بیوگرافی و معرفی برندها

معرفی برند و تجهیزات شبکه اشنایدر الکتریک (Schneider Electric) فرانسه

Schneider Electric (اشنایدر الکتریک) که به اختصار SE هم خوانده می‌شود، یک شرکت بزرگ و چندملیتی فرانسوی است که شعبه اصلی آن در شهر Rueil-Malmaison قرار دارد. شرکت اشنایدر انواع تجهیزات الکترونیکی را طراحی و تولید می‌کند.

به دلیل طیف گسترده و تنوع محصولات شرکت اشنایدر، لیست کردن تمام محصولات آنها در این مقاله غیرممکن است اما دسته‌بندی کلی آنها را مشخص می‌کنیم. تجهیزات شبکه اشنایدر در دنیا بسیار محبوب هستند و این برند در تولید تجهیزات شبکه از سمبل‌های کیفیت و ماندگاری است.

در سال 1836، آقایان جوزف و آدولف اشنایدر این شرکت را تأسیس کردند. برند اشنایدر با داشتن نزدیک به 200 سال قدمت، یک برند قدیمی به حساب می‌آید. اشنایدر در 100 کشور حضور فعال داشته و بیشتر از 150.000 نفر نیروی انسانی در شهرهای مختلف دارد (طبق آمار سال 2018). مجله فورچون هر سال 500 شرکت بزرگ دنیا را در حوزه‌های مختلف معرفی می‌کند و اشنایدر نیز در این لیست حضور دارد.

این برند فرانسوی تا امروز بیشتر از 20.000 اختراع گوناگون به نام خودش ثبت کرده و به خوبی اهمیت تحقیق و توسعه را می‌داند. سالانه 5% از کل درآمد این مجموعه برای تحقیق و توسعه کنار گذاشته می‌شود.

 

شرکت اشنایدر از قدیمی ترین تولید کننده های تجهیزات شبکه می‌باشد

 

تاریخچه شرکت اشنایدر

به طور کلی می‌توانیم تاریخچه شرکت را به 3 بخش تقسیم کنیم:

 • شروع کار: تمرکز شرکت آن زمان روی صنایعی مثل آهن، فلز و اسلحه بود.
 • قرن بیستم: از سالهای 1981 تا 1997 شرکت از فلزات و کشتی سازی فاصله گرفت و روی الکتریسیته تمرکز کرد.
 • در حال حاضر: در سال 2015 برند Life is On را برای خلق ارزش بیشتر ثبت کرد. در سال 2016 وارد حوزه اینترنت اشیا یا IOT شد و تکنولوژی‌های جدید در اولویت قرار گرفتند.

 

 

حالا اجازه دهید که وارد جزئیات شده و شرکت اشنایدر را طی سال‌های مختلف بررسی کنیم:

 • 1836: برادران اشنایدر یک ریخته‌گری متروکه را برای شروع کار انتخاب کردند و دو سال بعد با تمرکز بر روی صنعت فولاد، Schneider & Cie را به وجود آوردند. آن زمان خط تولید بیشتر شامل ماشین‌های سنگین و وسایل حمل و نقل می‌شد. اشنایدر رشد خوبی را تجربه کرد و در همین سال‌ها بود که تبدیل به Schneider Group شد.
 • 1975: اشنایدر به شرکت Merlin Gerin، که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات برق بود علاقه‌مند شد.
 • 1981 تا 1997: گروه اشنایدر دوباره تمرکزش را روی صنایع الکترونیک می‌گذارد.
 • 1999: نام شرکت رسماً به Schneider Electric تغییر یافت تا به وضوح نشان دهد که فعالیت شرکت در حوزه الکترونیک است.
 • 2010: اشنایدر با همکاری شرکت Alstom و سرمایه‌گذاری 70 میلیون دلاری، Aster را ساختند تا از استارت‌آپ‌های مربوط به انرژی و محیط زیست حمایت کنند.
 • 2014: اشنایدر با شرکت RWE که یک تامین‌کننده برق آلمانی است، همکاری را شروع می‌کند.
 • 2015 تا 2016: در این سال‌هاست که شرکت اشنایدر وارد حوزه اینترنت اشیا شده و روی آن کار می‌کند.
 • 2017: اشنایدر کنترل شرکت Aveva Group را به عهده می‌گیرد که یک شرکت ارائه‌دهنده نرم‌افزارهای مهندسی و صنعتی است.

