آموزشسیستم عامل

آموزش کامل Task Manager

Windows Task Manager ابزار قدرتمندی است که آمار و اطلاعات مفید و دقیقی از منابع سیستم را در اختیار کاربران قرار می دهد . در این مقاله به توضیح کامل تمامی بخش های تسک منیجر می پردازیم . تمرکز این مقاله بر روی Task Manager ویندوز 10 است اما بسیاری از موارد در دیگر نسخه های ویندوز مانند ویندوز 7 نیز کاربرد دارد .

اجرای Task Manager

برای اجرای تسک منیجر چندین راه وجود دارد که کاربر می تواند یکی از آن ها را انتخاب کند :

1- فشردن 3 دکمه کیبورد Ctrl+Shift+Esc

2- راست کلیک بر روی نوار پایین ویندوز و انتخاب گزینه ی Task Manager

3- فشردن 3 دکمه کیبورد Ctrl+Alt+Delete و انتخاب گزینه ی Task Manager

نمای ساده

در اولین باری که تسک منیجر را اجرا می کنید یک پنجره ی ساده و کوچک مشاهده می کنید که لیست برنامه های در حال اجرای دسکتاپ را نمایش می دهد . شما می توانید یکی از برنامه های در حال اجرا را انتخاب کرده و روی گزینه ی End Task کلیک نمایید . این کار در زمانی که یک برنامه دچار مشکل یا به اصطلاح عام ((هنگ)) کرده است مناسب است و به این وسیله می توانید نرم افزار را ببندید .

شما همچنین می توانید روی برنامه ی در حال اجرا راست کلیک کرده تا به گزینه های بیشتری دسترسی داشته باشید :

 • Switch To : این گزینه بر روی نرم افزار مورد نظر فوکوس می کند و آنرا به روی دسکتاپ می آورد . استفاده از این قابلیت زمانی به کمک شما می آید که بخواهید برنامه ای را ببندید اما اطمینان نداشته باشید که نرم افزاری که انتخاب کرده اید ، نرم افزار مورد نظر است یا خیر .
 • End Task : عملکرد این گزینه همانند دکمه ی End Task است که در بالا گفته شد .
 • Run New Task : با انتخاب این گزینه پنجره ای نمایش داده می شود و شما می توانید یک نرم افزار مشخص ، فولدر ، داکیومنت و یا آدرس یک سایت رو باز کنید .
 • Always On Top : انتخاب این گزینه سبب می شود تا برنامه ی مورد نظر همیشه در ابتدای لیست نمایش داده شود و همیشه آنرا مشاهده نمایید .
 • Open File Location : با انتخاب این گزینه محل قرار گیری فایل Exe برنامه مورد نظر نمایش داده می شود . از این طریق می توانید محل نصب و اجرای برنامه ی مورد نظر را مشاهده نمایید .
 • Search Online : در صورتی که برنامه ی مشکوکی روی سیستم باز باشد با انتخاب این گزینه می توانید به طور اتوماتیک نام برنامه را در موتور جستجوی Bing جستجو نمایید و از نام و مشخصات برنامه ی اجرایی باخبر شوید .
 • Properties : برای باز کردن پنجره ی Properties باید بر روی این گزینه کلیک نمایید . در این پنجره میتوانید اطلاعاتی از قبیل حجم فایل اجرایی ، محل اجرای فایل ، نسخه و دیگر موارد را مشاهده نمایید .

تسک مینجر - گزینه های حالت ساده-min

زمانی که تسک منیجر باز است شما می توانید آیکون آنرا در قسمت Notification area سیستم ببینید . با قرار گیری موس روی این آیکون اطلاعاتی از قبیل درصد استفاده سیستم از منابع مانند CPU ،Memory ،Disk و Network را مشاهده نمایید.

تسک منیجر - مینیمایز

توضیح Tab های Task Manager

برای مشاهده ی ورژن کامل تسک منیجر کافیست در زمان باز کردن آن ، بر روی دکمه ی More Details واقع در پایین پنجره کلیک کرده تا بتوانید تسک منیجر را به همراه تمامی تنظیمات و ویژگی های آن ببینید . با انجام اینکار ، با هر دفعه باز کردن تسک منیجر به طور خودکار حالت پیشرفته ی آنرا مشاهده می کنید . برای اینکه بتوانید حالت خلاصه ی تسک منیجر را ببینید کافیست برا روی علامت فلش پایین که با عنوان Fewer Details مشخص شده است کلیک نمایید .

تسک منیجر - حالت پیشرفته

Task Manager در حالت پیشرفته دارای 7 قسمت است که به ترتیب عبارتند از :

 • Processes : در این قسمت لیست برنامه ها و عملیات های در حال اجرای سیستم را می توانید مشاهده کنید . هم چنین میزان استفاده ی هر برنامه از منابع سیستمی مانند CPU ، Memory ، Disk و شبکه در این بخش نمایش داده می شود .

تسک منیجر - حالت پیشرفته

 • Performance : نمودار های زنده و لحظه ای استفاده از منابع را در این بخش می توان رصد کرد . همچنین اطلاعات فنی هر بخش هم قابل مشاهده است به طور مثال در قسمت CPU شما می توانید میزان استفاده از سی پی یو ، سرعت ، تعداد هسته و تعداد پردازش های سی پی یو را مشاهده نمایید .

تسک منیجر - تب Performance-min

 • App History : در این قسمت شما می توانید آمار و تاریخچه استفاده از نرم افزار ها را بررسی نمایید . باید توجه داشت که فقط برنامه هایی که با پلتفورم ویندوز یونیورسال سازگار باشند در این قسمت نمایش داده می شوند ، بنابراین اگر در این قسمت فقط نرم افزارهای مایکروسافت را مشاهده کردید تعجب نکنید .

تسک منیجر - تب App History-min

 • Startup : نرم افزارهایی که با بالا آمدن ویندوز شروع به کار می کنند در این قسمت قابل مشاهده هستند .اگر بخواهید از اجرای اتوماتیک نرم افزاری جلوگیری کنید کافیست در این بخش روی نرم افزار مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه ی Disable را انتخاب نمایید . برای اینکه متوجه شوید کدام نرم افزارها غیرفعال شده اند کافیست در همین قسمت ، در ستون Status وضعیت نرم افزار خود را مشاهده کنید ، نرم افزارهایی که با شروع ویندوز اجرا می شوند در ستون Status به صورت Enabled و نرم افزارهایی که شما غیرفعال کردید به صورت Disabled نمایش داده می شوند .

تسک منیجر - تب StartUp-min

 • Users : اگر بر روی سیستم خود چندین یوزر اکانت داشته باشید در این بخش می توانید میزان استفاده ی هر اکانت از منابع سیستمی را مشاهده نمایید .

تسک منیجر - تب Users-min

 • Details : در این قسمت جزییات کامل تمامی پردازش های سیستم نمایش داده می شود . ستون های این بخش عبارتند از PID که به معنی شناسه ی پردازش ( Process ID ) است ، Status که وضعیت در حال اجرا بودن یا توقف نرم افزار را نشان می دهد ، ستون Username که نشان دهنده ی اکانت کاربری مربوط به پردازش است . دو ستون CPU و Memory مربوط به مقدار استفاده ی پردازش ها از سی پی یو و رم سیستم است و ستون آخر هم با نام Description مربوط به توضیحات هر عملیات است .

تسک منیجر - تب Details-min

مدیریت عملیات ها

در Tab اول یعنی Processes ها شما قادرید تا عملیات های در حال اجرا را بر اساس نام ، وضعیت و میزان استفاده از منابع سیستمی مرتب سازی کنید ، برای اینکار کافی است روی نام ستون ها کلیک نمایید ، با یک بار کلیک روی ستون Name ، عملیات ها بر اساس حروف الفبا مرتب سازی کنید . هم چنین با یک بار کلیک روی ستون های منابع می توانید لیست را بر اساس پرمصرف ترین عملیات ها مرتب کنید و با 2 بار کلیک می توانید لیست را بر اساس عملیات هایی که کمترین مصرف را دارند مشاهده نمایید .

تسک منیجر - گزینه های تب Processes-min

در این بخش با راست کلیک بر روی هر کدام از عملیات ها چندین گزینه در اختیار شما قرار میگیرد که شامل موارد زیر می شود :

 • Expand : بعضی از نرم افزار ها مانند مرورگر Chrome از چندین عملیات تشکیل شده است که با کلیک بر روی این گزینه می توانید تمامی عملیات های زیرمجموعه و میزان استفاده از منابع هر پردازش را مشاهده کنید .
 • Collapse : این گزینه عملکردی مخالف با گزینه ی بالا دارد و با انتخاب آن زیرمجموعه های نرم افزار مورد نظر دیگر نمایش داده نشده و بسته می شود .
 • Restart : این گزینه تنها زمانی نمایش داده می شود که شما روی Windows Explorer راست کلیک کرده باشید . راه اندازی مجدد ویندوز اکسپلورر سبب می شود که بعضی از مشکلاتی که در دسکتاپ ، Taskbar یا Menu پیش می آید برطرف شود . در ورژن های قبلی ویندوز شما مجبور بودید تا Windows Explorer را بسته سپس مجددا آنرا راه اندازی کنید که همین امر مشکلاتی را ایجاد میکرد .
 • Resource Values : این گزینه به این منظور است که انتخاب کنید میخواهید میزان استفاده از منابع سیستم به صورت درصد نمایش داده شود یا مقدار دقیق استفاده نشان داده شود . با انتخاب این گزینه و انتخاب Percent نمایش بصورت درصدی می شود و با انتخاب Valueمقدار دقیق استفاده از سیستم نشان داده می شود .
 • Create dump file : این گزینه برای برنامه نویس ها کاربرد دارد ، با انتخاب این گزینه یک Snapshot از وضعیت Memory سیستم بر روی دیسک ذخیره می شود .
 • Go To Details : با انتخاب این گزینه بصورت خودکار به تب Details می روید که توضیح آن در قسمت قبل داده شد .
 • Open File Locations : با انتخاب این گزینه محل قرار گیری فایل Exe برنامه مورد نظر نمایش داده می شود . از این طریق می توانید محل نصب و اجرای برنامه ی مورد نظر را مشاهده نمایید .
 • Search Online : در صورتی که برنامه ی مشکوکی روی سیستم باز باشد با انتخاب این گزینه می توانید به طور اتوماتیک نام برنامه را در موتور جستجوی Bing جستجو نمایید و از نام و مشخصات برنامه ی اجرایی باخبر شوید .
 • Properties : برای باز کردن پنجره ی Properties باید بر روی این گزینه کلیک نمایید . در این پنجره میتوانید اطلاعاتی از قبیل حجم فایل اجرایی ، محل اجرای فایل ، نسخه و دیگر موارد را مشاهده نمایید .

* نکته بسیار مهمی که در این قسمت وجود دارد این است که شما نباید برنامه ها و عملیات هایی که نمیشناسید را ببندید . بسیاری از این عملیات ها مربوط به سیستم عامل می شوند و بستن آن ها باعث می شود عملکرد سیستم عامل دچار مشکل شود .

شما می توانید موارد نمایش داده شده در این صفحه را به دلخواه سفارشی سازی کنید و مقادیر و اطلاعاتی را که میخواهید مشاهده کنید به این بخش اضافه کنید .برای اینکار کافیست در قسمت نام Tabها راست کلیک کرده و مواردی را که می خواهید انتخاب کنید . مواردی که شما می توانید برای اضافه کردن به بخش Processes انتخاب کنید به شرح زیر است :

Customize Processes Tab-min

 • Type : این گزینه امکان نمایش و دسته بندی عملیات ها که شامل نرم افزار ها ، عملیات های پشت صحنه و عملیات های سیستمی می شود را فراهم می کند.
 • Status : اگر نرم افزاری دچار مشکل شود و به دستورات پاسخ ندهد در این قسمت عنوان Not Responding نمایش داده می شود . این گزینه به طور کلی وضعیت برنامه ها را نمایش می دهد که در حالت عادی و در زمانی که نرم افزار به طور عادی کار می کند در این بخش چیزی نمایش داده نمی شود . قسمت جالب توجه این بخش وجود یک برگ سبز در این قسمت و در بعضی نرم افزارها و عملیات ها است ، این برگ سبز نشان دهنده ی این است که ویندوز به منظور کاهش مصرف انرژی برخی از عملیات ها را به طور اتوماتیک به حالت تعلیق برده است و در صورت نیاز آن ها را به حالت عادی برمیگرداند.
 • Publisher : این گزینه همانطور که از اسم آن مشخص است نام منتشرکنندگان آن برنامه را نشان می دهد ، به طور مثال برای مرورگر کروم عبارت “Google Inc.” و برای Microsoft Word عبارت “Microsoft Corporation.” نمایش داده می شود.
 • PID : این گزینه که مخفف عبارت Process ID است نشان دهنده ی شناسه ی منحصر به فرد هر عملیات است . این شناسه ممکن است توسط برخی ابزارهای سیستم استفاده شود . با هر بار اجرا شدن یک نرم افزار ، سیستم عامل یک شناسه ی منحصر به فرد به آن اختصاص می دهد و اگر چند نمونه از یک برنامه در حال اجرا باشد با استفاده از PID از یکدیگر تمایز داده می شوند.
 • Process Name : این گزینه مربوط به نام اجرایی برنامه می شود . به طور مثال مایکروسافت ورد با نام EXE و File Explorer با نام explorer.exe نمایش داده می شود.
 • Command Line : از خط فرمان به منظور اجرای آن برنامه در CMD استفاده می شود . در این قسمت آدرس کامل فایل اجرایی ( EXE ) برنامه نمایش داده می شود.
 • CPU : در صورتی که بخواهید مطلع شوید هر برنامه چقدر از CPU سیستم شما استفاده می کند کافیست این گزینه را انتخاب کرده و مقادیر نمایش داده شده که ممکن است به درصد یا مقدار باشند را مشاهده نمایید .
 • Memory : این گزینه مقدار استفاده ی هر برنامه از مموری سیستم را نشان می دهد و واحد آن ممکن است MB یا GB باشد که این مورد با توجه به استفاده ی هر نرم افزار متفاوت است.
 • Disk : مقدار استفاده ی سیستم از هارددیسک با انتخاب این گزینه نشان داده می شود . واحد نمایش آن MB/s است و در صورتی که نرم افزار مورد نظر هیچ استفاده از دیسک سیستم نداشته باشد عبارت 0 MB/s نمایش داده می شود .
 • Network : با زدن این گزینه و افزودن آن به تب پروسس ها ، شما می توانید استفاده ی هر نرم افزار از شبکه را رصد کنید که این مقدار با واحد Mbps نمایش داده می شود.
 • GPU : واحد پردازش گرافیکی یا همان GPU میزان استفاده ی برنامه ها از کارت گرافیک سیستم را نشان می دهد .
 • GPU Engine : در صورتی که بر روی سیستم خود چندین کارت گرافیک داشته باشید در این قسمت مشخص می شود که هر عملیات از کدام کارت گرافیک استفاده می کند.

تنظیمات منوی Task Manager :

در این قسمت به توضیح منوی اصلی تسک منیجر می پردازیم . این منو در قسمت بالایی نرم افزار قرار گرفته است و از 3 گزینه تشکیل شده است : File ، Option و View :

File > Run New Task : با انتخاب این گزینه پنجره ای نمایش داده می شود و شما می توانید یک نرم افزار مشخص ، فولدر ، داکیومنت و یا آدرس یک سایت رو باز کنید . هم چنین با زدن تیک گزینه ی (( Create this task with administrative privileges )) می توانید برنامه ی مورد نظر را با دسترسی Administrator اجرا نمایید .

Options > Always on Top : با انتخاب این گزینه ، زمانی که تسک منیجر اجرا می شود ، تسک منیجر نسبت به پنجره های دیگر در اولویت قرار میگیرد و اول نمایش داده می شود .

Options > Minimize on Use : انتخاب این گزینه سبب می شود زمانی که بر روی یک عملیات راست کلیک و گزینه ی Switch To انتخاب می شود ، Task Manager به حالت مینیمایز در بیاید .

Options > Hide When Minimized : این گزینه این امکان را فراهم می آورد که در زمان مینیمایز کردن تسک منیجر ، تسک منیجر همچنان در قسمت system tray ( سمت راست و پایین ویندوز ) باز بماند .

View > Refresh Now : برای تازه سازی اطلاعات نمایش داده شده در تسک منیجر از این گزینه بهره می بریم .

View > Update Speed : این گزینه امکان مشخص کردن سرعت تازه سازی اطلاعات نمایش داده شده در تسک منیجر را نشان می دهد که شامل گزینه های High ، Medium ، Low و Paused است . در صورت انتخاب گزینه ی Paused ، اطلاعات تا زمانی که گزینه ی دیگری انتخاب نشود و یا روی Refresh Now کلیک نشود ، بروزرسانی نمی شود .

View > Group By Type : با انتخاب این گزینه ، تمامی عملیات ها و برنامه ها داخل 3 دسته جداگانه قرار میگیرند : Apps, Background Processes, and Windows Processes .

View > Expand All : همانطور که گفته شد بعضی از نرم افزار ها مانند مرورگر Chrome از چندین عملیات تشکیل شده است که با کلیک بر روی این گزینه می توانید نمامی زیر مجموعه های نرم افزار ها را یکجا باز و مشاهده کنید .

View > Collapse All : این گزینه دقیقا خلاف کار گزینه ی قبل را انجام می دهد و تمامی زیرمجموعه ها را میبندد .

احسان نعنایی

عضوی کوچک از مجموعه بزرگ نت ران !
خبرنامه
Notify of
guest
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
سپهر

سلام ببخشید من اشتباهی چند مورد که نمیدونستم چیه رو بستم چطوری باید اونا رو برگردونم تا دچار مشکل نشم؟؟؟

امید اتحادمحکم

سلام نگران نباشید. اگر اسم برنامه ها رو یادتون هست روی منوی File و سپس Run new task کلیک کنید، اسم برنامه رو بنویسید و اینتر رو بزنید. اگر هم یادتون نیست ری استارت کنید تا دوباره اجرا شن، الیته اگر از برنامه های سیستمی ویندوز باشه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا