آموزشراهنمای خریدسخت افزار

7 نکته‌ای که باید درمورد کارت های گرافیک آنبرد و اختصاصی بدانید

هنگام انتخاب کارت گرافیک برای کامپیوتر دسکتاپ، شما دو نوع انتخاب در اختیار دارید: کارت گرافیک آنبرد و کارت گرافیک آفبرد. ما در این مقاله به توضیح هر دو نوع کارت گرافیک خواهیم پرداخت و نقاط قوت و معایب هر کدام از این دو کارت را برای شما شرح می‌دهیم. امیدواریم در پایان بتوانید بسته به نیازی که دارید، بهترین کارت گرافیک را انتخاب کنید.

کارت گرافیک آفبرد یا اختصاصی از سخت‌افزار خودش استفاده می‌کند و به عنوان یک انتخاب جدی شناخته می‌شود اما کارت گرافیک آنبرد یا مجتمع از منابع بخش‌های دیگر کامپیوتر استفاده می‌کند و به عنوان یک راه حل ثانویه شناخته می‌شود.

اما این توضیح کافی نیست، هر کدام از این دو کارت گرافیک نقاط ضعف و قوت خودش را دارد و قبل از اینکه تصمیم بگیرد کدام کارت گرافیک برای شما بهتر است، باید از این نقاط ضعف و قوت مطلع باشید.

1- کارت گرافیک آنبرد چیست؟

کارت گرافیک آنبرد روی همان قسمتی از مادربرد قرار می‌گیرد که سی پی یو هم روی آن قرار گرفته است. این نوع کارت گرافیک چندین نقطه قوت دارد. برای مثال می‌توان به اندازه کوچک، مصرف کم انرژی و قیمت پائینی که این نوع کارت گرافیک دارد اشاره کرد.

کارت گرافیک‌های آنبرد شهرت بدی داشتند اما طی سال‌های اخیر این موضوع کاملاً تغییر کرده است.

کارت گرافیک آنبرد

 

امروزه این نوع کارت گرافیک برای محاسبات عمومی کاملا مناسب هستند، می‌توانید بازی‌های معمولی را با کمک آن‌ها اجرا کنید و به مشاهده ویدئوهای 4K بپردازید. اما این نوع کارت گرافیک در بعضی بخش‌ها نیز خیلی ضعیف است. برای مثال اصلاً برای اجرای برنامه‌های گرافیکی مناسب نیستند و بازی‌هایی با گرافیک بالا را هم نمی‌توانند اجرا کنند.

یکی از نکات مهم دیگری که باید به یاد داشته باشید، این است که کارت گرافیک آنبرد از حافظه اصلی سیستم استفاده می‌کند. به همین دلیل است که برخی اوقات با عنوان کارت گرافیک اشتراکی به این نوع گرافیک اشاره می‌شود. اگر رایانه شما 4 گیگابایت رم و 1 گیگابایت کارت گرافیک اشتراکی دارد، شما فقط 3 گیگابایت حافظه برای انجام امور محاسباتی در اختیار خواهید داشت.

اکثر سی پی یوهای امروزی کارت گرافیک آنبرد هم دارند و در کامپیوترهایی که کارت گرافیک اختصاصی هم دارند سیستم عامل اغلب به صورت خودکار و براساس عملکرد و بهره‌وری یکی از این دو کارت را انتخاب می‌کند.

از کارت گرافیک اشتراکی بیشتر در کامپیوترهایی استفاده می‌شود که کوچک نگه داشتن ابعاد در آن‌ها اولویت است. به همین خاطر از این نوع کارت گرافیک بیشتر در لپ تاپ، تبلت و گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود. در برخی کامپیوترهای دسکتاپ ارزان قیمت نیز از این نوع کارت گرافیک استفاده می‌شود.

2- کارت گرافیک اختصاصی چیست؟

 

کارت گرافیک اختصاصی

 

کارت گرافیک اختصاصی یک قطعه سخت افزاری است که مدیریت عملکرد گرافیکی کامپیوتر را برعهده دارد. برخی اوقات از آن‌ها با عناوینی نظیر کارت ویدئو و یا کارت گرافیک مجزا نیز یاد می‌شود.

کارت گرافیک مدل‌های مختلفی دارد اما تمام آن‌ها دارای پردازنده ویدئویی، مقداری رم و یک فن خنک‌کننده هستند.

3- کارت گرافیک اختصاصی یعنی عملکرد گرافیکی بهتر

اغلب کارت گرافیک‌های اختصاصی عملکرد بهتری نسبت به کارت های گرافیک آنبرد دارند. اما این فقط بخشی از داستان است. اینکه کدام کارت گرافیک را انتخاب می‌کنید به اولویت‌های شما بستگی دارد.

جای شک نیست که سخت‌افزار اختصاصی بهتر از سخت‌افزارهای داخلی هستند. اما این برتری چقدر است؟

نسل هشتم پردازنده‌های Core i7 اینتل بهترین عملکرد کارت گرافیک آنبرد را دارند. این پردازنده‌ها از کارت گرافیک AMD Radeon EX Vega M استفاده می‌کنند.

 

بنچمارک گرافیک اختصاصی و آنبرد

 

اطلاعات موجود روی وبسایت ویدئو بنچمارک نشان می‌دهد که عملکرد کارت گرافیک Vega M کاملا شبیه به کارت گرافیک میان رده RX 750 است که قیمتی حدود 200 دلار دارد.

از طرفی دیگر، قدرت کارت گرافیک‌هایی مانند سری Nvidia Titan XP دو برابر کارت گرافیک‌های اشتراکی می‌باشد اما قیمت آن‌ها به بیش از هزار دلار نیز می‌رسد.

4- کارت گرافیک اختصاصی مصرف برق بیشتری دارد

این که کارت‌های گرافیک اختصاصی از فن داخلی استفاده می‌کنند دلیل خاصی دارد: این کارت‌های به شدت داغ می‌شوند. در تست‌ها و تحت فشار شدید، درجه حرارت Titan XP به 85 درجه سانتی‌گراد و یا حتی بیشتر هم می‌رسد. این حرارت به اضافه حرارتی که سی پی یو و دیگر قطعات تولید می‌کنند می‌تواند باعث آسیب رسیدن به کامپیوتر شما شود و به همین خاطر باید مانع داغ شدن تجهیزات خودتان شوید.

در مقابل یک پردازنده Intel Core M با کارت گرافیک آنبرد در زمان بازی کردن فقط چیزی حدود 71 درجه سانتی‌گراد حرارت تولید می‌کند. به همین خاطر هیچ فنی در اینجا استفاده نمی‌شود و انرژی خیلی کمتری هم مصرف خواهد شد.

اما همانطور که دیدیم عملکرد کارت گرافیک آنبرد در مقایسه با یک کارت گرافیک اختصاصی ضعیف‌تر است اما اگر بازی نمی‌کنید و بهره‌وری انرژی برای شما مهم است، به احتمال زیاد بهتر است از این نوع کارت گرافیک استفاده کنید.

5- لپ‌تاپ‌هایی با کارت گرافیک اختصاصی هم وجود دارند

شما می‌توانید لپ‌تاپ‌هایی تهیه کنید که کارت گرافیک اختصاصی دارند اما انتخاب‌های شما محدودتر هستند. این لپ‌تاپ‌ها نیز اکثرا سایز بزرگتری دارند و قیمت آن‌ها نیز بیشتر است.

 

لپ تاپ Acer Swift 7

 

لپ‌تاپ‌هایی مانند DELL XPS 13 و یا Acer Swift 7 که از کارت گرافیک آنبرد استفاده می‌کنند ضخامتی کمتر از 1.27 سانتیمتر دارند. اما ضخامت یکی از مدل‌های مشابه این لپ‌تاپ‌ها با کارت گرافیک اختصاصی به حدودا 1.90 سانتی‌متر نیز می‌رسد.

