شبکه

آشنایی با سرعت شبکه کامپیوتری (پهنای باند شبکه)

خرید کابل شبکه

سرعت شبکه کامپیوتر ، همراه با عملکرد و اطمینان پذیری آن، کارایی کلی کامپیوتر را تعیین می‌کند. سرعت شبکه شامل چند فاکتورِ مرتبط می‌باشد. در مقاله حاضر، سرعت شبکه و ارتباط آن را با پهنای باند بررسی خواهیم کرد.

 

سرعت شبکه / پهنای باند شبکه

 

سرعت شبکه چیست؟

طبیعتاً کاربران می‌خواهند شبکه هایشان در تمام شرایط سریع عمل کند. در برخی موارد، ممکن است تاخیر شبکه چند میلی ثانیه باشد و تاثیر ناچیزی روی فعالیت کاربر داشته باشد. اما در موارد دیگر، تاخیر شبکه ممکن است منجر به کندی های شدیدی برای کاربر شود. سناریوهای متداولی که به خصوص به مسائل سرعت شبکه حساس هستند شامل موارد زیر است:

  • زمان برقراری ارتباط مجدد
  • زمان بارگذاری یک صفحه وب
  • زمان دانلود یک اپ، پچ سیستم عامل و یا فایل های دیگر
  • توانایی استریم ویدیو برای زمان های طولانی بدون ایراد

نقش پهنای باند در عملکرد شبکه

پهنای باند یک فاکتور کلیدی در تعیین سرعت یک شبکه کامپیوتری است. تقریباً همه، نرخ پهنای باند روترهای شبکه و سرویس اینترنتی خود را می‌دانند، که همان اعدادی است که در تبلیغات محصول به راحتی دیده می‌شود.

 

سرعت اینترنت / پهنای باند اینترنت

 

پهنای باند در شبکه کامپیوتر به نرخ سرعت داده ها اطلاق می‌شود که توسط اتصال شبکه یا بستر ارتباطی آن تامین می‌شود. این نرخ، ظرفیت کلی ارتباط را نمایش می‌دهد. هرچه این ظرفیت بیشتر باشد، احتمال عملکرد بهتر، بالاتر می‌رود.

پهنای باند هم به نرخ های تئوری و هم به سرعت های واقعی گفته می‌شود، و مهم است که بین این دو تمایز قائل شویم. برای مثال، یک اتصال 802.11g وایفای، نرخ 54 Mbps را ادعا میکند اما در عمل کمتر از 50% از این عدد تحقق می‌یابد. شبکه های اترنت سنتی در تئوری 100 Mbps یا 1000 Mbps پهنای باند بیشینه را پشتیبانی می‌کنند اما این مقدار بیشینه نیز بطور منطقی قابل دستیابی نیست. شبکه های سلولی (موبایلی) معمولاً نرخ پهنای باند خاصی را ادعا نمی‌کنند اما همین اصول در مورد آنها نیز صادق است. عوامل محاسبه نشده در سخت افزار کامپیوتر، پروتکل های شبکه و سیستم های عامل باعث این تفاوت میان پهنای باند تئوری و سرعت واقعی می‌شود.

 

اندازه گیری پهنای باند شبکه

پهنای باند، میزان داده هایی است که در طول زمان از شبکه عبور می‌کند و با واحد بیت در ثانیه (bps) اندازه گرفته می‌شود. ابزار متعددی در اختیار کاربران برای اندازه گیری پهنای باند اتصالات شبکه ای وجود دارد. در شبکه های LAN (محلی) این ابزار شامل netperf و TTCP می‌شود. در اینترنت، برنامه های آزمایش سرعت و پهنای باند متعددی وجود دارد، که بیشتر آنها برای مصرف آنلاین رایگان هستند. یکی از مشهورترین سایت ها در این زمینه سایت SpeedTest یا همان Ookla است که نرم افزارهای اندروید و iOS آن نیز بر روی سایت آن ها وجود دارد.

حتی با این ابزار، اندازه گیری دقیق مصرف پهنای باند سخت است زیرا به مرور زمان بسته به پیکربندی سخت افزاری و نیز مشخصات اپلیکیشن های نرم افزاری و نحوه استفاده از آنها، دچار تغییر می‌شود.

 

اندازه گیری سرعت اینترنت / اندازه گیری سرعت اینترنت

 

درباره سرعت های پهن باند (اینترنت پرسرعت)

عبارت پهنای باند بالا برخی اوقات برای تمایز میان اتصالات اینترنتی باندپهن (broadband) سریعتر و سرعت شبکه های سنتی دایال اپ یا سلولی استفاده می‌شود. تعاریف پهنای باند “بالا” و “پایین” متغیر است و طی سال ها با بهبود فناوری شبکه دچار بازنگری شده است. در سال 2015 کمیته ارتباطات فدرال امریکا (FCC) تعریف خود را از اتصال پهن باند یا اینترنت پرسرعت این گونه به روزرسانی کرد: شامل اتصالاتی باشد که دارای نرخ لااقل 25 مگابیت بر ثانیه برای دانلود و لااقل 3 مگابیت بر ثانیه برای آپلود هستند. این اعداد منعکس کننده افزایش شدیدی نسبت به تعریف قبلی FCC بود که شامل حداقل 4 Mbps دانلود و 1 Mbps آپلود میشد (خیلی سال قبل، FCC حداقل 0.3 Mbps را تعیین کرده بود).

پهنای باند تنها عامل سهیم در سرعت مشاهده شده از یک شبکه نیست. تأخیر یا latency نیز در تعیین سرعت نقشی مهم ایفا می‌کند. در مقالات آتی، تاخیر نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا