تجهیزات شبکه

سوکت زدن کابل شبکه – آموزش تصویری

خرید کابل شبکه

منظور از سوکت زدن کابل شبکه، اتصال کابل شبکه زوج به هم تابیده به سوکت شبکه (RJ-45) است، چون برای راه‌اندازی شبکه به کابل‌هایی با طول مشخص نیاز داریم که به این نوع سوکت متصل باشن. خرید پچ‌کوردها (کابل‌هایی با طول مشخص و دارای سوکت) میتونه هزینه نسبتاً زیادی داشته باشه. همچنین پچ‌کوردها طول از پیش تعیین شده‌ای دارن که ممکنه با طول دلخواه ما تفاوت داشته باشه. بنابراین گاهی بهتره که خودمون دست به کار بشیم و کابلی با متراژ مورد نیازمون بسازیم. برای انجام این کار نیازه تا کابل شبکه رو به‌صورت صحیح به کانکتورهای RJ45 وصل کنیم یا به اصطلاح دو سر اون رو سوکت بزنیم. نحوه سوکت زدن کابل شبکه یا در واقع متصل کردن کانکتور RJ-45 به کابل شبکه به این شکله که باید مراحلی رو طی کنید و انجام درست و دقیق اون نیاز به تجربه بالایی داره.

در ویدیو آموزش سوکت زدن کابل شبکه، قدم به قدم همه مراحل نحوه سوکت زدن کابل شبکه توضیح داده شده. اگر با آموزش متنی میونه خوبی ندارید، پیشنهاد ما دیدن این ویدیوئه.

دقت کنید که سوکت زدن کابل شبکه کاری حساس و ظریفه، به‌طوری که اگر حتی یک سیم اشتباه قرار داده بشه، با مشکل مواجه میشید.

ابزار های مورد نیاز برای سوکت زدن کابل شبکه

ابزار های مورد نیاز برای سوکت زدن کابل شبکه
تصویر شماره 1

برای سوکت زدن کابل شبکه به ابزاری که در ادامه نام می‌بریم، نیاز دارید.

 • کابل شبکه: کابل اصلی‌ترین جزء هست. انتخاب کابل شبکه با نوع کاربری و انتظار شما از شبکه رابطه‌ی مستقیمی داره.
 • سوکت شبکه یا سوکت RJ-45: قطعه‌ای که به دو سر کابل وصل میشه تا بتونیم کابل رو به تجهیزاتی مثل کیستون، روتر و سوئیچ متصل کنیم.
 • آچار شبکه: ابزاری که کابل شبکه رو به سوکت RJ-45 پانچ می‌کنه.
 • استریپر (Stripper): ابزاریه که برای جداکردن یا به اصطلاح لخت کردن روکش کابل شبکه استفاده میشه.
 • تستر کابل: تستر کابل ابزاریه که به کمک اون از درست بودن اتصال کابل شبکه به سوکت شبکه مطمئن میشیم.
 • روکش یا کاور سوکت شبکه: اگر از کاور استفاده کنید، کابل و سوکت در حین جابه‌جایی آسیب کمتری می‌بینن و کابل هم از نظر ظاهری زیباتر به نظر میرسه.
 • سیم‌چین: برای بریدن سیم‌های اضافی

خیلی‌ها برای جدا کردن روکش کابل شبکه، به جای استریپر از تیغ موکت‌بری یا سیم‌لخت‌کن استفاده می‌کنن. این مورد بستگی به تجربه و توانایی شما داره، ولی پیشنهاد ما اینه که از استریپر استفاده کنید. کار کردن با استریپر خیلی راحته و آسیبی هم به سیم نمی‌رسونه. البته بیشتر آچارهای شبکه به‌صورت پیش فرض، استریپر هم دارن.

کابل شبکه

کابل شبکه

همون‌طور که گفتیم به دلیل محدودیت‌هایی که تهیه‌ و استفاده از پچ کورد داره، از کابل شبکه استفاده میکنیم. محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین کابل‌های شبکه در ایران کابل شبکه Cat5e و Cat6 هستن. سوکت زدن کابل‌های شبکه Cat5 و Cat6 هیچ فرقی با هم ندارن ولی نوع کابل و جنس اون کاملاً به بودجه و نوع کاربری شبکه شما بستگی داره.

توجه داشته باشید که کابل و سوکت شما حتماً باید از یک استاندارد باشن.

یعنی اگر کابل شما Cat6 هست، سوکت هم باید Cat6 باشه. در صورت استفاده از کابل شبکه و سوکت با استاندارد متفاوت ( مثلا کابل از نوع Cat6 و سوکت از نوع Cat5 ) مشکلی به وجود نمیاد. حتی در صورت تست کابل، تستر صحت اتصال رو نشان میده، ولی دیگه سرعت زیرساخت Cat6 رو نداره. همچنین اگر کابل شبکه شما از نوع شیلددار (SFTP یا FTP) باشه، حتماً باید از سوکت‌های شبکه شیلد دار استفاده کنید، تا حذف نویز به‌خوبی انجام بشه.

اگر می خواید اطلاعات بیشتری در مورد کابل شبکه به دست بیارید، مقاله کابل شبکه چیست؟ رو مطالعه کنید.

رنگ‌ بندی در نحوه سوکت زدن کابل شبکه

به‌طور کلی 2 استاندارد برای رنگ‌بندی کابل شبکه وجود داره. این دو نوع استاندارد فقط در رنگ‌بندی تفاوت‌های جزئی دارن و از لحاظ کارکرد خیلی شبیه به هم هستن.

 1. T-568A
 2. T-568B

استاندارد T-568A

سوکت زدن کابل شبکه با استاندارد T-568A

همین طور که در تصویر بالا می‌بینید، ترتیب رنگ‌بندی استاندارد T-568A در نحوه‌ی سوکت زدن کابل شبکه به‌صورت زیر هست:

 1. سفید سبز 2. سبز 3. سفید نارنجی 4. آبی 5. سفید آبی 6. نارنجی 7. سفید قهوه‌ای 8. قهوه‌ای

استاندارد T-568B

نحوه سوکت زدن کابل شبکه با استاندارد T-568B

ترتیب رنگ‌بندی این استاندارد هم مطابق عکس بالا، به‌صورت زیر هست:

 1. سفید نارنجی 2. نارنجی 3. سفید سبز 4. آبی 5. سفید آبی 6. سبز 7. سفید قهوه‌ای 8.قهوه‌ای

معمولا بیشتر از این رنگ‌بندی و استاندارد استفاده میشه.
 • نکته‌‌ی مهم برای سوکت زدن سریع‌تر و بهتر اینه که این دو نوع رنگ‌بندی رو با ترتیب صحیح حفظ کنید. اگر به شکل دقت کنید، می‌بینید که سیم‌های دورنگ در پین‌های فرد سوکت و سیم‌های تک رنگ در پین‌های زوج سوکت قرار دارن.
 • با دقت بیشتر متوجه میشید که تفاوت دو استاندارد بالا در جابه‌جایی رنگ‌های نارنجی و سبز هست.

روش سوکت زدن کابل شبکه

نحوه سوکت زدن کابل شبکه شامل چند مرحله است که هر بخش رو با تصویر به شما توضیح میدیم (تصویر هر مرحله در پایین اون قرار میگیره).

قبل از شروع آموزش سوکت زدن کابل شبکه ، باید بگیم که اگر قصد سوکت زدن کابلی رو دارید که زیاد جابه‌جا میشه یا در محیط نامناسبی قرار داره، از کاور سوکت استفاده کنید.

اگر میخواید از کاور استفاده کنید باید اول کابل شبکه رو از داخل کاور سوکت عبور بدید، چون بعد از سوکت زدن کابل شبکه راه بازگشتی وجود نداره.
وارد کردن روکش سوکت شبکه
 • اول باید روکش کابل رو جدا کنید. می‌تونید این کار رو به‌وسیله‌ی سیم‌چین یا تیغ موکت بری هم انجام بدید. ولی ما پیشنهاد می‌کنیم برای راحتی کار از استریپر استفاده کنید. استریپر به‌راحتی و بدون آسیب رسوندن به کابل، روکش اون رو جدا می‌کنه. شما باید کابل رو بین دهانه و تیغه‌ی استریپر قرار بدید و 2 یا 3 دور استریپر رو بچرخونید (البته بستگی به نوع و جنس کابل داره). بعد می‌تونید روکش کابل شبکه رو جدا کنید. توجه داشته باشید که نباید کابل رو بیش از حد لخت کنید چون به روکش سیم‌ها آسیب میرسه و بعد از مدتی اتصالی به وجود میاد.

اندازه استاندارد برای قسمت بدون روکش در سوکت زدن کابل حدود 1.5 تا 2 سانتی متره.
جدا کردن روکش کابل شبکه
 • زمانی که روکش کابل شبکه رو جدا کردید، می‌بینید که سیم‌ها در 4 زوج، به هم تابیده شدن. پیچ و تابی که در زوج‌ها وجود داره برای حذف نویز هست. این سیم‌ها رو از هم جدا کنید و طبق استاندارد مورد نظر خودتون سیم‌ها رو صاف کنید و کنار هم قرار بدید.
کنار هم قرار دادن سیم‌های کابل شبکه
 • بعد از انجام این کار شما باید طول سیم‌ها رو با هم یکسان کنید تا زمان پانچ کردن سوکت، به مشکل بر نخورید.
یکسان کردن طول سیم‌ها
 • حال اگه از قرار دادن سیم به صورت درست مطمئن هستید باید با آچار شبکه (Crimping Tool) سوکت رو پانچ کنید. فقط به اندازه‌ای فشار وارد کنید که صدای پانچ شدن سوکت رو بشنوید.
پانج کردن سوکت
 • اگر می‌خوید از درست پانچ شدن سیم‌ها در زیر تیغه‌ها مطمئن بشید، کابل رو کمی بکشید تا از شل نبودن سیم‌ها مطمئن بشید. بعد رنگ‌بندی کابل شبکه رو دوباره چک کنید.
اطمینان از درست پانچ شدن سوکت
 • الان دیگه مراحل سوکت زنی کابل شبکه تموم شده و نوبت به تست کابل شبکه و اتصال صحیح سوکت اون میرسه.
تست کابل
 • می‌تونید تمامی مراحل رو به‌صورت خلاصه در تصویر زیر مشاهده کنید.
مراحل سوکت زدن کابل شبکه
کابل شبکه و پچ کورد یک سری تفاوت‌ها و شباهت‌ها دارند که ما در محتوای پچ کورد چیست ؟ تفاوت پچ کورد و کابل شبکه همه‌ی این موارد رو بررسی کردیم.

تست کابل شبکه

 • بعد از طی مراحل بالا و سوکت زدن کابل شبکه ، باید از کابل تست بگیرید تا مطمئن بشید که کابل درست کار می‌کنه. برای این کار باید از تستر کابل شبکه استفاده کنید. تستر‌های مختلفی برای تست کابل شبکه وجود دارن که کارایی متفاوتی دارن. تستری که ما در حال حاضر می خوایم باهاش کابل رو تست کنیم یک تستر ساده است که فقط به ما نشون میده که دو سر کابل قطعی داره یا نه. همچنین این تستر به ما نشون میده که ترتیب قرارگرفتن سیم‌ها رعایت شده یا نه.
 • معمولا تسترها از دو قسمت مجزا تشکیل میشن. در قسمت بزرگ‌تر، دو ورودی جک RJ45 و RJ11 وجود داره که ما فقط با جک RJ45 سر و کار داریم.
 • برای تست کابل، دو سر کابل شبکه رو که سوکت زدید به جک RJ-45 روی دستگاه وصل کنید و تستر رو روشن کنید.
تستر کابل
 • در هر قسمت از تستر 9 لامپ کوچیک وجود داره که عددهای 1 تا 8 سیم های کابل شبکه رو نشان میدن. لامپ G هم نشون‌‌دهند‌ه‌ی حرف اول کلمه Ground هست و به اتصال شیلد (نویزگیر)‌ مربوط میشه. اگر کابل شبکه سالم باشه و درست پانچ شده باشه، 8 لامپ یک سر تستر و 8 لامپ مربوط به سر دیگر تستر باید به ترتیب روشن بشن. یعنی لامپ 1 با 1، لامپ 2 با 2، لامپ 3 با 3 و به همین ترتیب تا لامپ شماره 8.

اگه این اتفاق نیفتاد، یک جای کار مشکل داره و ممکنه در سوکت زدن کابل شبکه اشتباهی کرده باشید.
تست گرفتن از کابل شبکه

نکات تست کابل شبکه

 • روی تستر دکمه‌ای وجود داره که حالت‌های S و ON داره. اگر تستر رو در حالت S یا همون Slow بذارید تست با سرعت کمتری نسبت به حالت ON انجام میشه.
 • آخرین نکته اینه که زمان استفاده از تستر دقت کنید حتماً دو سر کابل به تستر متصل باشه. چون اگه یک سر کابل به تستر و سر دیگه‌ به دستگاه دیگه‌ای مثل کامپیوتر وصل باشه، امکان سوختن تستر وجود داره.

حرف آخر

برای استفاده از کابل در شبکه آشنایی با طریقه سوکت زدن کابل شبکه مسئله‌ای مهم و ضروریه. در این مقاله سعی کردیم با زبانی ساده نحوه سوکت زدن کابل شبکه رو مرحله‌ به مرحله به شما آموزش بدیم. امیدواریم که این آموزش بتونه تمام مشکلات شما رو برای انجام این کار پوشش بده. با این وجود اگه به مشکلی برخورد کردید، با ما در میون بذارید تا در اسرع وقت شما رو راهنمایی کنیم.

سوالات متداول:

منظور از سوکت زدن کابل شبکه چیست؟

منظور از سوکت زدن کابل شبکه اتصال کابل شبکه زوج تابیده شده به سوکت شبکه (RJ-45) است.

برای سوکت زدن کابل شبکه به چه ابزاری نیاز داریم؟

کابل شبکه، سوکت شبکه، آچار شبکه، استریپر (اختیاری)، روکش سوکت (اختیاری)، تستر کابل شبکه (اختیاری)، سیم چین

استاندارد رنگ‌بندی اتصال کابل به سوکت شبکه چیست؟

برای اتصال کابل به سوکت باید هر سیم کابل شبکه (شامل هشت سیم) با رنگ خاص در یک شیار سوکت قرار گیرد. دو استاندارد برای این اتصال وجود دارد: T-568A و T-568B

ترتیب رنگ‌بندی در استاندارد T-568A ؟

1. سفید سبز 2. سبز 3. سفید نارنجی 4. آبی 5. سفید آبی 6. نارنجی 7. سفید قهوه‌ای 8. قهوه‌ای

ترتیب رنگ‌بندی در استاندارد T-568B؟

1. سفید نارنجی 2. نارنجی 3. سفید سبز 4. آبی 5. سفید آبی 6. سبز 7. سفید قهوه‌ای 8.قهوه‌ای

نحوه‌ی سوکت زدن کابل شبکه به‌صورت Cross و Straight چیست؟

برای سوکت زدن کابل شبکه به‌صورت Straight باید هر دو سر کابل شبکه با استاندارد T-568A یا T-568B به سوکت متصل بشن. برای سوکت زدن کابل به‌صورت کراس باید دو طرف کابل با استاندارد مخالف هم سوکت زده بشه.

مراحل سوکت زدن کابل شبکه چیست؟

1- روکش کابل رو با استریپر جدا کنید.
2- سیم های به‌هم تابیده شده رو جدا کرده و اون‌ها رو صاف کنید.
3- سیم ها رو مطابق استاندارد T-568A یا T-568B کنار هم قرار بدید.
4- با سیم چین سیم‌ها رو با اندازه مشابه برش بدید.
5- سیم‌ها رو مطابق استاندارد درون شیارهای سوکت قرار بدید.
6- سوکت رو درون آچار پانچ قرار داده و تا شنیدن صدای پانچ شدن (کلیک) فشار بدید.
7- کابل رو بکشید تا از محکم بودن اون و صحیح بودن رنگ‌بندی مطمئن بشید.
8- برای تست اتصال صحیح سوکت به کابل، از تستر کابل شبکه استفاده کنید.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

احسان نعنایی

احسان، مؤسس هلدینگ EMNCO و جوان‌ترین کارآفرین سال 98 و 99، از سن کم در حوزه شبکه مشغول به فعالیته و تونسته به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنه. احسان نعنایی بنیان‌گذار نت‌رانه و اولین عضو، از این خانواده بزرگه...
خبرنامه
Notify of
guest
18 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین آرا
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
سعید

سلام وقت بخیر در زمان کیستون زدن فرق میکنه که هنگام جازدن زوجها کدوم رنگ رو از روی رنگ دیگه عبور دهیم و اگر فرق می کنه چقدر در نتایج تست فلوک تاثیر داره؟ ممنون

سامان وارسته

سلام سعید عزیز
بله فرق میکنه که در حالت کلی تداخل مغاطیسی به وجود میاره.
در باره تست فلوک هم باعث میشه که در قسمت Next عدد پایین تری رو نشون بده و اینکه موقعی هم که داری کیستون رو میزنی روکش کابل رو نباید زیاد ببری و روکش قشنگ روی کیستون بشینه

نادر

همیشه به ترتیب رنگ بندی به عنوان مثال سبز سبز سفید نارنجی نارنجی سفید و…. سوکت میزنم

سامان وارسته

سلام نادر عزیز
خیلی هم عالی
اصلا اگر که به ترتیب نباشه اتصال برقرار نمیشه

نادر

سلام آیا الزامی برای t568 a و t568 b وجود دارد ؟
من تا به حال با این استاندارد سوکت نزدم

امید اتحادمحکم

سلام نادر جان، این دو روش روش های استانداردی هستند و بهترین عملکرد رو ارائه میدن. اما اگر حالت دیگه ببندید هم ممکنه کار کنه ولی مناسب نیست.

مهدی

سلام وقت بخیر
آموزش بسیار روان و کاربردی بود با سپاس.
فقط یک سوال، من در منزل تعدادی پریز تلفن دارم که پل شده اند. می‌خواهیم کیستون شبکه بگیرم و کابل شبکه را بین پرزها بچرخانم. خواستم بدونم امکان ورود دو تا کابلcat6به یک سوکت و پانچ کردن آن هست؟

امید اتحادمحکم

سلام مهدی جان این کار رو نمیشه کرد، اگر هم بشه این کار رو کرد ما توصیه نمی کنیم

محمد

سلام. آموزش روان،ساده و کاربردی بود.
واقعا خارج از انتظار من بود.
خسته نباشید

امید اتحادمحکم

ممنون محمد جان، نظر لطف شماست!

محمد

بسیار عالی و ساده

امید اتحادمحکم

ممنون از شما، خوشحالیم که مطالب ما رو دنبال می کنید 🌹

حمید

ایا از کابل آیفون ۴ زوج هم میشه بجای کابل شبکه استفاده نمود

روح اله

خیلی آموزش خلاصه و کاربردی خوبی بود
ممنون از نویسنده و انتشار دهنده

حامد امینی

سلام دوست عزیز
ممنون ازنظر شما

سهیلا

سلام. عالی بود برای من که مبتدی هستم خیلی شفاف توضیح داده بودین. مرسی

سامان وارسته

سلام سهیلا عزیز
خوشحالیم که مطالب ما برایتان مفید بود

شهرام

سلام با تشکر سپاس فراوان از شما دوست عزیز
موفق باشی

دکمه بازگشت به بالا