 

محصولات برند اشنایدر

 

بخشی از محصولات و تجهیزات شبکه اشنایدر

 

محصولات اشنایدر به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 • کسب و کارهای کوچک و مسکونی
 • اتوماسیون ساختمان و سیستم‌های کنترل
 • محصولات ولتاژ پایین
 • انرژی خورشیدی و ذخیره انرژی
 • دسترسی به انرژی
 • توزیع ولتاژ متوسط و اتوماسیون شبکه
 • قدرت بحرانی، خنک‌کننده و رک‌ها
 • اتوماسیون صنعتی و کنترل

می‌خواهید بیشتر بدانید؟

معرفی برند و تجهیزات شبکه دی لینک (D-Link) تایوان

معرفی برند و تجهیزات شبکه لگراند (Legrand) فرانسه

معرفی برند و تجهیزات شبکه نگزنس (Nexans) فرانسه


 

کسب و کارهای کوچک و منازل مسکونی

در این بخش اشنایدر محصولات متنوعی ارائه کرده تا برای صاحبان کسب و کارهای کوچک و منازل مسکونی امنیت و راحتی بیشتری فراهم کند. چیزهایی مثل کلید برق، روشنایی اضطراری، هوشمندسازی خانه، امنیت خانه، محافظ برق، تهویه مطبوع، شارژ خودرو برقی، ابزار و تجهیزات نصب، اتصالات، زیرساخت شبکه و غیره بخشی از خدمات Schneider در این بخش هستند.

اتوماسیون ساختمان و سیستم های کنترل

ابزارهای کمپانی اشنایدر برای ایجاد ساختمان‌های هوشمند و ذخیره انرژی و همینطور افزایش کارایی در این بخش قرار دارند. ابزارهایی مثل سیستم‌های مدیریت ساختمان، نرم‌افزارهای مانیتورینگ، ضدحریق و افزایش امنیت، انواع سوپاپ‌ها و غیره در این دسته‌بندی جای می‌گیرند.

محصولات ولتاژ پایین

شامل سرویس‌هایی می‌شود که با ولتاژ کم کار می‌کنند. ابزارهایی مثل قطع‌کننده‌های PowerPact، قطع‌کننده‌های MasterPact MTZ و ComPact NSX و بسیاری از تجهیزات مشابه که در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

انرژی خورشیدی و ذخیره انرژی

اشنایدر با تکنولوژی‌های روز و به کمک فتو ولتاییک که به اختصار PV خوانده می‌شود، از نور خورشید الکتریسیته تولید می‌کند. برای این کار از سلول‌های خورشیدی استفاده می‌شود.

دسترسی به انرژی

 

اشنایدر الکتریک دسترسی به انرژی را در جهان آسان تر کرد

امروزه نزدیک به 1 میلیارد و 300 میلیون نفر در سراسر دنیا به انرژی دسترسی ندارند. یعنی از هر 6 نفر 1 نفر. Schneider سعی دارد با کمک محصولات خود این خلأ را جبران کند. با ارائه محصولاتی مثل فانوس خورشیدی که با نور خورشید کار می‌کند یا چراغ‌هایی برای روشنایی خیابان‌ها و غیره.

UPS، خنک‌کننده و رک

تجهیزات مختلف شبکه مثل سوییچ، روتر، پچ‌پنل، کابل‌ها و غیره درون یک محفظه کنار هم قرار می‌گیرند. این محفظه رک نام دارد. یکی از تجهیزات معروفی که اشنایدر تولید می‌کند، رک‌ها هستند. یک بخش دیگر سیستم‌های خنک‌کننده هستند که برای کنترل دما به کار می‌روند. بسیاری از متعلقات رک هم در همین دسته‌بندی جای می‌گیرند.

اتوماسیون صنعتی و کنترل

این دسته‌بندی مربوط به فعالیت‌های صنعتی است. تجهیزاتی مثل دکمه‌های هماهنگ فشار و سیگنالینگ، انواع جعبه، کابل‌کشی، رابط‌ها، رله‌ها، محوطه‌سازی، لوازم جانبی، نمایشگرهای صنعتی HMI، انواع ابزارها برای سنجش فشار، دما و چگالی بخشی از این محصولات هستند.

یکی از تجهیزاتی که در اتوماسیون صنعتی اهمیت بسیار زیادی دارد، PLC یا (کنترل‌کننده منطقی قابل برنامه‌ریزی) است. PLC یک کامپیوتر صنعتی است که با برنامه ریزی آن می توان قطعا مختلف یک سیستم اتوماسیون مانند تایمرها، کنتاکت، شمارنده ها و … را کنترل کرد. اشنایدر در کنار زیمنس، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان PLC است.

plc اشنایدر

اشنایدر در حوزه رباتیک هم فعالیت دارد و برای کارخانه‌ها ربات‌های مختلفی برای حمل بارهای سنگین، انجام کارهای سخت یا ظریف و غیره طراحی کرده است. همینطور ترانسفورماتور و محافط برق برای کنترل شدت جریان ورودی، انواع تجهیزات ایمنی، تکنولوژی RFID، سنسورهای گوناگون و غیره بخشی از تولیدات آن‌هاست.

 

تجهیزات شبکه اشنایدر

کابل شبکه اشنایدر

 

کابل شبکه اشنایدر یکی از بهترین و مرغوب ترین کابل های شبکه است

با وجود رشد تکنولوژی بی‌سیم یا وایرلس، هنوز هم سیم از اجزای مهم شبکه به شمار می‌رود. برای برقراری ارتباط بین دستگاه‌هایی که داخل شبکه کار می‌کنند، مثل کامپیوتر، سوییچ یا روتر نیاز به کابل شبکه هست. تا اطلاعات به درستی بین دستگاه‌ها ردوبدل شود.

انواع مختلفی از کابل شبکه وجود دارند که از cat1 تا cat8 نام‌گذاری می‌شوند. کابل شبکه اشنایدر در دنیا بسیار محبوب است. در حال حاضر گران‌ترین و باکیفیت‌ترین کابل‌ها متعلق به این برند است. اکتاسی یک نام تجاری برای محصولات بالارده این شرکت است که بیشتر در شبکه‌های بسیار بزرگ و حرفه‌ای استفاده می‌شود. دیجی لینک هم یک زیر مجموعه از اشنایدر است که بیشتر محصولات با قیمت متوسط برای شبکه‌های کوچک تا متوسط تولید می‌کند.

پچ کورد اشنایدر

پچ کوردها شبیه به کابل شبکه هستند. یعنی انواع مختلف cat6 یا cat7 یا … قرار دارند. از لحاظ روکش هم می‌تواند در نوع PVC و LSZH عرضه شود. همینطور در دو مدل UTP (بدون محافظ یا شیلد) و SFTP (با دو لایه محافظ. یک لایه شیلد بافته شده و یک لایه فویل) وجود دارند. خرید پچ کورد اشنایدر با قیمت معقولی که دارد انتخاب مناسبی به حساب می‌آیند.

پچ پنل اشنایدر

استفاده از پچ پنل به عنوان یکی از تجهیزات پسیو شبکه، نظم مناسبی به کار شما می‌دهند و باعث مرتب‌تر شدن زیرساخت‌ها می‌شوند. به این ترتیب که کابل شبکه مستقیم به سوییچ وصل نمی‌شود. به جای آن اول وارد یک محفظه به نام پچ پنل شده و با یک رابط که پچ کورد نام دارد به سوییچ متصل می‌شود. این کار ساختار بسیار منظمی به کار می‌دهد.

 

انواع پچ کوردهای اشنایدر در بازار ایران موجود هستند

 

بچ کوردها بر اساس تعداد کابل شبکه‌ای که در آنها جای می‌گیرد به عمدتا به دو گروه 24 و 48 پورت تقسیم می‌شوند. بر اساس نوع پوشش هم در نوع UTP و SFTP موجود هستند. دقت داشته باشید که پچ کوردها باید با کابل شبکه و کیستون خود هماهنگ و سازگار باشند. وگرنه اتلاف در منابع شبکه به وجود می‌آید.

کیستون اشنایدر

 

کیستون شبکه اشنایدر

Keystone (کیستون) از تجهیزات پسیو بسیار پرکاربرد در شبکه است. می‌پرسید کیستون چیست؟ می‌گوییم کیستون به وجود آمد تا ارتباطات را راحت کند. یعنی یک وسیله که از یک طرف به کابل شبکه وصل می‌شود، و از طرف مقابل به یک پورت مادگی (مثل RJ-45 یا RJ-11) به نظرتان کیستون کجا کاربرد دارد؟ هر جا که نیاز باشد از یک طرف کابل شبکه وارد شده و از طرف دیگر یک پورت مادگی با توجه به نیازمان داشته باشیم. مثلا داخل پچ پنل، روی ترانکینگ‌ها، باکس‌های توکار، روکار و کف خواب و غیره.

کیستون‌ از لحاظ نوع دسته بندی دقیقاً از ساختار سایر تجهیزاتی که اسم بردیم پیروی می‌کند. از لحاظ جنس به دو نوع فلزی و پلاستیکی تقسیم می‌شود. نوع فلزی آن شامل FTP و SFTP است. اشنایدر کیستون‌هایی بسیار رقابتی و باکیفیت در مدل‌های مختلف تولید می‌کند.

ترانکینگ اشنایدر

ترانکینگ باعث شد تا سیم‌کشی در تجهیزات شبکه متحول شود. در واقع ترانکینگ‌ها یک سری محفظه هستند که هم باعث منظم شدن کابل‌ها می‌شوند، هم جلوی بسیاری از صدمات را می‌گیرند و هم به نصب‌کننده اجازه می‌دهد تا فضا را آن‌طور که دوست دارد طراحی کند. ترانکینگ‌ها انعطاف را به سیم‌کشی شبکه هدیه دادند.

ترانکینگ در نوع‌های دیواری، ستونی و دفنی ساخته شده است. در ساخت آن معمولا از PVC مرغوب یا ABS که در برابر آتش و آب مقاوم باشد استفاده می‌شود. در کنار برند مطرح لگراند و بعضی از تولیدکننده‌های ایرانی، اشنایدر هم تجهیزات ترانکینگ مرغوبی تولید می‌کند. قیمت ترانکینگ اشنایدر کمی بالاتر از سایر برندها است که خودتان درک می‌کنید این تفاوت قیمت به خاطر چیست.

 

شرکت اشنایدر در ایران

اشنایدر در سراسر دنیا به عنوان یک برند قابل اعتماد در حوزه الکترونیک و شبکه تبدیل شده است. در ایران هم محصولات مختلف این شرکت، به خصوص تجهیزات شبکه اشنایدر، مثل کابل شبکه، پچ‌کورد، ترانکینگ و غیره وجود دارند و قابل خرید هستند.

البته قیمت محصولات اشنایدر یک سروگردن بالاتر از رقبا است و شاید خرید آن‌ها برای افرادی که بودجه کمتری دارند انتخاب مناسبی نباشد. اما مطمئن باشید این گرانی بی‌دلیل نیست و کیفیت محصولات Schneider بسیار بالاست.

امید اتحادمحکم

کارشناس واحد تولید محتوا و کارشناس ارشد فنی نت‌رانه. دانش‌آموخته‌ی مقطع کارشناسی ارشد برق از دانشگاه گیلانه. پیش از این‌که به خانواده‌ی نت‌ران بپیونده، به‌مدت 4 سال در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی و طراحی مدارهای الکترونیکی فعالیت حرفه‌ای داشته. امید در زمینه‌ی تولید و بازاریابی محتوا تخصص داره.
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا