرافیک مجزاست،به نظرت مشکل کامتازیا هم با وجود کارت گرافیک مجزا و رم ۴ گیگ حل میشه لگ نزنه سیستم؟

هومن

دمت گرم عشق منی 😻😻 خیلی لطف کردی.اس اس دی سامسونگ ۵۰۰ گیگ evo 860 هم دارم رو این سیستم و بله درست میفرمایی.تشکر فراوان

رضا

سلام دوباره من اومدم با یه سوال دیگه
یه مادر برد هست ۱۲ تا کارت گرافیک گنجایش داره ولی تصویر نمیده نمیدونم مشکل از کجاش میتونه باشه قیمتش رو.مفت گذاشتن ۶۷ تومن خریدم حالا چطوری باید تعمیرش کرد ?

رضا

سلام یه سوال دیگه داشتم مربوط به این موضوع نیست ولی چون تنها سایتی هستید که زود جواب میدید میپرسم : بازی پابجی روی این موبایل اجرا میشه یا نه ۱_اندروید۸ گرافیک ادرنو ۵۰۶ رم ۳ گیگابایت حافظه داخلی ۳۲ گیگ و پردازنده اسنپ دراگون ۴۵۰ با فرکانس ۱.۸ هشت هسته ای ممنون

رضا

خیلی ممنون از پاسخ سریع واقعا بهترین سایت رو دارید از لحاظ اطلاعات و پاسخ گویی

سجاد

سلام و درور خدمت ادمین محترم
مدتی پیش یک آگهی مینی کیس دیدم که مشخصات رو به این صورت زده بود:
Core i5 نسل ۳
Ram : 4 gb
VGA: intel 2g
میخواستم بدونم این VGA: intel 2g که نوشته یعنی گرافیک انبرد ۲ گیگابایتی داره؟
و اینکه مثلا به یک مینی کیس میشه کارت گرافیک جدا وصل کرد؟مثلا gt730 یا هر چیزی که داخل اوت فضا جا بگیره؟و رم رو اتقا بدیم؟
و اگه میشه ارتقا داد میشود مثلا بازی GTA 5 online را با اف پی اس بالا ۳۰.۴۰ اجرا کرد؟
ممنون.

امید

گرافیکمم انبرد میخواستم بدونم رمم ۱۶ شه انبرد بالا تر میره یانه

امید

سلام ببخشید من یه سوالی دارم من cpu 4570 دارم میخواستم بدونم من الن رمم ۸ اگر یه ۸ دیگه اضافه کنم گرافیکم قوی تر میشه یا نه

پیام

درود من در رابط گرافیک های انبد وگا سوال دارم با این که انبر هست توی تمام سایت ها در مشخصات برای گرافیک وگا هشت زدن دو گیگابایت فضای اختصاصی یعنی این دو گیگابایت مربوط به رم سیستم نیست و برای خود گرافیک هست؟!

پیام

ممنون

محمد

سلام . مدتیه یه لپتاپ برای دیدن فیلم خریدم حالا میخوام اگه بشه گیم هم نصب کنم با این مشخصات برای بازی کردن امیدی هست
۲۴۵۰m_Cpu:intel core i5
Ram:8
Graphics:intel hd 3000

محمد

مرسی از پاسخ سریعتون. نه برای بازی های جدید نمیخوام در کل میشه چند بازی خوب معرفی کنید اگه براتون زحمت نمیشه بازم تشکر

محمد

واقعا ممنونم از پاسخگوییتون مرسی

محمد

و یه سوال دیگه هم اینکه برای گرافیک چیکار میتونم بکنم. چون هیچ اطلاعاتی در این باره ندارم. ینی نمیشه علاوه بر این گرافیک انبورد، یه گرافیک دیگه هم داشته باشم اگه میشه چطور میتونم؟

رضا

سلام من یه لپ تاپ دارم که قطر نسبتا زیادی داره میخواستم ببینم میشه بهش گرافیک اختصاصی اضافه کرد یا نه (مثل لپ تاپ های جدید نازک نیست داخل سایت جواب بدید ممنون میشم

رضا

سرچ کردم اما چون لپ تاپم قدیمی هست اطلاعات خوبی پیدا نکردم مدلش لپ تاپ دل e4310
ممنون از سایت خوبتون

رضا

ممنون

Sahar

سلام
من یه ماردبرد B360 giga دارم حدود یه سال پیش خریدم کارت گرافیک آنبردش کار نمیکنه.یه کارت گرافیک جدا داره که روی اون تصویر دارم اما وقتی کابل VGA رو به گرافیک آمبردش وصل میکنم تصویر ندارم.تو تنظیمات بایوس هم چیزی پیدانکردم میشه لطفا راهنمایی کنید
ممنون

Sahar

سلام ممنون از پاسخ شما،ینی اگر کارت گرافیک رو از مادربرد جدا کنم گرافیک آنبورد درست کار میکنه؟

متین

سلام ببخشید سیستم من رم ۸gig ddr3 سی پی یو core i5 3570 با
گرافیک آنبورد intel hd graphic 2500 …قدرت این گرافیک آنبورد چطوریه؟بازی ای اجرا میکنه؟

Amir

سلام گرافیک cpu من hd 4600 هست و کارت گرافیک من gt 730 آیا میشه قدرت اینها باهم ترکیب بشه و فریم بیشتری در بازی ها بگیرم؟

محمد

سلام میشه گرافیک آنبرد رو با آفبرد یا اختصاصی تعویض کرد ممنون میشم اگه جواب بدید

امیر رئوفیان

سلام
چند تا سوال داشتم
با گرافیک انبرد amd ryzen 3 3200g که vega 8 هست میتونم بازی کنم؟
و اینکه ryzen 5 3400g با مادربرد prime b 450m_a سازگاره؟
با این دو تا گرافیک انبورد بازی هایی مثل GTA v و rinbow six و call of duty warzon رو با چه کیفیت و fps جواب میده؟
ممنون میشم اگه پاسخ بدین

Rasoool

سلام من با گرافیک vega8 تونستم pes21 رو با کیفیتم متوسط بازی کنم

نت ران

ممنون از این‌که تجربیات‌تون رو در اختیارمون قرار می‌دین.

میلاد

با سلام خدمت مهندس عزیز و سپاس از سایت خوبتون جسارتا سه تا سوال حیاتی داشتم سپاس گذار میشم اگه سریعتر پاسخ بدید:
۱ – اول اینکه بنده فتوشاپ و طراحی میکنم و سیستمی دارم که اسمبل خریدمش با مشخصات زیر:
cpu:i5 3470 نسل سوم ، رم ۱۶ddr3، هارد ۱۲۸ ssd و ۵۰۰ hdd، گرافیک ۲۳۰ gt
اما با این مشخصات توی یه فتوشاپ ۲۰۲۰ لگ میزنه و از برخی قابلیت های نمی تونم استفاده کنم چه برسه به پریمیر، اون وقت یکی از دوستان گفت این هنگ ها و کندی ها مال پردازنده قدیمی نسل سوم و گرافیک قدیمی هست که شرکت ادبی دیگه از هردوش حمایت نمیکنه و باید سیستم رو ارتقا بدی، می خواستم بدونم آیا این گفتش درسته؟
۲- راستش بنده می‌خوام برای طراحی یک تبلت قلم دار بگیرم ،راستش میخواستم بپرسم اگر طرف حرفش درست باشه و باید سیستم رو ارتقا بدم میتونم لپ تاپ دل با صفحه ی لمسی و پردازنده نسل ۱۰اینتل به همراه ۱۶گیگ رم و گرافیک uhd intel 620 برای فتوشاپ بگیرم؟ البته می‌دونم برای پریمیر باید از کارت گرافیک اکسترنال استفاده کرد و البته این لپ تاپ تاندرپورت هم داره، اما آیا برای فتوشاپ این گرافیک آنبردش کافی نیست؟
۳- یه بابایی چند روز پیش بهم گفت : اگر میخوای آیپد ۲۰۲۰ بگیر و از لپتاپ برای طراحی خیلی بهتره، آیا حق با اونه؟

محمد سلیم براهوئی

با سلام
از زحمات شما مچکریم
سیستم پیشنهادی برای انجام فتوشاپ کورل ایلیستریتور و نرم افزارهای طراحی چیه ؟
پردازنده آنبرد یا اختصاصی ؟
هارد ایا مهمه ssd باشه ؟
رم باید چی بزارم که سیستم هماهنگ باشه ؟
پاور چی ؟ برای پیش بینی گرافیک اختصاصی باید پاور ۴۵۰ وات بزارم ؟
ممنون میشم
۰۹۱۵۹۹۳۰۳۰۹
محمد سلیم براهوئی

محمد صدرا مقدمی

سلام من تازه سیستم بستم هنوز کارت گرافیک نخریدم سی پی یوم core i5 9600k هستش رمم هم ۱۶ هستش ولی تو معمولی ترین بازی ها مثل striker zone سیستم هنگ میکنه ! مشکل از کجاست؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

امین

سلام
من پردازنده i5 8400 گرفتم ولی گرافیک مجتمعش که UHD 630 هستنش رونمیتونم فعال کنم
موقع نصب درایور با ارور
this installation package is not supported by this processor type
مواجه میشم
ممنون میشم راهنمایی کنید.

erfaan

سلام خسته نباشید
مدل لپتاب من asus k542ufاست گرافیک ۲ geforce mx130دارم یه کارت گرافیک دیگه هم دارم مدلش intel uhd 620میتونم یک کدوم از اونا رو عوض کنم .؟
اگه نشد بازی هایی مصل ردد۲ رو چجوری بالا میاره؟؟

ابیرام

سلام مهندس عزیز خسته نباشید مطالبتون بسیار مفید بود ممنون بخاطر زحمتی که میکشید و پاسخ میدید.
من مادربرد asus h110m-c و رم ۸ دارم و گرافیکم ATI Radeon hd 5400 هست و cpu g4400 هست .
سوال اولم که خیلی مهمه برام جوابش اینه که کارت گرافیک خود مادربردم از کارت گرافیک اختصاصیم بهتره؟
دوم اینکه اگر بخوام بازی مثل فورتنایت یا کلاف دیوتی موبایل رو با سیستم بازی بکنم باید هم کارت گرافیک و هم سی پی یو رو هر دو رو ارتقا بدم؟ یا فقط کارت گرافیک رو ارتقا یا فقط cpu رو ارتقا بدم کافیه؟
سوال سوم اینکه اگر جوابتون مثبت بود و باید ارتقا بدم به نظرتون چه کارت گرافیک یا سی پی یو یی بگیرم؟

Abolfazl

گرافیک انبرد ۴۴۰۰بازی هایی که گرافیکشان دو گیگ است را میکشد

Alii

سلام خسته نباشید من سیستم اینه:

سی پی یو: Intel i5

رم: ۶ گیگ

مدل کارت گرافیک Intel hd graphics 4400

گرافیک اختصاصی ۱۲۸ مگ

گرافیک اشتراکی ۲ گیگ

تا سال ۲۰۱۵ همه بازیارو میتونم بازی کنم بعد از این سال میتونم بازیهارو با پایین اوردن تنظیمات بازی کنم ؟

شایان

سلام و درود به سایت خوبتون

ببخشید من میخواستم بدونم با این مشخصات سیستمم بخصوص این گرافیک انبردم میتونم کانتر استریک گلوبال افیشل یا همان سی اس گو رو باز کنم

مشخصات:
رم:۸
سی پی یو:intel 5400 gold box 3,70 ghz
گرافیک انبرد : Intel® UHD Graphics 610 که ۱ گیگ میشه

علی عنایتی

سلام و وقت بخیر
ممنون از مطالب کاربردی تون
سوالم اینه که آیا برای گرفتن تصویر از سیستم فقط باید مادربردی که از گرافیک آنبرد بهره میبره استفاده کنیم.یا نه سی پی یو هم باید gpu داشته باشه.و این دو باید همزمان از گرافیک آنبرد پشتیبانی کنند؟

یونس

سلام

من یه فقط سوال داشتم اگر جوابمو بدید ممنون میشم ؛

یه کامپیوتر با مشخصات زیر : intel core i3-8100 و۳.۶۰ Ghz cpu و ۸ گیگا رم حافظه دارای کارت گرافیکی آنبرد میتونه برنامه فلایت سیمولاتور ایکس را در ویندوز ۱۰ اجرا کنه یا باید حتما کارت گرافیکی غیر آنبرد باید براش بخرم ؟

ممنون میشم جواب به ایمیلم بفرستید

سپاسگزارم

Amir

ی سوال
میدونم خیلی احمقانست ولی..
از کجا باید بفهمیم ی سیستم گرافیک آنبرد داره یا نه اگه داره قوی و ضعیف داره یا نه همه گرافیک های آنبرد یکسانند
ممنون

majid

سلام من یه مادربرد p5kpl-am دارم که پورت vga داره و cpu های سوکت ۷۷۵ میخوره چون فقط گرافیک انبرد مادربرد داره کار میکنه (بدون گرافیک cpu ) من میتونم با رم ۸ این کمبود حافظه گرافیک رو جبران کنم؟ لطفا جواب بدید با تشکر

علی

سلام ببخشید می خواستم بدون چطور در بفهمیم در گاه کارت گرفیک داریم یا نه؟

محمد

سلام، آیا گرافیک انبورد روی شیر گرافیک افبرد تاثیر دارد؟

Miladsajedi38382

سلام.من مادر برد مدل msi a55m p33 دارم و از کارت گرافیک آنبورد استفاده میکنم.آیا میشه در کنار کارت گرافیک آنبورد از کارت گرافیک اختصاصی استفاده کرد؟

احسان نعنایی

سلام میلاد عزیز ، اگر مادربرد شما درگاه اتصال کارت گرافیک داشته باشه ، قطعا میتونید از کارت گرافیک استفاده کنید .

علی

سلام
یک سوالی داشتم ، حافظهRAM لپتاپ تا چه حد می‌تونه برای گرافیک آنبرد شیر کنه؟
مثلا اگه رم ۱۶ گیگ بزاریم روی لپ‌تاپ می‌تونه به پردازنده گرافیکی دستگاه کمک کنه؟

سام

سلام امید خان وقت بخیر‌. میشه جوابی برای من بذارید؟ من مقالاتی میخوندم ک گرافیکهای‌ آنبورد رو با کارت گرافیک قیاس میکردن‌! یعنی طرف میگفت مثلا آنبورد ۷۵۴۰ اینتل با nvidia 740gt برابری میکنه ‌.. ی همچین چیزی، منم بودجه خیلی کمی دارم و مینی کیسهای‌ استوک‌ اچ پی با گرافیک آنبوردهای‌ ۴۰۰۰ و ۷۵۴۰ وجود دارن که حس میکنم درسته آنبوردن اما حسابی ابرومندن‌!! مثلا شاید اینتل اچ دی ۲۰۰۰ یا ۲۵۰۰ آنچنان قوی نباشن ولی با آنبوردای ۴۰۰۰ ب بالا میشه وارد مقوله ی حرفه ای گرافیک هم شد‌ حتی‌!! منم کار فتوشاپی‌ میکنم‌!! بازی باز نیستم ولی یوقتا بدم نمیاد فوتبالی یا ی سری بازی هم داشته باشم‌، طبق چیزاییکه دیدم حس میکنم آنبوردای‌ ۴۰۰۰ ب بالا خصوصا ۷۵۴۰ حسابی خوبن‌، حتی تو سایت ebay ی کیس دیدم ک زده بود کیس گیمینگ‌ ولی گرافیکش‌ آنبورد ۷۵۷۰ بود که من واقعا تعجب کردم چطور زده گیمینگ؟ یعنی این گرافیک انقدر خوبه؟ براهمین مینی کیسی دیدم ک گرافیک ۷۵۴۰ داره آنبورد ولی واقعا نمیدونم حدش‌ رو‌!! مثلا خیلی دوست داشتم بدونم این آنبوردا در اندازه کدوم کارت گرافیک هست زورشون؟ مثلا همین اینتل ۷۵۴۰ زورش اندازه چ کارت مجزای گرافیکیه؟ فک نمیکنم انقدر پایین باشه ک قابل قیاس نباشن‌. از طرفی مطمئن ام نیستمو‌ جایی ام توضیح نداده دربارش‌. من با کارت گرافیک nvidia 9400gt قدیمی ۱۳سال پیش فتوشاپ کار میکردم‌ تا همین چندماه پیش (۹۸) یعنی ی اینتل اچ دی ۴۰۰۰ با اون برابری نمیکنه؟ باید بکنه و بالاترم باشن قطعا‌!! اگر ریز قدرت‌ و نسبتشونو‌ میدونید بمن بگید من تو خریدم مطمئن شم. حدود ۱.۷۰۰ اینا هزینست‌ ک مینی کیسای‌ اچ پی core i5 با آنبورد ۴۰۰۰ و ۷۵۴۰ موجود هستن بااین قیمت و حس میکنم خوبن و میتونم فتوشاپمو‌ کار کنم راحت، ولی باز اگر از متخصصین‌‌بشنوم‌ قدرتشون‌ رو خیالم راحتتره‌!! همه جا میگن آنبورد برا سبکه افبرد‌ برا سنگینه ولی بلاخره ی فرقی بین اینتل اچ دی ۲۰۰۰ با اچ دی ۴۰۰۰ و ۷۵۴۰ و اینا هست دیگه و همشون درحد متوسط نیستن و خوبم داره حس میکنم‌، که مثلا ۷۰ تا ۸۰ درصد بازیارم‌ ساپورت‌ کنن حتی، اگر اطلاعات ریزی در موردشان داشتین ممنون میشم ب منم بگین ببینم میتونم همین کیس رو تهیه کنم،

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا