آموزش

معرفی روتر های سیسکو

برای خرید یک روتر مناسب برای محل کار و یا خانه مهم ترین کار آشنایطی با برندهای معتبر و معروف است. روترهای سیسکو در بین تجهیزات شبکه بسیار معروف هستند. در این مقاله قصد داریم به معرفی روتر های سیسکو بپردازیم. شرکت سیسکو بزرگترین شرکت تولید محصولات شبکه در دنیاست. این شرکت در توسعه شبکه‌های کامپیوتری نقش بسزایی دارد و به نوعی استانداردهای شبکه کامپیوتری توسط این شرکت ارائه می‌شوند. شرکت آمریکایی سیسکو با نام تجاری CISCO SYSTEMS در سال 1984 تأسیس شد. این شرکت به طراحی، توسعه و تولید محصولات بسیار سطح بالای شبکه کامپیوتری می‌پردازد. شرکت سیسکو در عرصه تولید محصولات تشکیل دهنده شبکه اینترنت امروزی پیشگام است.

شرکت سیسکو محصولات بسیار متنوعی دارد که در این مقاله به بررسی مسیریاب‌ها و معرفی روتر های سیسکو می‌پردازیم.

روتر:

روتر یا مسیریاب دستگاهی در شبکه کامپیوتری است که وظیفه انتقال اطلاعات بین دو شبکه متفاوت را دارد. روتر اطلاعات دریافتی از شبکه را بر اساس مقصد سیگنال، مسیردهی کرده و از شبکه خارج می‌کند. روتر بر اساس پروتکل مسیریابی که برای آن تعریف شده بهترین مسیر برای انتقال اطلاعات را انتخاب و دیتا را به سمت آن مسیر هدایت می‌کند. روتر های سیسکو با توجه به سطح کاربری و شبکه‌ای که قرار است در آن قرار بگیرند در دسته‌بندی‌های مختلف تولید می‌شوند. در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

روتر های سیسکو:

روتر های سیسکو بنا به ابعاد و نوع فعالیت شبکه‌ای که برای آن طراحی شده‌اند به چند دسته تقسیم می‌شوند.

Branch Routers

معرفی روتر های سیسکو

روتر های سیسکو که در این دسته‌بندی تولید می‍شوند به منظور استفاده در شعب شبکه و اتصال آن‌ها به مرکز اصلی شبکه طراحی شده‌اند. این روتر ها بنا به موقعیتی که از آن‌ها استفاده می‌شود در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند. از مهم‌ترین کاربردهای روتر های سری Branch برای اتصال دستگاه‌های ATM به بانک‌ها است. این دستگاه‌ها از امنیت بالایی برخوردار هستند و از تمامی امکانات امنیتی سیستم عامل IOS سیسکو پشتیبانی می‌کنند. این روتر‌ ها توان ارائه هم‌زمان ارتباط اینترنت، اتصال بی‌سیم و امنیت بالا را دارند. مدل‌هایی که در این دسته‌بندی تولید می‌شوند شامل موارد زیر است.

 • سری 800 ISR
 • سری 900 ISR
 • سری 1000 ISR
 • سری 1800 ISR
 • سری 1900 ISR
 • سری 4000 ISR

WAN Aggregation Routers

این سری از روتر های سیسکو برای استفاده در دیتا سنترها طراحی شده‌اند. این سری روتر سیسکو ظرفیت کارکرد بالایی دارند. همین‌طور تعدد پورت‌های اتصال روی این روتر ها کاملاً مناسب استفاده در دیتاسنترها می‌باشد. این روتر ها در سایز و ابعاد متفاوتی تولید می‌شوند که به نسبت ظرفیت کارکرد آن‌ها متفاوت است. سرعت مسیریابی بالا و پشتیبانی کامل از پروتکل‌های روتینگ و امنیتی این روتر ها را به دستگاه‌هایی ارزشمند برای استفاده در دیتاسنترها تبدیل کرده است. روتر های متفاوت تولید شده که در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند شامل موارد زیر است.

 • سری NCS 5000
 • سری NCS 5500
 • سری ASR 1000

EDGE Routers

روتر های سیسکو سری Edge برای سرویس دادن به تبادل اطلاعات تعداد بسیار زیادی کامپیوتر تولید شده است و مناسب استفاده در شبکه‌های بسیار بزرگ است. این سری از روتر های سیسکو عملکرد روتر و سوئیچ را با هم ترکیب کرده و هم در لایه سوم و هم در لایه دوم به فعالیت می‌پردازند. این روتر ها در ظرفیت‌ها و مدل‌های مختلف با ابعاد و ماژول‌های متفاوت تولید شده‌اند و با توجه به نیاز در شبکه باید به خرید آن‌ها اقدام کزد. روتر های سری Edge سیسکو در مدل‌های زیر تولید می‌شوند.

 • سری ASR 9000
 • سری ASR 1000
 • سری ASR 920
 • سری ASR 901
 • سری ASR 900

Service Provider Routers

روتر هایی که در این دسته قرار دارند از مهم‌ترین و سطح بالاترین محصولات شرکت سیسکو هستند. این روتر ها با قابلیت‌های بسیار سطح بالا از تمامی پروتکل‌ها پشتیبانی می‌کنند. این سری از روتر های سیسکو قابلیت اضافه کردن طیف وسیعی از ماژول‌های ارتباطی تولید شرکت سیسکو را دارند. سرعت عملکرد این روتر ها بسیار بالا است و پروتکل‌های امنیتی پیشرفته، امنیت ارتباطی آن‌ها را تضمین می‌کنند. ظرفیت اتصال دستگاه‌های زیاد در این روتر ها نشان دهنده توان عملکرد قابل توجه در فرایند مسیریابی است. این روتر ها توان جابه‌جایی اطلاعات با سرعت 100 گیگابیت در ثانیه را دارند. از این نوع روتر ها در تأمین سرویس اینترنت و شرکت‌های ارائه سرویس اینترنت استفاده می‌شود. قیمت این روتر ها بسیار گران است که کارایی آن‌ها هزینه را قابل قبول می‌کند. در حال حاضر شرکت سیسکو مدل NCS 6000 را برای این کاربرد تولید می‌کند. این روتر با قابلیت نصب ماژول‌های متفاوت قابلیت شخصی سازی بسیار خوبی دارد.

Industrial Routers

معرفی روتر های سیسکو

روتر های صنعتی سیسکو برای قرارگیری در شرایط فیزیکی دشوار طراحی شده‌اند. این روتر ها قابلیت ادامه فعالیت در دماهای بالا و خیلی پایین را دارن و مناسب محل‌های صنعتی می‌باشند. روتر های صنعتی سیسکو با قابلیت‌های متفاوتی تولید می‌شوند. برخی از این روتر ها برای برقراری ارتباط سیستم‌های تخصصی ساخته شده‌اند و از ارتباط بی‌سیم روی فرکانس‌هایی غیر از 2.4 و 5 مگاهرتز استفاده می‌کنند. این روتر ها در برخی مدل‌ها برای استفاده در سیستم‌های IoT طراحی شده‌اند. سیستم‌های IoT یا اینترنت اشیاء برای برقراری ارتباط نیازمند روتری هستند که بتواند شرایط محل قرارگیری آن شیء را تحمل کرده و ارتباط را برقرار نگه دارند. این سری از روتر های سیسکو کاملاً با هدف تأمین ارتباط در شرایط دشوار صنعتی و شرایط جوی متفاوت طراحی و تولید شده‌اند. مدل‌های زیر روتر هایی هستند که در این دسته قرار می‌گیرند.

 • سری 2000
 • سری 1000
 • سری 900
 • سری 800
 • سری 500
 • IR1101
 • LoRaWAN

Small Business Routers

معرفی روتر های سیسکو

روتر های این دسته برای کسب و کارهای کوچک طراحی شده‌است و بهترین انتخاب برای شرکت‌های کوچک است. این روتر ها در عین کوچکی از قابلیت‌های زیادی بهره می‌برند و میزان امنیت بالایی را برای ارتباط با شبکه جهانی اینترنت فراهم می‌کنند. این روتر ها سرویس اینترنت، عملیات سوئیچینگ، امنیت و امکانات ارتباطی متنوع را در یک محصول در اختیار ما می‌گذارد.  روتر های زیر از تولیدات سیسکو هستند که در این دسته قرار می‌گیرند.

روتر سری ISR 1900

روتر سری ISR 900

روتر سری ISR 800

روتر سری RV

 

هر کدام از روتر های سیسکو دارای قابلیت‌های متفاوتی هستند و تنوع بسیاری از نظر تعداد پورت اتصال، سرعت انتقال اطلاعات، پروتکل‌های مسیریابی سازگار، شرایط محیط قرارگیری و امکان نصب ماژول‌های متفاوت، دارند. روتر های سیسکو برترین مسیریاب‌ها برای استفاده در سطوح بالای ارتباطی همراه با امنیت بسیار بالا می‌باشند.

احسان نعنایی

عضوی کوچک از مجموعه بزرگ نت ران !
خبرنامه
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا