کامپیوتر و لپ تاپویندوز

کلید های میانبر برای جایگزینی موس در ویندوز و مک

خرید کابل شبکه

بارها اتفاق افتاده است که لپ‌تاپتان را روشن کرده و متوجه شده اید که موس یا تاچ پد آن کار نمی کند و علت آن را نمی دانید. امکان دارد که موس دیگری هم در اختیار شما نباشد که بتوانید کار خود را انجام دهید. حتی ممکن است که چند کلید کیبورد شما کار نکند و بخواهید که کار خود را فقط با موس انجام دهید ولی برای وارد کردن رمز عبور چه می کنید؟ در این جا یک سری کلید های میانبر را به شما معرفی خواهیم کرد که حتی بدون استفاده از موس هم بتوانید در محیط ویندوز و مک کار کنید.

کنترل مکان نما با کیبورد

ما برای کار با سیستم، به موس و همین طور کیبورد نیاز داریم اما اگر هر کدام از آن ها در دسترس ما نباشد در انجام بسیاری از کارها به مشکل بر می خوریم. امروزه موس و تاچ پد جزو نیاز های ضروری کار با ویندوز و مک است و در غیاب هر کدام از آن ها کار ما انجام نخواهد شد. بنابراین بهتر است که کاربرد قسمت های مختلف ویندوز و مک را یاد بگیریم.

ممکن است زمانی که موس شما کار نمی کند با خود گفته باشید چه خوب می شد اگر می توانستیم با کیبورد نشانگر موس را جا به جا کنیم. ویندوز و مک این قابلیت را دارند و می توان با کلید های میانبر کیبورد، مکان نما را تغییر داد.

در ویندوز این قابلیت Mouse Keys نام دارد. شما می توانید با فشردن کلید های میانبر Alt و Shift و زدن کلید Num Lock این قابلیت را فعال کنید. بعد از این عمل شما می توانید با استفاده از کلید های اطراف عدد 5 نشانگر مکان نما را جا به جا و با کلید 5 کلیک کنید. با تکرار این عمل این قابلیت غیر فعال می شود.

مک نیز این قابلیت را با همین نام Mouse Keys فعال کرده است. ترکیب کلید های میانبر Option و Command به اضافه F5 آن را فعال کرده و با کمک هشت کلید دور عدد 5 مکان نما را حرکت داد. برای کیبورد های بدون عدد از کلید های اطراف L جهت حرکت دادن مکان نما و از خود کلید L جهت کلیک کردن استفاده می شود.

کنترل مکان نما با کیبورد / کلید های ترکیبی / کلید های میانبر

تایپ بدون کیبورد  

اگر کیبورد شما دچار مشکل شده بود و کیبورد دیگری در دسترس نداشتید، می توانید با استفاده از موس و کیبورد مجازی تایپ انجام دهید. این برنامه در ویندوز با نام “کیبورد روی صفحه (On-Screen Keyboard)” نام گذاری شده است. با استفاده از این برنامه و با قرار دادن موس روی دکمه های کیبورد مجازی و کلیک روی آن ها می توانید تایپ کنید.

در مک نیز این صفحه کلید مجازی وجود دارد و می توان به راحتی آن را فعال و از آن استفاده کرد.

در ویندوز و مک جست‌ و جو کنید!

یکی از مهم ترین کلید هایی که همیشه باید به خاطر داشته باشید کلید ویندوز است. یکی از مهم ترین کاربرد های این کلید این است که می تواند در یافتن نرم افزار یا تنظیمات مورد نظرتان به شما کمک کند. برای این کار کافیست کلید ویندوز را زده و نام برنامه و یا تنظیمات مورد نظرتان را تایپ کنید. یک راه دیگر برای باز کردن پنجره ویندوز، ترکیب کلید های میانبر Ctrl + Esc است. زمانی که کلید ویندوز کیبورد شما کار نمی کند می توانید از این ترکیب استفاده و به راحتی منوی استارت را باز کنید.

معادل این دکمه در مک استفاده از Spotlight است که برای جست و جوی در سیستم عامل از آن استفاده می شود. کلید های میانبر آن Command + Space است که در کامپیوترهای مک بسیار کاربردی است.

جست و جو کنید | کلید های میانبر ترکیبی | ویندوز | مک

کلید های میانبر ترکیبی

برای انجام کارهایی که به طور معمول با موس انجام می شود و می خواهید با کیبورد انجام دهید ویندوز و مک ترکیب های مختلفی به کار برده اند. هنگام استفاده از کیبورد در ویندوز، کلید Tab بسیار کاربردی است و مورد استفاده قرار می گیرد.

زمانی که می خواهید فایلی را از دسکتاپ سیستم خود باز کنید با فشردن کلید Tab اولین آیکون انتخاب شده و با استفاده از کلید های جهت، گزینه ها را انتخاب کنید. همین طور با این کلید و کلید های جهت می توانید گزینه های منوی استارت و منوی Task Bar را نیز انتخاب کنید.

این کلید در برنامه هایی مانند مرورگر ها و Task Manager که تب های مختلفی دارند نیز کارایی دارد. به طور مثال می توان با ترکیب Ctrl و کلید Tab، میان تب ها حرکت کرد. کلید های میانبر Alt و Tab نیز برای انتخاب گزینه مورد نظر به کار می رود.

 برای انجام کار های مربوط به پنجره ها باید از کلید Alt استفاده کرد. این کلید کمک می کند که منوی برنامه ها باز شود و به وسیله کلید های جهت گزینه مورد نظر را انتخاب کرد. به جز این کار، از ترکیب کلید Alt و حرف اول یک منو گزینه های منوی مورد نظر باز می شود.

همین طور با فشردن کلید F10 نیز می توان منوی برنامه ها را فعال کرد. ترکیب کلید Alt به همراه F4 برنامه را می بندد. کلید های میانبر Ctrl + Shift + Esc نیز Task Manager ویندوز را باز می کند.

مهم‌ترین گزینه در مک کلید Command است که بیشتر عملکرد ها با ترکیب آن با دیگر کلید ها صورت می گیرد. با ترکیب آن با F2 می توان منوی برنامه را فعال و با فشردن کلید های جهت در میان گزینه های منو حرکت کرد. با ترکیب آن با F3 می توان داک (Dock) را انتخاب و با کلید های جهت، دیگر گزینه های آن را انتخاب کرد.

برای حرکت در پنجره های فعال آن از Command + Tab و برای بستن پنجره فعال درون برنامه نیز از Command + W استفاده می کنیم. ترکیب کلید Command با Option و Eject مک را به حالت Sleep می برد که یکی از مهم ترین و پر کاربرد ترین ترکیب های کلید Command است. ترکیب های زیادی از کلید Command وجود دارد که در این مقاله نمی توان به طور کامل به آن ها پرداخت.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا