معرفی و بررسی

مقایسه کابل شبکه Cat5 با Cat6

خرید کابل شبکه

انتخاب یک کابل شبکه ی مناسب می تواند تاثیر به سزایی در سرعت شبکه داشته باشد . بسیاری از کاربران با استفاده از کابل شبکه مودم خود را به کامپیوتر یا لپ تاپ خود متصل می کنند اما اکثریت تفاوت های میان کابل شبکه Cat5 و Cat6 را نمی دانند . در این مقاله به بررسی دقیق مشخصات کابل شبکه Cat5 و کابل شبکه Cat6 می پردازیم :

 

کابل شبکه Cat5 چیست ؟

برای مدت زیادی از کابل شبکه Cat5 به منظور اتصال به اینترنت استفاده می شد . این کابل از 4 زوج سیم مسی تشکیل شده است که با توجه به نوع محافظت آن می تواند از نوع بدون شیلد (UTP) یا شیلددار (STP) باشد .  4 زوج سیم کابل Cat5 نسبت به مدل قبلی خود از پیچ و تاب بیشتری برخوردارند به همین دلیل هم این کابل توانایی پشتیبانی از سرعت 100 مگابیتی نسبت به سرعت 16 مگابیتی Cat4 را دارد .

کابل Cat5 فرکانسی برابر با 100 مگاهرتز و حداکثر طولی برابر با 100 متر دارد . این کابل با توجه به سرعت 10/100 مناسب استفاده های خانگی مانند اتصال مودم به کامپیوتر و یا لپ تاپ است .

مقایسه کابل شبکه Cat5 با Cat6 - Cat5

 

کابل شبکه Cat6 چیست ؟

گسترش و رشد شبکه ها و نیاز به سرعت بیشتر سبب شد تا کابل Cat6 با مشخصات جدید معرفی شود . پهنای باند این کابل در مقایسه با مدل قبلی به یبش از 10 برابر افزایش یافت و از 1 گیگابیت به 10 گیگابیت رسید که افزایش قابل توجهی به شمار می رفت . کابل Cat6 هم مشابه روال کابل های پیش از خود ، از زوج سیم های تاب خورده ی بیشتری نسبت به مدل های قبل بهره می برد . پیچ و تاب بیشتر زوج سیم ها این امکان را فراهم می آورد که تا حد ممکن از اختلالات الکترومغناطیسی جلوگیری شود . یکی دیگر از تفاوت های کابل شبکه Cat6 و Cat5 به فرکانس آنها باز میگردد ، کابل Cat6 از فرکانس 250 مگاهرتزی نسبت به فرکانس 100 مگاهرتزی Cat5 برخوردار است .

از نظر ظاهری کابل Cat6 به صورت عمومی ضخیم تر از کابل Cat5 است که البته این در صورتی است که شما اقدام به خرید کابل اصل کرده باشید .

کدام کابل برای شما مناسب است ؟

نوع کابل انتخابی بستگی به نیاز های شبکه و نحوه ی استفاده ی شما دارد ، قطعا در کسب و کارهای بزرگ ، سازمان ها و شبکه هایی که انتقال صحیح دیتا بدون کمترین آسیب برایشان در اولویت است استفاده از کابل شبکه ی Cat6 به دلیل پهنای باند بالاتر و اختلالات الکترومغناطیسی کمتر توصیه می شود . هم چنین اگر در شبکه ی خود از VoIP بهره می برید یا داده ی های تصویری زیادی در شبکه جابجا می شود توصیه می شود اقدام به خرید کابل Cat6 کنید .

در صورتی که شبکه ی شما کوچک است و انتقال سریع اطلاعات برایتان در اولویت نیست می توانید از کابل Cat5 بهره ببرید . برای استفاده های خانگی نظیر اتصال مودم به دستگاه ها هم نیازی به خرید کابل پرسرعتی مثل Cat6 نیست و کابل Cat5 به راحتی پاسخگوی نیاز شما است .

خرید تجهیزات پسیو شبکه

احسان نعنایی

احسان، مؤسس هلدینگ EMNCO و جوان‌ترین کارآفرین سال 98 و 99، از سن کم در حوزه شبکه مشغول به فعالیته و تونسته به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنه. احسان نعنایی بنیان‌گذار نت‌رانه و اولین عضو، از این خانواده بزرگه...
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
دکمه بازگشت به بالا