شبکه

تفاوت اترنت سریع و اترنت گیگابیتی

خرید کابل شبکه

تمام فناوری­ های اترنت یکسان نیستند. این روزها دو نوع استاندارد رایج برای Ethernet وجود دارد، اترنت سریع و اترنت گیگابیت، که دو بستر ارتباطی با سرعت های کاملاً متفاوت هستند. درک تفاوت میان آن­ها و این که کدام را باید انتخاب کنیم، حائز اهمیت است. در این مقاله تفاوت اترنت سریع و اترنت گیگابیتی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

مروری سریع بر تاریخچه اترنت

اترنت ابتدا در دهه 1980 به عموم معرفی شد و دارای سرعت انتقال داده 10 مگابیت بر ثانیه بود. 15 سال بعد یعنی در سال 1995، نسخه به ­روز شده ­ای از اترنت منتشر شد. نام آن، اترنت سریع بود که گاهی اوقات به آن 10/100 هم گفته می‌­شود و دارای سرعت 100 مگابیت بر ثانیه است.

 

 

با این‌­حال، فقط سه سال بعد، یک نسخه جدیدتر معرفی شد. نام این نسخه، اترنت گیگابیتی یا 10/100/1000 بود و هم­ اکنون جدیدترین استاندارد است. اترنت گیگابیت دارای سرعت بیشینه 1000 مگابیت بر ثانیه (یا همان 1 گیگابیت بر ثانیه) است و لذا این عنوان به آن اطلاق شد.

بسترهای ارتباطی سریع­تری نیز وجود دارند. یک بستر ارتباطی 10 گیگابیتی یا 10G نیز هم­ اکنون در حال استفاده است، اما هنوز بصورت عمومی در محصولات مصرفی فراگیر نشده است. حتی یک بستر ارتباطی 1000 گیگابیتی (اترنت ترابیت) نیز در حال توسعه است.

 

“اترنت سریع” یا اترنت “سریع”

بیشتر مودم­ها و روترها این روزها با پورت های اترنت سریع عرضه می­‌شوند. پس احتمالاً شبکه خانگی شما پیشاپیش به جدیدترین و بهترین سرعت ­های شبکه­ موجود مجهز است. به محض این‌که یک دستگاه اترنت سریع را وارد کار کنید، بیشینه سرعت شبکه شما فوراً به کمتر از 90% افت می­‌کند. مقاله قبلی ما این مطلب را جمع­ بندی می‌­کند:

برای بهره گرفتن از سرعت­ های بیشینه، سرعت تمام دستگاه­ها در زنجیره انتقال باید برابر یا بالاتر از نرخ سرعت مطلوب شما باشد. برای مثال، فرض کنیم که شما در شبکه خود یک سرور دارید که به آن یک کارت اترنت گیگابیتی نصب شده و یک کنسول بازی با کارت اترنت گیگابیتی در اتاق خود دارید اما این دو را با یک سوییچ 10/100 متصل کرده­ اید. هردو دستگاه به سقف سرعت 100 Mbit/s در سوییچ، محدود می­‌شوند. در این شرایط، بروزرسانی سوئیچ شبکه ، عملکرد شبکه شما را به میزان چشمگیری بهبود می‌­بخشد.

 

 

اترنت سریع نیز بنابه دلایلی همچنان زنده است

هنگامی که جستجویی برای “سوییچ اترنت” در گوگل انجام دهید، اولین نتیجه یک سوییچ اترنت سریع است. تقریباً نیمی از تمام نتایج صفحه اول، دستگاه­های اترنت سریع هستند که تنها از پروتکل ضعیف 10/100 پشتیبانی می‌­کنند. نمی­دانم چرا این‌گونه است، مگر این‌که به خریدار گزینه ارزان­‌تری داده شود در صورتی که هزینه از سرعت مهم­‌تر باشد، اما بحث سر تنها چند دلار تفاوت است. چیزی که اهمیت بیشتری دارد این است که دقیقاً نمی­‌دانیم در یک دستگاه اترنت دنبال چه باشیم، به سادگی ممکن است که تصادفاً اترنت سریع را انتخاب کنید در حالی که چیزی که نیاز دارید اترنت گیگابیتی است.

این مطلب به ویژه هنگامی که پروتکل‌­های 10/100 یا 10/100/1000 در قسمت ویژگی ها ذکر نشده باشد درست است – ممکن است فردی لغت “اترنت سریع” را ببیند و فرض کند که این جدیدترین و بهترین مدل است بدون اینکه معنای واقعی عبارت را بداند.

 

تفاوت اترنت سریع و اترنت گیگابیتی

 

چگونه اتصال اینترنت من را تحت تاثیر قرار می­‌دهد؟

خوب اگر واقعاً یک دستگاه اترنت سریع به جای دستگاه اترنت گیگابیت نصیبمان شد، چه می­شود؟ آیا اتصال ما بخاطر آن آسیب می­بیند؟ بستگی دارد.

جز در حالتی که به فیبر وصل باشید، اتصال اینترنت شما به احتمال خیلی زیاد کمتر از 100 مگابیت در ثانیه است. از آنجا که یک دستگاه اترنت سریع قادر به انتقال 100 مگابیت در ثانیه است، می­تواند بیشتر از محدودیت اتصال اینترنتی شما کار کند. اما این مطلب در شبکه محلی شما مسئله بزرگتری است. اگر مخلوطی از دستگاه­های گیگابیتی و اترنت سریع در شبکه خود داشته باشید، به سرعت اترنت سریع (100 مگابیت) محدود می­‌شوید. اگر از شبکه خود برای انتقال یا بک-آپ فایل­های بزرگ و سایر فعالیت­‌های پرمصرف پهنای باند استفاده کنید، متوجه تفاوت سرعت­ می‌شوید.

بطور خلاصه توصیه ما این است: دستگاه­های اترنت گیگابیتی را به جای دستگاه­های اترنت سریع خریداری کنید، حتی اگر اندکی گران­‌تر هستند. مطمئن شوید که کابل­‌ شبکه شما Cat5e یا Cat6 هستند، تا با سرعتهای بالاتر هم کار کنند. به این ترتیب شبکه محلی شما سریع­تر می­شود، و اگر در آینده سرعت اینترنت خود را بهبود دادید، شبکه شما آماده پذیرایی از آن است.

خرید تجهیزات پسیو شبکه
دکمه بازگشت به بالا