اکثر لپ‌تاپ‌هایی که کارت گرافیک اختصاصی دارند لپ‌تاپ‌های گیمینگ و یا کامپیوترهای رده بالایی هستند که برای کاربران حرفه‌ای ساخته شده‌اند. همچنین در این گروه لپ‌تاپ‌های 13 اینچ تقریبا نایاب هستند و بیشتر لپ‌تاپ‌های 15 اینچ یا بیشتر فراگیر هستند.

6- کارت گرافیک آنبرد ارزان‌تر است

کامپیوترهایی که از کارت گرافیک آنبرد استفاده می‌کنند، نسبت به کامپیوترهایی که کارت گرافیک اختصاصی دارند ارزان‌تر هستند. البته این بدین معنی نیست که این کامپیوترها انتخاب ارزانی هستند. برای مثال اپل در تمام مدل‌های 15 اینچی مک‌بوک پرو از کارت گرافیک آنبرد استفاده می‌کند ولی این لپ‌تاپ‌ها گران قیمت‌ترین انتخاب در این محدوده هستند.

کامپیوترهای دسکتاپ آی‌مک هم از کارت گرافیک آنبرد استفاده می‌‎کنند اما قیمت آن‌ها نیز بیش از هزار دلار است.

در کامپیوترهای دسکتاپ دیگر تولیدکننده‌ها که شما آزادی بیشتر برای کانفیگ و ارتقا دارید، کارت گرافیک اشتراکی انتخاب ارزان قیمتی است. افزوده یک کارت گرافیک متوسط مانند Radeon RX 580 به سیستم می‌تواند قیمت آن را چند صد دلار افزایش دهد.

اما این بدین معنی نیست که تمام کارت گرافیک‌های اختصاصی گران قیمت هستند. در بازار کارت گرافیک‌های فوق‌العاده‌ای با قیمت منصفانه وجود دارند که عملکرد خیلی خوبی هم دارند.

7- کارت گرافیک اختصاصی برای گیمینگ مناسب‌تر است

آیا اینکه کارت گرافیک اشتراکی قدرت کمتری دارد، بدین معنی است که نمی‌توانید از آن برای گیمینگ استفاده کنید؟ لزوماً خیر.

پروفایل گیمینگ آنلاین استیم هر ماه نتایج یک نظرسنجی را منتشر می‌کند که سخت‌افزار مورد استفاده توسط 125 میلیون مشتری خودش را نشان می‌دهد. در نتایج آگوست 2018 مشخص بود که اغلب کاربران از کارت گرافیک‌های اختصاصی استفاده می‌کرند اما بیش از 10 درصد کاربران نیز از کارت گرافیک‌های آنبرد اینتل استفاده می‌کردند.

 

کارت گرافیک مجتمع

 

اگر شما هم قصد دارید از کارت گرافیک آنبرد برای گیمینگ استفاده کنید، باید چند موضوع را بپذیرید: اول اینکه نمی‌توانید تمام بازی‌ها را اجرا کنید و باید جزئیات بازی‌ها را کاهش دهید. در ضمن بازی‌های 4K نیز جزء محدودیت‌های شما خواهد بود.

8- چه نوع کارت گرافیکی برای من مناسب است؟

مقایسه مستقیم دو کارت گرافیک آنبرد و اختصاصی انتخاب را برای شما آسان‌تر خواهد کرد.

در صورتی که می‌خواهید از کامپیوتر خودتان برای گیمینگ جدی و واقعیت مجازی استفاده کنید بهتر است از یک کارت گرافیک اختصاصی استفاده کنید و حتی بهتر است این کارت گرافیک هسته‌های CUDA هم داشته باشد. همچنین برای استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی حرفه‌ای مانند نرم‌افزارهای انیمیشن، مجموعه CAD و ادیت ویدئو نیز به کارت گرافیک اختصاصی نیاز خواهید داشت. نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ و لایتروم نیز برای کارهایی مانند ویرایش فایل‌های RAW و کارهای 3 بعدی به پشتیبانی یک کارت گرافیک قوی نیاز خواهند داشت.

حتی از کارت گرافیک اختصاصی می‌توانید برای استخراج بیت کوئین و دیگر رمزارزها نیز استفاده کنید.

اما برای مقاصد دیگر کارت گرافیک‌های آنبرد کاملا مناسب هستند. می‌توانید با این نوع کارت بازی‌های معمولی را اجرا کنید و برای اجرای اکثر برنامه‌های ادوب نیز قدرت کافی را دارد. در صورتی هم که یک پردازنده نسبتا قوی داشته باشید، می‌توانید به تماشای ویدئوهای 4k هم بپردازید.

در واقع تا زمانی که نیاز به اجرای برنامه‌های خاصی نداشته باشید، نقاط قوت کارت گرافیک‌های اختصاصی مانند اندازه نهایی دستگاه و عمر باتری بیشتر، می‌تواند مزایای کارت گرافیک اختصاصی را جبران کند.

با استفاده از نکاتی که در این مقاله ذکر شد شما می‌توانید بسته به نیازی که دارید، کارت گرافیک مناسب خودتان را به راحتی انتخاب کنید. به نظر شما بهترین کارت گرافیک موجود در بازار چه نوع کارت گرافیکی است و باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

امید اتحادمحکم

کارشناس واحد تولید محتوا و کارشناس ارشد فنی نت‌رانه. دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد برق از دانشگاه گیلانه. پیش از این‌که به خانواده‌ی نت‌ران بپیونده، به‌مدت 4 سال در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی و طراحی مدارهای الکترونیکی فعالیت حرفه‌ای داشته. امید در زمینه‌ی تولید و بازاریابی محتوا تخصص داره.
خبرنامه
Notify of
guest
73 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
رضا

سلام یه سوال دیگه داشتم مربوط به این موضوع نیست ولی چون تنها سایتی هستید که زود جواب میدید میپرسم : بازی پابجی روی این موبایل اجرا میشه یا نه ۱_اندروید۸ گرافیک ادرنو ۵۰۶ رم ۳ گیگابایت حافظه داخلی ۳۲ گیگ و پردازنده اسنپ دراگون ۴۵۰ با فرکانس ۱.۸ هشت هسته ای ممنون

رضا

خیلی ممنون از پاسخ سریع واقعا بهترین سایت رو دارید از لحاظ اطلاعات و پاسخ گویی

سجاد

سلام و درور خدمت ادمین محترم
مدتی پیش یک آگهی مینی کیس دیدم که مشخصات رو به این صورت زده بود:
Core i5 نسل ۳
Ram : 4 gb
VGA: intel 2g
میخواستم بدونم این VGA: intel 2g که نوشته یعنی گرافیک انبرد ۲ گیگابایتی داره؟
و اینکه مثلا به یک مینی کیس میشه کارت گرافیک جدا وصل کرد؟مثلا gt730 یا هر چیزی که داخل اوت فضا جا بگیره؟و رم رو اتقا بدیم؟
و اگه میشه ارتقا داد میشود مثلا بازی GTA 5 online را با اف پی اس بالا ۳۰.۴۰ اجرا کرد؟
ممنون.

امید

گرافیکمم انبرد میخواستم بدونم رمم ۱۶ شه انبرد بالا تر میره یانه

امید

سلام ببخشید من یه سوالی دارم من cpu 4570 دارم میخواستم بدونم من الن رمم ۸ اگر یه ۸ دیگه اضافه کنم گرافیکم قوی تر میشه یا نه

پیام

درود من در رابط گرافیک های انبد وگا سوال دارم با این که انبر هست توی تمام سایت ها در مشخصات برای گرافیک وگا هشت زدن دو گیگابایت فضای اختصاصی یعنی این دو گیگابایت مربوط به رم سیستم نیست و برای خود گرافیک هست؟!

پیام

ممنون

محمد

سلام . مدتیه یه لپتاپ برای دیدن فیلم خریدم حالا میخوام اگه بشه گیم هم نصب کنم با این مشخصات برای بازی کردن امیدی هست
۲۴۵۰m_Cpu:intel core i5
Ram:8
Graphics:intel hd 3000

محمد

مرسی از پاسخ سریعتون. نه برای بازی های جدید نمیخوام در کل میشه چند بازی خوب معرفی کنید اگه براتون زحمت نمیشه بازم تشکر

محمد

واقعا ممنونم از پاسخگوییتون مرسی

محمد

و یه سوال دیگه هم اینکه برای گرافیک چیکار میتونم بکنم. چون هیچ اطلاعاتی در این باره ندارم. ینی نمیشه علاوه بر این گرافیک انبورد، یه گرافیک دیگه هم داشته باشم اگه میشه چطور میتونم؟

رضا

سلام من یه لپ تاپ دارم که قطر نسبتا زیادی داره میخواستم ببینم میشه بهش گرافیک اختصاصی اضافه کرد یا نه (مثل لپ تاپ های جدید نازک نیست داخل سایت جواب بدید ممنون میشم

رضا

سرچ کردم اما چون لپ تاپم قدیمی هست اطلاعات خوبی پیدا نکردم مدلش لپ تاپ دل e4310
ممنون از سایت خوبتون

رضا

ممنون

Sahar

سلام
من یه ماردبرد B360 giga دارم حدود یه سال پیش خریدم کارت گرافیک آنبردش کار نمیکنه.یه کارت گرافیک جدا داره که روی اون تصویر دارم اما وقتی کابل VGA رو به گرافیک آمبردش وصل میکنم تصویر ندارم.تو تنظیمات بایوس هم چیزی پیدانکردم میشه لطفا راهنمایی کنید
ممنون

Sahar

سلام ممنون از پاسخ شما،ینی اگر کارت گرافیک رو از مادربرد جدا کنم گرافیک آنبورد درست کار میکنه؟

متین

سلام ببخشید سیستم من رم ۸gig ddr3 سی پی یو core i5 3570 با
گرافیک آنبورد intel hd graphic 2500 …قدرت این گرافیک آنبورد چطوریه؟بازی ای اجرا میکنه؟

Amir

سلام گرافیک cpu من hd 4600 هست و کارت گرافیک من gt 730 آیا میشه قدرت اینها باهم ترکیب بشه و فریم بیشتری در بازی ها بگیرم؟

محمد

سلام میشه گرافیک آنبرد رو با آفبرد یا اختصاصی تعویض کرد ممنون میشم اگه جواب بدید

امیر رئوفیان

سلام
چند تا سوال داشتم
با گرافیک انبرد amd ryzen 3 3200g که vega 8 هست میتونم بازی کنم؟
و اینکه ryzen 5 3400g با مادربرد prime b 450m_a سازگاره؟
با این دو تا گرافیک انبورد بازی هایی مثل GTA v و rinbow six و call of duty warzon رو با چه کیفیت و fps جواب میده؟
ممنون میشم اگه پاسخ بدین

Rasoool

سلام من با گرافیک vega8 تونستم pes21 رو با کیفیتم متوسط بازی کنم

نت ران

ممنون از این‌که تجربیات‌تون رو در اختیارمون قرار می‌دین.

میلاد

با سلام خدمت مهندس عزیز و سپاس از سایت خوبتون جسارتا سه تا سوال حیاتی داشتم سپاس گذار میشم اگه سریعتر پاسخ بدید:
۱ – اول اینکه بنده فتوشاپ و طراحی میکنم و سیستمی دارم که اسمبل خریدمش با مشخصات زیر:
cpu:i5 3470 نسل سوم ، رم ۱۶ddr3، هارد ۱۲۸ ssd و ۵۰۰ hdd، گرافیک ۲۳۰ gt
اما با این مشخصات توی یه فتوشاپ ۲۰۲۰ لگ میزنه و از برخی قابلیت های نمی تونم استفاده کنم چه برسه به پریمیر، اون وقت یکی از دوستان گفت این هنگ ها و کندی ها مال پردازنده قدیمی نسل سوم و گرافیک قدیمی هست که شرکت ادبی دیگه از هردوش حمایت نمیکنه و باید سیستم رو ارتقا بدی، می خواستم بدونم آیا این گفتش درسته؟
۲- راستش بنده می‌خوام برای طراحی یک تبلت قلم دار بگیرم ،راستش میخواستم بپرسم اگر طرف حرفش درست باشه و باید سیستم رو ارتقا بدم میتونم لپ تاپ دل با صفحه ی لمسی و پردازنده نسل ۱۰اینتل به همراه ۱۶گیگ رم و گرافیک uhd intel 620 برای فتوشاپ بگیرم؟ البته می‌دونم برای پریمیر باید از کارت گرافیک اکسترنال استفاده کرد و البته این لپ تاپ تاندرپورت هم داره، اما آیا برای فتوشاپ این گرافیک آنبردش کافی نیست؟
۳- یه بابایی چند روز پیش بهم گفت : اگر میخوای آیپد ۲۰۲۰ بگیر و از لپتاپ برای طراحی خیلی بهتره، آیا حق با اونه؟

محمد سلیم براهوئی

با سلام
از زحمات شما مچکریم
سیستم پیشنهادی برای انجام فتوشاپ کورل ایلیستریتور و نرم افزارهای طراحی چیه ؟
پردازنده آنبرد یا اختصاصی ؟
هارد ایا مهمه ssd باشه ؟
رم باید چی بزارم که سیستم هماهنگ باشه ؟
پاور چی ؟ برای پیش بینی گرافیک اختصاصی باید پاور ۴۵۰ وات بزارم ؟
ممنون میشم
۰۹۱۵۹۹۳۰۳۰۹
محمد سلیم براهوئی

محمد صدرا مقدمی

سلام من تازه سیستم بستم هنوز کارت گرافیک نخریدم سی پی یوم core i5 9600k هستش رمم هم ۱۶ هستش ولی تو معمولی ترین بازی ها مثل striker zone سیستم هنگ میکنه ! مشکل از کجاست؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

امین

سلام
من پردازنده i5 8400 گرفتم ولی گرافیک مجتمعش که UHD 630 هستنش رونمیتونم فعال کنم
موقع نصب درایور با ارور
this installation package is not supported by this processor type
مواجه میشم
ممنون میشم راهنمایی کنید.

erfaan

سلام خسته نباشید
مدل لپتاب من asus k542ufاست گرافیک ۲ geforce mx130دارم یه کارت گرافیک دیگه هم دارم مدلش intel uhd 620میتونم یک کدوم از اونا رو عوض کنم .؟
اگه نشد بازی هایی مصل ردد۲ رو چجوری بالا میاره؟؟

ابیرام

سلام مهندس عزیز خسته نباشید مطالبتون بسیار مفید بود ممنون بخاطر زحمتی که میکشید و پاسخ میدید.
من مادربرد asus h110m-c و رم ۸ دارم و گرافیکم ATI Radeon hd 5400 هست و cpu g4400 هست .
سوال اولم که خیلی مهمه برام جوابش اینه که کارت گرافیک خود مادربردم از کارت گرافیک اختصاصیم بهتره؟
دوم اینکه اگر بخوام بازی مثل فورتنایت یا کلاف دیوتی موبایل رو با سیستم بازی بکنم باید هم کارت گرافیک و هم سی پی یو رو هر دو رو ارتقا بدم؟ یا فقط کارت گرافیک رو ارتقا یا فقط cpu رو ارتقا بدم کافیه؟
سوال سوم اینکه اگر جوابتون مثبت بود و باید ارتقا بدم به نظرتون چه کارت گرافیک یا سی پی یو یی بگیرم؟

Abolfazl

گرافیک انبرد ۴۴۰۰بازی هایی که گرافیکشان دو گیگ است را میکشد

Alii

سلام خسته نباشید من سیستم اینه:

سی پی یو: Intel i5

رم: ۶ گیگ

مدل کارت گرافیک Intel hd graphics 4400

گرافیک اختصاصی ۱۲۸ مگ

گرافیک اشتراکی ۲ گیگ

تا سال ۲۰۱۵ همه بازیارو میتونم بازی کنم بعد از این سال میتونم بازیهارو با پایین اوردن تنظیمات بازی کنم ؟

شایان

سلام و درود به سایت خوبتون

ببخشید من میخواستم بدونم با این مشخصات سیستمم بخصوص این گرافیک انبردم میتونم کانتر استریک گلوبال افیشل یا همان سی اس گو رو باز کنم

مشخصات:
رم:۸
سی پی یو:intel 5400 gold box 3,70 ghz
گرافیک انبرد : Intel® UHD Graphics 610 که ۱ گیگ میشه

علی عنایتی

سلام و وقت بخیر
ممنون از مطالب کاربردی تون
سوالم اینه که آیا برای گرفتن تصویر از سیستم فقط باید مادربردی که از گرافیک آنبرد بهره میبره استفاده کنیم.یا نه سی پی یو هم باید gpu داشته باشه.و این دو باید همزمان از گرافیک آنبرد پشتیبانی کنند؟

یونس

سلام

من یه فقط سوال داشتم اگر جوابمو بدید ممنون میشم ؛

یه کامپیوتر با مشخصات زیر : intel core i3-8100 و۳.۶۰ Ghz cpu و ۸ گیگا رم حافظه دارای کارت گرافیکی آنبرد میتونه برنامه فلایت سیمولاتور ایکس را در ویندوز ۱۰ اجرا کنه یا باید حتما کارت گرافیکی غیر آنبرد باید براش بخرم ؟

ممنون میشم جواب به ایمیلم بفرستید

سپاسگزارم

Amir

ی سوال
میدونم خیلی احمقانست ولی..
از کجا باید بفهمیم ی سیستم گرافیک آنبرد داره یا نه اگه داره قوی و ضعیف داره یا نه همه گرافیک های آنبرد یکسانند
ممنون

majid

سلام من یه مادربرد p5kpl-am دارم که پورت vga داره و cpu های سوکت ۷۷۵ میخوره چون فقط گرافیک انبرد مادربرد داره کار میکنه (بدون گرافیک cpu ) من میتونم با رم ۸ این کمبود حافظه گرافیک رو جبران کنم؟ لطفا جواب بدید با تشکر

علی

سلام ببخشید می خواستم بدون چطور در بفهمیم در گاه کارت گرفیک داریم یا نه؟

محمد

سلام، آیا گرافیک انبورد روی شیر گرافیک افبرد تاثیر دارد؟

Miladsajedi38382

سلام.من مادر برد مدل msi a55m p33 دارم و از کارت گرافیک آنبورد استفاده میکنم.آیا میشه در کنار کارت گرافیک آنبورد از کارت گرافیک اختصاصی استفاده کرد؟

احسان نعنایی

سلام میلاد عزیز ، اگر مادربرد شما درگاه اتصال کارت گرافیک داشته باشه ، قطعا میتونید از کارت گرافیک استفاده کنید .

علی

سلام
یک سوالی داشتم ، حافظهRAM لپتاپ تا چه حد می‌تونه برای گرافیک آنبرد شیر کنه؟
مثلا اگه رم ۱۶ گیگ بزاریم روی لپ‌تاپ می‌تونه به پردازنده گرافیکی دستگاه کمک کنه؟

سام

سلام امید خان وقت بخیر‌. میشه جوابی برای من بذارید؟ من مقالاتی میخوندم ک گرافیکهای‌ آنبورد رو با کارت گرافیک قیاس میکردن‌! یعنی طرف میگفت مثلا آنبورد ۷۵۴۰ اینتل با nvidia 740gt برابری میکنه ‌.. ی همچین چیزی، منم بودجه خیلی کمی دارم و مینی کیسهای‌ استوک‌ اچ پی با گرافیک آنبوردهای‌ ۴۰۰۰ و ۷۵۴۰ وجود دارن که حس میکنم درسته آنبوردن اما حسابی ابرومندن‌!! مثلا شاید اینتل اچ دی ۲۰۰۰ یا ۲۵۰۰ آنچنان قوی نباشن ولی با آنبوردای ۴۰۰۰ ب بالا میشه وارد مقوله ی حرفه ای گرافیک هم شد‌ حتی‌!! منم کار فتوشاپی‌ میکنم‌!! بازی باز نیستم ولی یوقتا بدم نمیاد فوتبالی یا ی سری بازی هم داشته باشم‌، طبق چیزاییکه دیدم حس میکنم آنبوردای‌ ۴۰۰۰ ب بالا خصوصا ۷۵۴۰ حسابی خوبن‌، حتی تو سایت ebay ی کیس دیدم ک زده بود کیس گیمینگ‌ ولی گرافیکش‌ آنبورد ۷۵۷۰ بود که من واقعا تعجب کردم چطور زده گیمینگ؟ یعنی این گرافیک انقدر خوبه؟ براهمین مینی کیسی دیدم ک گرافیک ۷۵۴۰ داره آنبورد ولی واقعا نمیدونم حدش‌ رو‌!! مثلا خیلی دوست داشتم بدونم این آنبوردا در اندازه کدوم کارت گرافیک هست زورشون؟ مثلا همین اینتل ۷۵۴۰ زورش اندازه چ کارت مجزای گرافیکیه؟ فک نمیکنم انقدر پایین باشه ک قابل قیاس نباشن‌. از طرفی مطمئن ام نیستمو‌ جایی ام توضیح نداده دربارش‌. من با کارت گرافیک nvidia 9400gt قدیمی ۱۳سال پیش فتوشاپ کار میکردم‌ تا همین چندماه پیش (۹۸) یعنی ی اینتل اچ دی ۴۰۰۰ با اون برابری نمیکنه؟ باید بکنه و بالاترم باشن قطعا‌!! اگر ریز قدرت‌ و نسبتشونو‌ میدونید بمن بگید من تو خریدم مطمئن شم. حدود ۱.۷۰۰ اینا هزینست‌ ک مینی کیسای‌ اچ پی core i5 با آنبورد ۴۰۰۰ و ۷۵۴۰ موجود هستن بااین قیمت و حس میکنم خوبن و میتونم فتوشاپمو‌ کار کنم راحت، ولی باز اگر از متخصصین‌‌بشنوم‌ قدرتشون‌ رو خیالم راحتتره‌!! همه جا میگن آنبورد برا سبکه افبرد‌ برا سنگینه ولی بلاخره ی فرقی بین اینتل اچ دی ۲۰۰۰ با اچ دی ۴۰۰۰ و ۷۵۴۰ و اینا هست دیگه و همشون درحد متوسط نیستن و خوبم داره حس میکنم‌، که مثلا ۷۰ تا ۸۰ درصد بازیارم‌ ساپورت‌ کنن حتی، اگر اطلاعات ریزی در موردشان داشتین ممنون میشم ب منم بگین ببینم میتونم همین کیس رو تهیه کنم،

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا